Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4113 1050

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Market = )
08.03.2017 5 z 5

V poslední době jsem se párkrát potkala s knížkama, kde je WW2 líčená z více pohledů (Porodní bába, Zlodějka knih, Vyhnání Gerty Schnirch) a jsem za to hrozně ráda, že máme "problém" díky nim představený i z trochu jiné strany, než je ta kladná (obvykle spojenecká). Zejména díky popisování dětství Wernera a Jutty myslím můžeme hodně pochopit (ta rozhlasová pohádka o zlých židech???). I jinak se mi knížka moc líbila. Tohle je podle mě "krásná literatura" jak má být. Asi vás nechytne dějově (jako že byste nemohli ani v klidu pracovat, jak jste napjatí), ale myslím, že chytne krásným jazykem a ještě krásnějšímu postavami (mám je tak ráda!) a spoustou maličkostí (rozhlasové pořady, Verneovky...). Myslím, že dávám plný počet hvězdiček i proto, že prostě nemám co vytknout :-). A moc bych chtěla vidět ty modely!

Eorin
07.03.2017 5 z 5

Nádherně napsáno, s citem. Nemohu se ubránit srovnání se Zlodějkou knih, ale o tom sem psát nebudu. Oceňuji krátké kapitoly z pohledů různých postav - každá se svým osudem, se svým pohledem na druhou světovou válku, se svým "posláním". Děj krásně plyne, osudy postav se splétají i rozplétají, je to takové přirozené jako proud vody v řece. Pomalu se odkrývají nové a nové části příběhů jako vrstvy, nabaluje se i určité napětí, dojetí a sympatie, aby to ve čtenáři nakonec zanechalo hlubokou brázdu, která jen tak nenechá na knihu zapomenout - a to je dobře.
Rozhodně mohu jen doporučit a dle mého názoru je Pulitzerova cena právem zasloužená.

kaca82
07.03.2017 5 z 5

Dva hlavní příběhy a pár postranních, které se na chvíli propojí... Úžasný a originální námět, koukat na válku z pohledu slepé dívky. Z knížky jsem nadšená. Mám ráda krátké kapitoly, které mi umožňují využít ke čtení každých pár minut volna a střídání příběhů bylo taky moc fajn. Napětí bylo takové pozvolné, žádný thriller, ale zase jsem nenarazila na žádné místo, které by mě nudilo.. Zklamal mě závěr, celou dobu jsem si přála, aby to dopadlo trochu jinak, ale jak to Doerr vymyslel, tak to prostě je :)

Bláža9
06.03.2017 4 z 5

Pro mě je kniha trochu zklamáním. Příliš krátké kapitoly mi bránily se do knihy pořádně začíst a přestože je námět moc hezký a zajímavý, konec byl pro mě v podstatě nijaký a pokazil celkový dojem z knihy.

rasken
06.03.2017 4 z 5

Zajímavé. Slepá dívka a technicky nadaný německý chlapec, poslouchající v dětství vysílání prastrýce Marie-Laure. Setkají se za dramatických okolností. Člověk se začte, začne si přát aby Werner a Marie-Laure něco mohli prožít (vždyť je to pouze román) a náhle je vše jinak. Prostě konec mne zklamal.
V Saint-Malo jsem byl, překvapilo mne, že o něm píší jako o městečku. Žije tam cirka 50 000 obyvatel. Staré město němci bombardováním zničili, ovšem rekonstrukce se francouzům povedla, Nyní je to kouzelné místo, stejně jako Fort National, pláže, ostrůvky, katedrála Sv. Vincenta (taktéž citlivě zrekonstruována).
Myslím si, že vytvářet model tohoto města není žádná lehká práce, notabene si tato místa jakožto slepec pamatovat.

pestas
06.03.2017 5 z 5

skvele napsana kniha, smutna a velmi poutava, nemohla jsem se od ni odtrhnout

Raszkulce
04.03.2017 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, tím, že byly kapitoly krátké a děj se neustále měnil udržoval tak autor čtenáře neustále ve střehu. Doopravdy poutavá knížka, doporučuji :)

kerstyn
03.03.2017 5 z 5

Velmi citlivě napsaný příběh, který chytne za srdce. Jak jsem začala číst, nechtěla jsem přestat a doufala a doufala... Nádherná knížka.

Prateri
03.03.2017 5 z 5

Není to kniha pro zábavu, není to kniha pro ukrácení dlouhé chvíle. Je to kniha o válce, i když mistrně napsaná. Je mi všech líto.

Aleen
02.03.2017 5 z 5

Podle mého názoru si Doerr za svůj román Pulitzerovku rozhodně zasloužil. Hluboký příběh francouzské dívenky a německého chlapce, které se prolínají přímo osudově. Víc si od válečné knihy ani nemůžu přát...Samozřejmně jsou tu i otázky, které si při čtení člověk musí položit a není snadné si přiznat, že sám bych asi nebyl jiný. Přesto je to kniha téměř poetická!

cérka
01.03.2017 5 z 5

Opět válečné téma, opět prolínání různých časových období, osudů, opět 534 stran :-) a opět příběh, který vám nedá spát (půlka knihy za dnešní polovinu noci). Kniha kterou doporučuji zařadit do povinné četby, ač nemám válečnou tématiku ráda. Příběh který mi bude zase dlouho ležet v hlavě a já se nebudu moci začíst do další knihy. "Ach jo!"
Nikdy není vina jen na jedné straně a nikdy nevíme co bychom sami dělali, vždyť i v dnešní době se necháváme ovlivnit politickou propagandou, reklamou, sociálními sítěmi ...
Doporučuji !

michaela7087
01.03.2017 5 z 5

Nádherná knížka, jakýkoliv komentář je zbytečný, určitě doporučuji všem!

veru_nedvedova
28.02.2017 5 z 5

Tato kniha má těžké téma, je smutná a chytne vás za srdce. Tohle považuji za kvalitní literaturu, která vás nenechá v klidu spát.
Když tohle člověk čte, zamyslí se nad tím, co bylo a taky nad lidmi, kteří si válku ještě pamatují a stále mezi námi chodí. Myslím si, že tato kniha mi v hlavě zůstane hodně dlouho.

Marčullkas
27.02.2017 4 z 5

Příběh je citlivě napsaný a čtenáře do poslední chvíle udržuje v napětí.

Snecek89
26.02.2017 4 z 5

Zamilovala jsem se do Marie-Laury a těšila se na každou mikrokapitolu jejího života. Příběh chlapce byl pro mě oproti jejímu mnohem slabší a trpěl přemírou postav se "stejnými" německými jmény. Konec knihy považuji za slabší, a vlastně tak trochu nepochopitelné vyústění rozhodně krásného a originálního příběhu o době, kterou všichni nenávidíme, ale chceme, aby nám o ní vyprávěli.

Pucik13
25.02.2017 5 z 5

Krásná kniha, těšila jsem se z každé chvilky strávené ve společnosti Marie-Laury a Wernera. Krátké kapitoly mě vyhovovaly, různé časové skoky nevadily - naopak držely v napětí.

KaterinaJ11
25.02.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Příběhy zasazené do období 2. světové války mám ráda a tento taky nezklamal. Zase jiný "pohled"! Knížka se četla velmi dobře, rychlé střídání situací, postav a příběhů.

koki.veru
24.02.2017 4 z 5

Velice zajímavý příběh z období války, knížka se mi docela líbila, ale jsem zvyklá na více akční knížky, kde je nějaké napětí a podobně, což mi u téhle knížky docela chybělo. Ale jsem velice ráda, že jsem si knihu přečetla a vyzkoušela zase trochu jiný styl.

Urbana
24.02.2017

Od knihy jsem očekávala něco víc, příběh určitě zajímavý.

martina.culik
24.02.2017 5 z 5

Jak vidí svět kolem sebe během války slepá dívka z Francie?
Jak jsou během války vychovávání chlapci v německých prestižních školách?
A co se stane, když se tyto dvě postavy nakonec setkají?