Jmenuji se Ašer Lev

Jmenuji se Ašer Lev https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15685/bmid_jmenuji-se-aser-lev-oDD-15685.jpg 5 243 46

Román Jmenuji se Ašer Lev vyšel v USA v roce 1972 a dočkal se nesčetného množství dotisků. Jednoduchý název knihy vyjadřuje ve své podstatě velmi mnoho: prosazení vlastní identity a individuality navzdory pevnému sevření v židovské komunitě. Výtvarný talent není ve společenství, v kterém malý, výjimečně nadaný Chaim vyrůstá, považován za dar od Pána světa, ale za pokušení z té Druhé strany zla, jež přetahuje pravověrného žida nutně do pomíjivého světa gójů. Jednoduchý příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění obecně o potřebě tvořit skutečné umění, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižováním? Chaim Potok se ke svému hrdinovi-malíři vrátil. V roce 1990 vyšel román Dar Ašera Lva, ve kterém se Ašer Lev už jako uznávaný umělec vrací po letech s vlastní rodinou do své newyorské chasidské komunity na pohřeb strýce. Je stále zatracován, ale v jeho synu se zhlédne Ašerův otec, velký rebe, který hledá, komu by předal své postavení.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

My Name Is Asher Lev , 1972

Karcoolka2210
18.06.2013 5 z 5

Judaizmus je velmi zaujimava tema v literature. Ked pocujem, alebo citam nieco o zidoch bud sa mi to spaja z Holokaustom alebo s nazorom, ze zidia "riadia" tento svet a vsetko jeho bohatstvo, alebo s ich "povestnym" lakomstvom (ako nam o tom prednasali v ramci judaizmu na vyske) ... . No jednoducho, aspon ja to tak nejako vnimam, sa slovo zid spaja skor s negatívami.
Tato kniha, tento pribeh nadaneho chlapca, ktory musi bojovat sam so sebou, aby naplno vyuzil svoj telent, no pri tom neznevazil ci neublizil svojej viere, ma utvrdil v presvdceni, ze je velmi tazke byt pravym ortodoxnym zidom v dnesnom svete. Tradicia a moderny sposob zivota niekedy velmi tazko kracaju spolu ruka v ruke a tu to autor velmi realne vykresil. Aser musi uz vo velmi utlom veku riesit dilemu, ci ist za svojim snom, alebo zit, tak, aby sa to pacilo jeho rodicom a komunite v ktorej zije. Je to fakt velmi silny pribeh a som rada, ze som si ho precitala.

Amnesiac
25.05.2013 4 z 5

Taký ten klasický bildungsroman, odvyprávaný naozaj nenápadne a pritom pútavo. Aj keď v tomto žánri je jednoznačne majster Paul Auster ( a nie kvoli tomu ze sa to rymuje) jedna sa o vskutku vynimocnu knihu. Musim si od kamaratky pozicat pokracovanie.

Renava
11.08.2012 4 z 5

Ďalšia kniha, ktorá má "ATMOSFÉRU". Krásna a hodnotná, takéto môžem kedykoľvek a opakovane..

kadgam
31.01.2012

Ašer Lev je ladovský chasid, vychovávaný k modlitbe a kóšer životu v židovskej komunite v povojnovom Brooklyne. Jeho nadanie, ktoré je v rozpore s ortodoxným životom ho núti rebelovať a ísť svojim vlastným životom.
Príbeh má spád, je zaujímavým pohľadom do chasidskej komunity v Amerike a vysvetľuje obetavosť členov komunity, prácu rebbeho aj hierarchiu židovskej obce.

zuzulique
08.06.2011 5 z 5

Pre mňa osobne veľmi silný zážitok a úžasné pohladenie pre moju čitateľskú dušu :-)

pankaplan
13.02.2011 5 z 5

Mé vzpomínky na dobu, kdy jsem knížku četl, jsou nezapomenutelné. Pomalu jsem se stavil na své vlastní nohy a docházelo mi, že prosadit se dokáže jen člověk, který je sám sebou. Proto jsem hltal tento příběh, a proto jsem se do literatury Chaima Potoka okamžitě zamiloval.