Jonathan Livingston Racek

Jonathan Livingston Racek https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/627/bmid_jonathan-livingston-racek-s7x-627.jpg 4 1055 152

Působivý a poetický příběh o svobodě, lásce o volnosti, který světlo světa spatřil v roce 1970 a záhy se stal světovým bestsellerem. Příběh Jonathana je alegorií lidského života, kde hlavními tématy jsou svoboda, touha po poznávání, vzpoura proti totalitě, nespokojenost s průměrností a poučení o tom, že když chcete, můžete dokázat i nemožné věci. Význam Jonathanova příběhu tkví ve zvuku, který autor kdysi slyšel v letu racků. Čím déle tomuto zvuku naslouchal, tím jasnější se mu zdálo být jeho poselství. „Chceš-li být šťastný, zjisti co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.“... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Synergie

Jonathan Livingston Seagull , 1970

Antares
20.12.2015 4 z 5

Po rokoch návrat k Bachovi. Krásna malá knižka, ktorá povzniesla moju myseľ. Jednoduchý symbolický príbeh, ktorý má veľký premýšlací potenciál a je na každom z nás, čo si z toho vezme :) ale musím sa priznať, že moja osudová bachovská láska je "Most cez navždy" ;)

Malanika
27.11.2015 5 z 5

Tento komentář je mé poděkování uživatelce veneta, od které jsem poprvé uslyšela jméno Richard Bach. Otevřela mi tak laskavě magický a moudrý svět jeho mistrně poskládaných slov do příběhů. V tomto případě příběh o svobodě a možnostech, které máme na dosah ruky všichni bez omezení. Pokud si ovšem ta omezení sami neklademe do cesty.
" Celé vaše tělo, každé peříčko, není nic víc než vaše myšlenka v podobě, kterou můžete vidět. Zbavte své myšlení okovů a uvolníte z nich i své tělo."
Jistě, pan Bach nám mohl tuto informaci naspat jako motto na zeď, či dveře záchoda a nechat nás, ať si s tím poradíme po svém. Ale on nám chtěl pomoci nejen pochopit, ale i prožít a vstřebat to na vlastní kůži. Dostal nás do příběhu a dal nám křídla.
Chcete-li, čtěte a leťte... a vy ostatní kritizujte a nechte si svá omezení. Seďte dole a shánějte drobky.
Děkuji Sabino!

kalache
22.11.2015 5 z 5

...kdyby Bůh dal lidem křídla,svět by byl určitě lepší.Konstrukční chyba velkého Tvůrce!...

Taťka Hraboš
05.11.2015 4 z 5

Autorův styl mi není příliš blízký, je na mně příliš patetický. Ale příběh jako takový není špatný a rozhodně je to knížka myšlenkově bohatá. Jejím nesporným kladem je také rozsah :-).

dalia1769
25.10.2015 3 z 5

První třetina knihy mi připomínala bajku a přes jistý naivní a zjednodušující idealismus mne docela zaujala. Postupně, jak autor přechází k úvahám ve stylu New Age, to byl stále méně můj šálek kávy...

Tenebris
05.10.2015 4 z 5

Moc hezká myšlenka a zpracování, ale bohužel se nejedná o nic převratného.

martasoft
14.08.2015

Po dlouhé době jsem se vrátil k četbě a právě touto knihou. Silné, poetické, skvělé!

ziriant
30.07.2015 3 z 5

Víme to všichni, dokonce to mnozí z nás dokáží i vyslovit, ale přeci jen je to lepší občas slyšet/číst od druhého. Knížečka je jedna velká krásná metafora, byť ne až tak originální, jak by mohla být. Nicméně potěší. Vnitřní svoboda a plavba (či let) proti proudu, to je úžasná věc, ale není pro všechny. A ať už je to k pochopení či ne, jsem za to ráda.

IŠ
21.06.2015 5 z 5

Krásný příběh. Příběh, který se dá tak krásně převést na lidskou existenci. Uvědomění si vlastních limitů na straně jedné a na druhé straně víra sama v sebe. Nepřijímat zažité konvence, ale přijít s vlastní cestou, která může prospět celku. Nebát se. Ano, to je Racek.
--------------------------------
Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých.
Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.
Jonathan Livingstone Racek - Richard Bach

rehek
18.06.2015 5 z 5

Racek byl první knihou, která se mi dostala do rukou v době, kdy jsem začala objevovat sama sebe. Možná i proto mám její otisk hluboko v srdci. Laskavé podobenství.

duben
02.03.2015 5 z 5

Pro mě zatím nejúžasnější a nejlepší kniha jakou jsem kdy četl.

Pawlisman
04.09.2014 5 z 5

Skvělé stejně jako filmové zpracování. Originální, krátké a silné dílo světové literatury, před kterým je třeba smeknout klobouk.

Al.lio
31.08.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Pokud se nad ní člověk pořádně zamyslí, najde v ní plno zajímavých myšlenek, které lze skvěle aplikovat do běžného života. Jsou tam však krásně schované, takže nečekejte, že vám budou jednoduše naservírovány. Ne, myslím, že tato kniha není pro všechny a každý si k ní musí dojít. Navíc musíte umět číst mezi řádky, jinak ztrácí smysl.
Každopádně velký obdiv panu Bachovi. :-)

swamp
07.08.2014 3 z 5

Poetický příběh s jasnou, ale hezky podanou myšlenkou... stačí se rozletět!

Peace
09.07.2014 3 z 5

"O svém příštím světě rozhodujeme tím, co se naučíme v tomto. Neuč se nic a tvůj příští svět bude stejný jako tenhle - stejná omezení, stejné překážky k překonávání."

Kniha obsahuje hezké myšlenky, to bezesporu. Hlavní pointa, která by změnila mou osobnost, šla však nějak mimo mě. Od Richarda Bacha už jsem četla i lepší knihy.

Vítr
04.05.2014 5 z 5

V roce 1994 jsem měl dvacet let. Jel jsem hrát s kapelou na Bartošák. Bartošák byla hospoda se sálem na Mladcové, bylo třeba dojet nejprve z Otrokovic do Zlína trolejbusem a pak autobusem. Měl jsem ji zrovna vypůjčenou od Filípka. Tak jsem začal v trajflu číst, a když jsem dojel na koncert, měl jsem ji už přečtenou. Z autobusu vystoupil jiný člověk, než byl ten, který nastoupil. A koncert byl skvělý, večer byl nádherný, svět byl krásný.

Sandruše
29.03.2014 5 z 5

Opatruj svá křídla ♥

Skawin
23.03.2014 5 z 5

Cesta ke svobodě - hlavně té vnitřní - může být jednoduchá, ale také nadmíru strastiplná. Záleží na každém člověku, zda si vytkne nějaké mantinely nebo jde "cik cak" Ale jak říká klasik - I CESTA může být cíl.. A protože já už na této cestě jsem, tak nelze než dát Jonathanovi Livingstonovi Rackovi plný počet hvězdiček...

Merlinit
20.03.2014 4 z 5

Půvabná poetická vize, laskavá a inspirativní. Předvídatelná, to ano, s předem jasně daným poselstvím, ale krásná.

sabina.kon
06.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha přečtená jedním dechem za hodinku :-)

bajky zfilmováno podobenství rozhlasové zpracování

Richard David Bach
americká, 1936