Jonathan Strange & pan Norrell

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří. Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé. Kniha vyšla v roce 2007, skvěle přeložil Viktor Janiš. Dva typy obálky: bílá a černá. Originál vydalo roku 2004 nakladatelství Bloomsbury. Kniha byla oceněna například Time's Best Novel of the Year, World Fantasy Award for Best Novel nebo Hugo Award for Best Novel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/6679/jonathan-strange-pan-norrell-DAX-6679.jpg 4.2427

Jonathan Strange & Mr Norrell (2004)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Alman (Jiří Alman)

Kniha Jonathan Strange & pan Norrell

špulo

Zaujímavé, nápadité, prepracované a občas ťažko stráviteľné. Stále mám pocit, že keď sa fantasy hrá na veľkú literatúru, stráca kontakt s publikom. Napriek tomu si kniha zaslúži plný počet. Predsa len to JE veľká fantasy. Aj keď nie pre každého...

eliska2669
05.11.2018

Moc dějových linií (chlap jako chmýří bodláčí, havran, samotný Strange či Norrel), moc postav, moc dlouhý časový úsek... Nebylo to špatné, ale nenarazila jsem tu na nic, co by mnou nějak nadmíru pohnulo.

LenkaKT
06.09.2018

Pořádné čtení vyžadující čas, pozornost i trpělivost. Nikdo a nic tu není jen černé nebo bílé, dobré a zlé se proplétá, vše se vyvíjí a v závěru parádně zrychluje. K tomu velká porce jemné anglické ironie a skvělá znalost reálií. Velmi příjemný zážitek!

DennisMoore
09.08.2018

Jedna z nejlepších fantasy knih, jaké jsem četl - nejen za poslední dobu, ale prostě vůbec. Susanna Clarková smíchala historické reálie, vlastní fantazii a anglickou mytologii, roztočila celý orloj postav, z nichž ale žádná nakonec nebyla navíc, všechno to vypráví přímo dickensovským jazykem a s kouzelným nadhledem a humorem, který jako by pocházel ze samotné Zeměplochy. Je to strhující čtení plné překvapení, moc se mi líbilo, jak velkou roli v tom měla (stejně jako v životě) náhoda, jak příběh postupně gradoval a jak bylo všechno stále přehledné a ačkoliv to mělo téměř tisíc stran, jak to bylo neukecané a prosté jakékoliv vaty. Například všechny ty popisy krajiny, počasí, měst a domů... Dovedu si představit, že by mě v jiné knize nudily, ale sem patřily stejně jako to množství poznámek pod čarou, které většinou odkazovaly na neexistující knihy a události, což považuji za naprosto neodolatelný husarský kousek. Pochválit musím i skvělý český překlad, tahle kniha opravdu nemá chybu.

MíšaS.
23.04.2018

Mezi ostatními hodnotiteli patřím někam doprostřed.
Kniha se mi líbila, obdivuji spisovatelku za všechny informace, které si pro knihu vymyslela a pospojovala je s reálnými osobnostmi, ale na druhou stranu byla tato spousta informací na škodu rychlosti děje a jeho atraktivnosti.
Nevadí mi dlouhé, obsáhlé knihy, ale tady toho bylo opravdu hodně. A ty předlouhé poznámky pod čarou...
Brala jsem to ovšem jako předzvěst budoucího děje - seznámit se dopodrobna s povahami mágů a jejich názory a těšila se na gradaci děje.
Za polovinou je kniha již svižnější, ale přišlo mi, že se vše vyřešilo vlastně jen tak - náhodou, stylem pokus - omyl, uvidíme, co bude.
A vlastně je otevřený konec. Měl být druhý díl?

Selket
08.04.2018

na tuhle knížku si člověk musí najít ten správný čas, nakonec jsem ale velice nadšená propracovaností a stupňováním napětí!!

michalhk89
05.03.2018

Čekal jsem hodně a dostal dost málo. Příběh mě na prvních dvaceti stranách nejprve zaujal. Pak na dalších 250 stranách moc nebavil. Následovalo 10 stran napětí a pak se příběh znova rozpliznul. Posledních 100 stran jsem jen zběžně prolistoval a na konci se přesvědčil, že kniha dopadla, jak jsem tušil. Odbočky do války s Napoleonem mě rušily a cítil jsem je jako dost zbytečné. Dosti mě překvapoval fakt existence náboženství a magie vedle sebe, aniž by autorka zaujala pevnější stanovisko obou stran. Vše je sledováno se zvláštní povrchností - vztahy, cestování i sama magie.

konstelanski
03.02.2018

fantasy pro dospělé.. možná že nejlepší co jsem kdy četl.. žádné špičaté klobouky ani draci.. jen dva mágové v 19. století