Pod rouškou noci

Pod rouškou noci https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276191/bmid_pod-rouskou-noci-0cf-276191.jpg 4 120 28

Joe Coughlin série

Joe Coughlin je v jádru dobrý člověk, muž pevných zásad a vytříbeného smyslu pro spravedlnost. A také hlava mafiánského impéria a nelítostný gangster, který se umí drsně vypořádat s konkurencí, Ku-klux-klanem či kýmkoliv jiným, kdo se mu postaví do cesty. Dvacátá léta 20. století byla ve Spojených státech věkem jazzu, ale také prohibice, ilegálních palíren a náleven, zločineckých organizací a korupce. Dobou, kdy se mladistvý zlodějíček z Bostonu, který je zároveň synem význačného policejního důstojníka, může při troše kuráže vyšplhat až mezi floridskou mafiánskou elitu. Pro začátek se stačí zamilovat do nesprávné ženy… Dennis Lehane napsal svižnou a napínavou studii zločinu, která strhává ke čtení stejně adrenalinovému, jako je pouliční přestřelka. Román, v němž se rovným dílem zabíjí i cituje z evangelia, představuje lahůdku nejen pro čtenáře moderní drsné školy, ale i pro všechny ty, kdo nepochybují, že v rukou mistra se i gangsterka stává velkou literaturou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Paseka

Live by Night , 2012

ThomasRuhe
23.07.2016 2 z 5

Skoro vše co jsem od Lehanea četl bylo výborné.Tady zůstal svému vypravěčskému stylu hodně dlužen.Snad jako by to nepsal ani on.Působí to amatérsky jako by to spíchnul někde u piva.Téma je rozhodně atraktivní, život a vývoj bostonského gangstera ve 20-30 tých letech minulého století.
Stále jsem čekal, kdy příběh u mě zabere...a ono nic. Většinu toho co v knize je jsem už četl někde jinde a v lepším podání viz. zde už zmiňovaný Puzův Kmotr.
Závěrem můžu říct, že je mi líto, že touto knihou u mě Lehane nezabodoval, no a bohužel jí ani nemohu dalším čtenářům doporučit.

trudoš
08.05.2016 5 z 5

Dennis Lehane navazuje na tradici mafiánských románů a dlužno podotknout, že odvedl hodně dobrou práci. V tomhle ohledu překonává vše, co jsem z podobného soudku dosud okusil, a to včetně samotného Kmotra. Z mé strany je to především díky zajímavé stylistice, ve které se odráží jak vliv drsné školy, tak klasického noiru, ale i moderního thrilleru. Autor se ani tak nesoustředí na představení běhu zločinecké organizace, jako spíš na lidské hrdiny nucené sklízet následky svých vlastních činů. Chvilku sice trvá, než zápletka nabere rychlost, ovšem od strany osmdesát už přicházejí zvraty s razancí Thompsona s bubnovým zásobníkem.
Přestože se příběh drží v očekávaných mezích - tedy vzestup k moci -, skvěle vykreslené prostředí, vynikající dobová atmosféra a naprosto bezvadně střižené postavy dělají z vyprávění skutečně epesní zážitek. Tomu nečekaně napomáhá i fakt, že se Lehane neubírá jen cestou brutálního násilí, ale jeho gangsteři i myslí, což je v podsvětí ta nejnebezpečnější kombinace.

Izu
06.04.2016 3 z 5

Lehan me nepresvedcil, ze umi napsat mafiansky roman.To umel snad jen Mario Puzo.

vorenus
31.03.2016 5 z 5

Naprosto uchvacující záležitost! Neskutečná závislost s každou otočenou stránkou a neschopnost přestat číst.

Tydvik
09.03.2016 3 z 5

Skvělá polovina první a ztracená a nepřesvědčivá ta druhá.
V té celý příběh najednou spadne do vyprávěnky o gangsterovi, tedy vlastně kriminálníkovi ( pozor, je v tom rozdíl), který má ve své podstatě hrozně dobré srdce a tu někoho nechá žít, tam na charitu přihodí a onde bojuje s rasismem. No hrdina, něco mezi Dušínem a Mašínem. Ale skutek, tedy podstata gangsterského románu, někam utek.

šipek
09.03.2016 4 z 5

Takové pohodové čtení. Sice je zde celkem dost postav , ale člověk se v tom dobře orientuje.

encyklopedie
28.02.2016 5 z 5

Trochu noir a další důkaz, že americká tvrdá škola nemůže zaniknout.

Podle Pod rouškou noci se natáčí film, který si vzal na starost Ben Affleck, jenž už jeden Lehaneho román (Gone, Baby, Gone) zrežíroval

Sirius
09.02.2016 5 z 5

Atmosferické, krásně napsané, se spoustou postav, které si člověk zamiluje a bude jim fandit i přes fakt, že žijí pod rouškou noci. Jedna z nejlepších věcí, co Lehane napsal a co jsem měl možnost číst.