Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/big_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.43413
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See, 2014

Kniha Jsou světla, která nevidíme

Katka2382
27.02.2019

Také jsem měla ze začátku potíže se do této knihy začíst,ale pak mě příběh chytil a nepustil.Úžasná atmosféra se táhne celou knihou.Není to zrovna klasické válečné drama,ale myslím že asi nikoho nezklame.

LiloCZ
25.02.2019

Pro mě velký a silný příběh. Přečteno skoro jením dechem. Krátké kapitoly mě nutili číst a číst několik hodin bez přestávky. Oceňuji popisované detaily prostředí a věcí. Celá kniha mě provázela jak šedými obrazy, tak barevně laděnými popisy slepé Marie-Laure. Určitě doporučuji přečíst i pro pohled na válku s obou stran. Kniha mě opět nutí přečíst si další literaturu, která mi přiblíží právě válečné období.

lenkavildomcova
24.02.2019

No nevím. Za mě moc rozvleklé, zbytečně dlouhé. Dičetla jsem, ale nesdílím místní nadšení z této knihy.

essterkaa
21.02.2019

Kniha, která mě svým dějem vtáhla hned od začátku. Zajímavý pohled na válečné období z pohledu slepé francouzské dívky a německého sirotka. Celou dobu jsem očekávala, kdy se příběhy protnou a spojí se v jeden šťastný konec. Jaké však pro mě bylo překvapení, když se tak nestalo a možná i potěšení, protože takový (i když trochu smutný) příběh jsem opravdu nečekala. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a v některých pasážích jsem doslova cítila, jak mi napětím tluče srdce. Velmi příjemný román, vřele jej doporučuji.

Olava
18.02.2019

Není lehké popsat knihu tak, aby se komentáře neopakovaly. Není však mnoho knih, které by dokázaly tak chytit za srdce, jako mě právě tato. Krátké kapitoly nutí čtenáře číst dál a dál, dokud nezjistíte, že jste to přečetli téměř jedním dechem. Báječně zpracovaný příběh, který nezůstane přečtený pouze jednou.

PohlcenaKnihou
13.02.2019

Naprosto dechberoucí kniha, skvělý příběh!

13.02.2019

Nemůžu si pomoct, ale tohle je opravdu nádherný příběh, i když v něm najdeme také hodně krutých scén. Ale taková už byla válka... Jinak je kniha opravdu skvělá, dojímavá, smutná a občas optimistická a čte se jedním dechem. Víc snad ani psát nebudu, dávám pět hvězdiček a doporučuji.

Doranovot
12.02.2019

Krásný příběh, přečetla bych to hned znovu.

Mili115
12.02.2019

Netradičně zpracované válečné téma. Jedna z mých nejoblíbenějších.

v.july
09.02.2019

Ikdyz je kniha tlusta a ma pro me pomerne tezce zkousnutelne tema valky, cetla se velmi rychle a lehce. Detailne zpracovane postavy, skoky do ruznych casovych linii udrzuji ctenare v bdelosti. Ocekavala jsem ponekud veselejsi pribeh, uprimne receno jsem ji koupila na zaklade pozitivnich, ikdyz ne moc popisnych ohlasu a krasne obalky. Ale stejne se mi kniha moc libila.

LittleShadow
07.02.2019

Není to moje první kniha o 2. světové válce, ale rozhodně patří mezi ty nejlepší. Hezký příběh, který nutí k zamyšlení. V hlavě se mi postupně spojovali všechny informace, které jsem už stihla někde pobrat, je to zvláštní pocit.
Nádherná kniha, každý by si ji měl přečíst.

Petratra
01.02.2019

Kniha poetická, krásná, smutná, plná vůní a barev.

Katoka2008
28.01.2019

Moje srdcovka

Hakem
26.01.2019

Do knih ze 2.sv.v. se bojím vracet, protože mi líčení všech těch hrůz pak nedá spát, v této knize, ačkoliv popisuje válku od začátku do konce, nebylo těch brutalit naštěstí tolik jako v jiných knihách. Spoustu si člověk mohl jen domyslet, takže pro slabší povahu můžu doporučit.
Příběh je poutavý, od začátku do poslední věty. S postavami jsem se smála, brečela, prožívala jsem jejich strach a odvahu. Je to příběh o lidech a jejich růstu během časů, kteté se nedají pochopit normalním rozumem a o jejich životě po tom všem co viděli a zažili.

Autor popisuje ve velmi krátkých kapitolách spoustu malých drobností, kvůli kterým jsem měla i chuť "na plátek černého chleba.. nebo velký teplý pecen chleba" a v prstech jsem cítila malé domečky na rychlo, ale s velkou láskou vyřezávané.

Krásná kniha s postavami, které bych chtěla osobně potkat a obejmout je.. konec je nečekaný, žádný krásný pohádkový happy end, ale pokračování v tom co život opravdu přináší..

Doporučuji

v.r.b.o.v.a
26.01.2019

Hodně silná kniha o 2.světové válce a života za ní

KlarisKaymin
25.01.2019

Úžasná kniha, hodně smutná.

Termina
23.01.2019

Moc hezky psaná kniha .. téma druhé světové války jsou vždy na místě ještě když se autor umí této role vypravěče zhostit na jedničku :) Moc se mi líbil tatínkův nápad na stavbu modelů měst ...

Liilith
21.01.2019

Kniha Jsou světla, která nevidíme, zaujme svým pojetím druhé světové války a i když bylo na toto téma popsáno a potištěno už mnoho archů papíru, toto dílo stojí za pozornost díky nenásilnému vyprávění, které dokáže čtenáře vtáhnout do děje i reality strachu.
V příběhu se setkáváme se dvěma dětmi, na něž postupně dopadají "dospělácké" problémy dřív, než by si to zasloužili. Malá Pařížanka Marie-Laure přišla jako malá o matku a postupně ztrácí také poklad, který si často ani neuvědomujeme - zrak. Díky trpělivému a vynalézavému otci se ale naučí žít s pomocí zbývajících smyslů. Nedaleko, ale přitom skoro v jiném světě, v nacistickém Německu, vyrůstá osiřelý Werner, který se od malička zajímá o fyziku a najde v sobě obrovský talent pro opravování a sestavování rádií. Zatím totiž netuší, jak se tato schopnost bude vojenské mašinérii hodit.
Román je velmi vydařený z jazykové stránky, zejména v pasážích věnovaných Marii-Laure. Autor zde klade důraz na sluchové vjemy a pocity, kterým se běžně nedostává tolik prostoru. Namísto toho, abychom se v prostředí knihy "rozhlíželi", vnímáme zde nejprve všechny zvuky a vůně, Marie-Laure vnímá hmatem, kde co je, a teprve pak si sestavujeme konečný obrázek.

mkarajda
07.01.2019

Kniha pro mne byla velkým zklamáním. Asi mi nevyhovovala forma, jak byla psaná. Než jsem se stihla začíst do osudu jedné postavy, už se skočilo do další, což mi vůbec nevyhovovalo. Nepodařilo se mi dostat do děje.

sarkaditt
02.01.2019

Od začátku velmi dobře čtivá kniha, která mě bavila. Má šmrnc, já třeba běžně knihy s válečnou tématikou nečtu a okolo téhle jsem dlouho chodila, než jsem se pro ni rozhodla, ale určitě jsem neudělala chybu :)

mrwendor
01.01.2019

Osudy lidi spojených válkou. Všechno jednou skončí, otázka je však jak?
Odlišný pohled na válku nevidomýma očima. Příběh mě tak vtáhl do děje, že mám chuť pohladit si surmovku.

tuka.kofka
31.12.2018

Krásná a poutavá kniha. Přečtená za dva večery. Mohu jen doporučit.

HanWali
31.12.2018

moc pěkný doporučuji

Haloon
20.01.2019

Když jsem začal se čtením této knihy, bylo mi ihned jasné, že se všechny tři dějové linky protnou a já očekával lásku navzdory kontrastu, kterou představuje francouzská dívka a německý voják za II. světové války. Společně přemohou záporáka a budou žít šťastně až do smrti.
To co jsem očekával však nepřišlo, alespoň ne tak jak jsem to očekával. Příběh byl barvitý a kouzelný. Autor zde skvěle zpracoval i rozdíly mezi německým a francouzským myšlením té doby.
Konec příběhu mě zcela uchvátil a mou hlavou běželo jen to, jestli jsem stále četl tu stejnou knihu. To co jsem začal číst, přece nemohlo dopadnout takhle... Pak jsem o tom další týden přemýšlel.
Světla jsou výborným dílem, které vás uchvátí svou krásou a přivede k zamyšlení nad tím, co bylo a jak to mohlo být prožíváno.

StephenKingje
06.01.2019

Další kniha, kterou jsem opominul v době, kdy byla nejvíc oblíbená a dostal jsem se k ní teprve teď. A abych naznačil mé konečné pocity z knihy, taky dodám jedno slovo k předešlé větě; ..., kterou jsem BOHUŽEL opominul v době, kdy byla nejvíc oblíbená. Každopádně, Jsou světla, která nevidíme...

Teď mám jasno: mám prostě slabost na knihy, odehrávající se ve válkách. Hana, Na západní frontě klid, Nepřítel, Chlapec v pruhovaném pižamu...všechny tyto knihy jsem četl a velmi se mi líbili. Teď si na tento seznam určitě přidám i Jsou světla, která nevidíme. A jsem si jist, že by obsadila přední příčky tohoto seznamu a to z více důvodů. Ty uvádím zde:

1) Neuvěřitelné popisy, které vám tak moc učarují mysl, že máte pocit, že sedíte hned vedle Marie-Laure a spolu s ní čicháte ke skvělým omeletám madame Manecetové.

2) Hlavní postavy příběhu jsou velmi hluboké a i když vám jsou nesympatické, tak se s nimi prostě musíte chvilkami vžít.

3) Úžasná atmosféra, jež je mrazivá a krásná zároveň a obecně je tato kniha taková, že jí dečtete běhen pár dnů, ale dá vám námět k přemýšlení na celý život.

HODNOCENÍ: 10/10

... 10 ...