Josef II.

Podtitul: Revolucionář z boží milosti. Životopis císaře Josef II. popisuje tohoto panovníka mnohostranně, jak v kontextu doby, tak i z hlediska jeho složité osobnosti. Autor se velice podrobně zabývá i matkou Josefa II. – Marií Terezií, celým obdobím její vlády a jejími snahami ovlivnit a ovládnout svého syna a nástupce. Z tohoto bodu pak autor vychází při hodnocení osobnosti Josefa II. Hodnotí jej jako panovníka, politika a samorostlého filozofa. Rozebírá jeho vztah k umění, náboženství i morálce. Netradiční pohled na tohoto „despotu ve službách dobré věci" poskytne čtenáři poučení i mnohý podnět k zamyšlení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94602/josef-ii-2VZ-94602.jpg 3.615
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Brána

Josef II., Revolutionär von Gottes Gnaden, 1995

Kniha Josef II.

laepus
29.11.2016

Jeden z nejzásadnějších panovníků naší historie v akorátdlouhé dostačující monografii. Nejste-li docent profesor kandidát věd píšící o osvícenském absolutismu, kniha vás určitě uspokojí stejně jako mě.

JeKa
27.02.2016

Kniha vypráví o jednom z nejrozporuplnějších panovníků v naší historii - člověku, který to sice myslel dobře, ale zapomněl, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Rozhodně stojí za přečtení, i když význam Josefa pro budoucí vývoj dějin autor v mnoha ohledech značně nadsazuje.

Natique
07.12.2013

Kniha se četla dobře, napsána zajímavě. Doporučuji i těm, kteří se o historii blíže nezajímají.