Jonathan Strange & pan Norrell

od:

Jonathan Strange & pan Norrell

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří. Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé. Kniha byla oceněna například Time's Best Novel of the Year, World Fantasy Award for Best Novel nebo Hugo Award for Best Novel...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/261103/jonathan-strange-pan-norrell-gfj-261103.jpg 4.2383
Originální název:

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2004)

Žánr:
Romány, Fantasy
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (96)

Přidat komentář
konstelanski
03. února

fantasy pro dospělé.. možná že nejlepší co jsem kdy četl.. žádné špičaté klobouky ani draci.. jen dva mágové v 19. století

helenn
27. ledna

Kniha je dlouhá, spletitá, trochu trvá než se do ní člověk začte a trochu se v tom zorientuje. Není úplně špatná, ale neřadila bych ji mezi mé top. Snad poprvé musím říct, že se mi TV zpracování líbilo víc jak kniha.

Hibashiri
23. ledna

Po první kapitole odloženo na rok a půl. Poté přečteno až do konce. Nelituji :)

Dashmo
19. ledna

Prvych 40 stran-katastrofa.dva tyzdne mi kniha stala.absolutne som nemala tusenia ako sa moze rozvinut dej a tym padom ma vobec nelakalo citat ju.potom som si povedala,ze idem na to a zacitala som sa.nevedela som knihu pustit z ruky.citala som vsade a kazdu chvilu!perfektny dej,nenudila ma ziadna cast a vsetko do seba perfektne zapadlo.boli miesta ked som zatajila dych,zvedava na to co pride.boli pasaze,kedy som mala neskutocne nervy,ze ti dvaja magovia poriadne nepocuvaju co im ostatni hovoria najmä pokial islo o zlomyselneho feéra a uväznených ludi..proste som sa na tyzden ocitla vo svete magie,bojovala som s Napoleonom,ucila sa nove kuzla,cestovala s mágmi a nakoniec som sa ocitla v Temnote.zaver pre mna uplne dokonaly.nejak som necakala,ze by sa v tejto knihe nakoniec vsetko na dobre obratilo.nieco muselo ostat tajomne

Elishkad
06.10.2017

Kniha má několik kladů, ale více záporů. Velmi se mi líbil knižní jazyk, kterým je kniha napsaná, určitě na tom má velký podíl překladatel. Také se mi líbilo prostředí, ve kterém se kniha odehrává a celková atmosféra. Z počátku mě bavily poznámky pod čarou, postupně mě ale začaly nudit a z větší části jsem je, hlavně ty obsáhlé, začala přeskakovat. Jako velký zápor vidím v tom, že kniha je moc obsáhla na to, kolik má děje. Knize by podle mého názoru jen prospělo zkrácení tak o třetinu. Ubíjející byly třeba kapitoly o napoleonských válkách nebo vůbec celý začátek, kdy poznáváme Norrella a londýnské prostředí. Na to, jak je kniha dlouhá, nemohu říci, že by postavy byly dobře a detailně napsány. Jistě, můžeme říci, že daná postava je taková a taková, ale její opravdový charakter či to, jak by se postava zachovala v konkrétních situacích, si představit nedokáži. I tak by se mi knížka spíše líbila, kdyby neměla takový konec, jaký má. Přišlo mi, jako by si autorka ke konci řekla: "ty vado, už je to dost dlouhý, musím to nějak ukončit". Konec na mě působil nedodělaný a narychlo splácaný. Ta knížka má skoro 800 stran, neměla by mít otevřený konec! Působí skoro jako sedmisetstránkový prolog k tomu, co má teprve následovat. Jsem ráda, že už jsem knihu zdolala, četla jsem jí na své poměry dost dlouho, mnohdy jsem se nemohla vůbec začíst. Kdyby měl příběh dobrý konec, byla bych spokojená, takhle jsem spíše na rozpacích.

Tiny24
03.10.2017

Tak u téhle knihy jsem se vždy těšil, až ji konečně opět vezmu do ruky- k mé nelibosti se mé potěšení po přelouskání poloviny knihy stalo méně intenzivním, i přes to si ale kniha jakž takž drží v průběhu svou kvalitu. Děj se táhne a dosti odbočuje k věcem, které nemají mnoho společného s hlavní linkou, autorka toto svým poutavým vyprávěním a britským suchým humorem zpočátku zvládá bravurně, ke konci méně bravurně.
Mezi hlavní klady patři vykreslení postav (na spoustu z nich jen tak nezapomenu), pozoruhodné příhody, vzniknuvší absurdní situace, sarkasmy, atd. Také slušně zvládnuté propojení s historií stojí za zmínku. Hlavní děj je originální a zajímavý, i když se Clarke v celém průběhu drží v zajetých kolejích a nesází žádné rádoby wtf momenty.
Díky sedmi stům stran nepůsobí dlouhé období v knize popisované nějak ledabyle, naopak tím, že si autorka dává na čas s popisy a vším mimo děj, tak mne to krásně vtáhlo a mimo pár výjimek nepustilo až do poslední strany, knize zkrátka ta utahanost sedí a díky ní lze vše v pohodě vnímat, vidět progres postav, lze pochopit jejich úmysly a utvořit si na ně názor.
Chápu že z těchto důvodů může mít kniha i dost odpůrců, takovémuhle psaní musí člověk hovět, mě se tím Clarke trefila do vkusu.
Jo a také musím také vyzdvihnout překlad, kterýžto na mne dýchal atmosférou anglického 19. století i při čtení v češtině. Skvělá práce.

evilunicorn
27.09.2017

Skvělé,skvělé!!Kdo nedočetl..Doporučuji stejnojmenný seriál z dílny BBC :)

makke
24.08.2017

Je zajímavé, že kniha má dva zcela odlišné tábory hodnotitelů, jedni ji povětšinou nedočetli a ti druzí jsou z ní nadšeni. Zde je můj příběh.
Před několika lety jsem byla nucena chodit na rehabilitaci, protože jsem si pekelným způsobem zablokovala páteř, neboť knihy jsou má velká láska, staly se i ony tématem našich hovorů s rehabilitační pracovnicí. Naprosto nadšená mi vyprávěla o skvělé knize, která ji utkvěla v paměti a protože hrozilo, že její název v mé paměti neuvázne, napsala mi ho na kousek papírku. Tento papírek pak pár let ležel na mém pracovním stole v malé hromádce s poznámkami. Narazila jsem na něj pokaždé, když jsem poznámky procházela, až mi se mi název knihy nadobro vryl do paměti, takže jsem po letech papírek vyhodila. Letos na jaře jsem navštívila své oblíbené knihkupectví a překvapivě mezi novinkami bylo další vydání knihy Jonathan Strange a pan Norrell, tedy té knihy, která mi byla před lety doporučena. Knihu jsem si zakoupila a protože skvělých knih vychází více než zvládám přečíst, odložila jsem ji ke "kamarádkám" na noční stolek. Zde se stabilně nachází cca 30 kousků, které sice pravidelně odčítám, ale se stejnou pravidelností dokupuji. Díky její tloušťce jsem usoudila, že je vhodnou knihou na dovolenou, jeli jsme na týden, tak jsem si pro jistotu vzala i tři další. Začala jsem číst a nuda, nuda a ještě trochu nuda, nicméně alespoň hezky popsaná. První třetinu jsem byla na rozpacích, druhou třetinu jsem si říkala, že knihu asi jen tak nepřelouskám, ale pak pomalu, opravdu velmi pomalu začalo do sebe vše hezky zapadat, jako když se potkají ta správná ozubená kola a pomalu začnou roztáčet soukolí. Čím více jsem se blížila ke konci, tím zajímavější vše bylo, a to co se na počátku tvářilo jako nuda, dostalo úplně jiný význam, takže výsledkem bylo, že se mi kniha líbila a myslím, že stojí za to ji dočíst. Je to jakýsi druh výzvy, takový knižní Mont Blanc :-) .

PS: Zdolat ji mi zabralo týden, asi není možné ji zvládnou za jeden den, člověk musí vždy na chvíli zastavit a odpočinout si.

mulderka
13.08.2017

Zase jedna rádobyžánrovka, která se usilovně snaží předstírat, že patří do "vysoké" literatury. Od graficky pěkného, leč nicneříkajícího obalu přes solidní vazbu až po nehoráznou cenu.
Nakonec je z toho ale kočkopes, který nebude číst ani fanoušek fantasy /málo akce, čar a kouzel/, ani snobský inťouš /ten možná ocení kultivovaný starosvětský styl a kvalitní překlad, ale bude tam pro něj zase těch čar a kouzel moc/. Navíc se v té bichli nedá vyznat. Cosi jako pozůstatky děje se strašlivě vlečou a močálem nezáživnosti se plouží postavy, z kterých si můj zájem, natož sympatie, nezískala ani jediná. Někdy kolem třetiny mi došla trpělivost. Proti svému zvyku jsem Jonathana a spol. nedočetla a dočíst velmi pravděpodobně nehodlám. Ledaže by v okruhu 100 světelných let kolem mě nezbylo k přelouskání nic kromě technické příručky v maorštině. Howgh.

Braenn
22.07.2017

K přečtení téhle knihy musíte mít lásku ke starým textům. Ne nutně zrovna Vergilia v originále, ale musíte být zvyklí na knihy dlouhé, popisné a místy těžké. Kdo četl středověké eposy, napoleonské deníky, georgiánské či viktoriánské romány, přelouskal je a uměl si je užít - ten si užije i tuhle knihu.

Děj nikam nespěchá, nevláčí od akce k akci. Plyne pomalu, nechává nás poznat svět, hrdiny, okolnosti, a teprve potom eskaluje příběh. Někoho nudí, někoho uvádí v úžas.

Já jsem, naštěstí, ten druhý případ. Ta kniha by mohla být tisíckrát tlustší, a stejně bych litovala, že je konec.

Pokud někomu stačí seriál, aby si vychutnal jen ty nejžhavější momenty, pak přijde o vše, co tomu příběhu dodává hloubku a barvu.

Ať žije stará dobrá Anglie!

Sate
16.06.2017

Co se téhle knihy týče, tak nemám problém nějakou tu knihu dočíst., ale zde to problém opravdu byl. Ze začátku jsem byla nadšená, protože přeci jen všude bylo spoustu kladných recenzí, ale když jsem začala číst, tak místy mě kniha opravdu hodně nudila a několikrát jsem ji musela odložit a velmi se přemáhat, abych se k ni znovu vrátila. Kniha v člověku vyvolává spoustu otázek na které odpověď ani není. Sice je hezké jak děj dokáže zapadat do období Anglie za Napoleona, ale ani to nezachrání tu nudu, která tato kniha v čtenáři vyvolává. A navíc ještě kolikrát dlouhé poznámky pod čarou, které se objevují tak často, že už člověku pomalu začínají lézt na nervy.. Tahle kniha byla opravdu jedná velká nuda..

kní
01.06.2017

Byla bych TAK ráda, kdybych tuto knihu mohla ocenit. I jsem si ji koupila (v černém provedení), abych ji měla a abych ji měla ráda. Ale nejde to. Z každé stránky na mě jak sláma z bot čouhaly důsledky autorčiny motivace ke psaní - ona totiž začala psát, protože se nudila. A ta nuda je tam znát a je nakažlivá - já se při tom čtení nudila taky. A tvrdím, že dobré a vynikající knihy píšou jedině autoři, kteří to prostě napsat MUSÍ. Kteří mají puzení vyprávět už od dětství. Z nudy nebo touhy po slávě se dá jistě psát také, ale chybí tomu srdce. Alespoň tedy pro mě.

wiix
10.05.2017

Tak veľmi som chcela, aby sa mi to páčilo! Kniha má v sebe skvelý nápad, štýl písania a odvíjania deja, netradičnosť, mysterióznosť i nepredvídateľnosť. To, ako prichádzali postavy do deja a poznámky pod čiarou, tiež repliky i odbočky od hlavného deja. Napriek tomu sa stal asi magický čin a chcem pogratulovať autorke, že mi skazila všetky moje očakávania, že som sa dosť nudila a knihu ledva dočítala. Taká smola.

nemer
01.04.2017

Tentokrát se raději dívám na seriál BBC. Kniha je pro mne nestravitelná. Celkem rychle jsem ji poslala o dům dál. A to jsem přečetla už obsáhlejší knihy. Absence děje, rozvláčnost a knižní jazyk (jinde mi nevadí, tady je ubíjející) sráží tento výtvor na kolena. Zřejmě pouze pro skalní fanoušky fantasy, holt jsem spíš na sci-fi :) Možná až se fantasy začně vydávat jako pohádka, můj pohled bude smířlivější. Navzdory výše uvedenému je třeba ocenit snahu autorky vytvořit v dnešní době něco tak pozoruhodného, přestože "pozoruhodnost" nemusí být nutně vnímána pozitivně.

Owen_CZ
07.03.2017

Jonathan Strange a pan Norrell je jiná kniha. Jiná, než na jaké jsem zvyklý. Do toho přičtěte, že má 950 stránek a vyjde vám, že jsem dlouho váhal, jestli se do ní pustit nebo ne. Pustil jsem se a nelituji toho.

Těžko říct, jestli kniha, která popisuje Anglii v začátku devatenáctého století ve světě, který je téměř totožný našemu, až s jednou výjimkou - funguje (nebo spíš dříve fungovala) zde magie, je pro každého. Asi ne. Mně se ovšem nakonec do vkusu trefila dokonale.

Příběh začíná ve chvíli, kdy magie v Anglii vymizela a mágové jsou pouze teoretičtí. Sice magii studují, ale nikdo ji neumí prakticky využít. Nikdo kromě jednoho nepříjemného staříka. Pouštíme se tak na pouť za obnovou magie.
V první řadě se mi líbí, jak je celý svět neskutečně promyšlen. Celou knihou nás provázejí poznámky pod čarou, které vysvětlují jednotlivé odkazy postav na historii světa a musím říct, že si neumím představit, jak to autorka všechno dala dohromady. Poznámek musela mít opravdu hodně. Dalším plusem je styl, kterým píše. Spíš než cokoliv současného jsem si připadal, že čtu nějakou klasiku (a nevím nakolik to je i dílem překladatele, celkově se mi ovšem ten styl neskutečně líbil). Celý příběh pak krásně, byť trochu pomalu, postupuje a spěje ke konci. Nutno říct, že celkově jsou některé body relativně předvídatelné, nicméně čte se to tak hezky, že by mi snad vůbec nevadilo, kdybych věděl jak to celé dopadne a jen si užíval knihu. Délku nakonec vůbec jako negativum neberu. Naopak k vykreslení celého světa, historie a odvyprávění celého příběhu tak, aby bylo jasné, je celkem ideální. Dalším plusem pro mě bylo chování postav. Vzhledem k tomu, že v knize, kterou jsem četl předtím, bylo chování postav naprosto nelogické a nechápající, přišlo mi o to příjemnější, že zde byly motivy ke všem činům pochopitelné a v rámci jednotlivých postav logické (byť se třeba někdy zachovali překvapivě, čtenář si řekne "jo, chápu proč to udělal").
Celkově je pro mě kniha příjemným zjevením současné literatury a rozhodně bych ji doporučil k přečtení.

barlow
06.03.2017

Knížka, která u mě dostala druhou šanci (31. srpen je mezinárodní den nedočtených knih) a po úvodních kapitolách, kdy jsem si zvykal na text autorky a jedné krizi uprostřed, hodnotím knížku hodně slušně. Magický Londýn má atmosféru, ale občas to škobrtne...

Aqua-bella
03.03.2017

Na knihu jsem se hodně těšila, viktoriánská Anglie, magie... všechno nasvědčovalo tomu, že příběh bude super. Bohužel přišlo obrovské zklamání. Příběh byl nudný, nezáživný, přišlo mi, že se v knize v podstatě nic neděje. Absence děje je v knize poměrně zásadní nedostatek (tedy alespoň pro mě). Zkrácení knihy o třetinu (nekonečné popisy a vykreslování atmosféry jsou skutečně ubíjející) a nějaké oživení by ji možná zachránilo. Seriál, který byl podle knihy natočen, mi připadal mnohem lepší a zajímavější.

V.lee
31.01.2017

Paní spisovatelka měla opravdu hodně hodně času a mě přišlo že sem ho ze začátku hodně ztratil než sem se k něčemu prokousal a začala mě tahle kniha bavit...

Noita
26.01.2017odpad!

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla přes buldočí zatvrzelost. Nevím o čem to bylo, o kom to bylo, o co komu šlo, kde je pointa, pohnutky, emoce a kam to spělo, ale ani ve 3/4 knihy jsem netušila kdo, co, jak, proč a s kým natož za kolik. Jen kýble suchopárné nudy, ze které si nevybavím jedinou pasáž.
Vím nabeton jen jediné a to, že by viktoriánská Anglie neposkytla černochovi cylindr, leda by to byla součást livreje. V tom asi tkvělo to fantasy.

PS: Připomíná to Malého prince - stejný problém o čem že to je?!

Lískaran
11.11.2016

Kdyby psal Charles Dickens fantasy, mohla by vypadat takhle.

haki34
11.11.2016

no...co napsat..koupila jsem si ji na základě velmi kladných hodnocení a recenzí.....a je to jedna z velmi velmi mála knih za celý můj život, co jsem nebla schopna dočíst..několikrát odložila, několikrát se k ní vrátila...přišla mi zamotaná, chaotická, nudná, jakoby autor vlastně vůbec nevěděl, o čm ten příběh má být....ale koukám, že nejenom mně se nečetla lehce...takže, buď na ni ještě nedozrál čas (a úpřímně, ani nedozraje rotože už nemám chuť to zkoušet znovu) anebo je určená pro jiný typ čtenáře....

laepus
28.10.2016

Musím říct, že je to nejdelší bichle, jakou jsem kdy četl. Dlouho (mnoho let) mi ležela v knihovně a až letos, když jsem si našel seriálovou verzi, tak jsem se konečně rozhodl ji přečíst. A nelituji. Tak podrobně rozebraný děj a vykreslené postavy - je jasné, že v tom případě rozsah brutálně narůstá. K tomu zajímavý poznámkový aparát, který umocňuje dojem, že je to příběh skutečný a ne vymyšlený. Období napoleonských válek, které mám jako historik rád. A závěrečné finále v Benátkách - paráda. Je pravda, že prvních asi sto nebo dvě stě stran člověk musí vstřebat a pochopit styl psaní autorky, ale jakmile na něj najede, je to krásná magická jízda. Jo a seriál je taky hodně povedený.

Tesset
05.09.2016

Nápad dobrý, zpracování pro mě nestravitelné. Zdlouhavé, nudné. Jsem ráda, že jsem se tím vůbec prokousala.

xArt
26.08.2016

Tato kniha mě dost zklamala. Čekala jsem mnohem víc. Zajímavé se to zdá být ze začátku, avšak do poloviny knihy se téměř žádná kouzla nevyskytují a děj je spíš o tom, kdo z Londýnské smetánky se stýká s kým, na kterém večírku zrovna kdo je atp. Drobným zpestřením je akorát věštba potulného kouzelníka-podvodníka a zakletí jedné slečny, o kterém sice hlavní mág ví, ale naprosto se tím nezabývá.

Terhalta
20.07.2016

Před několika lety mi kamarádka dala do ruky tuhle knihu. Neprokousala jsem se jí. Bylo to příliš... pomalé... Ale i přesto, že jsem ji nakonec odložila, něco z knihy ve mě zůstalo a léta klíčilo. Nikdy jsem na tu knihu docela nezapomněla, pořád mě to uvnitř hlodalo a před pár měsíci když jsem ji zahlédla v knihkupectví, zkrátka jsem cítila že si ji musím odnést domů.
A zhltla jsem ji téměř jedním dechem. Už mi vůbec nepřipadala pomalá, naopak! Postavy už se mi nepletly jedna s druhou. A všechny jsem si je zamilovala! Nevím jakým kouzlem je kniha zakletá, ale myslím, že kdo ji otevře, ten ji dočte. Možná ne hned, ale dočte.
Dávám pět hvězd! Za úžasné historické zpracování, za silné postavy, za lásku i válku, za šílenství, za poznámky pod čarou a za tu překrásnou magii...
Kniha jako je tato se vám nedostane do ruky každý den. Nenechte ji proklouznout...

Káča2015
14.07.2016

Nedočetla. Téma i doba mi je hodně blízké, jazyk se mi líbil, všechno by mělo být OK, ale nebylo. Čtu tady komentáře, že ke konci to dostalo spád. Ke konci je pro mě už trochu pozdě :) No knížka na mě stále mrká, možná se k ní ještě vrátím bez předchozích velkých očekávání a třeba se to povede.

FiliaNoctis
19.05.2016

Skvelo napísané, poetické, vtipné, mysteriózne.... Zmes britského humoru a brilantne vystavaného príbehu so závojom magična.

RamonVarga
04.05.2016

Dobrá kniha. Jen se musíte obrnit trpělivostí, abyste ji dočetli.

Fantasysvet
02.05.2016

Začiatkom roka 2016 nám vydavateľstvo Slovart prinieslo jeden z najlepších fantasy románov posledných rokov. Naozaj! Jonathan Strange a pán Norrell je fenomenálny príbeh, aký som zatiaľ mohol čítať. Je to príbeh o dvoch odlišných mágoch zo začiatku 19. storočia, ktorý si prirodzene žije vlastným životom. A napriek tomu je úplne návykový. Vlastne, je ťažké určiť, kedy mu úplne prepadnete.

Áno, hlavné postavy tu máme dve. Do istej miery sú stereotypné. Veď to poznáte, na jednej strane tu máte pána Norrella, opatrného, úzkostlivého a uzavretého učenca, ktorý nechce nič iné len študovať mágiu a slúžiť vlasti. Na strane druhej tu je Jonathan Strange, jeho žiak. Je mladý, búrlivý a neopatrný. Čiže presný opak svojho mentora. A potom tu máme samotnú autorku diela, ktorá dokonale vystihla rozdielnosť týchto dvoch mužov. Jej rukopis je nielenže nasiaknutý prímesou už spomínaného 19. storočia, kedy bola situácia medzi Anglickom a Francúzskom do značenej miery napätá, ale aj vôňou čarovného dobrodružstva, akým by nepohrdol ani taký Harry Houdiny. A to ani vtedy, ak by situácia, v ktorej sa odrazu ocitol, bola značne nelichotivá, pretože vo Francúzsku nebol pri moci nikto iný ako sám Napoleon Bonaparte. Nuž a táto zaujímavá zmes dala vzniknúť takmer 800-stranovému napínavému príbehu s pozoruhodným nádychom tajomnosti. A keďže je mágia na ústupe, s čím sa poslední mágovia nechcú zmieriť, je otázne či sa im ju podarí vrátiť naspäť do Anglicka...

Prečo vlastne po tomto románe siahnuť? Z viacerých príčin. Predovšetkým však kvôli perfektnému vykresleniu postáv! Niektoré sú vyobrazené do posledného detailu a iné len základnými poznávacími znakmi, čím dávajú priestor čitateľovi upraviť si ich podľa vlastnej vôle a predstavivosti. Takže sa nemáte čas nudiť. A 800 strán vám ujde rýchlejšie, ako by vám to bolo milé.

Priznám sa však, že niekedy som sa pristihol, že som nechápal, ako na seba jednotlivé časti vlastne nadväzujú. Rozprávač skákal od deja k deju, od príhody k príhode, a to dosť neohrabane. Aspoň na prvý pohľad. Našťastie sa isté postupy (aj autorský zámer) vyjasnili či už po niekoľkých stranách, alebo hneď v ďalšej kapitole. Bolo potrebné iba pozorne čítať. A to bolo niekedy ťažké. Veď vás rozptyľovalo toľko úžasných vecí! Odolať im, naozaj nebolo v mojich silách.

Sem-tam sa stávalo, že postavy zámerne odkazovali na nejaké miesto, imaginárne vzácne knihy alebo autobiografie. Aby týmto narážkam čitateľ pochopil, autorka svoj zámer vyriešila zručne, a to poznámkami pod čiarou. Takže sa nemusíte báť, že nebudete odrazu vedieť, o čom (alebo o kom) sa postavy vlastne rozprávajú. Vtipné, v dobrom, je hádam len zistenie, že niekedy sa na strane nachádza viac poznámok ako hlavného textu. Čo už :).
Román Jonathan Strange a pán Norrell vám spôsobuje stavy beztiaže. Aj preto je vhodný pre každého správneho fanúšika fantasy či mágie ako takej. O jeho kvalite a veľkom úspechu vás presvedčí aj fakt, že od roku 2015 BBC vysiela seriál s rovnakým názvom, ktorý síce svojím zvláštnym spôsobom, ale čo už, vychádza priamo z knihy. Môj celkový dojem je však veľmi pozitívny. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť, pretože si to to vytknutie žiadalo. Jednoducho som si všetko po celý čas užíval. Každú stránku. Každé písmenko. Každú postavu. Každé magické miesto... všetko! Jonathan Strange a pán Norrell od Susanna Clarkeovej môžem vrelo a hlavne každému odporučiť.

woodward
02.05.2016

Paní Clarková napsala román o magii a není pochyb o tom, že sama vládne magickou mocí. Napsala vyprávění, jehož děj umístila do prvních dekád devatenáctého století, ale s tím se očividně nespokojila. Sebe samu přenesla do časů války s Napoleonem a napsala příběh, jehož styl a konstrukce, jistá zdlouhavá košatost i fyzická objemnost hotového díla připomíná veliké počiny anglických autorů té doby. Člověk by přísahal, že tahle dáma si zamlada chodila osobně pro rady k Jane Austenové a v pozdějším věku předávala moudrosti Charlesi Dickensovi. Je to fantasy se vším všudy, fantasy jako hrom, ale fantasy z počátku devatenáctého věku. Kdyby to takhle uměl Bram Stoker, byl by Dracula největším příběhem všech dob. Pět hvězd jako ocenění je žalostně málo, měla by dostat Řád Mléčné dráhy!