Ochlazení

Ochlazení https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281854/mid_ochlazeni-spionazni-thriller-z-bliz-01Z-281854.jpg 4 120 27

Josef Karásek série

1. díl

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení. V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce. Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající. Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Prostor

Vikina333
08.10.2016 4 z 5

Hustá a ne chladná, ale mrazivá atmosféra je podpořená reálnými události posledních let. Výborný námět!!

petaSk
10.05.2016 2 z 5

Začalo to jako slibný politický thriller, skončilo jako nevydařená červená knihovna. Pan K. je borec. Je to stárnoucí zaměstnanec zpravodajské služby a cynik s nadhledem obklopen blbci, konzumenty a lidmi, co si na něco hrají. Je mu šedesát, ale balí ho ženy každého věku, ačkoliv on má pro ně jen pohrdání. Zatímco se Evropa ocitá v chaosu, on je v klidu se svým psem a rybařením, jen zima je trochu nepříjemná, ale to ho nerozhází. A ačkoliv si to evropané nezaslouží a protože nemá co lepšího na práci, tak se nás rozhodne zachránit a odjede do USA. USA je stejně prázdná a hloupá jako Evropa. A ačkoliv je pan K. uzavřený muž s nadhledem a lidé ho označují za nebezpečného a odmítají ho, ti samí lidé se mu v dlouhých monolozích svěřují se svými životními příběhy a svěřují mu svůj osud. Pan K. je celou knihu bez větších emocí, pokud nepočítáme nudu a marnost, se kterou všechno kolem sebe komentuje. Nakonec svůj životní příběh vyklopí v pajzlu prvnímu štamgastovi pomocí dlouhého monologu. Pan K. je mi pořád ukradený. Hrdina se ocitá v Izraeli, který není lepší než Evropa a USA. Nakonec se dozvídáme, že pan K. touží po lásce.
Krize v Evropě je vyřešena bez jeho většího přičinění, i když si máme myslet něco jiného.
Špióni, vraždy, politikaření jsou v této knize jen kulisy. Příběh je spíše pohrdlivým komentářem hlavního hrdiny na vše kolem. A protože je tak moudrý, za odměnu dostane krásnou a inteligentní dívku o dvě generace mladší, která se do něj bezhlavě zamiluje během první hodiny.
Motivace hlavního hrdiny je mizivá. Román je nekonzistentní a neví, o čem vlastně má být a na co se zaměřit. Panu K. jeho snahu zachránit Evropu nevěřím. Během celého čtení mi nebylo dovoleno hrdinu poznat, protože na vše reagoval stejným způsobem. Chyběla mi i další výrazná postava, díky které by bylo možné pana K. lépe pochopit. Všechno to byly jen nevýrazné vedlejší figurky, které ho nijak neovlivnily. Objevily se a byly odhozeny jako nepotřebná veteš.
Reakce lidí na pana K., i jeho románek nejsou problémem. Problémem je, že vzhledem k tomu, jak autor líčí chování a popis hlavního hrdiny, jsou tyto reakce nevěrohodné.
Vyplněná předpověď blízké budoucnosti nevypovídá nic o dobré knize, ale spíše o přehledu o situaci v EU.

kuruteku
05.05.2016 4 z 5

Kniha není thriller, kniha není dokument, kniha není antiutopie. Ale čte se dobře. Jenom mi vadí, že tam, kde Josef K. předvídá děj v kině/knize, se mu pak to samé děje v životě.
Jinak pozitiva - dobrý odhad situace, pekelná zápletka, která se ukáže typicky českou a vyřeší typicky rusky. Až si člověk po přečtení říká: "Nejsou oni ti mužíci na Ukrajině opravdu jen na dovolené? Akorát se služebními zbraněmi a posvěcením shora?"
Paradoxně se pak těším na evropsky rozvláčná nekonečná a nudná jednání, která skončí kompromisním řešením, které se ani nedodržuje. Mírný pokrok v mezích zákona, říkával tomu Hašek. A jiní dodávají: Hlavně že je mír.

TeaPeter
22.04.2016 5 z 5

Vynikající kniha, která snadno snese srovnání s tím nejlepším, co v tomto žánru vychází. Je obrovská škoda, že autor ztrácel čas v diplomacii a nevěnoval se literatuře. Mohli bychom mít v knihovně o několik skvělých knih více.

Marbo
31.03.2016 5 z 5

Velmi milé překvapení, knihu jsem zakoupil nevěda oč jde, zaujat odtajněním autora. Ochlazení je kniha, jakých u nás moc nevychází, anóbrž má přesah a nehraje si jen na tom našem písečku, navíc je to román čtivý, zahryzne se a nepustí.
Tajné služby, Rusko, Praha, Evropa ( Izrael nesmí chybět ) a marnost nad marnost

marvan00
02.05.2015 4 z 5

Žantovskému se podařilo nejen napsat solidní thriller, jehož základní zápletka se pár let na to stala skutečností, ale navíc i zachytit zeitgeist doby lépe než leckterý český autor vážné literatury. Vedle snahy o uměníčko mnohých místních dělníků kultury působí Žantovského psaní suverénně, lehce a přitom vůbec ne plytce.

Corehead
27.05.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, která mě pohltila od začátku až do konce. Jedna z nejlepších, jakou jsem četl od českých spisovatelů. Naprosto mě šokovala podoba událostí, jež autor popsal v knize s tím, co se děje nyní na Ukrajině, 6 let poté, co knihu napsal. Fandil jsem hlavnímu hrdinovi a hltal každé slovo. Doporučuji.

Rusko thrillery špionáž Bělorusko

Michael Žantovský