Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5721/bmid_jozova-hanule-zu1-5721.png 5 1719 308

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.... celý text

Vruznychsvetech
05.09.2021 4 z 5

Tahle kniha je opravdu hrozně krásně napsaná! Jde v ní vidět, jak je český jazyk krásný a zároveň se díky krátkým větám čte poměrně snáze, než kdyby byli věty dlouhé. I když musím říct, že je na čtení už trochu složitější, proto mi nějakou dobu trvalo si na styl psaní zvyknout. Potom už to byla jedna úžasná, dojemná a strastiplná cesta emocí. Na jednu stranu škoda, že kniha byla takhle krátká na druhou stranu je to, ale dobře, protože kdyby byla delší už by to nemuselo zapůsobit, tak jako nyní.

RADOST
21.08.2021 4 z 5

Dojemné, působivé, krásné.

Souteska
23.07.2021 5 z 5

Nádhera, skvostný jazyk, umění říct v malém rozsahu vše, klobouk dolů. Kniha mě nadchla snad ještě více než film, ale skvělé bylo obojí.

Teseme
20.07.2021 5 z 5

Hezká kniha, ale film byl zábavnější. Je trochu těžkopádná.

Luis_Lambo
02.07.2021 5 z 5

Úžasná charakteristika a úderný rozkvětnaný sloh, který dává vyniknout naši krásné Češtině. Bezesporu geniální dílo paní Legátové

klaraj093
05.05.2021 4 z 5

Kniha byla krásná , ale strašně krátká ..V tomhle případě dávám přednost filmovému zpracování ..

hanka0630
27.04.2021 4 z 5

Moc příjemné čtení. I když jde o relativně krátkou novelu, dokážala jsem se vžít do pocitů hlavní postavy a rozumět jí. Skvělý čtenářský zážitek.

derrry
23.03.2021 5 z 5

Mně se na tom líbí, že se nepodbízí. Krátké, úderné věty, které malují krásné obrazy. Ale čtenář si tu krásu života musí najít mezi řádky, poskládat ze střípků stejně jako Hanule lásku k Jozovi a úctu k sobě samé. Rozsahem akorát, kdyby to byla bichle, tak to čaro zmizí (mrk mrk - Šikmý kostel se tak snažil - ano, rýpnu si a skončím v knižním pekle, kde budu číst jen červenou knihovnu).

TyttoMetsasta
23.03.2021 5 z 5

Knihu jsem četla hlavně na základě shlédnutí filmu Želary. Zklamalo mě jen to, že je to krátká novela:-) hlavní postava přišla k tomu nejcennějšímu, k lásce a sama k sobě.
Utkvěl mi tento úryvek, který je absolutní pravdou. "Proč je mezi lidmi tolik zla!" "Protože neumějí žít"

Pisquosus
23.03.2021 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih, miluju i film!

tabaluga
22.03.2021 5 z 5

V knize je krásně vykreslena příroda, staré zvyky.. Pro lékařku z města muselo být těžké přestěhovat se do Bohem zapomenuté krajiny, ale měla to štěstí, že konečně mohla najít sama sebe. Objevila skutečnou lásku, jelikož Jozu nešlo nemilovat, objevila nové životní hodnoty. Film natočený podle knihy si rada pustím vždy...

Zorka
17.03.2021 4 z 5

Želary jsem neviděla a lákají mě vlastně až nyní, abych mohla porovnat knížku a filmové zpracování. Jozova Hanule je krásný příběh o tom, jak člověk může milovat i toho, kdo na první pohled zdaleka neodpovídá jeho představám ani tělem, ani duchem. Je to příběh o vděčnosti, skromnosti, předsudcích, oproštění se od pohodlí a povrchnosti. Příběh o hledání skutečných lidských hodnot.

Majdoslava
14.03.2021 5 z 5

Prosté, upřímné, krásné.

katallinka
13.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, velmi pěkně vykreslený vztah hlavních hrdinů. Film se mi asi líbí trošku více, ale nemůžu hodnotit jinak než 5*.

DuncanIdaho
11.03.2021 5 z 5

Přečetl jsem to téměř za jeden den. Je to dopře napsaný příběh o sblížení dvou různý světů. Je o popis světa, který dnes už neexistuje a i v době druhé světové války to byla už vzácnost, takto žít.

apq
06.03.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, která čtenáře pohltí.

vlkcz
01.03.2021 5 z 5

I když se děj odehrává za 2. sv. v. (spíš v jejím závěru), doba tu působí pouze jako kulisa velmi křehkého příběhu o hledání cest k druhému člověku, k sobě a vzájemné lásce. I když se v příběhu objevují postavy z povídkových Želar, obstojí kniha i samostatně, pro ty kdo už Želary četli jde o milé setkání se starými známými.
Opět použit vytříbený jazyk přesně odpovídající situacím.

Maky78
27.02.2021 5 z 5

Drsné i jemné, láska má mnoho podob.

missbellatrixx
11.02.2021 5 z 5

Téměř nemožno odložit...

michal2601
30.01.2021 5 z 5

Velmi krásný lidský příběh, doporučuji.