Jonathan Strange & pan Norrell

Jonathan Strange & pan Norrell https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/6679/mid_jonathan-strange-pan-norrell-DAX-6679.jpg 4 569 138

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří. Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Alman (Jiří Alman)

Jonathan Strange & Mr Norrell , 2004

Teraka
28.05.2014 5 z 5

I přestože prokousat se prvními sta stránkami bylo dost obtížné, mě kniha nakonec pohltila. Velké plus si získává neotřelý nápad nedělat z hlavních dvou postav dokonalé veskrze úchvatné hrdiny, ale naopak dva do sebe zahleděné lehce natvrdlé a sebestředné muže. Co mě ke konci opravdu už unavovalo byly sáhodlouhé poznámky pod čarou, které velmi odtahovaly od děje.

Densos
04.05.2014

Tak nevím, ale asi je to mnou, že jsem se do knihy nedokázala začíst a přišla mi mimořádně nudná. Buď je to mým věkem (a to ''dospělácké knihy'' čtu ráda), nebo tím, že jsem předtím četla Kingovo napínavé Osvícení. Pro mně to nebylo fantasy, ale čistý román s kupou postav atd. Pořád jsem čekala, že mě to začne bavit, ale bohužel se nestalo. Po sté stránce jsem se znechucením knihu zaklapla a rozhodla se k ní vrátit po pár letech. Jinak je mi líto, že tu knihu takhle odsuzuju, protože autorka na ní musela pracovat dlouho. Snad někdy jindy, Pane Norrelle :)

pisutka
02.04.2014 3 z 5

Tak aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, hodnocení 3 a půl hvězdy :-).
Tlustoknihy čtu ráda, s příběhy se nemusím loučit moc brzy, tohle ovšem byl adrenalinový zážitek hodný horské dráhy.
Atmosféra viktoriánské Anglie z knížky přímo dýchá, postavy jsou vykreslené parádně, magie je podána velmi neotřele, ale vyprávění zbytečně drhne u naprosto nezáživných kapitol a spousta textu pod čarou mi byla nakonec také na obtíž.

Mialll
03.02.2014 4 z 5

Do detailu propracovaná kniha, nečernobílé postavy, krásně vylíčené prostředí a, zejména v poslední třetině knihy, strhující příběh. Moc se mi líbily také poznámky pod čarou často vyprávějící příběh ze starých časů, kdy magie a mágové v Anglii byli běžnou součástí života.

Boboking
14.12.2013

Musím přiznat, že mne více uchvátily Dámy z Grace Adieu a jiné povídky, než tento román.

hranika
14.12.2013

Tahle kniha u mě v knihovně stále čeká na své dny slávy. Už dvakrát jsem se pokoušela začíst a ani jednou to neklaplo. Ale nevzdávám to, věřím, že až děti odrostou a já budu mít čas, tak se k ní vrátím a už se na to těším.

krži
27.09.2013 5 z 5

Tohle MEGA dílo bylo pro mne obrovským překvapením. Je tak jiné, tak prostě jiné, až je dokonalé. Je neskutečně originální, troufnu si říci opravdu britská! Četl jsem jí jako novinku v době její vydání a do dnes, když jdu kolem knihovny, tak si na ní musím alespoň sáhnout a zavzpomínat....

Standa Šebek
04.09.2013 4 z 5

Působivá historická fantasy, ke které jsem na základě ohlasů přistupoval s velkým očekáváním - mezi běžnou fantasy produkcí jde bezesporu o výjimečné dílo.

Román o dvou gentlemanech, kteří se zasloužili o znovuzrození již po staletí ztracené magie, se odehrává v (lehce alternativní) Anglii v době napoleonských válek.

Kniha zaujme především zajímavou realistickou alternativní historií, konceptem fantasy ze začátků 19. století, skvělou atmosférou a stylistickou precizností.
Román po jazykové stránce připomíná díla Jane Austenové, nechybí mu ani vtip a ironie, většinou týkající se úsměvně pragmatického přístupu britských gentlemanů k fantastickým jevům (kteří by podle mě tváří v tvář apokalypse nejspíš pozvedli obočí, označili událost za "krajně nepříjemnou záležitost" a uvažovali, že o této věci církvi napíší rozhořčený dopis, hned po čaji).

Knihu je právě kvůli poutavému jazyku a atmosféře doslova radost číst a do jejího světa se propadáte stále hlouběji. Zapůsobila na především Anglie té doby jako taková - plná dam a gentlemanů, uctivých společenských konvencí, čajových dýchánků, intelektuálních debat, společenských klepů a večírků (samozřejmě v konfrontaci s tajemnou a divokou elfí magií, skrývající se za tenkým závojem reality).

Originálních dílčích nápadů a poznámek pod čarou, odkazujících na fiktivní díla či události, najdeme v knize mnoho, samotný příběh se však může zdát dosti rozvleklým - plyne příjemně, ale velmi pomalu, k významnějším událostem posouvajícím děj dochází zřídka a ve finále jsem se nemohl ubránit dojmu, že se toho v knize vlastně moc nestalo, člověk by uvítal více zvratů, dramatických událostí či alespoň osobních konfrontací i více magie (první polovinu knihy se o magii prakticky pouze teoreticky mluví). Ale ačkoli jsem knize dlouho spílal, ať už se trochu pohne, na konci jsem jí prosil, ať se mnou vydrží ještě chvíli:-))

Zkrátka, pokud hledáte skutečně originální fantasy a trochu náročnější čtení, sáhněte po těchto dvou gentlemanech - doporučuji!

Ronin Roujin
15.06.2013 4 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. Některé pasáže jsou výborné a plné vtipu a jiné jsou dosti nudné a popisné. Ocenil jsem téměř viktoriánský styl vyprávění i ilustrací. Celý příběh je protšpikován spoustou poznámek pod čarou, které by možná při shrnutí ze všech kapitol dali ještě jednu vtipnou knížku .)
Celkově mohu knihu doporučit ale s tím, že některé pasáže jsou mírně slabší.

Lorelei
02.06.2013 4 z 5

Román je zajímavá kombinace historického žánru a fantasy. Příběh této tlusté knihy není naplněn hromadou intrik a dobrodružství, je jednoduchý s několika důležitými momenty (válka ve Španělsku, bitva u Waterloo, Jonathan v Benátkách). Autorka klade velký důraz na vývoj vztahu mezi Strangem a Norrelem. Prokleslených postav není mnoho, ale maji docela zajímavé charaktery, zejména vykreslení Strange i Norrela je výborné, ale i Lascelles a Drawlight mají svébytné povahy a svou roli v příběhu. Velmi mě potěšil krásný jazyk autorky a její styl jasně připomíná psaní z devatenáctého století, což dotváří autentickou atmosféru románu. Jediným mínusem jsou dlouhé nezáživné pasáže, které můžou přesáhnout i sto stránek. Někollkrát mě tyto části málem přinutily přestat číst, proto nemůžu dát pět hvězdiček. Možná, kdyby Clarková rozdělila knihu na dvě části, bylo by to lepší.

kormoran78
12.05.2013 3 z 5

Knížka je velmi pěkně psána, zpočátku jsou příjemné i poznámky pod čarou, ale časem se z nich stane noční můra odpoutávající pozornost v příběhu. Navíc je dle mého názoru zbytečně dlouhá. Velmi jsem se na tuto knihu těšil, dle recenzí jde o mistrovský počin a uznávám, že zřejmě je. Bohužel jsem asi při čtení a brouzdáním hlubinami fantazie Susanny Clarkové narazil na mělčinu... Chyba asi není v knize, podobně jsem kdysi havaroval u Barkerovy Imagiky a po pár měsících jsem ji vzal do ruky znovu a pohltila mě zcela maximálně.

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Úžasná kniha u které mě i přes její objemnost moc mrzelo, že nemá stránek ještě víc. Propracovaný děj i postavy, z nichž žádná není jednoznačně kladná, nebo záporná.

Ikkju
14.03.2013 5 z 5

Pro mě pohodová záležitost ve stylu anglického čaje o páté. Čtení knihy jsem měl skoro jako rituál, anglická rozvláčnost knihy přetékala i do mě, a jen zvolna jsem se prolamováním brožovaného hřbetu knihou prokousával. Krásný příběh s příměsí temného odstínu, u kterého jsem se nedokázal rozhodnout, zda je tam díky temným světům magie či zda vyplývá z pochmurnosti doby. A i přes ten pocit temna, či možná i díky němu to pro mě bylo příjemné počtení..

Mimochodem mám myslím anglické vydání v červené! vazbě x)

Disease
14.03.2013 4 z 5

Víc mě bavila taková ta dickensovská poloha s atmosférou staré Anglie než ta "fantasy čarovací".

poetree
20.02.2013 5 z 5

úžasná kniha.. kniha je vhodná pro ty, co mají dost času :-)) ale fakt je, že se prostě povedla a hezky plyne ..

gretka
20.02.2013 5 z 5

Mistr a Markétka po anglicku. Knížku jsem četla děsně dlouho (jak už dlouho žádnou jinou), ale tím víc jsem si ji vychutnala. Byla výborná a jen tak na ni nezapomenu!

Abhors3nka
14.02.2013 4 z 5

Kniha ve mně vyvolávala rozpoluplné pocity. Chvíli jsem měla pocit, že jí odložím pro její pomalu plynoucí děj, stále jsem očekávala, kdy dojde k nějakému překvapivému zvratu a ono stále nic, ale na druhou stranu se mi četla velmi dobře a právě to pomalé vyprávění mě neustále udržovalo v napětí a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Chápu ty, kterým se pro pomalý děj nelíbila, ale u mne zvítězily opačné emoce.

Miss Utahraptor
13.01.2013 5 z 5

"Může mág zabít člověka magií?" zeptal se lord Wellington Strange. Strange se zamračil. Ta otázka se mu očividně nelíbila. "Mág by nejspíš mohl," připustil, „ale gentleman nikdy."

Měla bych jedinou malilinkatou výtku- autorka mohla psát rychleji, abych já nemusela číst tak pomalu... ;D Nechápu, jak jsem něco tak vynikajícího mohla číst tři týdny- nedostatkem času to nebude.

Kris
23.09.2012 5 z 5

Přiznám se rovnou, že mi závratný tempo u knih bývá téměř na obtíž a že mám mnohem radši příběhy, jejichž děj plyne poněkud pomaleji a spíše v náznacích. Taky chápu, že spoustě lidí po chuti není. Já se mezi ně ale rozhodně neřadím – no tak! Civilní pojetí magie v Anglii předminulýho století. Co by se mi na tom asi tak mohlo nelíbit? Já se do Jonathana Strange a pana Norrella zamilovala.

kristeen
30.07.2012 4 z 5

Počet stran mi dal trochu zabrat, ale ve výsledku jsem dospěla k názoru, že právě ona "rozvláčnost" přispěla k velmi realistickému pojetí a vykreslení postav, o to více, že se jejich příběhy odehrávají na pozadí tak nějak reálně nereálném. Ke konci mi přišlo, že trochu upadlo to napětí, ve kterém je čtenář minimálně od poloviny knihy udržován, a samotný konec mi přišel tak trochu nějak ošizený, nic to ale nemění na tom, že to je skvěle napsaný příběh.