Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4116 1052

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Radim.01
17.10.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, není to nějak náročné a má to krásně vykreslene postavy. Slepá hlavní hrdinka.. těžko se do ní vcítit, aspoň pro mne. Ale od knihy s Pulitzerem jsem asi čekal víc.. Jiní držitelé (Cesta,Stařec a moře,..) si to zaslouží víc.

Amazonka72
01.10.2019 3 z 5

Další z rozsáhlých válečných románů. Kniha, která popisuje válku z pohledu obyčejných “malých” lidí, jejichž životy a osudy významně ovlivnila. Nevím, je tu spousta pochvalných komentářů, ale mně tato kniha až tak moc neuchvátila. Občas jsem se ztrácela v dějivých liniích (příběh německého chlapce Wernera a francouzské slepé dívky Marie-Laury). Občas mi přišlo, že některé situace byly popisovány zbytečně složitě. Ale možná jsem tento román vzala do rukou v nápravou chvíli.
Něco bych však ráda zmínila. Osudy obou hlavních postav byly popisovány velmi citlivě. Měla jsem je ráda a držela jim palce. Bohužel válka je krutá a s osudy lidí si někdy velmi nepěkně pohrává. Spousta lidí ztratila ve válce někoho blízkého.

jiri77
01.10.2019 3 z 5

Na knihu jsem se těšil ale nakonec mě mírně zklamala. Moc mi vadilo přeskakování v dějových liniích ,lepší by bylo ,kdyby se příběh posouval pěkně postupně ke konci. Jinak celkem dobré čtení a hodně mě bavil Wernerův příběh.

Kytiii
27.09.2019 5 z 5

Kniha, která vám rozbuší srdce, položí spoustu otázek, které vás dřív nenapadly... se kterou budete usínat i vstávat. Kniha, kterou budete rádi doporučovat dál. A na kterou nezapomenete.

SweetCake
18.09.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla během tří dní a bavila mě, každopádně jsem od ní čekala mnohem víc. Děj z druhé světové války z pohledu nevidomé Marie-Laure, kterou jsem si okamžitě zamilovala, se mi moc líbil. Každopádně mě rozčilovalo přeskakování z jednoho roku do druhého. Kdyby byla kniha napsaná chronologicky, nejspíše bych si ji oblíbila o hodně víc. Von Rumpla jsem nesnášela od začátku. Wernera jsem měla ráda, líbilo se mi, že na konci zachránil Marie-Laure. Byla jsem ovšem smutná z toho, že jejich společný příběh neskončil šťastně. Možná jsem jenom beznadějný romantik, ale moc jsem si přála, aby zůstali spolu a žili šťastně až do smrti. Konec nebyl vyloženě špatný, ale nadšená jsem z něho nebyla. Popravdě bych příběh klidně zakončila rokem 1945 a dál už osudy hrdinů nerozepisovala, přišlo mi to spíše na škodu. Kniha stojí za přečtení, ovšem k mým nejoblíbenějším nepatří.

Dokča070
16.09.2019 5 z 5

Strhující příběh, čte se "jedním dechem"

lachtan77
04.09.2019 5 z 5

tak to byl opravdu silný příběh. Nic není nutné dodávat, vše bylo řečeno v komentech níže. PS: KnihomolkaKatka, Luuca287 i mě ukápla :)

KnihomolkaKatka
29.08.2019 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Já brečela. Kdo taky - přiznejte se :)

luuca287
21.08.2019 4 z 5

Krásná a dojemná knížka, i na konci ukápla slza.

alibaba72
20.08.2019 5 z 5

Nádherný příběh :-) jdu se podívat po dalších knihách A. Doerra. Jo a taky plánuji navštívit Saint Malo :-)

Zuzanka46
12.08.2019 5 z 5

Krásný příběh, i když velmi smutný.

Rossel
11.08.2019 5 z 5

Nádherný příběh, který skoro fataskně, ale přesto dojemně, smutně a uvěřitelně (ostatně jako život sám) spojuje tři naprosto odlišné postavy a zároveň vypráví o statečnosti, věrnosti a i hrůzách války. Velmi se mi líbila zejména linka Wernera.

lucisa.n
07.08.2019 3 z 5

Do první půlky knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Špatně se mi orientovalo jak v postavách, tak v časech. Jednotlivé prolínání období mi dělalo problém v celé knize, vždy jsem si to musela zpětně ujasňovat. Naopak kvituji krátké kapitoly, díky nim čtení rychle ubíhá, i když má knížka přes 500 stran :) Od druhé poloviny mě již příběh chytl mnohem víc, stojí za přečtení, ale mezi mé nejdoporučovanější knihy se nezařadí.

michaela3483
05.08.2019 4 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych ji a přišla tak o moc pěknou knihu. Neměla jsem problém se stylem, jakým je kniha psaná, naopak se mi líbilo střídání příběhů.
Rozhodně doporučuji.

Nikkiproch
02.08.2019 4 z 5

Skvělý válečný příběh s propracovanými liniemi hlavních i vedlejších postav.

Svica
29.07.2019 4 z 5

Chvíli trvá než si zvyknete na autorovo styl psaní a na to jak je knížka poskládaná, ale ve finále vám z toho vyjde hezký válečný román.

Nosorozec_91
29.07.2019 1 z 5

Do knížky jsem se vůbec nemohla začíst. A hrozně mi vadilo, jak byla kniha vystavěná, rozkouskovaná na moc malé díly, trhaná, do toho chronologicky přeházená... ztrácela jsem se. Někomu to může přijít zajímavé a originální, mně to vadilo a nemohla sem se soustředit. Ani ten příběh jako celek mě až tak neoslovil... poslední půlku už jsem jen tak doprolítla, abych věděla, jak to skončí. Ale ani ten konec se mi nelíbil. No... prostě mi to nesedlo :/.

pavčape
24.07.2019 2 z 5

Na to, že měla kniha více než 500 stran jsem ji přečetla rychle. Udivilo mě to, protože mě příliš nezaujala. Nedostavil se ten pocit, že nemůžu jinak než číst dál. Je to případ knihy, na kterou koukám a říkám si : " No nic, musím pokračovat." Raději mám knížky u kterých si říkám "Sakra! Měla bych ji položit a jít něco dělat!"
Příběh byl vystavěn zajímavě, čekala jsem kdy a jak se všechny tři dějové linky protnou. Když se tak stalo, konečně mě to začalo bavit. Přeskakování v ději i mezi jednotlivými aktéry mi nijak nevadilo, pokud jsem se soustředila. Občas to s tím soustředěním moc nevyšlo, tak jsem se musela vrátit na začátek kapitoly a ujasnit si kde jsem. Anthony Doerr se nestane mým oblíbeným spisovatelem.

soupik2012
17.07.2019 5 z 5

Velmi poutavě napsaný román. Přestože je z válečného období, tak je napsaný tak krásně, že je ta válečná hrůza docela snesitelná. Román nám nabízí tři dějové linky, které si občas odskočí do nepříliš vzdálené budoucnosti. Díky tomu, je čtenář neustále udržován v napětí a kniha tak nemá žádná hluchá místa. Jenom je škoda, že nám autor nenechal na konci knihy určitý prosto pro vlastní představivost a celý příběh nám dovyprávěl. Audioknihu čte velmi procítěně paní Eva Spoustová a díky jejímu přednesu to byl opravdu výjimečný zážitek.

bosorkalesni
17.07.2019 5 z 5

Krásná knížka, vůbec mi nevadily rozházené kapitoly a brzy jsem si na styl psaní autora zvykla.