Josephine Bakerová

Josephine Bakerová https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376903/mid_josephine-bakerova-nNK-376903.jpg 4 43 8

Josefíně Bakerové bylo dvacet let, když se objevila v Paříži. Během jedné noci se z americké tanečnice stal idol. Fascinovala Picassa, Cocteaua, Le Corbusiera i Simenona. Ve třicátých letech se z ní stala první černošská hvězda světového věhlasu, od Buenos Aires po Vídeň, od Alexandrie po Londýn. Po válce, kdy se angažovala ve francouzském odboji, se rozhodla bojovat proti rasové segregaci. V padesátých letech adoptovala na svém zámečku v Milandes dvanáct sirotků různé pleti. O lásce a svobodě zpívala až do svého posledního vydechnutí. Catel Mullerová a José-Louis Bocquet vyprávějí skrze portrét Josefíny Bakerové příběh první poloviny dvacátého století od Broadwaye po Paříž Bláznivých let. Kniha líčí přijetí Černošské revue ve Francii, líčí angažovanost umělkyně během druhé světové války i po ní. Josefína Bakerová byla první velkou černošskou hvězdou, ale byla hlavně úžasnou ženou, velkou dámou a jedinečnou figurou, která se vepsala do historie. Od počátku dvacátého století až do smrti Josefíny Bakerové v roce 1975 sledujeme krok za krokem, téměř minutu po minutě dráhu té, jejíž život by každodenním bojem v uměleckém horečnatém a neklidném životě.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo

Joséphine Baker , 2016

MCGinger
12.07.2023 2 z 5

Jsem poměrně zklamán. Kniha je vlastně rozdělena na 3 části a ty podle mě moc nehrají mezi sebou. Pochopil bych komiks + stručné shrnutí jako biografii v datech. Ale třetí pasáž s krátkými biografiemi jednotlivých postav (i dost okrajových) mě vysloveně irituje. Tuto pasáž bych zcela vypustil a na její úkor rozšířil komiks, který by pak třeba nemusel být tak útržkovitý. Dále mě štve, když události v komiksu nejsou ve stejném pořadí jako v biografii, nesedí klidně o několik let. V příběhu inspirovaném biografií bych to pochopil, ale pak proč ty zbylé dvě pasáže knihy, které jsou v rozporu?

teratera
22.09.2021 3 z 5

Josephine Baker jsem dostala jako dárek po nadšení z Kiki z Montparnassu, o Josephine jsem toho věděla o něco víc, přesto bylo ztvárnění jejího života na výsluní a zároveň věčným bojem s rasismem velmi poučným čtením. Samotné provedení se mi líbilo více v Kiki, v Josephine mi chybělo nějaké hlubší se ponoření do jejího života, zde to byl takový rychlo průlet.

andrii24
26.11.2020

Žihadlo, éro, ze kterého jsou, na ose jeviště-hlediště, hin. "Madam Tarzan" s vějířky v uších. Mata Hari s vášní, nočním žárem po těle, v duši.

keny
14.04.2020 5 z 5

Amerika první poloviny 20. století. Jak já bych tu dobu chtěla zažít. Zajít si do jazzového klubu, na tajňáka se podívat do Bronxu a Harlemu...Úžasná kniha, děkuji za tuto komiksovou podobu. Prožili jsme 70 let s Josephine, proletěli s ní všechny věhlasné kluby a kabarety světových metropolí, které měli v té době zvuk a jméno. Setkali se s významnými lidmi té doby. Zažili její rozmary, ale hlavně odvahu, touhu bojovat za rovnoprávnost, za zrušení rozdílů mezi lidmi, za odmítání a násilí kvůli rozdílným barvám pleti. Moc jsem si ten její pestrý život užila.

Baiba
04.11.2019 3 z 5

Trochu zklamání. Jak už v komentářích zaznělo, komiks trochu klouže po povrchu a některé kapitoly ze života Josephine jistě stály za trochu hlubší prozkoumání. Na letmé seznámení s touto fenomenální tanečnicí to ale stačí. Kresba se mi líbila, je přehledná a výstižná. Jen si myslím, žesi tak vyhraněná a temperamentní osobnost, jakou musela JB být, zasloužila celkově méně invenční zpracování.

zuzulique
11.02.2019 3 z 5

Bolo to dobre. Ale. Mam niekolko vyhrad, preto iba 3*. Josephine bola fascinujuca osobnost, co sa, zial, v komiksovej casti nepodarilo tak uplne rozvinut, akoby vsetko iba klzalo po povrchu. Chybali motivacie k jej konaniu a vela raz z nej autori urobili povrchnu zenu. Velmi sa mi pacili ilustracie a prilozena chronologia jej zivotopisu, kde sa vyskytuje vela zaujimavejsich veci z jej zivota, ktore komiks nezachytil. Vyborny je aj zoznam postav, ktory sa mihnu zivotom tejto divy a ich stručný životopis. Mena zname i menej zname. Kazdopadne odporucam i napriek tymto vyhradam. Zatial najhrubsi komiks, ktory sa mi dostal do ruky. Rada by som si precitala ozajstny zivotopis JB.

encyklopedie
27.01.2019 5 z 5

...zvláštní komiks ..... jenže musím dát za 100 i když kresba je to zvláštní ...ale nic jiného se od autorů nedalo čekat.... rád jsem si přečetl něco ze života téhle tanečnice

Makrela Liška
20.08.2018 4 z 5

Catel a Bocquet si společně ukousli po Kiki další řádný krajíc, nicméně musím říct, že výsledek není zdaleka tak podmanivý a jakoby klouzal po povrchu, jen uháněl napříč všemi daty značícími mezníky v Josephinině životě- ať už šlo o milence či další štace,a že takových dat bylo.. Proto se, ani navzdory velkorysému pojetí celého komixu, čtenář s postavami zdaleka tolik nesžije, a je to velká škoda.

tanečnice grafické romány

Catel Muller