Jozef Mak

Jozef Mak https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169677/jozef-mak-169677.jpg 4 86 9

Román od popredného predstaviteľa slovenskej medzivojnovej prózy nám nevšednou, lyrizovanou formou približuje pomery na slovenskej dedine od 70. rokov 19. storočia do 30. rokov 20. storočia. Jozef Mak, "človek milión", sa narodil ako nemanželské dieťa chudobnej vdovy a od detstva ho utláčal starší brat Jano, ktorý ho neskôr obral o snúbenicu aj o novú chalupu. Makovi postupne umiera otec, matka, láska z mladosti Maruša... Až po smrti svojej ženy July si uvedomí, že v nej stratil lásku, ktorú celý život hľadal. Vie, že nemôže zúfať, lebo sa musí postarať o deti, ktoré sú stelesnením tejto lásky. Príbeh obyčajného človeka, ktorý sa nedá zlomiť, ale vydrží všetko, čo mu osud prinesie, má čo povedať aj dnešnému čitateľovi.... celý text

MarkCarter
MarkCarter
30.01.2022 5 z 5

Dostalo sa mi do rúk druhé vydanie z roku 1936 a malo to svoje osobité čaro. Kniha má 300 strán. Na začiatku som bol z nej celkom nadšený, neskôr to nadšenie opadlo a prišla kríza. Nečíta sa to tak ľahko ako moderná literatúra. Jazyk aj forma zodpovedajú dobe. Po čase som si na to zvykol, podarilo sa mi prekonať krízu a knihu som dočítal. K príbehu. Je to o neľahkom osude obyčajného človeka pred 100 rokmi. Tých životných prekážok si prežil hlavný hrdina toľko, že to je aj na 5 ľudí dosť. Neviem posúdiť, ako sa vtedy žilo, či to je verné zobrazenie reality, alebo skôr niečo výnimočné, ale jedno viem určite. Život máme teraz omnoho jednoduchší aj keď nie práve krajší. Táto knižka je skvelým odkazom doby a udalostí bežného života, akým žili aj naši pra-pra-pra-rodičia.

JankoStirbey
JankoStirbey
14.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Prečítané v rámci povinného čítania k maturite, čas strávený nad knihou neľutujem, kniha sa číta veľmi dobre. Osud všedného človeka a jeho menej všedné životné útrapy. Žeby bola práve ľudská vôľa tým najpevnejším materiálom?
(Interné záležitosti by mali ostať internými, no túto otázku, ktorá zaznela na hodine literatúry si neodpustím: "A ona sa v tom hrnci utopila alebo uvarila?" V tej chvíli bola vôľa učiteľky minimálne nalomená.)

Muhibbis
Muhibbis
06.03.2015 3 z 5

SPOILER
Ale hej, celkom sa to dalo... Pekný jazyk, vybrúsený štýl, zaujímavá pointa a vôbec to všetko... Bála som sa, že tomu ako povinnému čítaniu nebudem rozumieť, ale vlastne to celkom ušlo. Prečo teda len tak málo? Nuž, môj intelekt vzdychá nad hlavnou myšlienkou, poetickým štýlom a bla bla bla, ale moje srdce by asi neznieslo, keby som dobre ohodnotila knihu, ktorej hrdinovia sú samí nesympatickí blbci. Pravda, Maruša bola spočiatku celkom fajn, a Jule som od začiatku fandila, ale inak som nerozumela ani hlavnému hrdinovi, ani zvyšku, a možno ma budete pokladať za sadistku, ale keď sa Maruša utopila v tej kadi, aj som bola rada. Štýl je fajn, aj hĺbka a všetko, ale dej ma štval od začiatku do konca. Nie som fanúšička sladkých, precukrovaných koncov, Boh vie, že som ešte horšie sa končiacemu Novému životu dala plný počet, ale tam som si hlavného hrdinu obľúbila. Ja viem, ja viem, od knihy, ktorej hlavným rysom je, že jej hrdinovia sú obyčajní ľudia sa čosi také asi ťažko dá očakávať. Obyčajní ľudia predsa nie sú sympatickí iným obyčajným ľuďom (trpký ironický smiech). Inak, ďalšiu hviezdičku som strhla za Julu. Pretože aj keď to bola ušliapnutá puťka, aspoň tým, že sa ako postihnutá a utlačovaná borila s osudom, mi prirástla k srdcu. A autor ju nakoniec zabil. Radšej keby to urobil Janovi Makovi.

Kluvo
Kluvo
12.02.2015 5 z 5

Naozaj sugestivne napisane, perfektne psychologicky prepracovane. Hoci mi ta lyrizovanost uplne nesedi, mnohe opisy prirody a celkove vykreslenie atmosfery boli skvele. A vsetko to zilo. Az som obcas chcel Makom zatriast a povedat mu, aby nerobil to, na co sa prave chysta a Janovi by som najradsej rozbil hubu. A chuda jeho manzelka Jula, nuz aspon pred koncom sa dockala trosku satisfakcie. Za tuto knihu by sa nemusel hanbit ani Tolstoj.

LenaDonan
LenaDonan
28.07.2012 5 z 5

Táto kniha sa nedá prečítať bez poznačenia mysle!

zipporah
zipporah
23.12.2011 5 z 5

Výborná kniha, ktorá sa vyrovná svetovej klasike, pretože plní viacero literárnych funkcií naraz.

Aries
Aries
26.07.2011 5 z 5

absolutně No.1. Brečela jsem u toho. Taky bych tuto knihu zařadila do světové četby.

Merty
Merty
08.05.2011 4 z 5

Úplne súhlasím a som rada, že máme túto knihu ako povinné čítanie na škole. Naozaj sa oplatí si ju prečítať. Ľahko človeka vtiahne do deja a dá mu účasť na nekonečnom utrpení Jozefa Maka.

Dell
Dell
19.11.2010 5 z 5

Vynikající kniha. Po vyslechnutí četby této knihy v rozhlase (v českém překladu) jsem si ji přečetla ve slovenštině a byl to opravdu zážitek. Cígerův jazyk je kouzelný.
Román je plný tíživosti, ale nikoliv bezvýchodnosti. Tuto knihu bych zařadila do světové četby.