Josef Jungmann

Život obrozence. Josef Jungmann patří mezi nejdůležitější, ale také nejdiskutovanější osobnosti českých dějin sklonku 18. a první poloviny 19. století, období označovaného nejčastěji jako „české národní obrození“. Na jedné straně jazykovědec a překladatel, jehož přínos pro obnovení českého jazyka jako plnohodnotného sdělovacího prostředku pro vrcholná díla krásné literatury i pro práce ryze odborné je nepopiratelný, na straně druhé mnohými odmítaný spolutvůrce českého nacionalismu či dokonce národního mýtu. Kniha R. Saka přináší vyvážený pohled na Jungmannův život a dílo – nepokouší se o obhajobu či apoteózu obrozence, spíše zařazuje postavu J. Jungmanna do kontextu společenského a kulturního života doby. Edice Velké postavy českých dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47506/josef-jungmann-zivot-obrozence-47506.jpg 413
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Josef Jungmann

JulianaH.
14.11.2019

Čtivě napsaný životopis, která navíc poskytuje i vhled do širšího prostředí obrozenské společnosti. Uvítala jsem, že jsem se tu dočetla třeba o svém oblíbeném Václavu Vydrovi z Tovaryšstva Ježíšova, o sporu o analogický pravopis či o Jungmannově neshodě s Janem Nejedlým.
Příloha předkládá jugmannovské dokumenty, například dopis sochaře Levého (autora Jungmannova sochařského portrétu na Novém Městě) plný horoucího vlastenectví a dojímavý svými pravopisnými chybami, svědčícími o zápasech prvních buditelů s vlastní mateřštinou.

Knížku jsem dostala k narozeninám od rodičů ještě na střední škole. :) Jeden z mých profesorů, když viděl, co čtu, poznamenal, že jsem se měla narodit v 19. století. Možná měl pravdu.

Nikolka001
29.09.2016