Zmizela v mlze

Zmizela v mlze https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347389/bmid_zmizela-v-mlze-kio-347389.png 4 1637 440

Josef Bergman série

Ann-Solveig žije v odlehlé vesnici u norského fjordu vysoko za polárním kruhem s mužem, ze kterého má strach. A nikdo jí to nevěří. Pod vlivem své sousedky, psychosomatičky Katrine se rozhodne partnera opustit… ale nakonec místo toho skočí z útesu do moře. Přesně o rok později začne Katrine dostávat výhrůžné vzkazy. Vzápětí zemře další její pacientka - rybáři ji najdou uškrcenou na opuštěném místě u řeky. Český kriminalista Josef Bergman chtěl na tomto místě strávit poklidnou rybářskou dovolenou a ujasnit si životní priority, ale místo toho se stane jedním z důležitých svědků v zamotaném případu. Postupně zjišťuje, že skoro každý obyvatel zdánlivě idylické vesnice má nějaké tajemství…... celý text

jana9877
25.01.2023 4 z 5

Kniha mě moc překvapila...příjemně, že takto severské krimi napsala česká spisovatelka. Doporučuji.

Petras_ka
14.01.2023 3 z 5

Od autorky som čítala knihu Prokletý kraj, ktorá sa mi páčila. Siahla som preto aj po jej sérií s komisárom Bergmanom. Napriek tomu, že v komentároch bolo častokrát spomínané, že táto séria je lepšia, musím povedať, že Prokletý kraj sa mi páčil o trošičku viac.
Zmizelá v mlze je pomaly plynúca detektívka, v ktorej sa dozvedáme o obyvateľoch žijúcich v riedko obývanej časti Nórska - o ich neľahkom živote, komplikovaných vzťahoch, o práci, ale aj tajomstvách, ktoré nám postupne odhaľuje komisár Bergman. Kniha má dobrý námet, zápletku, prostredie, perfektne vykreslené postavy, aj sympatického vyšetrovateľa, len škoda toho pomalého vyšetrovania. Hodnotím 3,5*. Určite však skúsim nejakú ďalšiu knihu z tejto série.

Marcik7
12.01.2023 5 z 5

Tentokrát vyjel Bergman na dovolenou do Skandinávie za polární kruh lovit ryby - ale moc času tomu nevěnoval, protože opět řešil případy. Zmizení mladé matky s dítětem, vraždu neznámé ženy...Klevisová zde popisuje nelehký život obyvatel v této málo obydlené oblasti, která má ale určitě svůj divoký půvab nejen pro rybáře, ale hlavně milovníky neporušené přírody. Zakončení napínavé, osudy postav opět zajímavé a jako třešinka na dortu informace o pro nás exotické oblasti.

Jahýnek
11.01.2023 5 z 5

Audiokniha. Opět výborný zážitek! Podobně jako v dalších případech komisaře Bergmana sledujeme souběžně několik podezřelých linií, uvěřitelných motivů, životních osudů a propletených vztahů, vrahem by mohl být skoro každý. Tak to mám ráda! Vysoko hodnotím zdařile vykreslené reálné postavy se svými ctnostmi i zápory, některé osudy bych ráda sledovala i po konci příběhu. K tomu ochutnávka Norska a skromné naťuknutí problematiky původního etnika Sámů (při první zmínce o sobech a o sámských výrobcích jsem si ráda vzpomněla na detektivní příběh Poslední Laponec, s nímž však tato kniha nic dalšího společného nemá, ale nechci spoilovat).
Určitě nemusím dodávat, že Bergman i na dovolené (nebo právě proto že to nebyla pracovní povinnost) nakonec vše rozmotal, aniž by se tím trápil. Těším se na jeho další případ a jsem zvědavá, zda někdy autorka dovolí paní Alžbětě, aby mu pomáhala.

whiolet
09.01.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, jen jsem čekala od knihy něco jiného.
Chudák komisař Bergman si jede odpočinout do Norska a místo chytání ryb, chytá vraha a hrabe se v minulosti :)

Tereza0107
09.01.2023 4 z 5

Moje třetí kniha od paní Klevisové, poslechnuta opět jako audiokniha. S detektivem Bergmanem se tentokrát dostaneme na rybářskou dovolenou do Norska. Prostředí opět krásně vykreslené, úplně jsem tu čistou norskou přírodu měla před očima.
Asi už jsem se naladila na vlnu "klevisovských detektivek" a kniha se mi líbila - sice ne tolik jako Ostrov šedých mnichů, ale líbila. Začátek knihy je klasicky pozvolný, autorka nadhodila záhadu mladé ženy, po které se slehla zem i s jejím dítětem - sebevražda, vražda, útěk? Ale to by nebyl Josef Bergman, aby se záhadě nedostal na kobylku i během své snové dovolené.
Jsem zvědavá na další díl, který by nás měl zavést opět zpátky do Česka.

icezero
30.12.2022 4 z 5

styl téhle knihy mi hodně připomíná některé mé oblíbené autory severské detektivky... pro mě plus :D myslím, že se v budoucnu k autorce ještě vrátím, otázkou je v jakém díle
dějově se příběh ubírá hodně příjemně a myšlenky mi při postupném odhalování příběhů a osudů jednotlivých postav přeskakovaly od jednoho tipu na vraha k druhému. Tu hlavní linku s Ann-Solveig jsem nakonec odhadl asi v polovině knihy, důvod té druhé ani vrah mě nenapadl...

Kristy78
16.12.2022 5 z 5

Napínavá a příjemně napsaná detektivka.

Jordanka9
10.12.2022 5 z 5

Moje pátá kniha od autorky, rozhodně nejnapínavější.
Tentokrát se déj odehrává za polárním kruhem v zapadlé vesnici u norského fjordu, kam se Josef Bergman vydal strávit rybářskou dovolenou. Ale nebyla by to detektivka, kdyby se jako svědek nepřichomítl ke zločinu a neodolal pokušení vyšetřovat na vlastní pěst. A více neprozradím....

hannina
10.12.2022 4 z 5

Starý známý Bergman si jede odpočinout a zregenerovat své tělo i ducha rybařením do Norska na jakousi samotu. A co čert nechtěl, přichomýtne se k nálezu mrtvého těla mladé ženy. Je sice na dovolené, ale samozřejmě mu to nedá, takže se pustí do pátrání. Pomalu proniká do života malé komunity osadníků i momentálních návštěvníků a jejich vzájemných vztahů. A pak je tu ještě to asi rok staré zmizení mladé ženy a její dcerky.... Je to přesně ten typ detektivky, který mám ráda. Prostý akčních scén, laděný spíš jako jako psychologické drama.

ivzu77
10.12.2022 4 z 5

Kdo umí, ten umí. A Michaela Klevisová UMÍ. Děkuji, že na mne právě tento díl čekal zrovna od někoho vráceny v městské knihovně. Jako znamení mi přišlo i to, že jsme rodina rybářů....

JaniMa
29.11.2022 5 z 5

Tentokrát mě to opravdu bavilo. Napínavé od začátku do konce. Postavy jsou skvěle vykreslené a rychle vstoupí do paměti. Bavilo mě mezi nimi hledat pojítka a snažit se odhalit vraha. Podezírala jsem každou chvíli někoho jiného. Celé je to skvěle promyšlené a ač některé pasáže působí trochu rozvláčně není v nich prostá vata. Ochutnat trochu severské samoty bylo fajn, i tak by mě ale potěšil návrat Bergmana do ČR.

marlenkaXX
27.11.2022 3 z 5

Touto knihou začalo moje putování s Michaelou Klevisovou a jejími detektivkami. Poslouchala jsem je jako audioknihy a musím říct, že i když detektivky nemám vůbec v lásce a vlastně je vůbec nečtu, tato kniha mě hodně pohltila, potřebovala jsem rozuzlovat příběh a znát vraha.

Lucciella_L
20.11.2022

Pro mě opět skvělý čtenářský zážitek! Spisovatelku jsem si oblíbila - má perfektní a nerušivé popisy okolí, což čtenáři umožní autentický prožitek. Jako velké plus hodnotím i to, že i tady není vrah odhalitelný už v polovině knížky. Dějové linky pěkně směřují od jednoho podezřelého ke druhému, což je velmi příjemná změna.

netopýrek1985
19.11.2022 5 z 5

Ty jo další povedený příběh a tentokrét že severského prostředí. Ty jo paráda.

Aaloha
09.11.2022 4 z 5

Moje šestá přečtená od autorky. Sice trochu jiné prostředí, jiná země, ale jako vždy má děj spád a dobře se čte. Nechybí zápletka, nic není tak, jak na první pohled vypadá. Jen jsem brala trochu s rezervou, jak se všichni s Bergmanem ochotně bavili a zpovídali se mu a policie s ním spolupracovala. Ale dobré to bylo.

veverkaVv
06.11.2022 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila, neboť jsem asi před půlrokem četla první knihu od jmenované spisovatelky. Vždy ale záleží také na tom, v jakém rozpoložení člověk knihu čte. Já musím přiznat, že první se mi líbila víc. Tady jsem zpočátku trošku tápala nad souvislostmi a jednotlivými postavami, ale pak se to zlepšilo. Prostředí je trošku pro nás cizí, ale příroda je pěkně popsána a barvitě vylíčena. Tuto přednost nelze spisovatelce upřít. Také zápletka je celkem solidní, ale pro mě průměr.

TynaBehuncikova
01.11.2022 5 z 5

Moje druhá kniha od Klevisové, a sakra, musím si přečíst asi všechny. Její styl psaní je mi opravdu příjemný, většinu času je to pohodové čtení ze sympatického prostředí obohacené o detektivní pátrání.
Zápletka není předvídatelná, rozuzlení bylo uvěřitelné, dokonce i způsob jakým český detektiv přicházel k informacím a jaké měl motivy k vyšetřování mimo zemi svého působení mi přišlo dobře vysvětleno. Samozřejmě bych namítla, že asi málokterý obyvatel zapadlých norských vesniček mluví tak dobrou angličtinou, ale co já vím, že?
Jediné, co mi trochu lezlo na nervy byly poměrně často se vyskytujicí předtuchy a tušení... myslím, že by se to obešlo i bez nich.

Johana
20.10.2022 4 z 5

Příjemnost knihy, její až dojemná vhodnost ke čtení "v neděli odpoledne, pěkně ke kafíčku", je podle mne slabinou Zmizelé. Poněkud váhám, jestli jsem vůbec četla detektivku, nebo spíš venkovský román - i když tím rozhodně nemyslím červenou knihovnu, to ne a musím hned dodat, že knížka má do sebe mnoho dobrého.

Michaela Klevisová píše s lehkostí, s rozmachem, rozumí si s češtinou, umí sebrat materiál a zašmodrchat i hodnověrně rozuzlit zápletku.

Přesto bych dala jen tři hvězdičky, ale kvůli spravedlnosti dávám čtyři. A to proto, protože jsem Zmizelou v mlze poslouchala, načtenou hlasem Kristiny Kociánové - a tento přednes mne poněkud iritoval.

Petronelka123
14.10.2022 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Severské detektivky mám ráda a příjemně mne překvapilo, jak dobře se toho zhostila česká autorka. Těším se na další z této série.