Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5721/bmid_jozova-hanule-zu1-5721.png 5 1719 308

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Paseka

Danago
30.03.2022 5 z 5

Kniha mě ohromně nadchla o to víc, že jsem neviděla film a ani jsem netušila , co od knihy očekávat. Příběh nabitý emocemi. Na mnoha místech jsem měla slzy v očích. Nádherný příběh o úžasné lásce. Plný opravdovosti života.

KatarínaK.
27.02.2022 4 z 5

Kolik emocí,kolik pravdy a poznání o světě, lidské duši se dá vložit na 110 stran příběhu? Paní Legátová dokázala, že opravdu mnoho. Tato útlá kniha pohladí, zabolí. Ano, často to tak je, že člověk najde to nejlepší u někoho a někde, kde by to vůbec nečekal. Elišce,Hanuli, se to také stalo. A přitom našla samu sebe a stala se lepším člověkem. Často to prosté je opravdovější, čistější. Nádherný příběh, nádherný jazyk. 4,5*

HáMaPé
25.02.2022 5 z 5

Opravdová láska, opravdový život v té nejsyrovejší podobě, idealizace osvoboditelů, zmařené naděje a zbytečná smrt.

Nieroccoon
20.02.2022

Krásné

Katrinreading
20.02.2022 5 z 5

To je tak krásně a jemně napsané, že jsem si tuto knihu přečetla hned dvakrát, což nemám ve zvyku. Jedna z mých nejoblíbenějších.

eliska8983
06.02.2022 5 z 5

Novela nabízející pohled do života lidí jedné malé vesničky Želary, ale především do osobního vývoje a proměny Elišky - Hany z velkoměstské lékařky na vesnickou Jozovu Hanuli. Kniha plná emocí a citu se odehrává na pozadí druhé světové války, ovšem téma bojů slouží pouze jako kulisa pro příběh Jozy a Hany, v němž oba zjišťují, že život ve dvou může být krásný a šťastný nezávisle na tom, jaká kritéria štěstí jsou určovány ostatními lidmi.
Úžasný příběh plný sebeuvědomění, vykreslení dílčích motivů, pohnuté osudy postav.
Vyprávěno z pohledu Elišky. Spousta jemných náznaku, jednoduchých vět a "výkřiků do tmy", které navozují atmosféru a předurčují vývoj příběhu.

LucyBooks
05.02.2022 4 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, i tak bych si knihu přečetla. Film jsem neviděla, takže nemohu porovnávat, ale na můj vkus by zde mohly být nějaké části více rozvedeny. Jinak jsem nečetla Želary, věřím, že tomu poté člověk rozumí ještě více. Hodnotím kladně.

Peetulii
27.01.2022 5 z 5

Úžasné, ale krátké.

Aya81
05.01.2022 5 z 5

Krásný příběh, hluboké osudy, skvostné užití jazyka. Nemohu hodnotit jinak než v superlativech.

Romanka89
20.12.2021 5 z 5

Znám film, ze kterého jsem byla tehdy nadšená, takže příběh jsem znala dopředu. Přesto, stejně jako předchozí kniha Želary se kniha krásně plynule čte, navíc zde člověk není zmaten propletencem postav a některé zná z předchozí knihy. Krásný a dojemný příběh.

Desireee
09.12.2021

Narozdíl od knihy Želary obsahuje tato kniha jeden příběh, chronologicky zařazený za Želary. Autorka dokáže obdivuhodně popsat charaktery postav, někdy poněkud drsné, někdy až surové, ale dělá to velmi citlivě, postavy neodsuzuje, ale spíše na ně hledí s pochopením.

INCOGNITOREADER
24.11.2021 5 z 5

Pro mě naprosté zjevení. Přiznávám, že film jsem viděl dřív a moc se mi nelíbil. Ale novela v audio zpracování naprosto bravurně načtená Lenkou Vlasákovou je naprosté zjevení. Tohle mám nejraději, nic od toho nečekáte a dostanete opravdový skvost. Dostal jsem i pořádnou dávku knižní kocoviny a to je známka toho, že se jedná o výbornou knihu. Rozhodně doporučuji.

Aleh
12.11.2021 5 z 5

Druhá světová válka, nacistické pronásledování nabírá na síle a mladá žena , která se tak trochu proti svému přesvědčení ukrývá v zapadlé horské vesnici. Kdo by se nadál, že se před čtenářem jen pomalu a zlehka začíná rozvíjet příběh nádherné čisté lásky a oslavy prostého lidského života. Příběh, který v duši člověka zanechá nesmazatelnou stopu. Krásné čtení.

nicolettkaa
06.11.2021 5 z 5

Tuto novelu už jsem četla několikrát a pokaždé jsem z ní nadšená. Příběh o tom, že štěstí a smysl života můžete najít kdekoliv, hlavně tam, kde byste to vůbec nečekali. Hezky vykreslený život lidí v horách a pohraničí. Doporučuji.

Film se mi také líbil.

Terezaazeret
02.11.2021 5 z 5

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších českých knih. Smutná a krásně napsaná.

Runinka
26.09.2021 5 z 5

Kniha plná citů a touhy po záchraně vlastního života a uvědomění si opravdových hodnot.

Márrrty
25.09.2021 5 z 5

Po přečtení předcházející knihy Želary jsem se na tento kousek velmi těšila a nebyla jsem vůbec zklamaná. Vyprávění bylo tentokrát vykonstruované jiným způsobem ale fungovalo opět perfektně. Nádherně popsaný nádherný příběh o nádherné lásce. Došla mi slova, těším se, až si ji přečtu znova.

haannyys
19.09.2021 5 z 5

Malá knížka plná velkých činů, velkých pravd a velkých emocí. Styl psaní úžasný, úderný právě tak jak bylo třeba.

Kortez
12.09.2021 5 z 5

Audiokniha
Namluvená Lenkou Vlasákovou mi připomněla před časem zhlédnutý krásný film Želary. Příběh přesně podle mého gusta. Nedokážu říct jestli je lepší film, nebo knižní předloha. A to je myslím nakonec dobře.

peeetta
10.09.2021 5 z 5

Z velké části odpovídá filmu Želary, velmi čtivé. Dokresluje detaily, kterých jsem si ve filmu nevšimla.