Jsme všichni sněhové vločky?

Jsme všichni sněhové vločky? https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419311/bmid_jsme-vsichni-snehove-vlocky-dVK-419311.jpeg 4 100 29

Olive cítí, že je toho na ni moc. Popravdě, nejspíš se každou chvíli psychicky zhroutí. Nejradši by to neřešila, jenže zároveň cítí, že potřebuje pomoc. Proto přijme pozvání na trochu divný letní tábor, kde by se měla dát psychicky do pořádku. Jenže jen co si na táboře Reset zvykne, začne jí to vrtat hlavou. Možná že „opravit“ nepotřebuje ona a její kamarádi, ale celý náš podělaný svět? A tak vymyslí plán. Průlomová, brutálně upřímná kniha o duševním zdraví, přátelství a o tom, jak z tohohle šíleného světa udělat laskavější místo, od britské bestselleristky Holly Bourne.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , #booklab

Are We All Lemmings and Snowflakes? , 2018

AndreaP.
08.07.2020 3 z 5

"Nejdřív buď laskavá k sobě" - to je věta, která je hlavním poselstvím této velmi zvláštní knihy. Šestnáctiletá Olive trpí biopolární poruchou, kdy sama ale nechce svou diagnózu znát, odmítá ji a my jsme v této knize svědky všech jejich myšlenkových pochodů přecházející z fáze mánie do fáze deprese. Je tam dost dobře nastíněn ten přechod z jednoho pásma do druhého. Kniha je to určitě poučná pro každého.

MMacicekk
30.06.2020 5 z 5

Nevím, jak to autorka dělá, ale pokaždé vytvoří zajímavý příběh se zajímavou hlavní hrdinkou a jejími problémy. I tentokrát se jedná o duševní problémy, které zde trápí šestnáctiletou Olive, načež ta nechce znát svou diagnózu. Čtenář tak může zpočátku tápat, ale myslím, že mu brzy z Olivina chování dojde, o jakou nemoc se nejspíše jedná. Kniha mě v tomto ohledu dost obohatila, protože jsem netušila, jak tato nemoc probíhá, co při ní člověk prožívá a cítí, a autorčiným příběhem se mi do tohoto duševního problému podařilo trochu nahlédnout.
Autorku jsem si oblíbila už jejími předchozími knihami, které se mi hodně líbily, a to překvapivě i přesto, že jsou určené spíše mladším ročníkům. Já si její styl psaní zamilovala, i to, jak umí nahlédnout do poraněné či nemocné duše. Touto knihou se mi to opět potvrdilo. Pro fanoušky Holly Bourne nutnost. Doporučuji.

RoseDadas
25.06.2020 4 z 5

Holly Bourne netřeba představovat, její jméno již ve čtenářském podvědomí figuruje. Nový stand-alone titul nekousává problematiku duševního zdraví, ale nečekejte žádnou depku, autorka opět příběh okořenila svým specifickým humorem.

parvitas
25.04.2020 3 z 5

Hlavná postava Olive trpí duševnou chorobou. Odmieta, aby jej prezradili ktorou, nechce sa nechať onálepkovať, ale zároveň chce byť zdravá. Jej myšlienky prebiehajú od témy k téme, veľké nadšenie sa strieda s hlbokým smútkom, a aj ja, ako laik, dokážem odhadnúť, o akú chorobu ide. Je to brutálne realistické, či už sledujem jej manické fázy, alebo sebaobviňovanie za všetko, čo pokazí. Je mi z toho naozaj smutno. Olive súhlasí s pobytom v tábore pre násťročných, kde spozná aj iné postavy (a cez ne aj iné choroby). Každý je jedinečný ako snehová vločka... a zároveň je ovplyvniteľný a stádovitý.
Poznámka na okraj. Síce v SK preklade sa hovorí o stáde oviec, ale asi nechceli použit stereotypné hodnotenie lumíkov (zvierat) ako typ bytostí so samovražednými sklonmi, takisto pochybujem, že súčasní tínedžeri poznajú Lemmings (starú PC hru), kde lemmingovia, trpaslíci z tej hry, idú jeden za druhým až na okraj priepasti, a ak im nepomôžete, spadnú všetci. Ak neviete veľa o duševných chorobách, odporúčam prečítať si, napriek ťažkej téme o duševnom zdraví, kniha vám môže ukázať aké ťažké je žiť s chorobou, ktorú navonok nie vždy vidno.
Myšlienka, že láskavosť je nákazlivá, je milá, ktovie, či niečo podobné ako virál v závere knihy už niekto vyskúšal...

Josh
16.03.2020 4 z 5

Kniha se čte dobře, ale dost myšlenek hlavní postavy se opakuje. Je to pochopitelné s ohledem na téma, asi to má sloužit k jeho reálnějšímu obrazu, ale ušetřit pár stran by příběhu spíše pomohlo. Přesto měl zajímavé výkyvy a vlastně překvapivý závěr. Určitě je tam pár velmi podnětných „seznamů“ a je tak otázka, co o sobě zjistí čtenář….

Autorka má podrobný, avšak přesný a pod kůži se dostávající popis, jak charakterů postav, tak situací. Jako byste byli s hrdiny a součástí příběhu, což prohlubuje téma knihy. To je důvod proč zkusit další knihy od této Britky :o)

Ivuska.09
11.03.2020

Tuhle knihu by si měl přečíst každý. Má v sobě tak hluboké poselství! Víc není třeba dodávat. Je to zvláštní příběh, ale také ohromující.

Aprilek
26.02.2020 5 z 5

Hodně zajímavá kniha

GiraffeAndy
16.02.2020 4 z 5

V knize se podíváte do hlavy hrdinky s duševní poruchou, sledujete její myšlenkové pochody a snad si z četby odnesete i jedno velmi důležité poselství. Doporučuji zejména těm, kdo mají také občas pocit, že jsou tak trochu "porouchaní", a potřebují připomenout, že všichni jsme sněhové vločky. ;)

a.a.candys.life
15.02.2020 4 z 5

4.5/5* Holly Bourne mám prostě ráda! Její knihy dokážou pomoc mladým lidem a hlavně jim říct, že v tom nejsou sami!