Ochlazení

Koupit

Titul Ochlazení, sci-fi thriller z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu – v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO –, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť v Bělorusku v kapitole uvozené slovem Proměna, pokračuje obloukem přes Čechy (Zámek), Ameriku a Izrael (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů není úplně odlišný: nejistota je součástí nejen jejich okolí, ale i jejich vnitřního ustrojení. V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Současně však žije v přízračném světě zrcadel, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce. Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak „kontrarevoluci“. Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospektivě vrací, přerůstá v mrazivý, děsivý příběh. Nadějí zůstává jen láska, bezpodmínečná, nic neočekávající. Nové vydání románu Michaela Žantovského Ochlazení nelze nazvat doslovně „špionážním thrillerem z blízké budoucnosti“, jak uvádí podtitul knihy. Ochlazení je už dnes svým způsobem thrillerem z horké současnosti. Sám autor pak nové vydání tohoto románu mírně upravil a také doplnil osobně laděným doslovem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281854/ochlazeni-spionazni-thriller-z-bliz-01Z-281854.jpg 3.792

Josef Karásek 1.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Prostor

Kniha Ochlazení

Chajda69
02.09.2020

Knihu jsem si koupil ze tří důvodů: 1) mám rád Žantovského (Michaela!), 2) chtěl jsem podpořit nakladatelství Prostor, 3) téma se zdálo být aktuálním.

Když jsem začal číst, jako bych četl reálné zprávy z Běloruska. Někdy se to holt tak pěkně sejde. Stejně jako píše Žantovský v doslovu o tom, jak se sešlo vydání knihy s uzavřením plynových kohoutů z Ruska.

Kafkovská stylizace byla v některých ohledech možná svazující, ale jinak zajímavá. Svůj intelektuální rozhled neváhal autor ukázat na poli hudby, literatury, filosofie i šachu. Tak nějak jsem si říkal, že kdybych někdy psal knihu, tak bych chtěl dát na odiv, co všechno vím, ale nutno podotknout, že ve větším množství to začíná být trochu iritující.

Příběh byl zajímavý, věřím, že se dalo více vytěžit z přicházející "post-apo" situace, ale chápu, že hlavní zaměření příběhu bylo špionážní, nikoli katastrofické. Závěr globální dějové linky mi přišel poněkud naivní (ale hezky naivní), závěr individuální dějové linky byl skvělý.

"Dneska máme biliony ve vašich bankách, protože našim nevěříme, ale každý se nám směje a chcípáme po tisících jako mouchy na nemoci, na chlast a na to strašný zklamání. Nějak těm lidem musíš říct, že za to nemůžou, že za to může někdo jiný, jinak půjdou po tobě, ale to ještě neznamená, že tomu věříš."

Ira13
20.07.2020

Moc jsem od knihy neočekávala, občas jsem nasadila rychločtení, ale kniha mě chytla a říkala jsem si: Sakra, vždyť to se stalo.. Zajímavé podání, psychologie, myšlení K. Až na ten trošku sladší závěr to byla jízda

sharik
18.10.2018

Poměrně rozsáhlá próza, trochu thriller, hodně politiky, něco erotiky a velmi mnoho toho správného hnidopišského komentování moderního světa, což dělá Žantovský s osobitým vtipem a krásným smyslem pro detail - dokáže s jízlivostí najít a vystihnout podstatu, ať už jde o strukturu současných filmů, nebo o chování lidí v hospodě, ale to už je psychologie... Když už jsme u toho, té psychologické teorie je tam trochu příliš, naštěstí jen místy, ale bohužel jsou to místa, kde se román trochu zbytečně táhne. Chápu, že Žantovský ten obor studoval, na druhou stranu vypravěč K. psychologii vůbec nerozumí a tak by autor mohl mít o to větší slitování se čtenářem, který také ne... Naštěstí klady převažují, ale pokud chcete napínavou knihu od začátku do konce, potěší vás nejspíš až druhá půlka románu. Ale to by byla škoda, i když musím uznat, že první půlka je možná místy rozvleklá, přesto jsem si tuhle knihu opravdu užil, včetně mnohých kafkovských narážek, tu zcela jasných (vypravěč K., či názvy kapitol knihy), jindy méně postřehnutelných (např. citace z Kafkových děl).

kokodaros
13.05.2018

Asi není obvyklé, aby bývalý český(!) politik napsal politický thriller, fikci, která se záhy stane politickou realitou. Z tohoto hlediska běží z knihy mráz pozádech a tento mráz přichází, jak autor přesně předpověděl, z Kremlu. Z literárního hlediska nejde o nic výjimečného, ale rozhodně je to kvalitně odvedená práce, řemeslně slušně zvládnutý román. --- Pozor, spoiler! --- Přidávám se k ostatním, kafkovské zakončení odkazující k Procesu se mně také líbilo.

anntine
28.03.2018

Ochlazení na mě udělalo dojem z hlediska obsahu. Spojení dobrodružství agenta české zpravodajské služby s geopolitickou krizí mi přijde jako originální nápad, kterému se donedávna čeští autoři prozatím vyhýbali. Z poloviny na mě román zapůsobil taky jako cestopis. Živě jsem měla před očima obrovská prostranství a oficiální prostředí Washingtonu, starodávné uličky a pestrobarevné trhy v Jeruzalémě i ve zkratce zachycenou mrazivou Moskvu. Přece jen jsem však od Žantovského čekala trošku víc, ať už jde o jazyk a formu, nebo vykreslení hlavního hrdiny jakožto zkušeného stárnoucího zpravodajce, který se snaží přežít každodenní prázdnotu svého života. To, že se v šedesáti zamiluje do "té pravé" ženy, které se v té vší bondovské atmosféře snaží zachránit život, mi přijde jako vrchol všeho patosu. Přes to všechno jsem se neubránila ohodnotit knížku hned po jejím dočtení se všemi čerstvými emocemi v hlavě. A tudíž přese všechen odpor, který chovám k patetickým zápletkám i koncům, dávám čtyři hvězdičky a myslím si, že román Ochlazení je velmi dobrá kniha.

Radek99
31.07.2017

Solidně napsaný politický thriller, v závěru ovšem nepochopitelně rozředěný červenou knihovnou a smířlivým happyendem (jehož absurdní vyznění nemohla zachránit ani poslední scéna u řeky). Panu Žantovskému se nedá upřít literární talent ani životní zkušenosti, díky nimž je patrné, že autor nevaří z vody a ví, o čem píše (geografické popisy amerických měst či Jeruzaléma, geopolitické ukotvení, profesní povědomí o práci diplomata/špiona etc.) a především pak nepopiratelné prognostické schopnosti - hybridní válku a mocenské ambice Ruské federace předpověděl dokonale a po stránce je jeho román palčivě aktuální (srovnání kupříkladu s norským televizním seriálem Okkupert z dílny Joa Nesbøho, proti kterému dokonce protestovala ruská diplomacie...takový dosah Žantovského kniha ještě nemá :-) ) Kniha mi ale přišla místy trochu zdlouhavá (chápu sice autorovu profesní obsesi psychiatrií, ale analyzování diplomové práce bylo až příliš sofistikované...stejně jako gurmetské exhibice a defilé bluesových hudebníků...) a především trochu nevěrohodná - to že zrovna český agent hraje part hodný Jamese Bonda (jaksi mimochodem právě on zachrání Evropu a všechny ženy mu při tom samozřejmě padají do náruče), mi přišlo až trochu moc...

LuckaH2
27.04.2017

Ze zacatku jsem mela pocit, ze ctu literaturu faktu, ale pak se to rozjelo a moc me bavilo pronikat do taju agentu. Tema Ruska me fascinuje leta, politiku a jeji zakulisi je desive. I kdyby z romanu byla pravda jen tretina. Jasne, nektere pasaze jsou romanticke nebo bondovske, ale pro me to na celkovem dojmu nic nemeni- za me dobre! A spetka cerneho humoru tomu dodala tresnicku!

gladya
03.04.2017

Rozhodně zajímavé čtení. Není to "velká LITERATURA", ale v rámci žánru to není vůbec špatné. Při části věnované Bělorusku mě mrazilo. Pokud se knížka bere jako špionážní román, nějaké to klišé se najde a v závěrečné části romantický prvek a jeho zapojení do řešení krize autor trochu přehnal.

Vzhledem k osobě autora jsem v některých pasážích věřila, že dobře ví, o čem píše.