Sněžný měsíc

Sněžný měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413568/bmid_snezny-mesic-PZk-413568.jpg 4 1545 396

Josef Bergman série

Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.... celý text

Moudd
07.04.2023 5 z 5

Přímo mě to vtáhlo do Beskyd a všechno jsem spoluprožívala.

Pasajda
22.03.2023 1 z 5

Pro mě první a zároveň poslední přečtená kniha od autorky. Nějak mě to nevtáhlo, nenadchlo.

Kortez
20.03.2023 3 z 5

Audiokniha. Detektivka nedetektivka s tématem prodeje realit v krásných odlehlých koutech Beskyd a okořeněna ochranou přírody. Myslím že ten rys mě bavil ze všeho nejvíc.

baji42
19.03.2023 4 z 5

Krásně popsaná atmosféra Beskyd, autorčin styl se mi líbí, ale pořád mi to nepřijde jako detektivní literatura.

pajaroh
28.02.2023 4 z 5

Tak trochu anti-idyla života v roubence v Beskydech... Michaela Klevisová je jedna z mála autorů krimi románů, kterou prostě můžu číst (stejně jako Louise Penny). Její příběhy zahrnují mnohem, mnohem více než nějaký mord (ten mě v příběhu někdy až ruší, ale chápu...). Lidské vztahy a povahy, pozitivní a především negativní stránky prostředí, do kterého příběh zasadí ("každá vesnice má svého blbce"). A tato kniha z Beskyd mě zasáhla, protože nelze nepoznat postavy, problémy a místa, kam již tolik let jezdím, a jejichž změna mě dosti bolí, stejně jako ten nastíněný marný boj o přírodu. Výborně napsáno.

sweeney
04.02.2023 5 z 5

Další z případů detektiva Josefa Bergmana, tentokráte z prostředí krásných Beskyd :) Ano, než dojde vlastně k "podstatě " příběhu, čtenář se musí pročíst skrz několik desítek stránek, ale mně tento způsob psaní vyhovuje. Člověk se alespoň plně ponoří do postav děje, do jejich povah a životních příběhů. Za mě určitě doporučuji :)

Danago
04.02.2023 5 z 5

Čtu sérii jak se mi dostane pod ruku a vůbec to nevadí. Četla jsem 6 dílů a ne každý mě úplně bavil. Beskydy jsou mi blízké , což byl pro mě bonus . A možná to bylo i tou krajinou Beskyd, nebo samotným příběhem , ale Sněžný měsíc byl zatím nejlepší.
Autorka klade jako vždy důraz na psychologii postav, i když vraždy tady máme, ale ne potoky krve. A popis krajiny a roubenek prostě dokonalý. I detektiv Bergman je nějak více fajn.

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Já se přiznám, že sérii nečtu postupně, ale vlastně mi to nevadí. Ze života Josefa Bergmana nemám sice informace úplně ve správném pořadí, ale popravdě mě tato linka ani moc nezajímá a navíc je tak tenoučká, že je pro mě skoro nepodstatná.
Četla jsem tedy zatím pět dílů a musím říct, že Sněžný měsíc se mi z nich líbil nejvíc.
Nevím, jestli to bylo krajinou Beskyd, kde to mám moc ráda nebo čím vlastně, ale Sněžný měsíc byl prostě skvělej.
Klasicky to není žádnej krvák a klasicky se klade důraz hlavně na psychologii postav. Pro mě značka ideál!

Tereza0107
24.01.2023 4 z 5

Opět hezká detektivka tentokrát z prostředí Beskyd. Asi se budu opakovat, ale stejně jako v minulých knihách jsem měla problém zapamatovat si hustý propletenec hlavních postav. Příběh pomaleji plynoucí, hodně vnitřních monologů u postav, krásný popis přírody a lidí žijících na horských samotách.
Mám připravenou ještě jednu, v pořadí pro mě čtvrtou audioknihu Bergmanovské série, ale mám pocit, že to potřebuju proložit něčím trochu více akčnějším a méně popisným, asi mám maličko překlevisováno. Ale čtyři hvězdičky si kniha určitě zaslouží.

zelenoockaa
31.12.2022 5 z 5

Mě se kniha moc líbila především díky popisům prostředí, které znám a mám ráda. Beskydy jsou moje srdcovka a to asi ovlivnilo můj názor na knihu.

Pechule
30.12.2022 3 z 5

První kniha od Klevisové a žádné velké nadšení. Byla jsem ráda, že jsem knihu dočetla, konec byl nejzajímavější.

Valdora
18.12.2022 4 z 5

Další povedená detektivka, tato autorka mě baví.

otesánek
12.12.2022 5 z 5

skvělé

haki34
11.12.2022 4 z 5

(SPOILER) posloucháno ušima - minimálně 2* si autorka zaslouží za lokaci - co by od nás kamenem dohodil ;) také prostředí roubenek, lesních samot a stopování zvěře je mi velmi blízké...(a co si budeme, i to realitní - v tomto prostředí se pracovně pohybuje můj muž;)) talže ideální směska na úvod...
co mi trochu chybělo, nebo možná bylo navíc - čekala jsem, že větší roli v příběhu sehraje informace o zneužívání sester Olgy a Valerie v dětství - myslela jsem, že to třeba bude nějak souviset s kurzy pořádanými Evou Horákovou, ebo naopak nějak s mrtvou makléřkou Lucií....a ono nic...taky pobavilo (dnešní době tak poplatné) zakomponování tématiky trans a celkově LGBT...(nebojte, není to stěžejní ;))
no a když dojdeme do finále, zjistíme že opět hlavní roli hrála láska, žárlivost a nenávist. Povedené dílko :) doporučuji !!!

babystar
03.12.2022 4 z 5

Člověk by nevěřil, kolik zla a nenávisti se může skrývat ve zdech romantických beskydských roubenek, kde vlastně nikdo není šťastný.
Po poněkud delším "ponoru" do osudů hlavních hrdinů se rozbíhá napínavé hledání pachatele vražd realitních makléřek. Abych řekla pravdu, tak žádná z postav mi nebyla nijak zvlášť sympatická a pachatele jsem tentokrát neuhodla. Ovšem na své si přijdou milovníci horské přírody i milovníci a ochránci zvířat.

netopýrek1985
03.12.2022 5 z 5

Další povedený příběh ale vraha bych teda neuhádla.

kika 13
27.11.2022 5 z 5

Za mě zase super až do konce.

twigxi
11.11.2022 3 z 5

Poprve v teto serii jsem z knihy celkem zklamana. Ze zacatku jsem se vubec nemohla zacist. Poradne se to rozjelo az daleko za polovinou, kdy se konecne objevuje Bergman. Pak to ale dostalo spad a poslednich asi 100 stranek jsem se nemohla odtrhnout.
Jinak je to za posledni dobu uz moje druha prectena kniha (po "Odbocce v lesich"), ktera popisuje Beskydy naprosto nerealne jako nejakou rozlehlou divocinu. Tady navic s popisem hor, jako nekde ve Vysokych Tatrach. Dost me to zklamalo a ubralo to u me na duveryhodnosti celeho pribehu a dovedlo k uvaze, nakolik verohodne popisuji prostredi ostatni knihy, jejichz prostredi mi neni tak duverne zname jako prave Beskydy.

The_Kim
03.11.2022 3 z 5

Jak mám Klevisovou ráda, tak konkrétně tahle kniha byla takový průměr. Dohromady se nic moc nestalo, zápletka byla jakási... Nudná? A postavy a vztahy mezi nimi neuvěřitelné.

cukrovka
29.10.2022 5 z 5

Opět zajímavé čtení. Autorka drží svůj vysoký standart. Kromě detektivního příběhu se nám dostává i popis krásné přírody Beskyd a svérázných obyvatel těchto hor.