Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/mid_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4 4113 1050

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See , 2014

Potvurka735
04.10.2020 5 z 5

moc hezký příběh, doporučuji

Veňa2
22.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Ze začátku mě kniha moc nechytla a četla jsem ji celkem dlouho. Cca od půlky začal být příběh zajímavý, ke konci jsem stále doufala, že se Werner vrátí a prožijí s Marií společný život. Zbytečně dlouhá kniha.

Warty
18.09.2020 5 z 5

Moc hezký a milý příběh. Autor moc hezky popsal, jak válku vnímají děti a pozoruhodně barvitě vylíčil vnímaní okolí slepou dívkou. Kniha až neskutečně zahřála na duši, přestože je děj zasazen do jednoho z nejhorších období lidských dějin.

Rajec548
08.09.2020 4 z 5

Silný, neotřelý příběh. Osudy postav vás chytí a nepustí až do úplného konce, doporučuji ale nezhltnou knihu naráz, ale dát si načas a nechat ji vstřebat.

osuška
17.08.2020 5 z 5

Samostatně popsané osudy slepé francouzské dívky a německého vojáka, které se v určité chvíli na okamžik spojí. Přes všechny tragédie velmi nežná kniha.

ibs
11.08.2020 4 z 5

Dej vyborny, len tie tazkopadne opisy, to tomu vela ubralo v hodnoteni. Napad zapletky super, ziadna klasicka romantika. Velmi dobre, nesadol iba styl pisania.

VladkaBU
07.08.2020 3 z 5

... zlákala mě anotace, obálka i krásný název. Děj takový vleklý, stále jsem čekala, když už konečně dostane spád. Až poslední část knihy více zajímavá.

Jančislava
27.07.2020 4 z 5

Na knihu jsem četla celkem pozitivní recenze a tak jsem ji v knihovně s radostí popadla. Bohužel, mě vyprávění moc nevzalo. Kapitoly jsou krátké za což jsem byla vděčná. Trochu to vylepšil konec příběhu a proto 4 hvězdy. Příběh nebyl špatný , ale asi zbytečně dlouhý. Kniha nenadchla, ale četla se dobře. Za mě lepší průměr.

Kexina
22.07.2020 4 z 5

Silný, ale uvěřitelný, příběh. Popis těžké a složité doby, který se pro jednou obejde bez tisíckrát zopakovaných schémat popisujících "hrůzy války". Autor ale jde sám proti sobě volbou způsobu, jak příběh vypráví. Sledování dvou vypravěčů, v příbězích, které nejdou chronologicky po sobě, ale náhodně, je složité a není snadné najít v nich tu základní nit, která vše spojí v dokonalý celek.

Hanka_Bohmova
20.07.2020 3 z 5

Čteno jen souhrou okolností. A souhrou okolností také ihned po Kallocainu, kde se mj. objevuje přednáška o propagandistickém využití psychologie mladistvých - obrázky z Wernerova života ji pěkně ilustrovaly.

Kniha je perfektně promyšlená a zručně a čtenářsky vděčně napsaná. Na můj vkus až moc zručně a vděčně, pobídku "čti dál, čti dál" jsem vnímala intenzivně a prakticky neustále. A to já nemám ráda, takovéhle hry mě obvykle nebaví, takovéhle knihy mám problém brát vážně - a na pouhou zábavu/relaxaci byla zase příliš dlouhá a příliš vzdálená mým zájmům. Někde v polovině jsem se rozhodla, že ji dočíst nejen nepotřebuju (to jsem zjistila poměrně rychle), ale ani nechci.

Obvykle se mi během četby vybavují podobné knihy a v duchu srovnávám, někdy se tak i zkouším povzbuzovat k trpělivosti a otevřenosti. Tady to byla Mandolína kapitána Corelliho, čtená před několika lety. Tehdejší potěšení a pocit, že vyprávění žije vlastním životem a svítí vlastním světlem, se ale u Doerrova příběhu ani po delším čase nedostavily.
Možná jsem prostě jen četla v nevhodném duševním rozpoložení.

Alisce
14.07.2020 5 z 5

Knihu jsem dočetla před pár dny a mám z ní stále stejné pocity. Příběh mě bavil od samého začátku, i když jsem měla v jednom momentě problém se ke knize vrátit. Každý, kdo četl pár knížek s tématikou válek ví, že jsou to knihy na které musíte mít náladu, protože víte, že váš většinou čeká bolestný příběh. Je to realita, ale nedokázala bych na toto téma číst více knih za sebou. Člověk by nejraději změnil děj, ale to by byl jiný příběh. Takto to bylo vlastně dokonalé. Jde vidět, že si dal autor na příběhu opravdu záležet.

eva3992
04.07.2020 5 z 5

Dva příběhy, tak vzdálené a přitom tak blízké…
Marie-Laure žije jako malá v Paříži spolu s milujícím otcem. V dětství oslepne a musí se učit vše znovu. Když Francii okupují Němci, musí s otcem uprchnout a hledají bezpečné místo pro ně i pro otcovo tajemství.
Werner, malý sirotek vyrůstající v německé hornické kolonii, chce přijít na kloub všem záhadám, fascinuje ho věda a technika. Jeho technický talent ho dovede až na elitní vojenskou akademii a později se z něj stane specialista na odhalování odbojových aktivit. Díky tomu se dostane až do Francie.

O knihách, ve kterých jsou zachyceny hrůzy války, nerada píšu, že jsou krásné, ale tady nemohu jinak. Jsou světla, která nevidíme je prostě krásný příběh. Moc se mi líbil styl, jakým je napsán, slova plynou po papíře tak lehce a přirozeně, že Vás čtení úplně pohltí. Nečekejte žádné velké akce, ale příběh plný lidskosti, který pohladí na duši.

Střídají se zde kapitoly z pohledů několika hrdinů i antihrdinů a různé časové období. Jednotlivé části jsou vždy zakončeny tak, že jste napnutí, jak to jen bude pokračovat a nutí Vás to číst dál a nechcete knihu odložit z rukou. Navíc vše do sebe krásně postupně zapadá a různými drobnostmi Vám před očima roste celek.

Ať už Marie-Laure a nebo Werner, Vám naprosto přirostou k srdci, oba si oblíbíte a budete s nimi prožívat každý jejich den, budete jim fandit a cítit s nimi.

Opět jedna z knih s mou milovanou Francií a mořem. To jsou místa, která mám ráda a pokud jsou obě v jedné knize, vždy je to pro mě velké plus. (Moře – myslím, že to je to nejhezčí, co jsem kdy viděl. Zdá se, že je dost velké, aby se do něj vešly pocity všech lidí.)

Jedna část v knize je zahalena tajemstvím a je na každém čtenáři, aby si z ní doplnil do příběhu to, co si myslí, že je správné. V knize je spousta krásných myšlenek, které Vás určitě obohatí.

Kniha ve mně zanechala hlubokou stopu a moc ji všem doporučuji. Hlavně těm, kdo si chtějí přečíst o druhé světové válce zase trošku jinak.

Jonna
04.07.2020 2 z 5

Všeobecné nadšení také nesdílím, mne prostě na takovýchto knihách strašně vadí historické nepřesnosti, a navíc takový ten americký "nafoukaný styl", kdy si autor vůbec neověřuje reálie. A samozřejmě ten předpoklad, že se někdo nevidomý může naučit chodit po městě jen podle modelu. Zdá se mi, že Pulitzerova cena začíná upadat.

lulu0605
03.07.2020 5 z 5

Doporucuji

Placinecka
15.06.2020

I když jsou osudy hlavních hrdinů smutné a tragické už dávno předtím než je navždy poznamená hrůza války, je kniha napsaná tak mile a pěkně, že jsem při čtení zapomínala na děsivé okolnosti a většinu času jsem se usmívala. Příběh zvláštním způsobem zahřeje, pohladí na duši a přivede mysl k různým myšlenkám... Asi jediný "krásný" zážitek z knihy na téma válka.
Doporučuju.

m_martina
29.05.2020 5 z 5

Kniha, která se hodně dobře čte, stránky jen letí. A tento příběh je nejen zajímavý a poutavý, ale i smutný. Jak už příběhy z druhé světové války bývají.

evilunicorn
15.05.2020 5 z 5

Úžasně napsaný příběh překypující silnými emocemi a momenty s nádherným stylem vyprávění.Kniha chvílemi působí až poeticky, čímž mi hodně připomínala další z knih z tohoto historického období,Zlodějku knih.Není divu,že dostala Pulitzerovu cenu, rozhodně to bylo právem.

renda03
14.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Žasla jsem nad autorovým popisem "slepého" světa Marie-Laure. Výtečná kniha, můžu jenom doporučit.

bararich8
10.05.2020 3 z 5

Asi kvůli Pulitzerově ceně a ohromné reklamní kampani jsem podvědomě od knihy očekávala opravdu mnoho a nakonec mi bohužel zas tak úžasná nepřišla. Už jsem četla mnohem poutavější knihy z války. Moc chvály prostě škodí. Jak už tu někdo zmiňoval, pořád jsem čekala na nějaký wow moment, kdy se fakt dají věci do pohybu a něco se tam začne dít. Víc mě chytnul jen ten konec. Takže bohužel, ale všeobecné nadšení nesdílím.

oskli
06.05.2020 5 z 5

Kniha je to jednoduše krásná, ať už jde o jazyk, popis postav, střídání rovin vyprávění i propletenost osudů. Dějově je opravdu propracovaná, ale ke konci mi trochu vadilo úmyslné natahování děje a snaha o maximální dramatičnost... a závěr knihy popisem současnosti byl pro mě taky nějak navíc. Nic zvláštního knize nepřinesl a spíš mi utlumil celkový dojem z knihy. Přesto dávám plný počet a určitě si knihu ještě někdy přečtu.