Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1459 389

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

Leny68
25.04.2023 5 z 5

Krásná a poutavá výprava na drsný cíp Holandska, kde se odehrává další případ pro Josefa Bergmanna. I když v tomhle příběhu dostane jen poměrně málo prostoru. Líbí se mi na knihách p.Klevisové, že jsou napínavé i přesto, že v nich není zbytečné násilí.

MiraRunaway
17.04.2023 4 z 5

Kvalitní a čtivá detektivka s Josefem Bergmannem, který je sice na dovolené, ale jeho mozek není :) Zajímavé prostředí holandského ostrova. Možná by se mohl příběh rozvíjet o trochu svižněji. Četla jsem nějak dlouho. Určitě ale za pozornost stojí.

Booky84
15.04.2023 5 z 5

Příjemná a čtivá detektivka ze zajímavého prostředí a různorodými postavami. Autorčiny knihy mám ráda, protože jsou to vlastně pohodové detektivky, kde netečou potoky krve a není samé násilí, ale děj naopak lehce plyne a nakonci do sebe vše zapadne a je vysvětleno. Jen je škoda, že komisař Josef Bergman se v knize objevuje tak málo, protože je to takový pohodový a hlavně chytrý detektiv.

March
15.04.2023 4 z 5

I čtvrtý díl dle mého je žánrem detektivní povídky, ale to nemění na tom, že je to dobrá detektivní povídka:-)Popis místa byl dokonalý, že bych řekla, že to nepsala česká autorka. Rozjezd byl sice pomalý, ale tomu dle mého nevadilo. Byla jsem zvědavá, jak bude probíhat děj český detektiv v Holandsku řeší vraždu...ale docela dobře vymyšlené. Každopádně mé oblíbené návraty do minulosti byly a zápletky byly uvěřitelné, napětí trochu bylo, ale jak již někdo psal, neurazí a nenadchne. Nic to nemění na tom, že pokračuji v sérii:-)

pepa4081
14.04.2023 3 z 5

Trochu problém mi dělala cizí jména, takže jsem občas nevěděl, o kom se právě mluví. Větší problém byl, že mi až na výjimky byly všechny osoby nesympatické. Lesbický prvek mi přišel zbytečný.
Celkem zajímavý námět a rozuzlení.
Uspokojivé.

Edona
02.04.2023 3 z 5

Z této série je pro mě zatím Ostrov šedých mnichů nejslabší. Předchozí knihy jsem hltala a s hodnocením rozhodně nešetřila. Zato v tomto případě.. Na jednu stranu nemohu autorce upřít skvělé popisy ostrova, přírody a moře. Ale na stranu druhou jsem zklamaná. Příběh se rozvíjel strašně pomalu a do všech možných stran. Postav bylo mnoho a občas jsem si je i spletla. Mnoho důležitých indicií k odhalení vraha vůbec nebylo zmíněno. Závěr pro mě byl naprosto neuvěřitelný, nesedlo mi to.
I tak se ale nenechám odradit, protože předchozí detektivky byly skvělé. Zřejmě Bergmanovi mnohem více sedí České prostředí.. k němuž se doufám autorka vrátí.

Mája777
01.04.2023 5 z 5

Zraje jako víno. Co víc dodat.
(1. 4. 23 - 8 918 - 25)

attila1
28.03.2023 3 z 5

Tento díl mi přišel ze série zatím nejslabší. Bylo to moc zdlouhavé.

simona8022
26.03.2023 4 z 5

Jo, opět super :) popis prostředí lákal sednout do auta a vydat se na ostrovy.

karaliene
26.03.2023 4 z 5

Snad díky popisům krajiny tak věrným, že jsem měla pocit, jako bych na ostrově byla s hrdiny, se mi toto zdá jako nejlepší kniha, kterou jsem zatím od Klevisové četla.

Bakana
17.03.2023 4 z 5

V tomhle příběhu se mi těžko hledala nějaká sympatická postava. Možná Sjoerd, v závěsu za ním Bergman, i když i ten měl své mouchy. Ženské byly bez výjimky buď povrchní, nebo hysterické, nebo obojí.
Ale jinak dobré, příjemně se to četlo, zkusím další Klevisovou.

Kortez
11.03.2023 3 z 5

Audiokniha. Velmi pomalá a pokojně plynoucí detektivka, kde netečou potoky krve, ale čtenář se nejdřív dlouze a trochu víc do hloubky obeznamuje s prostředím, do kterého je vsazen příběh. To se mi vlastně na Klevisové líbí.

baji42
19.02.2023 5 z 5

Pěkná kniha, autorka píše krásným stylem, i když je to spíše čtení pro ženy, než aby to byla klasická detektivka.

brunettlibrary
19.02.2023 3 z 5

Průměrná detektivka, která je zbytečně moc natahovaná. Hlavní postavy se pořád točí v kruhu a potom děj vyřeší ten nejpravděpodobnější. Popis prostředí byl hezký, atmosféru kniha nepostrádala. Knihu bych neoznačila za vyloženě špatnou, ale za takový průměr (neurazí, ale ani nenadchne).

veverkaVv
18.02.2023 4 z 5

Na spisovatelku Klevisovou jsem byla zvědavá, a zatím mohu říct, že mě nezklamala. Prostředí, kde se děj odehrává velmi dobře zná, část života tam pobývá. Spojení vzdáleného, málo známého kraje a českého policejního komisaře určitě není fádní.
Četlo se to moc hezky, děj neunavuje a ukazuje rozdílnost životů, priorit a vztahů dost odlišných od těch v naší kotlině. Určitě ještě po této autorce sáhnu, ale teď trochu změním žánr. Doporučuji.

mcabr
30.01.2023 5 z 5

Za mě super čtení. Zápletka i děj.

Nikol681
26.01.2023 4 z 5

Hodně povedená knížka, napínavý děj od začátku až do konce - nemohla jsem se od knížky vůbec odtrhnout. Bergman je opět skvělý! :)

jejda.majda
21.01.2023 4 z 5

Mé druhé setkání s Michaelou Klevisovou a opět jsem nadšená.

Jako první jsem četla její detektivku Drak spí, sedmý díl detektivní série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem. Ostrov šedých mnichů je čtvrtým dílem stejné série, ale tahle kniha je napsaná úplně jinak. Je mnohem syrovější a poutavější. Úplně z ní na vás dýchá takový ten přímořský severský chlad, sychravé počasí a studený vzduch.

Detektivní zápletka je chytrá a kdo je vrahem jsem netušila až téměř do jeho odhalení. Takže za sebe tuhle detektivní sérii rozhodně doporučuji i vám a já se budu v blízké době těšit na některý z dalších dílů, který jsem dostala k Vánocům.

Mandy412
20.01.2023 5 z 5

Přečteno na doporučení. Moc se mi líbilo, jak byl příběh podán. Nebylo to jako klasická detektivka, perfektní bylo jak nás autorka uvedla do příběhu popisem ostrova, míst, jeho obyvateli a vztahy mezi nimi a až poté nastal hlavní zvrat. Psychologie postav a jejich motivy byly skvěle popsané. Určitě to nebyla má poslední kniha autorky.

netopýrek1985
11.01.2023 4 z 5

Zase povedený příběh tak už mi chybí poslední knížka od této autorky. Škoda no líbili se mi moc její příběhy.