Ochlazení

Koupit

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení. V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce. Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající. Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281854/big_ochlazeni-spionazni-thriller-z-bliz-01Z-281854.jpg 3.6103

Kniha Ochlazení

mi-380

Důvěryhodný pohled do zpravodajské práce v kombinaci s prozíravým obrazem blízké budoucnosti Evropy při vystupňování tlaku na ruského medvěda. Styl skoro autobiografický, hlavní postava K. – to je kavkovský pražský unavený muž, který zažil oba naše režimy a také dobře zná současné světy východu i západu. Inteligentní, dobře promyšlená, napínavá četba až do konce. Dlouho mi připadalo, že na výbornou, dokud jsem nezačal mít pocit, že autor považuje za povinnost předvést čtenářům co nejvíc ze svých devatera, nebo možná ještě více, řemesel. Jeruzalémské blouznění po Gal Gadot také nevyznělo moc přesvědčivě, alespoň mi ale připomnělo jedinečné prostředí bájné země, do které bych se rád znovu podíval. Doslov fundovaně připomíná dobu, kdy kniha vznikala.
85 % (zatím 102 hodnocení s průměrem 71 %).

Z opojení je rázně vytrhl brunátný obličej irského policisty, který výhrůžně ukazoval na láhve v jejich rukou a důrazně říkal cosi, čemu ani jeden z nich nerozuměl, přestože dohromady přeložili do češtiny zhruba stovku amerických románů, her a básnických sbírek. Slova „brown paper bag“ zachytil K. jako první, a snad proto se také první začal klidit, aby svou chybu nějak napravil.

„Co je to alija?“
„Alija je normální emigrace Žida do Izraele, na což má každý Žid podle zákona právo. Má to být něco víc než normální emigrace, do Izraele se Žid nestěhuje, nepřichází, ale vystupuje vzhůru, jako by tím byl najednou něco víc nebo někde výš. A když ho to náhodou přestane bavit a zase se odstěhuje, tak se nestěhuje, ale sestupuje, ,jored‘, klesá, parchant jeden mizernej. Tohle mi vždycky připadalo docela legrační, jenže tady spousta lidí nemá moc smysl pro humor, což je docela legrační samo o sobě, protože přece Židi mají mít smysl pro humor, Židi humor vynalezli, jenže to byli ti druzí Židi, řeknou tady, ti, co se poníženě krčili a nechali si srát na hlavu a nahnat se jako ovce do plynových komor, a my už jsme jiní, z nás si nikdo legraci dělat nebude, ani my sami ne.“

LukyK
02.10.2021

Z knihy mám rozporuplné pocity.
Pan Žantovský není "jen" spisovatel, ale především intelektuál a to se do této knihy dost promítlo. Asi bohužel. V této knize evidentně zúročil všechny své profese a zkušenosti a musím říct, že jsem některé pasáže přeskakoval, případně jen povrchně prolétl, protože byly, dle mého, zbytečně erudované a dlouhé, u špionážního thrilleru se chci hlavně bavit!
Pointa je dost slabá a nevěrohodná, ale příběhu to vyloženě neškodí.
Při čtení (hlavně poslední třetiny knihy) mi na mysl vytanul J.M. Simmel a jeho romány. Už je to dlouho co jsem je četl, ale spatřuju zde jistou podobnost: proplétání historických reálií s dobrodružnou linkou okořeněnou láskou a milostným vzplanutím v každém věku.
Je možné, že znalec Kavkova díla si tuto knihu užije víc než já.

Madelisi
21.03.2021

Pěkný špionážní thriller, ale po dílech typu Homeland už nemusí mít podtitul z blízké budoucnosti. Kniha má světové parametry.

Nicméně na můj vkus obsahuje až moc odboček mimo. Filozofické úvahy nepatří do čistého thrilleru. A na konci mi přišlo, že plyn byl puštěn nějak moc rychle.

Moc se mi líbilo prokládání textu novinovými úryvky a zprávami ze sledování. Uvažuji, že ke spuštění likvidacím došlo z naprosto hloupé záminky, ale jsem ochotna věřit, že takováto motivace může být reálná.

Hodně se mi líbil kontrast mezi zmrzlou Evropou a Amerikou, Izraelem v pohodě. Dále narážky na reálné osoby - český ministr zahraničí, který vypadal jakoby podřimoval. Hlavní hrdina začal dělat ochranku zřejmě Havlovi, apod.

Chajda69
02.09.2020

Knihu jsem si koupil ze tří důvodů: 1) mám rád Žantovského (Michaela!), 2) chtěl jsem podpořit nakladatelství Prostor, 3) téma se zdálo být aktuálním.

Když jsem začal číst, jako bych četl reálné zprávy z Běloruska. Někdy se to holt tak pěkně sejde. Stejně jako píše Žantovský v doslovu o tom, jak se sešlo vydání knihy s uzavřením plynových kohoutů z Ruska.

Kafkovská stylizace byla v některých ohledech možná svazující, ale jinak zajímavá. Svůj intelektuální rozhled neváhal autor ukázat na poli hudby, literatury, filosofie i šachu. Tak nějak jsem si říkal, že kdybych někdy psal knihu, tak bych chtěl dát na odiv, co všechno vím, ale nutno podotknout, že ve větším množství to začíná být trochu iritující.

Příběh byl zajímavý, věřím, že se dalo více vytěžit z přicházející "post-apo" situace, ale chápu, že hlavní zaměření příběhu bylo špionážní, nikoli katastrofické. Závěr globální dějové linky mi přišel poněkud naivní (ale hezky naivní), závěr individuální dějové linky byl skvělý.

"Dneska máme biliony ve vašich bankách, protože našim nevěříme, ale každý se nám směje a chcípáme po tisících jako mouchy na nemoci, na chlast a na to strašný zklamání. Nějak těm lidem musíš říct, že za to nemůžou, že za to může někdo jiný, jinak půjdou po tobě, ale to ještě neznamená, že tomu věříš."

Ira13
20.07.2020

Moc jsem od knihy neočekávala, občas jsem nasadila rychločtení, ale kniha mě chytla a říkala jsem si: Sakra, vždyť to se stalo.. Zajímavé podání, psychologie, myšlení K. Až na ten trošku sladší závěr to byla jízda

kokodaros
13.05.2018

Asi není obvyklé, aby bývalý český(!) politik napsal politický thriller, fikci, která se záhy stane politickou realitou. Z tohoto hlediska běží z knihy mráz pozádech a tento mráz přichází, jak autor přesně předpověděl, z Kremlu. Z literárního hlediska nejde o nic výjimečného, ale rozhodně je to kvalitně odvedená práce, řemeslně slušně zvládnutý román. --- Pozor, spoiler! --- Přidávám se k ostatním, kafkovské zakončení odkazující k Procesu se mně také líbilo.

sharik
18.10.2018

Poměrně rozsáhlá próza, trochu thriller, hodně politiky, něco erotiky a velmi mnoho toho správného hnidopišského komentování moderního světa, což dělá Žantovský s osobitým vtipem a krásným smyslem pro detail - dokáže s jízlivostí najít a vystihnout podstatu, ať už jde o strukturu současných filmů, nebo o chování lidí v hospodě, ale to už je psychologie... Když už jsme u toho, té psychologické teorie je tam trochu příliš, naštěstí jen místy, ale bohužel jsou to místa, kde se román trochu zbytečně táhne. Chápu, že Žantovský ten obor studoval, na druhou stranu vypravěč K. psychologii vůbec nerozumí a tak by autor mohl mít o to větší slitování se čtenářem, který také ne... Naštěstí klady převažují, ale pokud chcete napínavou knihu od začátku do konce, potěší vás nejspíš až druhá půlka románu. Ale to by byla škoda, i když musím uznat, že první půlka je možná místy rozvleklá, přesto jsem si tuhle knihu opravdu užil, včetně mnohých kafkovských narážek, tu zcela jasných (vypravěč K., či názvy kapitol knihy), jindy méně postřehnutelných (např. citace z Kafkových děl).

anntine
28.03.2018

Ochlazení na mě udělalo dojem z hlediska obsahu. Spojení dobrodružství agenta české zpravodajské služby s geopolitickou krizí mi přijde jako originální nápad, kterému se donedávna čeští autoři prozatím vyhýbali. Z poloviny na mě román zapůsobil taky jako cestopis. Živě jsem měla před očima obrovská prostranství a oficiální prostředí Washingtonu, starodávné uličky a pestrobarevné trhy v Jeruzalémě i ve zkratce zachycenou mrazivou Moskvu. Přece jen jsem však od Žantovského čekala trošku víc, ať už jde o jazyk a formu, nebo vykreslení hlavního hrdiny jakožto zkušeného stárnoucího zpravodajce, který se snaží přežít každodenní prázdnotu svého života. To, že se v šedesáti zamiluje do "té pravé" ženy, které se v té vší bondovské atmosféře snaží zachránit život, mi přijde jako vrchol všeho patosu. Přes to všechno jsem se neubránila ohodnotit knížku hned po jejím dočtení se všemi čerstvými emocemi v hlavě. A tudíž přese všechen odpor, který chovám k patetickým zápletkám i koncům, dávám čtyři hvězdičky a myslím si, že román Ochlazení je velmi dobrá kniha.