Jonathan Livingston Racek

Jonathan Livingston Racek https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/627/bmid_jonathan-livingston-racek-s7x-627.jpg 4 1054 152

Působivý a poetický příběh o svobodě, lásce o volnosti, který světlo světa spatřil v roce 1970 a záhy se stal světovým bestsellerem. Příběh Jonathana je alegorií lidského života, kde hlavními tématy jsou svoboda, touha po poznávání, vzpoura proti totalitě, nespokojenost s průměrností a poučení o tom, že když chcete, můžete dokázat i nemožné věci. Význam Jonathanova příběhu tkví ve zvuku, který autor kdysi slyšel v letu racků. Čím déle tomuto zvuku naslouchal, tím jasnější se mu zdálo být jeho poselství. „Chceš-li být šťastný, zjisti co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.“... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Synergie

Jonathan Livingston Seagull , 1970

celavie
celavie
21.11.2013 5 z 5

Krásná kniha o svobodě :-)

Rawen616
Rawen616
06.11.2013 3 z 5

Podobenství / bajka která má celkem jasnou a předvídatelnou myšlenku. Na podobné téma už jsem toho četl více a celkově se i zde naznačenou filozofií snažím pokud to jde řídit, takže na mě neměla kniha ( no kniha - spíš letáček :-) ) takový dopad. Ale pokud to někoho donutí se nad životem zamyslet, tak to bude jen dobře. Ve zkratce : dělejte co milujete, vystupte z davu a možná najdete to o čem jste ani nevěděli, že to hledáte :-)

orson
orson
08.10.2013 3 z 5

Nesedla mi. Možná jsem ji přečetl moc rychle, možná jsem ji špatně pochopil. Možná nemám rád tyhle podobenství. Jak už tady v diskusi někdo psal, mnohem smysluplněji a stručněji je obsah celé knihy napsán v její anotaci.

Jirkan
Jirkan
01.09.2013 5 z 5

Přečetl jsem ji už asi 3x a stále se k ní vracím, když chci. To asi k hodnocení stačí.

NEGR
NEGR
18.08.2013 4 z 5

Přečteno za půl hodiny na WC.

Jack Bauer
Jack Bauer
16.08.2013 2 z 5

Nic zvláštníhho, docela jsem se nudil, příběh či myšlenka se dá vyjádřit na jedné stránce. Zbytečně zdlouhavé. Lepší než číst celou knihu stačí přečíst zde obsah knihy, kde je vše srozumitelněji popsáno.

Elisa.Day
Elisa.Day
08.08.2013 5 z 5

Letět, letět...! Srdcová záležitost ♥

Skjaninka
Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Od Bacha mám prečítané takmer všetko a jeho najznámejšieho Jonathana Livingstona som veľmi dlho odkladala. Nie preto, že by sa mi nechcel čítať, ale preto, že som sa naň mohla neustále tešiť. A tešila som sa oprávnene.
Cesta Jonathana, jeho bojovnosť a ukrytá sila vám ukáže, že každý človek na svete má svoje miesto, svoje poslanie a možnosť prekonávať nemožné.
Krásna kniha o živote a jeho veľkom zmysle.

"Zmysel života je dokonalosť, dotknúť sa nebies."

Koka
Koka
06.05.2013 3 z 5

V případě této knížky mi až její filmová podoba "sedla". A průvodní filmová hudba Neila Daimonda - tu jsem si z celého příběhu zapamatovala nejvíce, dodnes mi symbolizuje Jonathanův let.

soukroma
soukroma
30.04.2013 5 z 5

Livingstonův životní příběh miluji. Moje kolibří vydání přesně odpovídá vzácné křehkosti výpovědi o životě, touhách, jednotlivci ve společnosti... Myslím ale, že z přečtení mohou něco mít jen ti, kteří se (aspoň momentálně v okamžiku setkání s tímto příběhem) o něco snaží - nebýt stejní, utlučení ostatními a nacpaní do stejné šablony. Ti, kteří si třeba ani moc nevěří, ale jejichž touha překoná i je samotné (a možná je i převálcuje, ale přesto nebudou litovat). Je tam duchovno, ale je tam hlavně život...

Gizminek
Gizminek
30.04.2013 2 z 5

Vím, že tato kniha má velice dobrou pověst a hodně se o ní všude mluví, ale mě také nic nedala a hodně jsem se u ní nudila. Unikl mi smysl příběhu - a to jsem se snažila o pochopení. Další knihy od Bacha zřejmě číst nebudu.

honza66
honza66
27.03.2013 3 z 5

pro mě v podstatě nuda "filosofie pro teenagery". zajímavý je to spíš z toho hlediska, že od něj podle mého soudu pak začala opisovat skupina "duchovních autorů pro nenáročné" typu Coellho apod.

playada
playada
12.01.2013

Je to spíše taková brožurka... A je to asi něco duchovního. V podstatě jsem to nechápala...

Mako123123
Mako123123
09.01.2013 3 z 5

Tak toto som čítal ked som mal asi 12 rokov a neviem či som to úplne pochopil, asi sa k tomu znova vrátim ale inak čo si pamätám tak mi to prišlo smutné... ale dobré (kvalitou)

Stammel
Stammel
09.01.2013 2 z 5

Rámcově je to pěná knížka. Dobře zachycuje povrch hodně důležitých věcí, jakými je hledání správné cesty navzdory "hejnu", odvahu následovat plodnou ideu, i když je odmítaná a nepohodlná, ovšem je cennější než pouhé mechanické přežití. Bohužel tam, kde se snaží jít Bach do hloubky, podstaty věcí, dostává se jen do vágní, blábolivé mystiky, která kýženou myšlenku spíš zatemňuje. Vůbec nejhorší je, že tím zatajuje skutečnou velikost bolestí a útrap, které volba svobodného života obnáší. Alibisticky se ve svém příběhu vykroutí i smrti, což je smutné (i jinak dost selankovitý Saroyan je v tomto o velký krok napřed, viz Lidská komedie). Mohlo to být hezké pohádkové podobenství, kdyby si Bach ukousl sousto, na které by stačil. Takhle je to spíše zenová historka.

tonda0
tonda0
16.12.2012 4 z 5

Nejznámější autorova knížka, která se dočkala i filmové podoby. Bajka s jasným poselstvím a podobenstvím. Dá se přečíst běhěm chvilky. Autorův jazyk není moc malebný, ale příběh je hezký s hlubokým významem o odvaze a hledání individuální cesty životem navzdory obecným konvencím a nesouhlasu společnosti.

růža
růža
06.11.2012 5 z 5

Kniha, ke které se rád vracím. Dlouho mi trvalo, než jsem ji objevil. Musel přijít kamarád, aby mi o ní trochu řekl. Dva roky jsem ji měl doma a netušil jsem o jaký poklad jde.

Cerol
Cerol
15.07.2012 4 z 5

Jak už bylo nejpíše řečeno, opravdu hezky tato knížečka ilustruje jedinečnost jednoho individua, který touží po nevšedním životě a snaží se utéct stereotypu.
Motiv je shodný s Platonovo podobenstvím o jeskyni, kde jediný člověk vyleze z jeskyně a odpoutá se od svého stínového života. Když však jde přesvěčit ostatní, tak ho zabijí. Zadusí pochybnost o svém "dokonalém bytí" v jeskyni. Již v prvopočátku nás pronásleduje odpor k něčemu odlišnému.
Jako u Platona, i zde racci nebyli nadšení z chování Johnathana a prohlásili ho za vyhnance.

RenataP
RenataP
08.07.2012

Jednu recenzi jsem psala ZDE:

Opravdu výtečná kniha, u které pookřeje celý člověk.

janacheca
janacheca
30.09.2011 5 z 5

Útlá knížka s pěkným poselstvím. Nejlépe se čte v době, kdy člověk hledá sám sebe (a může si ještě dopřát ten luxus, že na to má čas).

bajky zfilmováno podobenství rozhlasové zpracování

Richard David Bach
americká, 1936