Kroky vraha

1. kniha série Josef Bergman. V pražském lesoparku byla v noci uškrcena mladá žena. Novinářka Julie Kellerová je zřejmě poslední, kdo s ní před vraždou mluvil. Oběť se navíc nápadně podobala její dceři Kláře. Byla to náhoda nebo měl vrah spadeno na někoho jiného? Sympatický inspektor Josef Bergman rozkrývá složitý hlavolam a odhaluje tajemství zahalující minulost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36947/josef-bergman-kroky-vraha-2Zg-36947.jpg 4.2274

Josef Bergman (1.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Motto

09. listopadu

Moje druhá kniha (po Ostrově šedých mnichů) od Michaely Klevisové ani tentokrát nezklamala. Detektivní příběh se odehrává v Praze, je tedy i svým prostředím českému čtenáři blízký. A inspektora Bergmana si nejde neoblíbit. Kniha má spád, případ jako takový je reálný a rozuzlení nečekané. Za sebe se určitě na další autorčinu detektivku budu moc těšit! :-)

VladiKlaisner
09. listopadu

Poměrně nenáročná oddychovka, na prvotinu od M.Klevisové ale celkem dobrá.
Autorka zde rozvíjí příběh hned s několika možnými liniemi a nechává tak čtenáře v roli detektiva zamyslet se nad tím kdo je vrahem.

haWranka

Výborná kniha! Autorka mě opravdu průběhem překvapila. Moc se mi líbilo, že bylo hned několik možností, jak to všechno mohlo být, a prakticky do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jak to bylo doopravdy.

asteion73

Sympatická detektivka z českých luhů a hájů se zajímavou zápletkou. Určitě si přečtu i nějakou další knihu od této autorky.

Calinda

Četla jsem na dovolené, nenáročná detektivka.

Welinie

Kniha se mi líbila, ale trochu míň než Zlodějka příběhů. Určitě ale zkusím další od autorky.

jankaander

Prostě mě Klevisová baví.....

pavčape

Takový průměr. Počkám si na další případ Josefa Bergmana a uvidím

konicekbily

Moc hezká detektivka, nic jí nechybí! Autorka to má promyšlené, je to provázané. Možná tu máme novou a velice dobrou autorku klasické detektivní literatry.

denib

Dobrá detektivka. Našla jsem v ní mrtvoly, překvapení, zamotané vztahy a sympaťáka detektiva, se kterým bych ovšem pro jeho šetrnost nevydržela ani hodinu :-) Celé auto v igelitu? Vážně blázen. Ale kdyby mě někdo zavraždil, tak ať to vyšetřuje on :-) Za mě dobré, pohodové čtení.

Lucek

No fajn, konečně kvalitní česká detektivka!

Danago

Jako autorčina prvotina je kniha opravdu naprosto skvělá. Příběh je dokonale propracovaný, hlavní postavy jsou precizně vykresleny. Prostředí Prahy je v knize krásně zapracováno. Česká autorka, s knížkou z českého prostředí se může směle přirovnat k zahraničním detektivkám. Je pravda, že je to hodně psychologická detektivka, ale to jí na přítažlivosti, podle mě, ještě přidává. Asi zde budou cílovou skupinou spíše ženy. Já jsem knihu poslouchala jako audio a měla jsem problémy ji přerušovat a dokonce jsem se několikrát o pár vět vracela. Jako audiokniha je velice dobře zpracovaná . DOPORUČUJI !

Toňula

Vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu prvotinu, jsem byla mile překvapena propracovaností příběhu, vykreslením postav i prostředí, zajímavou zápletkou. Zkrátka ve finále opravdu zdařilá detektivka.

hs777

Taková klidná česká detektivka. Načrtnuté a rozehrané to bylo dobře - postavy, vztahy, možní pachatelé a motivy. Pomalu plyne až do odhalení vraha, i když bez mrazivého napětí. Beru jako slibný rozjezd celé série, hodnotím 3,5 a díky známému prostředí zaokrouhlím na 4*.

Katka81

Za mě velmi napínavá detektivka, spíše psychologická, dobře čtivá. Autorku jsem objevila náhodou a přečtu si i další díly série.

rubit

Na prvotinu velmi dobré a pro mě spíše psychologický román, než detektivka. Trošku mě na konci vadilo, že autorka rozehrála spoustu vztahových zápletek a finální rozuzlení bylo v podstatě o něčem jiném, také mě mrzelo, že jsme se nedozvědeli, jak některé osoby dopadli, kam se jejich život ubíral. Pro mě tak mezi 3-4 hvězdičkami, za to, že je to od českého autora, dávám 4.

SPOILER - ta druhá vražda mě až zabolela, prostě jsem si tuto hrdinku ze všech postav nejvíce oblíbila, sžila se s ní, fandila jí a vůbec by mě nenapadlo, že nedožije konce knihy. To autorce neodpustím :-)

orinka3

Tak námět byl dobrý. Tzv. detektivka velice čtivá. Ale ty postavy...velice špatně načrtnuté. Až absurdní. Kočkomilná Julie, libující si v neudržované zahradě, s tajuplným milencem, Juliina dcera Klára, zadlužená až po uši, ve 30 letech neví, co se životem. Její úvahy, jak se uživit (koncem knihy) nemají se zdravým rozumem nic společného, fantazíruje jako malé dítě, tak to prostě nefunguje. Chová se jako puberťačka a její partner, to už je hotová pohroma. Ač vysokoškolák, projevuje se jako totální trouba s průhledným záměrem. Ta Klárka musela být docela slepá a hloupá, že ho neprokoukla po pár dnech. Totéž mladá Jahodová. Ale pro tu aspoň mluví to, že jí je sladkých 16. David si s Petrem v ničem nezadá, oběma jde jenom o peníze. Rozvrácené rodiny tu i tam jsou samozřejmostí a mají vliv na psychiku obou dívek:) Pomatený despota Ludvík a jeho druhá manželka jsou taky dobrá dvojka - člověk nestačí kroutit hlavou nad tím, co všecko je možné beztrestně konat. A do toho tajuplný případ, kterým detektivka začíná i končí....ach jo. Knížka je takové detektivní Slunce, seno, jahody.... nemůžu si pomoct. Kriminalista Bergman se sice snaží, ale i tak je to takové naše malé české, co si na cosi hraje. Omlouvám se všem fanynkám paní Klevisové, ale toto nezvládla dobře. Je to hodně prostoduché.

petunkav

Toto je už třetí detektivka, kterou jsem od autorky četla. Opět nezklamala - určit předem vraha není vůbec jednoduché. Nemám ráda detektivky, kde vrah je známý hned z počátku nebo je tak evidentní, kdo je vrahem, že už není moc proč dál číst.
U knížek paní Klevisové je vše jak má být a já jsem moc spokojená. Určitě si přečtu i poslední její detektivku.

pavlina361

Já jsem spokojená,jedna z nejlepších českých detektivek.

peko

Jsem spokojená. Sice mi to přišlo překombinované a místy hodně přitažené za vlasy, ale další knihy si určitě přečtu. Mám ráda českou tvorbu.

helenah

Oddechové, napínavé.....skvělá česká detektivka.

Vesmich

U mě dobrý! Nečekané setkání - v Audioknihách byla sleva, příjemně čtené. Vyhovoval mi námět, provedení, vykreslení postav, motiv i spád. Detektivky čtu spíš náhodně a zde mi vyhovovala nadstavba v podobě pozoruhodných charakterů. Kupříkladu Ludvík byl náramný typ! Nebo paní Jahodová, úplně jsem ji viděla!

ritz

Tak to nebyl můj šálek kávy, přišlo mi to zmatené, zdlouhavé, divné

Loginus

Není to zas tak špatné, ale některé věci mi dost vadili. Postava režiséra je strašná. Ale na druhou stranu jsem to dal do konce celkem v klidu. A jako prvotina rozhodně zaslouží nějaký ten bodík do kladu.

IVANA0123

Skvělý detektivní příběh. Líbí se mi styl, jak je kniha napsaná a líbí se mi, jak dokáže autorka dokonale popsat nejen postavy a zápletku, ale i prostředí a atmosféru příběhu. Vidím tu starou vilu v zarostlé zahradě v podzimním oparu... a nezbytnou kočku na sloupku u branky. Knížky od Michely Klevisové si vždy moc užiju. Škoda, že nejsou delší a není jich víc, už mi začínají bohužel docházet.

marlowe

Počáteční spokojenost nakonec vystřídaly pocity spíše smíšené – byť musím přiznat, že na české poměry se zcela určitě jedná o nadprůměrný kousek. Jenže každému se líbí něco jiného – a z mého pohledu to prostě nebylo to pravé ořechové…

Jelikož se kniha nepokrytě (viz přebal) prohlašuje za "detektivku", patří moje největší výtka velmi kostrbaté linii "detektivní": na můj vkus je tam příliš mnoho zbytečně překombinovaných zápletek a příliš mnoho podezřelých – a neuspokojil mě ani závěr s těžko stravitelným vysvětlením vrahovy motivace.

Navíc se mi zdá, že autorka, ve snaze dostrkat postavy do kritického místa X, občas šoupá figurkami po šachovnici až nadmíru násilně – a že jednání hrdinů leckdy nevyplývá z logiky věci.

A ještě jeden ryze subjektivní dojem: mám pocit, že paní Klevisová nechává jen málo prostoru na "kreativní vnímání textu", jinými slovy: že až přespříliš úzkostlivě vede čtenáře za ručičku, když podrobně rozebírá každičkou situaci, když objasňuje každé hnutí postavy, když z každého "záběru" vytváří detailní drobnokresbu, a když sebenepatrnější událost prozkoumává pod zvětšovacím sklem a doslova rozebírá na atomy – což může být zajímavé v dušezpytných psychologických románech, ale detektivce, dle mého názoru, tenhle postup spíše škodí, než pomáhá…

Drgajda

Po dlouhe dobe velice kvalitni CESKA detektivka, a to z vice duvodu. Autorka ma nesmirny cit pro jazyk, ktery vskutku umi pouzivat. Postavy jsou uveritelne, dobre charakterizovane, clovek je vidi pred ocima. Pribeh vyusti z logicke zapletky, ktera ovsem v zadnem pripade neni prvoplanova, motiv jsem nerozlustila, vraha jsem odhalila az 2 kapitoly pred koncem. Bravurni je i spletitost situace, kdy je vysetrovani vedeno nekolika smery, kazdy se zda byt do posledka spravny, kazdy podezrely ma sve kostlivce ve skrini.
Secteno podtrzeno - vrele doporucuji kazdemu milovnikovi detektivek :-)

waltraud5114

Pre mňa príjemné osvieženie v záplave tzv. severských nechutností, pardon, detektíviek. Autorka sa nesnaží šokovať nás čvachtaním v črevách, ale pekne pomaly rozvíja príbeh, kde každý každého pozná a každý má dôvod niekoho zabiť. A hlavne - motívy vrážd sú jasné, logické, prijateľné. Je jednoduché napísať detektívku, kde vrah je duševne chorý jedinec, ktorý má svoj chorý motív a koná len v rámci svojej vlastnej logiky, a my len čumíme, čo do pekla sa to zas deje.

Joges

Poslouchal jsem ji jako audioknihu a nestačil jsem se divit, jak mi vyprávění sedlo. Tentokrát detektivka ustoupila do pozadí, vnímal jsem jen dobře napsané postavy. Každá byla úplně jiná a mezi většinou z nich to pěkně skřípalo. A to všechno během dvanácti hodin (v knize 350 stran). Je to neustalý tok myšlenek, monologů i dialogů, a vážně dobrých. I když detektivka neskončila podle mých představ, jsem rád, že jsem objevil českou autorku, jejíž knihy budu už navždy číst a sledovat.

Warden

Ani dobré, ani špatné, takové nijaké. Za mě čistých 50% Ovšem jsem na detektivky docela přísný. Ale dám 3* místo 2, protože je to z našich luhů a hájů a snaha se vždycky cení.