Josef Vágner - Český lesník v Africe

Josef Vágner - Český lesník v Africe https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243549/mid_josef-vagner-cesky-lesnik-v-africe-qJG-243549.jpg 4 3 1

Životní příběh českého lesníka, zoologa, ochránce zvířat a ředitele Zoologické zahrady ve Dvoře králové nad Labem - Josefa Vágnera. Kniha vypráví životní příběh Josefa Vágnera, velkého milovníka africké přírody, spisovatele a zakladatele safari ve Dvoře Králové. Líčí jeho osudy počínaje klukovskými sny o dobrodružstvích v dalekých zemích, až po rozčarování z neúspěšného pokusu o návrat do zoo, kterou proslavil. Velká část textu je věnována Vágnerovým afrických expedicím, z nichž do Československa přivezl téměř dva tisíce vzácných zvířat. Ta se stala základem chovů v mnoha domácích i evropských zoologických zahradách Součástí knihy je CD se dvěma vyprávění J. Vágnera a DVD zachycující lov jelena v Brdech v r. 1998 a setkání s lesníky v lovecké chatě v oboře na Pálavě na podzim r. 1996, kde vyprávěl především o svých zážitcích z Afriky.... celý text

Deia
25.07.2021 4 z 5

Vágnerové knihy o Afrike som mala veľmi rada a kedysi som ich čítala opakovane. Fascinoval ma odchyt zvierat, ktorý Vágner popisoval veľmi pútavo a takisto aj opisy divej africkej prírody. Najviac mi učarovala kniha Kimuri, v ktorej sa venuje aj africkým rozprávkam, ale aj knihy Safari pod Kilimandžárom či Lev nie je kráľom zvierat patria medzi moje obľúbené.
Táto kniha zachytáva Vágnerov život od jeho detstva až po starobu a dozvedela som sa v nej o Vágnerovi veľmi veľa vecí o ktorých som nemala ani poňatia. Napríklad čo všetko je za zorganizovaním takej expedície a ešte v tých časoch, s čím (a kým) všetkým musel bojovať. Tiež som nevedela o jeho cestách do Indie a ani o mnohých jeho projektoch, napríklad o tom na záchranu nosorožcov. Veľmi sa mi páčili aj opisy jeho života doma, v Česku. Na čom všetkom sa podieľal, koľko záujmov mal, akou váženou osobou bol. Tiež som rada, že som sa dozvedela viac o zastrelení jeho (zdravého) stáda žiráf (najkrajšieho na svete), čo mi prišlo strašné. Tak ako aj to, že mu zakázali doviezť si z Afriky nové stádo, či to, že ho odvolali ako riaditeľa ZOO.
Som rada, že som si túto knihu prečítala, pán Vágner bol skutočne výnimočný človek, ktorý sa v živote musel popasovať s veľmi veľa neprajníkmi.

Afrika životopisy, biografie ZOO Dvůr Králové Josef Vágner, 1928-2000

Milan Dus