Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/big_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.43387
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See, 2014

Kniha Jsou světla, která nevidíme

Marek.Sc
20.04.2020

Príbeh dvoch ľudí Francúzky a Nemca. Dvoch detských duší, ktoré sú postavené pred bránu vojnovej mašinérie. Sú tak vzdialení a zároveň tesne spojení éterom rádia, ktoré im vo vojnových časoch skríži chodníčky. Marie-Laure Le Blancová ešte pred okupáciou oslepne ako šesťročná na šedý zákal. Cíti a počuje viac ako zdraví ľudia. Muséum National d’Historie Naturelle v Paríži je jej druhý domov. Múzeum je plné klenotov a vzácnych artefaktov. Tam aj pracuje jej otec, avšak okolnosti ich donútia utiecť aj s diamantom nemiernej hodnoty, na ktorý si brúsi zuby nemecký nacistický posluhovač. Len agorafobický prastrýko, poznačený traumami z prvej svetovej vojny, im môže poskytnúť útočisko. Nový domov skrýva aj tajomstvá a spoja ju s chlapcom, ktorého ešte nepozná. Jej otcom vyhotovená replika, s uličkami mestečka Saint Malo, jej umožní hmatom vidieť a orientovať sa v novom prostredí.
V detskom domove, na druhej strane fašistickej ríše, žije mladý chlapec Werner Pfennig so svojou sestrou Juttou. Jeho technická zdatnosť a šikovnosť neujde záujmu nemeckého dôstojníka a tak sa dostane do HitlerJugend prestížnej školy. Internátne prostredie a despotický výcvik si vyberá daň na mladých deťoch zo správneho „rasového“ náboru. Po odvelení však zistí, že jeho zručnosť spojára, má na svedomí mnoho životov.
Román ponúka ja dva pohľady na vojnu. Zo strany okupantov aj okupovaných. Všade prítomné hrôzy vojny prestupujú nielen hranicami štátov. Vpíjajú sa do života ľudí, ktorí bojujú na obidvoch póloch barikád. Kniha má čo povedať aj dnes, v časoch zdanlivého mieru. Jej príbeh vás určite osloví aj napriek dekádam odviateho času najväčšieho konfliktu v dejinách.

Janniska
19.04.2020

Na tuto knihu jsem četla tolik recenzí, které ji vychválily do nebes ,že jsem očekávala něco nadpozemského.To se ale nekonalo.Hezké čtení o nehezké válce (možná jsem jich už přečetla moc) .Hezky se četla, styl psaní ,střídání dějových časů a linek hezký ,jen jsem prostě čekala malinko víc (asi nebudu tolik dávat na reklamu a recenze) Neříkám že to nebyla hezká kniha, čas s ní strávený nebyl promarněný, ale přišla mi dost natahovaná a tím pro mě ztratila “drajf”

knihomoli
16.04.2020

Moc krásná kniha, až mi bylo líto, když se blížil konec

DanaKa81
16.04.2020

Literární dílo, které si rozhodně zasloužilo Pulitzerovu cenu. Dějové linie hlavních postav do sebe zapadly, jako ta dřevěná skládačka domu v Saint-Malo pro nevidomou dívku Marie-Laure! Úžasná kniha se skrytým poselstvím

sloninka
11.04.2020

Jedním slovem nádherná kniha. Velmi poutavý děj, který vás vtáhne a musíte dočíst na jedno nadechnutí.

Edera
08.04.2020

Silný román, a to nejenom svojí tloušťkou a tíhou tématu. Má několik pozitiv a jednu jedinou, ovšem ne zcela nepodstatnou, chybičku. Začnu tím dobrým.
První klad: i když objemné knihy nemám většinou v oblibě, zde mi těch více než 500 stran nevadilo. Díky kratičkým kapitolám jsem se cítila svobodnější, mohla jsem si i po pár sloupcích udělat přestávku, aniž bych přetrhla nit vyprávění a oddechnout si jak je libo. Třeba pro to, abych v sobě nechala text doznít nebo šla na chvilku dělat něco jiného. (Nakonec jsem román přečetla skoro v kuse za dva dny, takže ty potřebné pauzičky byly opravdu krátké).
Druhé plus: Kniha se dá jen těžko na delší dobu odložit. Je to ten druh četby, co chytne, okouzlí a nepustí. Román je psaný krásným, uměleckým jazykem, přitom nezahltí popisy, takže těm, kteří mluví o velkoleposti díla, musím dát v tomto směru za pravdu.
I když se zpočátku dlouho nic zásadního neděje, příběh baví. Nevidomá dívka Marie-Laure zpočátku "jen" chodí s otcem do jeho zaměstnání, do muzea, a doma studuje maketu města, aby se v rodné Paříži uměla lépe orientovat a talentovaný, cílevědomí německý sirotek Werner se zase především zaobírá opravováním rádií a technikou. To vše se děje v předzvěsti války, která visí ve vzduchu, nejdřív jen v podobě drbů a náznaků, než se prudce přelomí do skutečného válečného běsnění, odehrávající se více v obyčejných životech lidí než na frontách. Svět postav a jejich prostředí je věrohodně a sugestivně vylíčený.
Další klad: Kniha umí klást otázky. Jak dalece může někdo ovlivnit svůj osud, do jaké míry se může rozhodovat i ten nejznevýhodněnější z nás, navíc v těžké době, jak moc může uplatnit svoje přání a vůli,... napadalo mi toho mnohem více... Líbila se mi i postava německého vojáka, který není vyduchlým, zfanatizovaným strojem, černobílým záporákem. Je chybujícím nevyzrálým člověkem, kterého lze pochopit, a to i navzdory špatným činům, na kterých se pasivně nebo aktivně podílel. Cestu zla si zpočátku nevybral, šel jen tam, kde si myslel, že má možnosti se uplatnit, získat vzdělání a jednou snad i svými vynálezy zlepšit svět. Nechtěl si připouštět, do čeho se pouští. Jako plno lidí šel hlavně za vidinou příležitosti a z rozjetého vlaku plného rozkazů a nesvobody se pak těžko vystupuje.
Přes všechno, co se mi na knize líbilo, mám pocit, že byla splněna jen část toho, co by měla dokonalá knížka mít. Přes všechny ty kouzla jsem si v koutku duše při čtení říkala: "A to je všechno?" Možná jsem neskromná, ale... Prostě tomu něco scházelo. Snad bylo toto dílo v něčem nesmírně hluboké a v jiném naopak trochu mělké? Nevím jak přesně tu mezeru popsat. Někde v tom obsáhlém textu je prázdný prostor, který zůstal nedoplněn, jako ztracený, ale důležitý kousek jinak působivé mozaiky, takže nemůžu dát stoprocentní hodnocení.
Za přečtení však kniha rozhodně stojí.

Leticia69
07.04.2020

Krásná duchaplná kniha.

wallflower.
01.04.2020

Literární skvost. Příběhy jednotlivých postav se v románu rozbíhají jako cévy po těle a v závěru knihy se zase spojují, aby jen některé pokračovaly dál do úplného konce. Vše do sebe zapadne.
Autor se vyjadřuje neuvěřitelně poeticky, kniha je plná hlubokých myšlenek a nese v sobě poselství. Na osudech postav autor zobrazuje období druhé světové války a ukazuje ji z různých úhlů pohledů. Popisuje krutosti, které se děly, a to, jak s nimi lidé museli žít nebo se jim snažili postavit. Vypráví příběh o odvaze, důvěře, lidské krutosti i lásce.
Byl to silný emoční zážitek, obzvlášť v závěru. Doporučuji.

te-ssiinka3905
01.04.2020

Hodně složitá kniha... ze začátku Vám absolutně nebude dávat smysl... Ona Vám nebude dávat smysl asi do posledních 50 stran, nebudete rozumět tomu co má kluk od hitlerjungens společného se slepou dívkou bez otce, rodilou francouzskou.
Je to opravdu hezké pojetí druhé světové války a umění. Vřele doporučuji

Luis
29.03.2020

Dostal jsem se něco za polovinu, čekajíc, že kniha konečně nabere nějaký děj ale marně. Zdaleka nejhezčí je asi ta obálka.

martinastefkova
23.03.2020

Ze začátku jsem z knihy byla nadšená, ale ke konci už se poměrně táhla a musela jsem se nutit, abych ji dočetla. Přesto v ní ale vidím jistou krásu a sílu. Je potřeba číst mezi řádky, jelikož je to trošičku taková poezie v próze. Třeba se k ní v budoucnu vrátím, abych ji pořádně docenila.

Eldar80
24.03.2020

Pro mě to byl především emoční zážitek. Po dočtení jsem byl silně zmatený. Měl jsem nepříjemný pocit, že jsem minul nějakou důležitou pointu. Znovu jsem prolistoval poslední část knihy. A nic.
Nebylo to špatné, ale na můj vkus příliš poetické. Hlavně ke konci. Rozumově se kniha nedá moc uchopit. Moje autistický myšlení se ve všem snaží najít nějaký smysl. Nebo logický děj či skrytý význam. A tady? Byl tam? Nebo ne?!
Jakoby Doerr neměl potřebu dát tomu nějaký hlubší smysl. Ten pocit, kdy do sebe vše nakonec zapadne. Jakoby jednotlivé linie ponechal náhodě. Rádiové vysílání, slepá dívka, němečtí vojáci a podle legendy prokletý drahokam nesmírné ceny. Příběh začíná několik let před druhou světovou válkou a v jejím průběhu se začne přibližovat několik lidských osudů. A jak už to bývá, některé se protnou - a jiné ne.
Celá kniha se skládá z velmi krátkých kapitol, které se pravidelně střídají podle postav. Průměrně mají tak tři strany. Styl psaní je tedy značně útržkovitý. Jsou to mnohem víc jednotlivé obrazy než souvislý děj. Přitom to působí zcela celistvě. Doerrova práce s časem je naprosto perfektní.
Když jsem se přestal snažit knihu „rozklíčovat“ a smířil se s příběhem, došlo mi, že se mi to vlastně líbilo. Díky postavám a jejich smutným osudům měl příběh dojemnou atmosféru. Žádný válečný masakr. O druhé světové válce moc nečtu a tak mi chybí srovnání. Bylo to kouzelné, snivé, smutné. 80%

adelagr
16.03.2020

Bez předešlého čtení recenzí jsem se tak trochu domnívala, že se bude jednat o romantiku ve stylu Petra a Lucie. Proto jsem trošku zklamaná, že se happyend nekonal, ale i tak velmi dobře a promyšleně napsaná kniha. Téma 2. světové války je vždycky děsivé a tady ty hrůzy vystupují z knihy o to děsivěji a hrozivěji, když je hlavní hrdinka slepá.

Yorika
05.03.2020

Celou knihu čekáte, že se něco stane a ono se vlastně nestane nic.
Kniha je krásná svým jazykem i formou. Má křehkou duši a její stránky se musí číst opatrně. Vychutnávat. I když jsem fandila oběma hlavním hrdinům, tak nějak jsem tušila, že to prostě nedopadne dobře. Jen mi ten závěr přišel prázdný a přesto všechno jaksi nepatřičný. Možná to byl autorův záměr...

dagmar7365
04.03.2020

Číst knížku, od které moc očekáváte je vždy riziko. Jsou světla která nevidíme je natolik vychvalovanou knihou, že se tomu nešlo ubránit - očekávat jen to nejlepší a možná i z toho pak pramenil během čtení pocit zklamání.
Bylo jasné, že osud Wernera a Marie-Laure se protne, proto jsem prvních 200 stran brala stále jen jako úvod do děje a čekala, kdy "to" začne. A "ono" už se to dělo. Členění do kratinkých kapitol a časové přesuny tomu také nasvědčovaly a moc mi neseděly. A vlastně až zpětně hodnotím, že to bylo ku prospěchu věci. Stejně tak přehodnocuji své zklamání. Celý příběh byl krásný, ale TAK skličující. Období druhé světové války je tak temné a skrývá pro mě stále tolik netušených rozměrů své krutosti. Nemusí se jednat ani o knihy z koncentračních táborů, kde s tím člověk předem počítá, ale toto v učebnicích opomíjené prosté žití-nežití, kdy lidé žili v trvalé nejistotě, strachu a říct předem, kdo se jak zachová, bylo nemožné, ten "obyčejný" válečný žitvot, ten mě nepřestává překvapovat.

Pavlice126
22.02.2020

Téma mě zajímá, ale tady ty časové roviny mi nesedly. Ale asi můj problém. Nečtu v kuse, jen nárazově, takže po pár dnech pauzy jsem měla problém naskočit do příběhu.

Sasanka777
21.02.2020

Skvělá kniha, od které se nedá odtrhnout. Obraz nacistického Německa, neskutečný fanatismus, k tomu není co dodat. V knize najdeme osobní odvahu, statečnost, strach, lásku. Četla jsem jedním dechem.

Zuzi98
09.02.2020

Mé vysoké očekávání se naplnilo. Ta kniha je opravdu poezií. Nikdy jsem nečetla nic tak bravurně napsaného. Co odstavec, to zamyšlení, co stránka, to hluboká myšlenka. Kniha mě neskutečně obohatila. Děj byl napínavý, ale zde bylo důležité nejít jen po ději, ale číst mezi řádky, vžívat se do postav, do válečné doby, vnímání světa, do myšlenek a poselství.. Líbily se mi kontrasty mezi klidným městem a drsnou válkou, citlivým chlapcem a bezcitnymi nacisty.
Jedním slovem DECHBEROUCÍ.

Anet2106
06.02.2020

Pro mě byla kniha zklamáním. Čekala jsem od ní více. Bohužel ve mně nenechala takový dojem, abych si za rok vzpomněla, o čem přesně vlastně byla. Což mám u knih ráda.

Josh
03.02.2020

Úplné nadšení ale ani zklamání mi tento román nepřinesl. Těžko soudit, jak hodnotit, že to autor psal 10 let… Rozdělit příběh do časových rovin je náročné pro každého autora, aby neprozradil co nemá a řekl vše co má ve správném čase. To vše se pak týká každé postavy, takže klobouk dolů, protože v tomto „kolečka zapadala do sebe“, ALE tady mi střídání let „nesedlo“ - nepřineslo to ani napětí, ani víc očekávání. K tomu navíc, a dost mi to vadilo bylo přeskakování mezi postavami po 2-3 stránkách! A aby to nestačilo ještě také s nadpisy, jako u kapitol:o( Místo určité plynulosti a pohody při čtení to spíše budilo pocit „konečně dočíst“. Taková škoda....

Ze všech postav mi k srdci přilnuli ne ty hlavní, ale Frederick, paní Manaceová a Jutta, nevím proč opomíjená. Vyzněli mi jako "kometa co zazáří a zmizí". Hlavní, vlastně proti sobě postavené postavy - francouzská slepá holčička Marie-Laure a německý mladík Werner přes velkou pozornost tolik nezaujali. Ne že by byli plytcí, to určitě ne.

Šokovala mne smrt v závěru knihy, vyzněla jako prázdná. Málokdy mne autor naštve osudem postav, ale tady to stálo za to - ne smrt sama, je to příběh z války, ale v kontextu a také ději dál.

Do děje dál patří také časové roviny - rok 1974 by ještě „ušel“, ale 2014?? Pokud chtěl autor u postav zdůraznit změnu v historii hodnot a toho, co bere, která generace jako samozřejmost, pak mířil z mého pohledu dost mimo:o((

Jedna z vět mi s ohledem na autorův styl a jazyk ulpěla:„ Koupil si dvě nová tranzistorová rádia a zemřel v poklidu ve vaně ve věku 82 let a nechal jí spoustu peněz.“ Hodnocení obsáhlosti, poetičnosti, čtivosti nechám na každém:o))

Komu nevadí členění ten si počte s lepším dojmem. Osobně však znám lepší….

baty
31.01.2020

Nádherná kniha. Vžila jsem se do děje a tak nějak jsem doufala, že ti dva hlavní hrdinové si k sobě najdou cestu, ale autor to pojal trochu jinak, čtivě a zajímavě. Moc jsem si to čtení užila.

ivka67
26.01.2020

Nádherná kniha,příběh dětí,které každé jiným způsobem poznamenala válka,pro mně hodně silný příběh.

Morfyk
24.01.2020

Pro mě bohužel první kniha, kterou jsem odložil a nedočetl, zakončil jsem to cca v 75% knihy. Bohužel není to můj styl a žánr, šanci jsem tomu dal.

adelinka
21.01.2020

Pri knihe som si oddýchla a bolo to pre mňa pekné čítania. Sledovať dva príbehy počas vojny. Wernera na nemeckej strane a Marie-Laure na druhej, vo Francúzsku. Asi by som mala prejsť úplne na romantické knihy, lebo aj tu som očakávala trochu iný záver. Čítala sa pomerne rýchlo, kapitoly sú skôr krátke, dej pútavý.

Ajrad1981
29.01.2020

Kniha, která vypráví osudy dvou dětí z různých států, jejichž cesty se na jediný den spojí. Kniha o tátovi, který s láskou a oddaně pečuje o svoji slepou dceru. Kniha o tom, jak fanatismus nacistického Německa napumpovat do hlavy i malým dětem. Kniha o.... Nebudu všechno vypisovat, bylo toho hodně.
Je to čtivá kniha, která není jen románem pro ukrácení dlouhé chvíle, předává nám i tajná poselství, více či méně zjevná. Je plná odvahy, osobní statečnosti, lásky v různých podobách, strachu, války, smrti.
Jednu chvíli jsem se bála, že z toho autor udělá tak moc happy happyend, až tím celý příběh pohřbí, naštěstí se moje nejhorší obavy nevyplnily. Naopak, když se po X letech někteří hrdinové příběhu potkávají, aniž by se během války osobně znali, to považuji za zajímavé završení.
Jo, a úplně nejvíc je mi líto Fredericka.