Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1455 388

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

malen
05.04.2022 4 z 5

Předchozí díly se mi líbily víc, ale pustím se do další.

Zelený.úval
28.03.2022 4 z 5

Kniha se moc dobře četla, byla napínavá a nutila mě číst pořád dál a dál. Konec mě ale stejně trochu zklamal. Něco mi tam chybělo, když nakonec vše najednou vypověděla jedna osoba.

LucyA7
15.03.2022 5 z 5

Knížka se opět dobře četla. I když se Josef Bergman objevil až v průběhu a v trochu netradiční roli, kdy není přímým vyšetřovatele případu, příběh mě bavil. A potěšilo mě, že jsem aspoň malý kousek záhady odhalila před koncem knihy.

olca1983
12.03.2022 4 z 5

Já nevím. Nějak pořád nesdílím nadšení se všemi, kdo knihy paní Klevisové čtou. Moje to byla čtvrtá od této autorky a až do třetiny jsem se nudila. Pak přijel na ostrov Bergman a začalo mě to bavit. Přesto jsem to pořád viděla jen tak na 3 hvězdičky. Každopádně závěr byl super a za ten jsem se rozhodla hvězdičku přidat. A určitě dám paní Klevisové ještě šanci. Už i proto, že nutně potřebuji vědět, jak se bude dál vyvíjet osobní život vyšetřovatele Bergmana. :-)

knihomolkadorfa
12.03.2022 5 z 5

Další skvělý příběh od Michaely Klevisové. Sice mi ze začátku Josef Bergman chyběl, ale nakonec vše vyřešil tak, jak to umí jen on. Perfektní vykreslení postav, situací, drsná a ponurá atmosféra ostrova, to vše přispělo k tomu, že knížku nebylo možno odložit.

Lacie
10.03.2022 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo. Dramatické tajemství z minulosti holt budu muset vzít jako základní stavební kámen detektivek MK, ale Bergman mimo svou zemi a bez pravomocí konečně ukázal onen detektivní čuch. Bylo to složité a zamotané, přitom velmi obyčejně lidské. Jsem zvědavá na další díl.

Bedřich63
04.03.2022 5 z 5

Stejně jako Josef Bergman už mám letošní dovolenou za sebou. Byl jsem se s ním podívat na nizozemských Fríských ostrovech a pomohli jsme tam vyřešit dvě vraždy, ta jedna starší zatím zůstává nevyřešena.
Byl jsem překvapen, aspoň tedy prvních 150 stran, chyběl mi Josef Bergman. Pak se ale objevil, i když daleko od svého města. Jeho zkušenosti a preciznost ale opět přispěly k vyřešení případu.
To co ale u autorky oceňuji, není tak ani detektivní příběh, ale popis....... přírody, vztahů, okolností.....
Není to jen o vyšetřování a vraždách, ale i o nějakých vazbách, popisech, důsledcích a příčinách, běžném životě lidí a jejich problémech. Inu jako ze života.
Další díl...... už se těším, co mi přinese. Recenze už dopředu nečtu, ať jsem překvapen.

adoli
28.02.2022 4 z 5

Knížka se četla jednoduše a rychle, byla napínavá, pachatel mě překvapil. Našlo by se nějaké to ale, ale nechám to být. Jako oddechovka posloužila dobře. (I když jsou mi bližší případy Josefa Bergmana z české kotliny.)

koki.veru
27.02.2022 5 z 5

Opět super thriller, napínavý příběh a nečekané odhalení vraha.

Aranel15
22.02.2022 5 z 5

Detektivka nikdy nebyla úplně můj šálek kávy, ale autorka patří mezi naše skvěle hodnocené současné spisovatele, tak jsem se rozhodla ji vyzkoušet a myslím, že rozhodně nebude její poslední knihou, kterou jsem četla :-) Trochu problém mi dělalo jen pro mě absolutně neznámé prostředí. Jinak měla kniha spád a vrah byl samozřejmě někdo, koho jsem opravdu vůbec nečekala.

Marci70
21.02.2022 5 z 5

Knížka se mi líbila..

lucie5197
17.02.2022 5 z 5

Klevisovou začínám mít opravdu ráda. Knížka byla od začátku čtivá, líbila se mi atmosféra celého ostrova a i ta propletenost postav, ne každý autor se s tím umí vypořádat natolik dobře, vůbec jsem neměla pocit, že by se v tom dalo špatně orientovat. Vlastně si u autorky daleko více užívám tu popisnost a pohledy různých postav, ač žádná nich nebyla úplně sympatická, rozhodně byla ale většina podezřelá. :D Nechybělo napění a ani překvapivý konec, takže jsem spokojená. I tak bych ráda vypíchla jednu takovou bizarnost. Malé množství lidí na jednom ostrově, kteří si prakticky vidí až do talíře a nad nimi dvě nevyřešené vraždy a přesto nikomu nedělá problém si do domu pustit naprosto cizího člověka, který sice tvrdí, že je kriminalista z čech, ale tak to může říct každý, že..jenomže namísto podezření mu ještě navíc vypráví své životní příběhy! :D

lucie3944
16.02.2022 5 z 5

Moje první Klevisová coby audiokniha. A bavilo mně to snad i víc, než předešlé - čtené. Člověk u toho může něco dělat a přitom si i nějak líp představuji to, co je popisováno. Rozuzlení bylo nečekané, nenapadlo mě. S chutí půjdu do dalšího dílu.

prochajda
05.02.2022 4 z 5

Opravdu dobře napsaná detektivka s vykreslením zajímavého prostředí ostrova a jeho obyvatel. Bavila mě od začátku, po nějakém čase mi přišla zdlouhavá, ale konec byl rozhodně překvapivý. Těším se na další Bergmanův případ.

lenka.plaszova
03.02.2022 3 z 5

Knížka mě neurazila, ale ani nenadchla. Ostatní knihy od této autorky se mi líbily asi více.

Mirin1349
31.01.2022 3 z 5

Pominu-li skutečnosti, že typická povaha Holanďanů je diametrálně odlišná od postav v knize, přičemž s němčinou si valná většina moc netyká a s cizinci se baví anglicky, že Bergman opět hraje v příběhu druhé housle a je tam jaksi násilně našroubován, jen aby se kniha mohla počítat do série, a že je tam plno vaty, která zbytečně natahuje příběh, tak to byla opět řemeslně dobře zpracovaná kniha. Na rozdíl od ostatních autorčiných knih na ni ale velice rychle zapomenu.

Faila
30.01.2022 4 z 5

Mám ráda tento pomalý styl detektivek, které jsou více o lidech a jejich osudech spíše než o násilí a napětí. A Michaelu Klevisovou jsem si oblíbila opravdu hodně. Moc hezky a píše, čte se to rychle a příjemně, přitom je příběh velmi nápaditý a zajímavý.

zuzana-koubkova
28.01.2022 4 z 5

Pěkná, čtivá knížka. Zajímavé prostředí, překvapivé vysvětlení. Dala bych 5 hvězd, ale na str. 220 najednou Bergman, který neumí slovo holandsky rozumí telefonátu mezi dvěma Holanďany??? Škoda, přeškoda, že nakladatelští redaktoři vymřeli.

hannina
25.01.2022 4 z 5

Tak zas budu skládat puzzle, neb jsem sáhla doprostřed série, jejímž hrdinou je detektiv Josef Bergman. A docela zajímavý díl, kdy se děj odehrává na holandském ostrově. A jak to tak v životě chodí, vrah není psychopatický magor, ale obyčejný člověk, kterému se zhroutil jeho sen. A navíc ta ostrovní atmosféra....

majavcelicka
16.01.2022 4 z 5

Ze začátku knihy jsem se vůbec nemohla začíst. Ale pak, když se to rozjelo, tak když jsem knihu odložila, tak mi šrotovalo v hlavě, kdo by to mohl být. Kniha mě fakt bavila.