Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4219 937

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

anickalysano
07.09.2015 5 z 5

Analfabetka se mi líbila ještě o trochu víc než stařík, je trochu méně zběsilá, Nombeko je mi trochu bližší než Alan a ke konci děj tak moc nezhasíná. Jonassonův humor je skvělý, dost neokoukaný a strašně mě baví!

Gooverka
06.09.2015 5 z 5

Stejně jako Stařík mně i Analfabetka nepřestávala bavit. A jak se chýlil konec, vtipných historek přibývalo a já se stále více nemohla odtrhnout. Neodkážu říct, která z těch dvou knih byla lepší, užila jsem si obě stejně.

Evelin
06.09.2015 4 z 5

Knizka mi prisla jako dobra oddechovka, ale starik byl.mnohem lepsi...

K4t13
05.09.2015 5 z 5

Jonas Jonasson opět nezklamal. Analfabetka je zhruba stejně dobré počtení, jako Stoletý stařík. Hledáte-li čtivou knihu, u které se zasmějete, pak Vám ji vřele doporučuji!

LolaSta
02.09.2015 5 z 5

Parádní knížka o tom, jak se může život zamotat a kam vás všude zanést. Vtipné, čtivé, občas až těžko uvěřitelné, ale je to román a v románu je všechno možné. Za mě 1.

Věrča18
01.09.2015 3 z 5

Tuto knihu jsem četla na dvakrát. Nejdříve jsem ji nedočetla a pak se mi dostala opět do ruky, tak mi to nedalo a dočetla jsem ji. Kdybych ji však nedočetla, o moc bych nepřišla. Příběh plný absurdit, oceňuji však autorovu fantazii.

Sakulnikov
24.08.2015 3 z 5

Zábavné letní čtení. Dobrý absurdní humor, ale poněkud natahovaný. Jednotlivé epizody, scénky skvělé. Staříka jsem sice viděl zatím jen film, ale mám pocit, že šlo o pokus vstoupit do stejné řeky podruhé, což už mě tak neoslovilo.

Lily28
20.08.2015 3 z 5

Prečítané a v porovnaní so starčekom : lepšie :) Keďže kniha vyšla ako druhá v poradí, dalo by sa jej vyčítať mierne opakovanie, alebo napodobňovanie dejových úsekov zo starčeka, ale získala si ma charakteristikou hlavnej postavy a ľahším plynutím deja (v Nombekinom okolí sa vyskytuje menej svetoznámych politikov a sú doň zaradení logickejšie) ako aj Nombekinou inteligenciou :) Za mňa palec hore!

H.A.R.R.Y.
20.08.2015

Závidím všem, kdo si knihu užili a zasmáli se u ní. Já jsem se nedostal přes šedesátou stranu, protože jsem zkrátka tolika absurdnostem odmítl uvěřit.

rosemari
19.08.2015 5 z 5

Analfabetka bola prva kniha od Jonasa co som citala bola velmi humorna vrelo ju odporucam ale na STARCEKA nema to zboznujem

achilles
18.08.2015 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Četl jsem ji na dovolené a velice dobře jsem se bavil. Obával jsem se trochu té podobnosti se Staříkem,ale naštěstí byly obavy plané. Ideální oddychovka plná humoru a témat ze švédské i zahraniční politiky.

jindrusa
16.08.2015 4 z 5

Stařík mně bavil víc.

zusi
15.08.2015 5 z 5

páčila sa mi viac než Stoletý stařík...

Eskandriel
12.08.2015 4 z 5

Jonasson píše čtivě, to bezpochyby. Jenom mě trošku zamrzelo, že jde o další atomový příběh, protože opakovaným vtipům se nikdo už nesměje. Ale i tak jsem se pobavila, Nombeko a všechny postavy byly super. Doufám, že třetí Jonassonova kniha nebude obsahovat atomovou bombu :) Recenze v záložkách.

anna1438
11.08.2015 5 z 5

Vtipná knížka, akorát konec se nemusel tak táhnout.

Lolisha
08.08.2015 3 z 5

take oddychove citanie, ale velmi podobny styl ako Starcek a nie take dobre...ale v lete na plaz ako lahke citanie je to fajn

Terry11
04.08.2015 4 z 5

"Henrietta chtěla děti. Čím víc, tím líp. Ingmar v zásadě nebyl proti, zejména oceňoval samotný proces oplodňování."

Kniha je vlastně složena ze sarkasmů, což je také primární způsob autorova stylu. Ovšem to, co vás ze začátku baví a rozesmává (jen tak pod fousy), brzy zevšední a zůstane jen samotné nerealistické vypravování. I tak ale je kniha poutavá, v lecčems poučná a na konci si řeknete, že si toho Staříka přečtete taky.

("Přítomností nazýváme tu část věčnosti, která odděluje zklamání od naděje.")

Petrasuvicka
03.08.2015 4 z 5

Protože jsem nečetla Staříka, ale zatím jen tohle, musím říct, že jsem se královsky bavila. Nicméně se mi zdálo, že děj mohl být ukončený o takových 60 stran dříve. Motivy a zápletka se začínala opakovat a i přes kvantum vtipů a neuvěřitelných náhod to prostě působilo moc stereotypně. Tak jako tak, bavila jsem se a několikrát se smála nahlas. Autor má rozhodně neotřelý smysl pro ještě neotřelejší děje.

Sarri
01.08.2015 3 z 5

Kniha opět velice čtivá, nicméně poněkud natahovaná a tak trochu postrádající zajímavější zápletky - v tom byl Stařík přeci jenom lepší. Analfabetka se tak trochu motala v kruhu a jednoduše se vezla ve Staříkově stínu od začátku až do konce, a v žádném bodě z něho nevybočila =/. Myslím si, že i sám autor touto knihou těžil především z úspěchu svojí prvotiny. Dokud jsem v kurzu, tak prostě budu psát, abych z toho něco vytěžil - ale na druhou stranu, za zlé to Jonassonovi rozhodně nemám, protože i tak to bylo přiměřeně zábavné a lehké letní počtení =)

knihomilka
31.07.2015 3 z 5

Dobre som si oddýchla pri tejto knihe, avšak nevyvolávala vo mne vlny smiechu, len zo tri-štyrikrát niektoré vety vylúdili pousmiatie. Je úplne jasné, že autor to písal v duchu humorného ladenia, avšak robiť si žarty aj zo smrti mi nepripadá vtipné a nesedel mi tento štýl humoru. Nebol to teda humor, čím by ma kniha zaujala, ale jej originálny nápad, zaujímavý dej - Nombeko mi bola sympatická a držala som jej palce, aby sa jej v živote už len darilo. Aj tie absurdnosti ešte dávali zmysel a zapadali do seba. Beriem to ako dobrú, modernú rozprávku pre dospelých.