Johnny a mrtví

Druhý díl série o Johnnym, s nímž jsme se setkali poprvé v knize Johnny: Jen ty můžeš zachránit lidstvo. Tentokát Johnny zjistí, že on jediný je shopen vidět duchy mrtvých lidí pohřbených na místním hřbitově. Dozví se, že magistrát chce hřbitov zrušit, pozůstatky mrtvých přestěhovat a vzniklé pozemky zastavět. Když to oznámí svým novým známým, dojde mezi nimi k velkému zděšení. Oni se stěhovat nechtějí a jsou pro to ochotni leccos podniknout. Bohužel jejich svět je nehmotný, a tak si musí vypomoci telekinezí a podobnými metodami, které fungují v obou světech, hlavně na telefony, televize a počítače. Být mrtvý neznamená být hloupý, a tak začíná lítý boj o hřbitov, který je jejich domovem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17080/johnny-a-mrtvi-17080.jpg 4135

Johnny (2.)

Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Talpress

Johnny and the Dead (1993)

Kniha Johnny a mrtví

BarkaS

Knížka je primárně určená starším dětem a podle toho je taky napsaná. Vypráví další příběh Johnyho, kluka s dobrým srdcem, ale z rozvedené rodiny, kterak zachrání hřbitov před zbouráním. Prostě proto, že vidí duchy a chce jim pomoci. Je super, že Terry v příběhu nádherně vzdělává, zmiňuje třeba Kryštofa Kolomba i Einsteina a vtipnou formou je mladému čtenáři v primárně duchařském příběhu jen tak mimochodem představuje. Pro mě vtipný návrat k jedné z méně oblíbených pratchettovek, pro dnešního mladého čtenáře je to, obávám se, trochu moc virtuální - třeba i s ohledem na "technologie" typu telefonní budka, rádio :).

Atlantis
31.12.2018

V druhém díle už Terry Pratchett "chytil slinu" a jede si podle své bezmezné fantazie. Johnny a mrtví jsou výborným pokračováním průměrného prvního dílu a jak bylo Pratchettovým dobrým zvykem, je tato kniha zaplněna zajímavými postavami, které jsou vtipné, inteligentní (většinou) a celý příběh je lehce nostalgický, ale naštěstí bez zbytečného patosu. Zajímavá a čtivá knížečka.

sarka9190
09.11.2018

Díl Johnny a mrtví jsem četla ze série jako první. Nemusím dodávat, že když se udělala reedice, byla jsem šťastná jako blecha. Duchové byli neuvěřitelně roztomilí a celé mi to přišlo zsněné a něžné, jako ve stylu Kniha hřbitova od Neila Gaimana. Rozhodně malý klenot.

Hobo
25.10.2018

Pratchettova fantazie nezná hranice.

trudoš
21.12.2017

Pro mě výrazně lepší zápletka než v předchozí knize, už jen proto, že autor nemá tolik šancí zabřednout do nelogičností, akceptujete-li tedy možnost posmrtného života. Škoda ovšem je, že drobet ignoruje první díl, a i když charaktery jednotlivých hrdinů už jednou nastínil, zde je přizpůsobuje novému ději. Nejde o radikální změny, ale třeba Kláťa najednou není takový herní pařan, jak byl původně představen, apod.
Jak už jsem zmínil, vyprávění se tentokrát soustředí spíše na spiritualitu, než výpočetní techniku, takže nehrozí, že by se za deset let stalo anachronismem. A jako četba pro mládež funguje kniha dokonale. Terry Pratchett perfektně zvládá vykreslení potřeštěné party dětí táhnoucí za dobrodružstvím, což sebou zákonitě přináší množství komediálních situací. Decentně přitom vyzdvihuje základní morální hodnoty, včetně krásy přátelství a důležitosti nezapomínat na minulost. Jen je znát, že spousty fórků použil později v zeměplošských kulisách, ale to mu člověk nemůže mít za zlé.

Sidonie
03.01.2017

Nejméně zajímavé z této trilogie. Bohužel mi přišlo, že to tak trochu nemá pointu - kdyby tam Johnny nebyl, dopadlo by to vlastně stejně.
Pár zajímavých nápadů by se tam našlo, ale mimozemští ještěři ze střílečky nebo cesta časem na nákupním vozíku, to bylo zkrátka lepší, zajímavější a propracovanější.

yueh24
17.08.2016

Podstatně lepší než první díl, ale příběh nezajímavý... jakýkoliv příběh ze Zeměplochy je lepší.

Felsenberg
31.01.2016

Bohužel ani druhá kniha o Johnnym mě moc nenadchla. Jen s touto sérií by Terry asi moc neprorazil. Asi už nejsem malý chlapec. Nebo ne chlapec do Johnnyho party :-) Ale bylo to hezké, to zase ano. Ale ne úžasné jako Zeměplocha.