Zloděj času

Zloděj času https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6457/bmid_zlodej-casu-ee3-6457.jpg 4 10 3

Joe Leaphorn a Jim Chee série

Kam se vypravila pohřešovaná antropoložka Eleanor Friedmanová a jak její zmizení souvisí se záhadnými vraždami na archeologických lokalitách v navažské indiánské rezervaci? Kdo jsou ,,zloději času" vykrádající anasazijské ruiny a kde končí odcizené artefakty? A jaké tajemství skrývá podivínský utažský rančer, který se každý měsíc za úplňku vydává se člunem do labyrintu kaňonů kolem řeky San Juan? Napínavý příběh Hillermanova detektivního románu zavede čtenáře spolu s příslušníky Navažské kmenové policie Joe Leaphornem a Jimem Cheem do zapadlých koutů Nového Mexika a Utahu, na posvátnou půdu indiánských pohřebišť i do světa newyorských aukčních síní, aby nakonec dospěl ke svému dramatickému a překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Paseka

A Thief of Time , 1988

mcabr
07.01.2022 5 z 5

Hezké. Líbil se mi příběh i to prostředí Navahů.

trudoš
19.02.2020 3 z 5

Atraktivní prostředí Nového Mexika, dvojice sympatických příslušníků Navažské kmenové policie (mladý zarputilec kontra starý hloubavec) a záhadné zmizení antropoložky v archeologické lokalitě. Zloděj času měl zkrátka všechny předpoklady k tomu, abych z něj byl u vytržení. Přesto se tak nestalo. Na poměrně malém počtu stran totiž dokáže být Tony Hillerman až akademicky rozvláčný, přičemž tempo jeho vyprávění je stejně suchopárné, jako zápletka sama. Ta je přitom banálně jednoduchá a rozvětvení do dvou dějových linií jí na dramatičnosti nijak nepřidalo. Osobně bych spíš uvítal spolupráci obou detektivů, než sledovat, jak každý jinou cestou směřuje k tomu stejnému výsledku.
Když ale odhlédnu od (pro mne) nezajímavé gradace, rozhodně nelze tvůrci upřít cit pro netradiční prostředí či mentalitu lidí se zcela rozdílnými prioritami, než jaké jsou preferovány v betonových džunglích. Přidat ještě na akčnosti nebo vyostřenějších charakterech a hodnotil bych určitě lépe, než pouhým průměrem.

babicka_amalka
20.04.2018 3 z 5

útlá knížka, přesto místy dost rozvleklé; tak na odpoledne, když není nic lepšího po ruce;