Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76212/bmid_jozova-hanule-1vd-76212.jpg 5 1719 308

Příběh Jozovy Hanule uzavírá želarský cyklus spisovatelky Květy Legátové, která v roce 2001 vpadla na českou literární scénu jako meteor. Postavami této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět vesničtí obyvatelé, které čtenáři znají z předchozí povídkové sbírky Želary. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, ukrývající se v zapadlé horské vesnici před nacistickým pronásledováním, jež zde v prostředí zcela odlišném od intelektuálního klimatu velkoměsta nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému muži. Na motivy novely Jozova Hanule natočil režisér Ondřej Trojan podle scénáře Petra Jarchovského film Želary (2003) a kniha již byla přeložena do deseti jazyků.... celý text

Kao
25.01.2017 5 z 5

Škoda, že není delší..S více rozvedeným dějem.. Úplně si představuji jak strhující by to byl román! Krásná kniha, ve které je řečena pravá podstata lásky. Konečně hrdinové, kteří měli chyby, ale stejně jsem je měla ráda.

Kingomolka
21.01.2017 5 z 5

Tato kniha je v mém maturitním seznamu.
A já jsem ráda,že ji tam mám.
Krátká novela, ale tak překrásně napsaná :)

lagareta
20.01.2017

Ta knížka mě úplně dostala. Ještě pořád se vzpamatovávám. Před pár lety jsem viděla film, líbil se mi, ale tohle je mnohem víc.

Koňadra
17.01.2017 5 z 5

Bez barličiek, bez pátosu a bez kudrliniek. Veľmi pokorne a civilne napísaná knižka, ktorá sa číta sama. Veľmi pekný príbeh, vľúdne porozprávaný. Nemám rád umelé skryté posolstvá, ale tu mi vyznenie knihy padlo veľmi dobre. Potešilo, kde potešiť malo, zarmútilo, kde malo zarmucovať. Pekná, nežná kniha.

kara
17.01.2017 5 z 5

Kniha, která se čte na jeden zátah. Strhující, syrová jako kraj, ve kterém se odehrává.

MartinaSladkova
12.01.2017 3 z 5

Druhá světová válka a komunisti, pro mě netradiční pojetí. Kniha se mi líbila, ač krátka. Jozu jsem si zamilovala a Hanuli začala obdivovat.

Cella
02.01.2017 5 z 5

Výborné, stručné, zajímavé, smutné, upřímné, věrohodné. Škoda, že se film Želary neinspiroval knihou daleko více.

swon
01.01.2017 5 z 5

Je to napsano svizne, rychle, bez zbytecnych prikras. Kdyby byl pribeh delsi, vubec bych se nezlobila. Bohuzel jsem se nedokazala oprostit od postav z filmovych Zelar. Nebo mozna bohudik? Kazdopadne pro me v tomto pripade plati, ze film knizni predloze rozhodne neublizil. Myslim, ze se takrikajic pekne doplnuji.

ttpnkov
31.12.2016 4 z 5

Skvělý jednoduchý příběh zasazený do doby a místa, které celému vyprávění dodává na síle. Želary a lidé, kteří v nich žijí, si člověk ihned zamiluje.

bibi.r
26.11.2016 5 z 5

Skvělá. Svým způsobem něžná, ale vlastně až bolestně drsná.

HáTa94
22.11.2016 5 z 5

Tak tato kniha mě uchvátila od prvních vět. Strohý styl, kterým je kniha napsaná, jakoby podtrhával ještě více vesnickou atmosféru i tamní obyvatele. Vztah Jozy a Hanule nebyl od začátku takový, jaký si každá z nás přeje, ale nakonec z toho všeho, co se v knize odehrálo, vzniklo mezi nimi nepopsatelné pouto, možná ještě silnější než se na první pohled zdá. Neznali se a museli se oba mnohé naučit. Museli k sobě najít důvěru a naučit se spolu žít. Po dočtení mi bylo jasné, že stejně jako Hana bych nechala svou duši v Želarech, u vesnického kováře, byť bych se vrátila do "normálního" života.

haki34
11.11.2016 5 z 5

krásný silný příběh..jelkož jsem dříve viděla film, tak postavy opět již měli své tváře...závěr knihy s asistencí kapesníku...znovu jsem s Jozou a Haňulí prožila každý krok, nádech, slyšela vítr...temné, smutné, osudové, jako doba, ve které autorka příběh vypráví...

sioux
07.10.2016 4 z 5

Krátký a silný příběh. Lagátová toho dosahuje zvláštně, vlastně tam vůbec není akce, ale přesto tam je stále přítomno určité napětí. Ale také je možné, že to napětí u mě vyvolávala znalost filmu a očekávání některých dramatičtějších situací, které nakonec v knize všechny ani nebyly. Kniha je hodně pocitová a navozuje výraznou atmosféru pohraničních hor a života v horské vesnici za druhé světové.

pablala
05.10.2016

Musím říct, že spojení dvou knih této autorky, a to Želary a Jozova Hanule, mi dalo dohromady obraz, který se sice blíží filmu, ale je mnohonásobně převýšen. Byť mi někdy Želary přišly zdlouhavé a nudné, veškeré nabyté obrazy a informace byly zúročeny při čtení Hanule, která je na obrazy okolí maličko chudší.

kalinka99
02.10.2016 5 z 5

Rozhodně krásná kniha, co stojí za přečtení. Jen se to s filmem v něčem trošku liší, ale to vůbec nevadilo. Líbí se mi i to, že autorka píše o drsném horském kraji a umí psát s citem a tím, že bydlím v Brně, tak si to dovedu přesně představit kudy "Hanule" šla. :)

Joges
24.09.2016 5 z 5

Čekal jsem, že po kdysi shlédnutém filmu mě kniha neohromí. Omyl. Jozova Hanule je napsána bravurně, s citem, nese v sobě zajímavý příběh, a mám dojem, že i taková skutečnost jako intelekt autorky, která nešetří lékařskými znalostmi, vyšvihl knihu na vyšší pozice žebříčku. Novela vskutku potěšila.

miky103
22.09.2016 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na základě shlédnutí filmu, který patří k mým nejoblíbenějším, a rozhodně nezklamala. Nádherný prostý příběh o dvou lidech, kteří k sobě našli cestu i v těch nejneočekávanějších podmínkách. Krásné, upřímné, syrové.
Ale ach, tolik jsem si přála jiný konec než ve filmu...

dadako
20.09.2016 5 z 5

K tomu co napsala AllyKumari není co dodat. Nádherný příběh, který má hodně nečekaný konec. Čte se úplně sám a není možné se od něj odtrhnout.

lapagerie
16.09.2016 5 z 5

Musím se ztotožnit s uživatelkou AllyKumari, napsala to přesně. A dodám ještě pro milovníky audioknih - krásně načteno Lenkou Vlasákovou.

kaja77
10.09.2016 5 z 5

moc pěkné čtení. lidi kdysi žili v šílených podmínkách.