Kdo jinému jámu kopá

Kdo jinému jámu kopá https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331092/bmid_kdo-jinemu-jamu-kopa-BRn-331092.jpg 4 473 180

Josefína Divíšková série

Josefína Divíšková série

. díl

Mladá. Svérázná. Učitelka. Poklidný život městečka ležícího na brdském pomezí rozvíří smrt výstřední učitelky. Josefína Divíšková, mladá malířka původem z Prahy a rovněž učitelka, jež v Brodu nalezla dočasné útočiště, začne rozplétat nitky případu stylem (a s humorem) jí vlastním. Kdo a z jakého důvodu mohl zabít Alenu Výbornou, která byla možná trochu praštěná, ale nikdy nikomu neublížila? Jak s případem souvisejí drsní majitelé místního autobazaru, manžel oběti Rudolf Výborný, mentálně zaostalý mladík Pavel Řábek či další z učitelek brodského gymnázia, Běta Benčáková? Podaří se Josefíně odhalit pozadí skandálního zločinu dřív než kriminalistům? Nebo bude muset spolupracovat s komisařem Tvrdíkem, který je sice sympatický a zatraceně dobře vypadá, ale přesto – nebo možná právě proto – jí pije krev víc, než je zdrávo?... celý text

konicekbily
03.08.2022 4 z 5

Autorka vypustila na trh původní české detektivky novou hrdinku - není to kopie slečny Marplové, ale připomíná mi to jinou detektivní postavu - Pentličku - také od paní Christie. Příběh není detektivně náročný, ale je okořeněn citáty babičky - nikoliv Barunky, ale Josefíny Divíškové - a také zajímavými dialogy.

katallinka
30.07.2022 5 z 5

Kniha mě nijak zvlášť podle obálky nelákala, ale dala jsem na doporučení a stáhla si audioknihu a jsem nadšená. Josefína je neskutečně zajímavá a vtipná postava. I detektivní zápletka se moc povedla. Hned jsem se musela pustit do dalšího dílu.

Olča220
09.07.2022 3 z 5

Skutečně nenáročná kniha u které můžete mozkové závity poslat na dovolenou (jen pozor, aby se vrátily).
Kniha byla opravdu milá, četla se velice dobře, jen jsem bohužel měla problém s hlavní hrdinkou, která mi na svůj věk přišla taková nedozrálá. Ale jinak na dovolenou a odpočinek ideální.

janina66
22.06.2022 5 z 5

Moc příjemné čtení. Čtivé, skvělý humor a zároveň mírné napětí. Určitě se těším na pokračování.

INCOGNITOREADER
08.06.2022 4 z 5

Knihu jsem vůbec neměl v plánu číst. Ale objevila se v klubu Audiotéka a tak jsem to zkusil. Musím říct, že mi načtení Zdeňkou Žádníkovou naprosto sedlo a jsem přesvědčený, že načtení opravdu pomáhá humoru, který v knize je. Jedná se o takovou oddechovou "detektivku", kde je taková variace na českou moderní slečnu Marplovou. Nevím, jestli by se mi kniha líbila i jen při čtení, ale jako poslech naprosto super. Vyposloucháno za jeden den, to o nečem svědčí. A hned pokračuju na další dostupné díly.

knihomolka27
31.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Já musím říct, že mě se kniha líbila moc. Celou jsem jí přečetla na jeden zátah, a až na trochu nudnější konec, mě po celou dobu strašně bavila. Sice mi chvílema připadalo, jako bych četla až druhý díl ... odkazy na již řešenou vraždu ve škole, zapojení malé Janičky v ní, vztah mezi detektivem a Josefínou...ale je možné, že autorka nechtěla kopírovat jiné detektivky a rovnou už skočila dějově trochu dopředu, abychom byli ušetřeni toho seznamování, řešení prvního případu...na který jsme všichni už tak moc zvyklí.

Takže za mě je kniha opravdu super. S autorkou nás pojí velmi podobný smysl pro humor, takže po vtipné stránce tu není co řešit. Postavy jsou sice většinou archetypy, což je pro tento žánr naprosto normální...ale i přesto, mě stále baví. A rázná kantorka Josefína se ihned katapultovala mezi mé nejoblíbenější postavy. Ta ženská je prostě boží. A kupodivu velmi dobře funguje i její problematický vztah s detektivem.

Ovšem ani detektivní příběh není k zahození, a líbí se mi, že v kontextu příběhu vyznívá logicky. A né jenom tak, že postavy všechno najdou náhodou, prostě je to líp propojené, než v jiných detektivkách tohohle žánru. Což je super, i když ruku na srdce...ta detektivní linka tu vždycky bude až druhořadá, jelikož jí vtipy a postavy vždycky zastíní. Ale důležité je, že ta detektivní linka nezaostává a má sama o sobě taky co říct.

Co víc dodat...přemýšlím, že si jednou koupím celou sérii.....a už se moc těším na další díly. Jednička pro mě nasadila ladku dost vysoko, takže pokud jsou ty další díly ještě lepší, tak teda potěš pánbů. URČITĚ DOPORUČUJU

jarin58
31.05.2022 3 z 5

Detektivka nijak napínavá nebyla,ale jako oddychovka šla.Zemřelá babička byla nejrozumnější.

Lenndy
27.05.2022 3 z 5

oddechová detektivka.příjemné čtení

EvikU.
13.05.2022 4 z 5

Chtěla jsem něco oddechového a lehce napínavého a vtipného a to se mi dostalo. Místy to tedy bylo trochu málo pravděpodobné nebo mi to přišlo. Ano zvědavost lidí je velká, ale strach je větší. Ale jo, jinak se mi to líbilo. Střeštěná zvědavá Josefína mi sedla. Určitě si časem přečtu další díly. :-)

KaMal
08.05.2022 4 z 5

U českých knih často nemám vysoká očekávání, snad kvůli stereotypním charakterům nebo známému prostředí, ale přitom mě často potěší a zaujmou. Detektivka se mi líbila, Josefína byla na můj vkus až moc praštěná, ale vraha jsem až do konce neodhalila - a tak to má být ;-)

Sigurd_Lesandi
20.04.2022 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá je mé první setkání s autorkou a hned po tomto poslechu se chystám na pokračování.
Jedná se o moc dobře namluvenou audioknihu se spoustou humoru a detektivní zápletkou, u které si skvěle odpočinete. Nehledejte tu nic závratného, o žádné mistrovské dílo se nejedná, ale pokud hledáte něco příjemného, pro začátek jara, tak neváhejte.
Josefína se rychle stala mojí oblíbenou postavou, má charakter, prochází si stále vývojem a oplývá humorem, který ji po celou dobu příběhu neopustil.
Autorce se povedlo zachytit atmosféru ospalého městečka, která mně osobně není vůbec cizí, což byl také jeden z důvodů, proč jsem se u audioknihy, tak nasmál.
Ani detektivní část nepokulhávala. Autorka měla nápad, který dobře zpracovala a v příběhu vám poskytne několik nečekaných zvratů, které vám solidně zamotají hlavu.
Konec by si zasloužil o tročku více péče. Neuškodilo by ho více vystupňovat a krapet více prodloužit závěr, jak to s Josefínou, bylo po uzavření případu dál. Ale vím, že to je nastíněno v dalších dílech.
Jako odpočinkovou audioknihu musím určitě doporučit a těším se na další díly.

Marcik7
19.04.2022 5 z 5

Vtipné, napínavé, dobře popsané postavičky z malého města - mě se to moc líbilo a přečetla jsem knihu nadvakrát. Už mám na stole další díl.

berila
04.04.2022 3 z 5

Také příjemné odpočinkové čtení. Výborné byly hlášky zesnulé babičky.

Tila
21.03.2022 2 z 5

(SPOILER) SPOILER! Tak tohle mi nesedlo. Největší potíž byla asi v hlavní postavě, která mě iritovala. Nebylo mi také úplně jasné, z jakého titulu má Josefína pocit, že má právo strkat nos do vyšetřování? A proč jí to Tvrdík trpí - protože s ní párkrát spal? Další kámen úrazu je slibovaný humor, který šel nějak mimo mě. Vadily mi i dějové linky, které vyšuměly tak nějak do ztracena (obraz lesa s bubákem, třeba). A ve finále to bylo příliš neuvěřitelné. Spousta nesmyslných náhod, nereálný běh věcí. Jeden příklad za všechny - komisař se na konci zhuláká, usne, neprobudí jej ani Josefína, která s ním cloumá. Do podzemí ale komisař spolu s ostatními policisty dorazí. Jak se to stalo? Josefína jej neprobudila, ale kolegové policajti se mu dovolali, a pak ho opilého v noci vyzvedli a vzali na výjezd? No nic. Další díl netřeba. Ale abych nebyla jen kritická - je to alespoň napsáno čtivě.

renefer
04.03.2022 3 z 5

Praštěná Josefína. Některé její hlášky jsou dobré, ale zbytek? Všetečná ženská, která pořád strká nos kam nemá a většinou přes něj nakonec dostane, něco jako slečna Marplová v českém vydání a mladší podobě.

SBH
03.03.2022 odpad!

(SPOILER) Phobos a Deimos.
Knihu jsem si koupila už před drahně lety, otevřela ji a… na úvodním učebnicovém (a tudíž kapitálně nudném) popisu aktérů dramatu se zasekla a odložila ji.
Po cirka pěti letech moje shovívavost rozkošatěla a vykvetla, otevřela jsem knihu znovu a přes začátek se nečekaně lehce přenesla. Jenže už ve čtvrtině jsem si byla jistá – nečtu detektivku, nýbrž od reality odtržený sitcom. Jo, občas jsem se zasmála. Ale ani v tomto druhu literatury není přípustné, aby (například) ovocné stromy někdo prořezával v létě. Jako fakt ne.
Flirtování hlavní hrdinky s mužem, jehož zavražděná manželka ani nestačila vychladnout, z toho se mi zvedal kufr. Josefína byla nejslabší složkou díla, které obecně nemělo téměř žádnou úroveň. Chovala se jako zastydlá puberťačka (původně jsem chtěla napsat jako nadržená blbka, ale budu slušná). Ty nejhorší vtipy na adresu policistů jsou něžné oproti tomu, jak tuto složku státní výkonné moci vylíčila autorka – jako sbírku potrhlých idiotů.
Závěrečnou třetinu jsem nějak překonala potácejíc se na vlně nepochopitelného bizáru. Bylo mi dočista ukradené, kdo je vlastně vrah, proč si vyloženě chudobná Josefína najme taxík na cestu do Prahy (a vyhodí celý nákup do kontejneru), proč je tak unešená z Tvrdíka (a co tak úžasného přitahuje Tvrdíka k ní?). Samozřejmě musela na konci vlézt do opuštěného dolu a samozřejmě tam už pachatel čekal, jakože jasnačka, ne?
Oddychovka? Ani omylem. Nemůžu si odpočinout u něčeho, co je špatně napsané a obsahuje spoustu nelogičností a přešlapů. Vydání takové knihy opět ukazuje na (mizernou) úroveň redakční práce českých nakladatelství. Škoda papíru a místa ve čtečce.

karel0684
28.02.2022 4 z 5

Nenáročné a oddychové čtení s příjemně potrhlou hlavní postavou. Akorát nejsem asi cílová skupina.

Vesmich
20.02.2022 4 z 5

Mrtvol jak v Midsomeru! Učitelka Josefína, co nemá nikdy ústa líná, je v tomto díle nějak protivnější než v tom, ve kterém jsme se seznámily, což byl díl, který začíná lyžařským "závodem". Trochu mě překvapilo, že toto je díl první, ale je to nejspíš jedno, protože postavy žádným extra vývojem od jámy k lyžím neprošly:).Poslouchám v audio verzi, proto v pořadí, v jakým to Zdeňka Žádníková načte. U toho řídím, myju nádobí a tak. Asi bych si to sama nečetla, když mi to čte někdo jiný, dobrý.

Hana62
17.02.2022 4 z 5

Ale jo... po Nesbovi super oddych :-)

Besa
17.02.2022 5 z 5

Milujem takéto knihy. Autorka píše s ľahkosťou a vtipom, postavy sú úžasné. Hlavná postava mi je veľmi sympatická, Josefína, ktorá sama seba neberie príliš vážne v kontraste so svojou usporiadanou sestrou, ktorá má rada víno a život, je vtipná, inteligentná a má slabosť na istého ženatého komisára. Josefína mala kedysi babičku, pravú dámu, rafinovanú a dekadentnú. Jej vplyv na Josefínu je stále značný, aj keď je už stará dáma dávno po smrti. Jej pohľad na život bol perlou celej knihy a ostatne aj celej série.

humor české detektivky maloměsto

Marie Rejfová
česká, 1976
2017  76%Kdo jinému jámu kopá
2018  84%Komu straší ve věži
2015  65%Čarověník
2017  74%Kdo má pod čepicí
2019  78%Kdo maže, ten jede

Kniha Kdo jinému jámu kopá je v