Jonathan Strange & pan Norrell

Jonathan Strange & pan Norrell https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/6679/mid_jonathan-strange-pan-norrell-DAX-6679.jpg 4 569 139

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří. Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Alman (Jiří Alman)

Jonathan Strange & Mr Norrell , 2004

V.lee
31.01.2017 4 z 5

Paní spisovatelka měla opravdu hodně hodně času a mě přišlo že sem ho ze začátku hodně ztratil než sem se k něčemu prokousal a začala mě tahle kniha bavit...

Noita
26.01.2017 odpad!

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla přes buldočí zatvrzelost. Nevím o čem to bylo, o kom to bylo, o co komu šlo, kde je pointa, pohnutky, emoce a kam to spělo, ale ani ve 3/4 knihy jsem netušila kdo, co, jak, proč a s kým natož za kolik. Jen kýble suchopárné nudy, ze které si nevybavím jedinou pasáž.
Vím nabeton jen jediné a to, že by viktoriánská Anglie neposkytla černochovi cylindr, leda by to byla součást livreje. V tom asi tkvělo to fantasy.

PS: Připomíná to Malého prince - stejný problém o čem že to je?!

Lískaran
11.11.2016 4 z 5

Kdyby psal Charles Dickens fantasy, mohla by vypadat takhle.

haki34
11.11.2016 1 z 5

no...co napsat..koupila jsem si ji na základě velmi kladných hodnocení a recenzí.....a je to jedna z velmi velmi mála knih za celý můj život, co jsem nebyla schopna dočíst..několikrát odložila, několikrát se k ní vrátila...přišla mi zamotaná, chaotická, nudná, jakoby autor vlastně vůbec nevěděl, o čm ten příběh má být....ale koukám, že nejenom mně se nečetla lehce...takže, buď na ni ještě nedozrál čas (a úpřímně, ani nedozraje, protože už nemám chuť to zkoušet znovu) anebo je určená pro jiný typ čtenáře....

laepus
28.10.2016 4 z 5

Musím říct, že je to nejdelší bichle, jakou jsem kdy četl. Dlouho (mnoho let) mi ležela v knihovně a až letos, když jsem si našel seriálovou verzi, tak jsem se konečně rozhodl ji přečíst. A nelituji. Tak podrobně rozebraný děj a vykreslené postavy - je jasné, že v tom případě rozsah brutálně narůstá. K tomu zajímavý poznámkový aparát, který umocňuje dojem, že je to příběh skutečný a ne vymyšlený. Období napoleonských válek, které mám jako historik rád. A závěrečné finále v Benátkách - paráda. Je pravda, že prvních asi sto nebo dvě stě stran člověk musí vstřebat a pochopit styl psaní autorky, ale jakmile na něj najede, je to krásná magická jízda. Jo a seriál je taky hodně povedený.

Tesset
05.09.2016 1 z 5

Nápad dobrý, zpracování pro mě nestravitelné. Zdlouhavé, nudné. Jsem ráda, že jsem se tím vůbec prokousala.

xArt
26.08.2016 1 z 5

Tato kniha mě dost zklamala. Čekala jsem mnohem víc. Zajímavé se to zdá být ze začátku, avšak do poloviny knihy se téměř žádná kouzla nevyskytují a děj je spíš o tom, kdo z Londýnské smetánky se stýká s kým, na kterém večírku zrovna kdo je atp. Drobným zpestřením je akorát věštba potulného kouzelníka-podvodníka a zakletí jedné slečny, o kterém sice hlavní mág ví, ale naprosto se tím nezabývá.

Terhalta
20.07.2016 5 z 5

Před několika lety mi kamarádka dala do ruky tuhle knihu. Neprokousala jsem se jí. Bylo to příliš... pomalé... Ale i přesto, že jsem ji nakonec odložila, něco z knihy ve mě zůstalo a léta klíčilo. Nikdy jsem na tu knihu docela nezapomněla, pořád mě to uvnitř hlodalo a před pár měsíci když jsem ji zahlédla v knihkupectví, zkrátka jsem cítila že si ji musím odnést domů.
A zhltla jsem ji téměř jedním dechem. Už mi vůbec nepřipadala pomalá, naopak! Postavy už se mi nepletly jedna s druhou. A všechny jsem si je zamilovala! Nevím jakým kouzlem je kniha zakletá, ale myslím, že kdo ji otevře, ten ji dočte. Možná ne hned, ale dočte.
Dávám pět hvězd! Za úžasné historické zpracování, za silné postavy, za lásku i válku, za šílenství, za poznámky pod čarou a za tu překrásnou magii...
Kniha jako je tato se vám nedostane do ruky každý den. Nenechte ji proklouznout...

Káča2015
14.07.2016 2 z 5

Nedočetla. Téma i doba mi je hodně blízké, jazyk se mi líbil, všechno by mělo být OK, ale nebylo. Čtu tady komentáře, že ke konci to dostalo spád. Ke konci je pro mě už trochu pozdě :) No knížka na mě stále mrká, možná se k ní ještě vrátím bez předchozích velkých očekávání a třeba se to povede.

FiliaNoctis
19.05.2016 5 z 5

Skvelo napísané, poetické, vtipné, mysteriózne.... Zmes britského humoru a brilantne vystavaného príbehu so závojom magična.

RamonVarga
04.05.2016 3 z 5

Dobrá kniha. Jen se musíte obrnit trpělivostí, abyste ji dočetli.

Fantasysvet
02.05.2016

Začiatkom roka 2016 nám vydavateľstvo Slovart prinieslo jeden z najlepších fantasy románov posledných rokov. Naozaj! Jonathan Strange a pán Norrell je fenomenálny príbeh, aký som zatiaľ mohol čítať. Je to príbeh o dvoch odlišných mágoch zo začiatku 19. storočia, ktorý si prirodzene žije vlastným životom. A napriek tomu je úplne návykový. Vlastne, je ťažké určiť, kedy mu úplne prepadnete.

Áno, hlavné postavy tu máme dve. Do istej miery sú stereotypné. Veď to poznáte, na jednej strane tu máte pána Norrella, opatrného, úzkostlivého a uzavretého učenca, ktorý nechce nič iné len študovať mágiu a slúžiť vlasti. Na strane druhej tu je Jonathan Strange, jeho žiak. Je mladý, búrlivý a neopatrný. Čiže presný opak svojho mentora. A potom tu máme samotnú autorku diela, ktorá dokonale vystihla rozdielnosť týchto dvoch mužov. Jej rukopis je nielenže nasiaknutý prímesou už spomínaného 19. storočia, kedy bola situácia medzi Anglickom a Francúzskom do značenej miery napätá, ale aj vôňou čarovného dobrodružstva, akým by nepohrdol ani taký Harry Houdiny. A to ani vtedy, ak by situácia, v ktorej sa odrazu ocitol, bola značne nelichotivá, pretože vo Francúzsku nebol pri moci nikto iný ako sám Napoleon Bonaparte. Nuž a táto zaujímavá zmes dala vzniknúť takmer 800-stranovému napínavému príbehu s pozoruhodným nádychom tajomnosti. A keďže je mágia na ústupe, s čím sa poslední mágovia nechcú zmieriť, je otázne či sa im ju podarí vrátiť naspäť do Anglicka...

Prečo vlastne po tomto románe siahnuť? Z viacerých príčin. Predovšetkým však kvôli perfektnému vykresleniu postáv! Niektoré sú vyobrazené do posledného detailu a iné len základnými poznávacími znakmi, čím dávajú priestor čitateľovi upraviť si ich podľa vlastnej vôle a predstavivosti. Takže sa nemáte čas nudiť. A 800 strán vám ujde rýchlejšie, ako by vám to bolo milé.

Priznám sa však, že niekedy som sa pristihol, že som nechápal, ako na seba jednotlivé časti vlastne nadväzujú. Rozprávač skákal od deja k deju, od príhody k príhode, a to dosť neohrabane. Aspoň na prvý pohľad. Našťastie sa isté postupy (aj autorský zámer) vyjasnili či už po niekoľkých stranách, alebo hneď v ďalšej kapitole. Bolo potrebné iba pozorne čítať. A to bolo niekedy ťažké. Veď vás rozptyľovalo toľko úžasných vecí! Odolať im, naozaj nebolo v mojich silách.

Sem-tam sa stávalo, že postavy zámerne odkazovali na nejaké miesto, imaginárne vzácne knihy alebo autobiografie. Aby týmto narážkam čitateľ pochopil, autorka svoj zámer vyriešila zručne, a to poznámkami pod čiarou. Takže sa nemusíte báť, že nebudete odrazu vedieť, o čom (alebo o kom) sa postavy vlastne rozprávajú. Vtipné, v dobrom, je hádam len zistenie, že niekedy sa na strane nachádza viac poznámok ako hlavného textu. Čo už :).
Román Jonathan Strange a pán Norrell vám spôsobuje stavy beztiaže. Aj preto je vhodný pre každého správneho fanúšika fantasy či mágie ako takej. O jeho kvalite a veľkom úspechu vás presvedčí aj fakt, že od roku 2015 BBC vysiela seriál s rovnakým názvom, ktorý síce svojím zvláštnym spôsobom, ale čo už, vychádza priamo z knihy. Môj celkový dojem je však veľmi pozitívny. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť, pretože si to to vytknutie žiadalo. Jednoducho som si všetko po celý čas užíval. Každú stránku. Každé písmenko. Každú postavu. Každé magické miesto... všetko! Jonathan Strange a pán Norrell od Susanna Clarkeovej môžem vrelo a hlavne každému odporučiť.

woodward
02.05.2016 5 z 5

Paní Clarková napsala román o magii a není pochyb o tom, že sama vládne magickou mocí. Napsala vyprávění, jehož děj umístila do prvních dekád devatenáctého století, ale s tím se očividně nespokojila. Sebe samu přenesla do časů války s Napoleonem a napsala příběh, jehož styl a konstrukce, jistá zdlouhavá košatost i fyzická objemnost hotového díla připomíná veliké počiny anglických autorů té doby. Člověk by přísahal, že tahle dáma si zamlada chodila osobně pro rady k Jane Austenové a v pozdějším věku předávala moudrosti Charlesi Dickensovi. Je to fantasy se vším všudy, fantasy jako hrom, ale fantasy z počátku devatenáctého věku. Kdyby to takhle uměl Bram Stoker, byl by Dracula největším příběhem všech dob. Pět hvězd jako ocenění je žalostně málo, měla by dostat Řád Mléčné dráhy!

Terie
16.04.2016 4 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velmi líbila, nepřipadala mi nijak rozvleklá. Co mě ale trochu překvapilo byl konec - tak trochu nedokončený. Je tam podle mě několik nezodpovězených otázek - např. Dostali se Strange a Norrell z Temnoty? Vrátil se Childermass k Norrellovi? Co se dál dělo s Vinculem? A jak dopadl Lascelles - přece mu nemohlo všechno dál procházet? Prostě dle mě tak nějak nedokončené (ano, i když to má skoro 1000 stran, ještě bych to nějak uzavřela).

Air15
07.04.2016 4 z 5

Kniha jak z předminulého století. Je to náročné, a i docela nepřístupné čtení. Celých 950 stran si autorka jede ve svém pomalém a klidném tempu (to pomalé si dvakrát podškrtněte), a až na posledních sto stran ho nezvýší. Pro některé čtenáře to bude nuda. A nejde se jim divit. Na dnešní dobu je zde spousta dlouhých a popisných částí, které děj posouvají jen minimálně. Nedá se to přečíst na jeden zátah. I tak je děj zajímavý a napínavý. Je v tom znát promyšlená struktura, péče a velmi uvěřitelný svět. Postavy jsou zajímavé, příběh je originální. Jazyk a překlad je výborný, a skvěle navozuje atmosféru Anglie počátku 19. století.

LaCata
05.04.2016 5 z 5

Na to, jak těžko jsem se do toho příběhu dostávala a jak mi i to téma přišlo zbytečné, nezajímavé a mimo realitu, jsem ten svět opouštěla až podezřele nerada. Tam, kde jiní autoři mají už hotovo, se Clarková teprve rozehřívá, zato pak je to let a pěkně opojný. I když je úžasně zábavná po obsahové stránce, naprosto se nedá opominout originální forma, skloubení vědecké publikace s románem. Jistěže mě všechny ty poznámky pod čarou děsně rušily a štvaly, ale jedna část mého já se taky dobře bavila tím, jak snadno se nechávám vyvést z míry a ještě navíc jsem tak zvědavá, že je všechny čtu, protože co kdyby tam bylo něco zajímavého. Navíc to všechno do detailu sedělo, křížové odkazy spolehlivě fungovaly, celý magický svět je tady vystavěný na naprosto pevných základech (a jestli někde vyhlodaná díra, tak já jsem to rozhodně nepoznala). Pro trpělivé čtenáře je to zábava par excellence.

petra1394
20.03.2016 5 z 5

Naprosto kouzelná knížka :)) A je přece o magii, takže lepší pochvala, než to, že je kouzelná, snad ani není. Nádherně napsaná, prostě paráda! Někomu ty poznámky pod čarou vadily, ale mně to přijde jako skvělá věc. Pokud je číst nechcete, tak nemusíte a v ději o nic nepřijdete a kniha tak není zbytečně rozvleklá. Mně se ale velmi líbily a vždycky jsem se na nějakou další poznámku těšila.

missana
04.02.2016 5 z 5

Dlouho mi trvalo než jsem se začetla, bylo to zvláštní...ale pak to šlo jedním vrzem a bylo mi moc líto že už je konec...

Shui-Xian
05.01.2016 3 z 5

Kniha pro masochistické, ambiciózní čtenáře... Je napsaná úžasně, o tom není sporu. Clarková má smysl pro poutavé popisy, vytříbený anglický humor, pro nevšední zápletky. Jenže je toho všeho jaksi moc... Poznámky pod čarou jsou nekonečné, děj se vleče a po čase znudí i jazyková důmyslnost. Čtenář pak trpí, protože by už rád dočetl, ale neustále čelí oddalování příběhu. Je to výzva, ve které jsem bohužel zrovna já neobstála - dočetla jsem zhruba do 3/4. Přesto jde o osobitý, kouzelný počin a svět, který Clarková stvořila, má ohromné charisma. Čtenářům, kterým nevadí běh na delší trať, můžu doporučit. V jistém smyslu je tahle kniha požitek.
---
Mimochodem, na seriálové zpracování jsou slibné recenze - možná by to byla příhodná alternativa pro ty, kteří by si rádi užili atmosféru, ale vyžadují poněkud akčnější tempo...

DariDerek
13.12.2015 5 z 5

má recenze v záložkách, mi se líbila :)