Jozova Hanule

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5721/jozova-hanule-NzI-5721.jpg 4.71194
Novely, Literatura česká
Vydáno · Paseka

Jozova Hanule · 2002

Počet stran:112
Jazyk vydání:český
Ilustrace/foto:Bohumír Prokůpek
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-7185-512-X

Kniha Jozova Hanule

Lilda

Prostá kniha. Bez příkras. Upřímnost, strohost. Někdy si člověk potřebuje přečíst něco rázného a jasného. A tohle je přesně ten typ knihy. Ačkoli se s hlavní postavou neztotožňuji, i tak jsem ji chápala. Je to jasné. Prostě to tak bylo. A Joza? Jeden z těch knižních hrdinů. Prostý a přitom nejlepší. Dobrá kniha na dvě hodinky.

HankaJóga

Poetický příběh městské ženy, která postupně objevuje krásu venkovského života a prostých venkovských lidí. Nádherný milostný příběh s dojemným koncem určitě stojí za přečtení.

sharik

Špatné to není, ale mám pár velkých výhrad. Třeba (zejména v první polovině) neustálé ironické komentáře vypravěčky jsou nejdřív opravdu vtipné a osvěžující... Ale časem se z nich stanou jen otravné stejně, jako vypravěčka sama. Proč je otravná ona? Pro svůj věčně nevyhraněný postoj ke všemu, působící jako častá změna názoru. Mám pocit, že za tohle může spíš krátký rozsah prózy - vše je příliš nahuštěné, není čas pro vývoj, tak je počáteční nelibost (snad ke všemu) vypravěčky příliš rychle změněna v lásku k venkovu i Jozovi - svému vnucenému manželovi. Jenže ona je ta změna nějak příliš často narušována jejím názorovým výkyvem a čtenář najednou neví, jestli je tam ta ženská strašně šťastná, nebo strašně nešťastná... Alespoň tak to jde první dvě třetiny knihy, než se vypravěčka ustálí a autorka už servíruje jen venkovskou idylku (ano, i s tolikrát viděnou dichotomií idylky a "drsného leč krásného venkova a jeho zemitých drsných a ošklivých a přitom citlivých a krásných lidí"...) promísenou se skoro červenou knihovnou. Ale krom toho jde o vcelku pěknou novelu odkazující na tradiční venkovskou prózu obohacenou o prostředí protektorátního Česka, ač to je většinou spíš kdesi "mimo záběr". Přes to se přiznám, že jsem čekal jaksi víc. Je to krásně napsané, co se týče stylu a jazyka, jenže tomu něco chybí. Možná jen nejsem cílovka, popisy venkovského života a "velké nepravděpodobné lásky" mě prostě "nehřejí u srdíčka"... Závěr je však silný, zvlášť jako kontrast ke všemu předchozímu, to musím uznat.

karol.cadex

Přenádherná kniha, ve které autorka využívá krásného jazyka s archaismy, nářečím a až romantickými popisy krajiny a charakterů postav.
Osobnostní vývoj Hanule (Elišky) je v knize nosné téma, kdy zprvu ironická mladá lékařka fungující v protinacistickém odboji se odjíždí ukrýt do Želar, kde z ní "vyroste" jejich pravá obyvatelka a její ironie se zcela vytrácí.
Joza, ač považovaný za blba, je naprosto čistý člověk, hodný a pracovitý a pro Hanuli by udělal cokoli.
Doba druhé světové války není jednoduchá ani v zastrčených samotách a tak není překvapením, že kniha neskončí dobře. Hrozně mě konec dojal, poplakala jsem si a popravdě říkám, že Jozova Hanule bude navždy v mém knižním srdci na prvním místě.

meluzena

Velmi silné sdělení. Člověk může paradoxně dojít svého štěstí, až když o všechno přijde - jenže pouze když přijde o své "okovy", o kterých třeba do té doby neměl nejmenší tušení.
Ale něco mi v té knize chybělo.

aleza1

Moc pěkný dojemný příběh.

nikol0892

Úžasná kniha s kouzelnou atmosférou.

iveta3867

Skvěle vyprávěno..