Pod rouškou noci

Pod rouškou noci https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276191/bmid_pod-rouskou-noci-0cf-276191.jpg 4 120 28

Joe Coughlin série

Joe Coughlin je v jádru dobrý člověk, muž pevných zásad a vytříbeného smyslu pro spravedlnost. A také hlava mafiánského impéria a nelítostný gangster, který se umí drsně vypořádat s konkurencí, Ku-klux-klanem či kýmkoliv jiným, kdo se mu postaví do cesty. Dvacátá léta 20. století byla ve Spojených státech věkem jazzu, ale také prohibice, ilegálních palíren a náleven, zločineckých organizací a korupce. Dobou, kdy se mladistvý zlodějíček z Bostonu, který je zároveň synem význačného policejního důstojníka, může při troše kuráže vyšplhat až mezi floridskou mafiánskou elitu. Pro začátek se stačí zamilovat do nesprávné ženy… Dennis Lehane napsal svižnou a napínavou studii zločinu, která strhává ke čtení stejně adrenalinovému, jako je pouliční přestřelka. Román, v němž se rovným dílem zabíjí i cituje z evangelia, představuje lahůdku nejen pro čtenáře moderní drsné školy, ale i pro všechny ty, kdo nepochybují, že v rukou mistra se i gangsterka stává velkou literaturou.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Paseka

Live by Night , 2012

jarda155
jarda155
25.12.2023 5 z 5

Oddechová mafiánská Gangsterka s přímým dějem.Období prohibice a rasismu.
Vypracovat se na vrchol, udržet se tam před někým podobným a zemřít?

aralka
aralka
01.01.2023 5 z 5

Náramná čtenářská jízda!! Jde o velmi dobře napsanou gangsterku s charakterově propracovanými postavami a spoustou zvratů, výborně je také popsaná doba prohibice ve Spojených státech, kdy se nelegálně pálil alkohol jen to svištělo a chlastalo se víc než obvykle, rozdíl byl pouze v tom, že stát z toho nic neměl... Nedá se než souhlasit s poslední větou anotace, že "v rukou mistra se i gangsterka stává velkou literaturou".. určitě pět hvězdiček a jdu si koupit Zmizelý svět :-)

Johhanka79
Johhanka79
18.10.2022 3 z 5

Velké zklamání. Přečteno jedním dechem, ale to něco Lehanovského tady chybí.

janina66
janina66
20.08.2022 5 z 5

Skvělé, drsné, napínavé. 10let s Joem. Jeho proměna přes mladičkého kriminálníka, vězně, mafiánského bosse až po jeho klidný rodinný život. Stále jsem čekala jeho smrt, o to víc mě vzal za srdce ten konec. Poslouchala jsem audio verzi, skvěle načtenou.

MíšaS.
MíšaS.
03.12.2021

Kniha mě vůbec nebavila. Vracím nedočtenou do knihovny....

petrarka72
petrarka72
14.06.2020 5 z 5

Veliká paráda. Není to ani detektivka, ani thriller, ani gangsterka - prostě román o zločinu s přesahem. Ne úplně dobrovolná cesta muže, co je možná jen kriminálník a možná jen gangster druhou polovinou dvacátých a počátkem třicátých let, cesta ze Států na Kubu a zpět, ženy, zejména ty nesprávné, jako inspirace - a hlavně otcové a synové ve věčném konfliktu a přitom věčně loajální...

"Všichni žijeme pod rouškou noci a tančíme tak rychle, aby nám pod nohama nevyrostla tráva."

ropo
ropo
11.09.2019 5 z 5

Skvělé napsaná gangstera, četl jsem jedním dechem. Závěr mě poněkud zklamal, ale zase to knize dává nádech dramatičnosti a nedělá to z ní pohádku, která zde bohužel ani nemůže mít místo. Zkráceně perfektní kniha, která milovníky mafiánských příběhů nemůže zklamat, ba dokonce by měla být jejich povinností.

Jaruš7
Jaruš7
21.01.2019 5 z 5

Můj letošní parádní objev - Dennis Lehane, no senzace.
Kniha - v novém stylu Drsné školy + Kmotra.
Nevěřila bych, že autor není potomkem, nebo částečnou odnoží z rodokmenu hlavního hrdiny.
Životopisný, pestrý příběh v době prohibice a jako ukázky z filmů z přepadů bank, drsného vězení, z pouličních honiček, floridského luxusu i přírodních záludností, rasismu a kubánského rumového a doutníkového odéru, mi na mysl přišel ten, co hold "Někdo to rád horké", pro dokonalost představy atmosféry, kde mi autor zprostředkoval iluzi svým postřehem - Elitní floridský club, plyšové koberce, křišťálové lustry a celý prostor obložený dubovým dřevem z r u m o v ý ch s u d ů. ( To pak zareagujete - zavřít oči, výdech, nádech, nedýchat a nechat se vtáhnout do děje).
Citace :"Jedině tak se člověk mohl udržet na špici, všichni o něm museli vědět, že si dávno amputoval svědomí."
"Na tomhle druhů podnikání, s nímž svázal svůj osud, ho čím dál, tím víc znepokojovalo, že pokaždé, když jste se v zájmu osobního prospěchu zaprodali o další kousek své duše, bylo to o něco snazší."
Super, doporučuji.
Filmové zpracování je bravurní.

Lmslaver
Lmslaver
09.12.2018 5 z 5

„Noc nám dělá dobře. Když žiješ ve dne, musíš hrát podle jejich pravidel. Proto my žijeme pod rouškou noci a hrajeme podle svých. Až na to, Dione… že my v podstatě žádná pravidla nemáme.“

Ještě nevychladly hlavně thompsonů, ve vzduchu je stále cítit střelný prach a mě je líto, že jsem dočetl poslední stránku. V románu sledujeme desetiletou dráhu Joe Couglina, kterou urazil od kriminálníka po mafiánského bosse. Osud drzého gangstera z Bostonu protáhne kriminálem a zavane ho až na Floridu, kde buduje kolosální pašeráckou a distribuční síť s nelegálním alkoholem. Překonává překážky v podobě kukluxklanu, náboženského fanatismu i hamižnost v mateřské mafiánské organizaci.
Denis Lehane napsal mistrovsky strhující příběh, ke kterému se určitě za nějaký čas opět rád vrátím.

Eidalon
Eidalon
20.11.2018 4 z 5

Dennis Lehane patří mezi nejuznávanější americké autory a milovníci temných kriminálních románů a příběhů jej nejspíše velmi dobře znají. Řada jeho děl byla úspěšně zfilmována, a tak se dostal do podvědomí i mnoha lidí, kteří třeba až tak jeho knížky neznají. Myslím ale, že Tajemnou řeku či Prokletý ostrov viděl nejspíše každý.
Pod rouškou noci je román a vlastně studie zločinu v níž se octnete v atmosféře dvacátých let minulého století v Americe. Prohibice a ilegální palírny, obchod s drogami, prostitucí, a především neodmyslitelné gangy vládnoucí podsvětí a obchodu s lidskou neřestí, to vše je v knize popsáno s lehkostí a samozřejmostí.
S hlavní hrdinou Joem Coughlintem se setkáváte jako s mladistvým zlodějíčkem, který se postupně vypracoval až mezi floridskou mafiánskou elitu. Autor Vás provede nesčetnými situacemi, Joe Vám ihned přiroste k srdci, byť je představitelem té temné stránky lidské společnosti. Postupně s ním prožijete deset let a román končí, nic méně již je na trhu volné pokračování Zmizelý svět, kde se s oblíbeným hrdinou opět setkáváte po dalších deseti letech.
Pod rouškou noci není jen dobře napsaná knížka, je to pravdivý a sugestivní obrázek jedné z kapitol amerických dějin.
Za mne čtyři hvězdy.

PetK
PetK
03.11.2018

Nedoposlouchala jsem, nezaujalo mě to...

Opatov
Opatov
21.10.2018 4 z 5

Sice to neni kmotr, ale to je dobre. Kmotra tezko prekonat. Lehane ma jiny styl, gangstersky pribeh syna policejniho dustojnika, ktery zazije vezeni a nasledne jde cestou mafie. Laska, zrada, pomsta. Hezky se cetlo.

Roubas
Roubas
22.08.2018 5 z 5

Plastičtí gangsteři ve stylové gangsterce kráčející kupředu světem násilí, který jim nechává jizvy jak na těle, tak na duši. Zejména tam, kde se zabydlelo svědomí. Zvraty fungují výborně a je neuvěřitelné, kolik epických dialogů tam Lehane nacpal. Chybičku nehledám, a i kdybych hledal, nenajdu.

Seiers
Seiers
15.05.2017 3 z 5

Na Lehaneho hodně velký podprůměr.

whiolet
whiolet
28.03.2017 3 z 5

Průměrná gangsterka. Ničím vás nepřekvapí, ani nezklame. Přestřelky, krev, styl, silné ženy a gangsteři s duší gantelmanů. Bohužel doufala jsem v něco víc, tohle mi nestačilo...

gonga
gonga
25.01.2017 2 z 5

Velmi přeceňovaná gangsterka nemající s realitou skutečného života ve Spojených Státech na počátku minulého století, nic společného. Samá klišé, nic objevného, zajímavého, jedinečného. Standardní produkt dnešní doby. Reálný Joe by v tamní džungli neobstál ani měsíc natož aby se stal bossem. Navíc ta komedie s dobrým srdcem našeho hrdiny, ze kterého se v druhé polovině románu stane div ne svatý ochránci chudých a potřebných...tato kniha je vykalkulovaná od začátku do konce, ani bych se nedivil, kdyby ji autorovi sepsali najatí pisálkové dle nějakého vzorce typu: co všechno je v klasické gangsterce. Ačkoliv je srovnávána s Kmotrem Maria Puza, ve skutečnosti na něj nemá ani zdaleka.

callahanh
callahanh
08.12.2016 4 z 5

Pravda je, že Lehane umí i lépe a je vidět, že v gangsterce není úplně nejpevnější, protože k dokonalosti přece jen něco chybí. Spíše to působí tak, že je to napsáno podle šablony, v níž není nic špatně, zároveň tu ale chybí nějaký výraznější nebo překvapivější moment, který by trošku osvěžil jinak zajímavý, ale trošku klišovitý děj. Joe Coughlin je rozhodně zajímavá postava, která má potenciál a trošku netradiční je v tom, že odmítá bezúčelné násilí a zabíjení a tím pádem je vesměs sympatický. Nechybí tu ani osudové ženy, které mají svou typickou úlohu a nejsou moc emancipované, což se ale k téhle době hodí. Oceňuji také výbornou dobovou atmosféru. Škoda jen, že záporáci nejsou tak charismatičtí a výrazní a chybí jim určitá slizkost, kterou jejich "kolegové" z ostatních gangsterek mají, horší byl i popis akčních scén, který byl chvílemi dost nepřehledný a zmatený. Live by Night je opatrný začátek série, která má potenciál a věřím, že další díly budou lepší, protože Lehane bude získávat jistotu, která mu tady chybí, takže jen eklekticky vybírá to nejlepší ze žánru a skládá to za sebe. Dělá to ale hodně dobře. 70%

Izzy46
Izzy46
08.12.2016 4 z 5

Instantní gangsterka.
______________________
Edit po druhém přečtení: Řemeslně je to precizní, má to některé silné, byť ne úplně překvapující momenty. Bohužel Joe je naivní blbeček.

H.A.R.R.Y.
H.A.R.R.Y.
15.11.2016 3 z 5

Hammettovky jsou mnohem živější studií zločinu, snad proto, že autor sám dobu zažil. Lehane sice hezky vypráví, ale nijak zajímavě. Vše, co v knize je, už jsme četli v každé gangsterce. Lehane se nevyhýbá klišé. Naopak. Nejsou ale využita s vědomím, že jde o klišé. Jen naplňuje klasickou šablonu gangsterky a nepřidává do ní nic nového. Prostředí slunného jihu zajímavé je, ale ne to, co se tam děje. Nic překvapivého, nic nového. Jen odškrtávání nezbytných položek, sázka na jistotu. V tomto případě je tedy adorující anotace na přebalu knihy naprosto selhávájící a jen pouhou obchodní maškarádou. Mistrovského není na románu nic. Ani příběh, zpracování ani stylistika.
Je to gangsterka se vším, co ke gangsterce patří. Jako kdyby si ale Lehane pouze přečetl, z čeho se gangsterka skládá a jaké jsou její hlavní body, a ty splnil. Napsal dobrou knihu. Ne mistrovskou studii zločinu, ale dobrou knihu. Nic navíc.

Ládja
Ládja
08.09.2016 3 z 5

Něco mezi 3 a 4 *. Nebyl jsem celou dobu přesvědčený o tom, že čtu mafiánský román, ale opět se ukázalo, že Lehane umí psát a umí psát s překvapením, které člověk nečeká. Dokáže zaujmout a dokáže ukázat něco nového. Ale tady mi něco scházelo. Možnost více se ponořit do světa, nebo větší uvěřitelnost...nevím, jak to správně pojmenovat, ale oproti jiným jeho knihám mi zde něco scházelo. Ale i tak stojí kniha za přečtení...