Joker

Joker https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36787/bmid_joker-awF-36787.jpg 4 221 38

S pomocí zabijáka Jonnyho Frosta se Joker opět dostane ven z Arkhamského blázince. Okamžitě kolem sebe začíná shromažďovat ke všemu ochotná individua, aby mu pomohli ovládnout celé město. Ve svém boji o moc se neštítí žádných prostředků a jde doslova přes mrtvoly. V příběhu se objeví i další známí padouchové gothamského podsvětí – Harvey Dent (Two-Face), Penguin, Killer Croc či Riddler. Jokerův autor Brian Azzarello je označován za jednoho z deseti nejlepších komiksových scenáristů, který stvořil např. noirovou sérii 100 nábojů.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Komiksy

Vydáno: , BB art

Joker , 2008

Ivan Kučera
17.10.2018 4 z 5

„Vždycky bude nějakej Joker.“ Je tu Two-Face, je tu Poison Ivy, je tu dokonca aj Riddler. A Penguin. A možno príde nakoniec aj Batman, ktovie. Je tu ale hlavne on. Kráľ gothamského zločinu: nepredvídateľný magor, ktorému nejde o moc a ani o peniaze, ale o chaos a o potešenie, ktoré z jeho šírenia má. Skvelá záležitosť, miestami riadne nechutná. Občas tempo stagnuje a postava šoféra Johnnyho mi nesadla (hoci viem, čo ňou tvorcovia chceli povedať, keď ju zasadili do príbehu), ale aj tak si to asi určite zaslúži 4*. 3 by boli málo minimálne kvôli bombastickej Bermejovej kresbe, ktorá jednoznačne víťazí nad Azzarellovým scenárom. Joker prvý raz v ČR vyšiel v r. 2012 v BB/art a v decembri 2021 v komplete Legenda o Batmanovi. Dodávam, že Batman: Zatracení priamo nadväzuje na Jokera, odohráva sa doslova "hneď" po jeho finále.

Marquis
28.09.2018 4 z 5

Budem jedným z mála, ktorým sa kresba proste nepáčila. Áno, nakoniec som si na ňu zvykol, hodila sa totiž k pekne špinavému príbehu, moje hodnotenie však značne ovplyvnila. Na niektorých miestach, zvlášť, čo sa hlavného antagonistu týka, ma totiž vyslovene znechutila.

Príbeh ma zhruba do troch štvrtín celkom bavil, no neskôr mi prišiel monotónny a pred koncom až chaotický. Našťastie, hlavná myšlienka mi zabránila dať ešte o stupienok nižšie hodnotenie. Psychologicky premyslené, na druhej strane tak nejak... zbytočné.

TimeLord
27.08.2018 4 z 5

Čakal som viac, ale zlé to nebolo. Kresba je určite plus, príbeh ma až tak nechytil, dal by som tak 70%

hellena1523
19.08.2018 4 z 5

Perfektní ilustrace a příběh, ze kterého mrazí.
Mimo jiné důkaz, že komiks není žánr pro děti a může děsit stejně (ne-li víc) jako několik set stránkový román.

Archie
17.03.2018 4 z 5

Ocekaval jsem malo, ale prekvapive na me atmosfera te spinavejsi casti Gothamu, i pres neprilis invencni dej, slusne zapusobila. Nektere obrazky byly navic opravdu nadherne a i na malem prostoru se komisku dari vystavet vcelku zajimave podhoubi ikonickemu mestu i postavam. Nejlepsi obrana? Silenstvi!

Ni.kk.i
04.12.2016 4 z 5

Gothamské podsvětí z pohledu místního zločince. Azzarello bravurně popsal a vylíčil tento temný a zkažený svět zločinu....Smekám.

Kverulant
11.06.2016 4 z 5

Velmi dobrá povídka líčená z pohledu obyčejného zločince, kde Azzarello opět předvádí svou znalost psychologie řadového kriminálníka. Výborná kresba a styl.

Hadati
14.03.2016 4 z 5

Celý komiksový příběh je vyprávěn bezvýznamným gangsterským poskokem, který byl dostatečně prozíravý, odvážný nebo hloupý, aby dobrovolně zajel vyzvednout Jokera autem ke vstupu do Arkhamské věznice.

Jokera po dlouhé době pustili z Arkhamského blázince. Nemá žádné peníze, majetek, prostředky a ani věrné společníky či poskoky. Dovedete si představit, že by Joker po propuštění začal sekat dobrotu a začal pracovat jako pomocník v nějakém supermarketu a ukládal zákazníkům jejich koupené zboží do papírových pytlíků? Taková představa by Jokera jistě rozesmála, kdybyste mu to to řekli do očí. A zatímco by se tomu smál, tak by vás za takovou poznámku zabil. Nejspíš velmi pomalu, bolestivě a s vynalézavostí sobě vlastní.

Pokud se bojíte po tomto komiksu sáhnout z obavy, že Jokera vykreslí jako osobu, která byla v Arkhamu napravena a zbavena šílenství, tak se bojíte zbytečně. Na rozdíl od komiksu Harley Quinn, ve kterém byla Jokerova společnice vykreslena jako osoba šílená, ale nikoliv úmyslně zlá, pro Jokera to neplatí. Joker je stále psychopatickým maniakem, kterému je jedno, kdo kvůli němu zemře při cestě za jeho cílem – znovuovládnutí gothamského podsvětí. Neohlíží se na počty mrtvých. Je mu jedno, jestli pro jeho cíle nebo pobavení budou trpět nevinní. A už vůbec se neohlíží nad důsledky, které jeho jednání může mít. Zkrátka, starý dobrý Joker.

matyas5461
27.10.2015 5 z 5

jeden z nejlepších komiksů na světě, hned po Watchman-Strážci a temný rytíř povstal :)

LordSnape
25.10.2015 2 z 5

Ztráta času. Joker se vrací z kriminálu a tak nějak dělá brajgl. Některé dialogy, a i celkové směřování komiksu nemá žádný smysl...

ondreej
29.08.2014 1 z 5

tedy nakreslene to je podle me opravdu pekne, ale co se tyce pozitiv je to tak asi vsechno. dialogy jsou podle me nekdy az moc radoby logicke/nelogicke, proste to pro me vubec nedrzelo pohromade. takze o cem to vlastne bylo, jsem opravdu nevydedukoval :]

3DD!3
27.01.2014 5 z 5

Co čekat od Azzarella jiného než pěkně ponuré čtení. Ještě když sleduje návrat jednoho z největších magorů komiksového univerza. Vypravěčem ani tentokrát není usměvavý gauner, ale jistý Johny Johny Frost, člověk, který se mu chce podobat a možná to, jak zjišťuje, nebylo to pravé ořechové. Bermejova kresba je pastvou pro oči. "Udělali jsme z Gothamu záchod, a Joker si na něj sedl."

Carnifex
11.12.2013 5 z 5

Celý děj se vleče a utváří tak smyčku nezávislého scénáře, dokud nenastoupí gradující konec, který dnes už představuje klasický výsměch a zahřeje tak na pravém místě.

Nýdnol
27.10.2013 4 z 5

Parádní ilustrace, chvílema jsem se místo čtení prostě kochal :-)

inmax
15.09.2013 4 z 5

Zajímavý příběh z pohledu poskoka Jokera. Nikdy mi hlava nebrala, jak ti špatní můžou táhnout spolu, když si kdykoliv můžou vrazit kudlu do zad :) A tenhle komiks mi taky odpověď nedal. Škoda, že je kreslený více lidmi a na některých stránkách je to dost vidět.. myšleno v dobrém, škoda že tak není kreslena celá kniha.

Paulhunterspet
06.04.2013 4 z 5

Velmi odvážný nápad obsadit vypravěče, protože jsme prozatím zvyklí na svůj osobní prostor a názor na příběh, který si vytvoříme sami. Jak říká Andresito, trochu to zkresluje pohled na průběh událostí. Byla jsem hodně napjatá, jestli mám před sebou první komix, který se obejde bez naší staré známé hvězdy. Finále tedy pro mě nebylo příliš originální, naopak lehce klišé.
Přesto ale hodnotím velmi vysoko: grafika úchvatná, charaktery povětšinou výborně vykreslené, děj rázný a s cílem.

Daxie L. Jesus
11.02.2013 5 z 5

Hlubší pointa, je. Barvité postavy, jsou. Dobrý děj, je. Dobrá malba, je. Co více si přát od pořádného komiksu?

Andresito
02.11.2012 4 z 5

Král chaosu a ďábelských úsměvů je zpět ve velmi slušné formě. Musím se přiznat k obavám, že Joker, který je typicky vedlejší postavou, nedokáže sám komiks utáhnout. Byly zbytečné. Jen je trochu škoda, že jeho příběh není podán nezaujatým vypravěčem. Názory Jokerova řidiče komiks mírně degradují a omezují ho na úzký úhel pohledu jednoho člověka, prostřednictvím kterého jsou nám zbytečně vnucovány názory, které bychom si mohli udělat sami. I tak ale Joker rozhodně stojí za pozornost, minimálně kvůli skvělé sugestivní kresbě Lee Bermeja a dokonalému vstupu Harley Quinn na scénu.