Jmenuji se Ašer Lev

Jmenuji se Ašer Lev https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15685/bmid_jmenuji-se-aser-lev-oDD-15685.jpg 5 243 46

Román Jmenuji se Ašer Lev vyšel v USA v roce 1972 a dočkal se nesčetného množství dotisků. Jednoduchý název knihy vyjadřuje ve své podstatě velmi mnoho: prosazení vlastní identity a individuality navzdory pevnému sevření v židovské komunitě. Výtvarný talent není ve společenství, v kterém malý, výjimečně nadaný Chaim vyrůstá, považován za dar od Pána světa, ale za pokušení z té Druhé strany zla, jež přetahuje pravověrného žida nutně do pomíjivého světa gójů. Jednoduchý příběh o dospívání talentovaného žida, který se stane umělcem, přestože to znamená rozchod s rodinou a komunitou, v níž vyrůstal, je nesmírně sugestivní výpovědí o základním smyslu umění obecně o potřebě tvořit skutečné umění, o židovském náboženství a o velmi zvláštním střetu židovství s křesťanstvím. Proč nakonec namaluje Ašer Lev, ortodoxní žid, který se nezříká své víry, svůj nejslavnější obraz s motivem ukřižováním? Chaim Potok se ke svému hrdinovi-malíři vrátil. V roce 1990 vyšel román Dar Ašera Lva, ve kterém se Ašer Lev už jako uznávaný umělec vrací po letech s vlastní rodinou do své newyorské chasidské komunity na pohřeb strýce. Je stále zatracován, ale v jeho synu se zhlédne Ašerův otec, velký rebe, který hledá, komu by předal své postavení.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

My Name Is Asher Lev , 1972

kristleko
kristleko
14.05.2019 5 z 5

Chaim Potok měl výjimečný um vyprávět příběhy z prostředí, které je modernímu evropskému čtenáři zcela vzdálené, které však ukazují na určitou univerzálnost lidského bytí. Jinými slovy, dospívání nadaného malíře v rodině chasidských židů nakonec může být podobně složité jako dospívání zázračného fotbalisty v rodině univerzitních profesorů. Potok velice lidsky a chápavě popisuje napjatý rodinný vztah Ašera a jeho otce, který je natolik zaslepen svým politickým posláním pro náboženské hnutí, že není ochoten si připustit, že by jeho jediný syn mohl jít zcela jinou životní cestou – sice ho má rád, ale zároveň jeho talentem hluboce opovrhuje. Přitom moudrý rebe dobře chápe, že každý člověk může mít jiný talent, ale je důležité, aby zůstal dobrým člověkem (zde ladovským chasidem). Ta rodinná linka knihy je nejsilnější, kdy je Ašer od dětství pronásledován bujnou imaginací, kterou rozvíjí politický a náboženský svět, v němž žijí jeho rodiče – v živých barvách vidí ruské židy na Sibiři, mrtvého Stalina v rakvi, stejně jako později vidí svou matku, doslova ukřižovanou v okně utrpením a zoufalstvím z napětí v rodině, smrti bratra, věčného cestování jejího manžela… Kniha v závěru mocně graduje, kdy vše vyvře na povrch: „Otočil jsem se k obrazům zády a zavřel jsem oči. Už jsem nevydržel dívat se na dílo vlastních rukou a vědět, jakou bolest zanedlouho způsobí lidem, které mám rád.“ Poselství knihy je pak jasné, ale nesmírně bolestivé: „Ašer Lev maluje dobré obrazy a ubližuje lidem, které má rád. Buď tedy velkým malířem, Ašere; to bude jediné ospravedlnění za bolest, kterou způsobíš.“ Kromě toho však i tento Potokův román nabízí až intimní vhled do fungování rodin amerických ortodoxních židů a v neposlední řadě i řadu zajímavých postřehů o výtvarném umění. Třeba tento: „Vstupuješ do náboženství zvaného malířství. Jenom ten, kdo ovládl tradici, se může pokusit něco k ní přidat nebo se proti ní vzbouřit.“ (10/10)

J.Frei
J.Frei
15.03.2019 3 z 5

Z téhle knihy ve mně kus zůstal - při čtení jsem neustále musel myslet na Isaaka Singera, kterého jsem předtím hodně četl, ale zároveň jsem měl pořád pocit, jako by Singer byl jen černobíle a Potok barevně nebo Singer za zamženým sklem a Potok napřímo.

JoeSurikata
JoeSurikata
28.01.2019 5 z 5

Asi nejpůsobivější věc, co se mi od tohoto autora dostala do ruky. Citlivá introspekce s hlubokou, velmi osobní znalostí prostředí. Nádherné čtivo.

CleoXandra
CleoXandra
06.01.2019 5 z 5

Ze všech Potokových knih, co jsem četla, se mi tato líbila určitě nejvíc. Krásně napsáno, skvěle vystižena atmosféra i ideový svět specifické židovské komunity. Ačkoli to není zrovna lehká literatura, papkala jsem to jedním dechem.

mosem
mosem
20.11.2018 5 z 5

Knížka, která se čte jedním dechem. A nemusí jí číst nikdo, kdo má židovské kořeny, kdo má blízko k judaismu. I když je pravdou, že znalost židovských reálií je výhodou. Je možné zvolit dvojí přístup - buď jednotlivé termíny dešifrovat, nebo se od této skutečnosti oprostit, přijmout ji jako kolorit, něco jako hudební doprovod ve filmu. Oba přístupy mají svoji přednost.
Postava hlavního hrdiny je podáne nesmírně barvitě, s vyjádřením vnitřních pocitů. Zajímavý je i pohled na jeho rodiče, na jejich boj lásky a víry, boj respektu k představenému obce a pozicí představeného ve vlastní rodině.

AltaMari
AltaMari
17.07.2018 5 z 5

Tato kniha mě hluboce zasáhla - dovedu si představit, že ji autor psal se stejnou vášní, s jakou maloval Ašer Lev své obrazy. Silný příběh a skvěle napsáno...

Acamar
Acamar
05.07.2018 5 z 5

Příběh o tom, že každé výjimečné nadání je ve skutečnosti příliš těžkým břemenem, jak pro jím obdařeného člověka, tak pro jeho okolí. Ašera Lva, narozeného do společenství zbožných židovských chasidů (jejichž život byl prostoupen pravidly, která na naši dnešní společnost mohou působit až nepředstavitelně archaicky) stál jeho talent "exkomunikaci" nejen z této komunity, ale také jeho vlastní rodiny. O to těžší, že při naplňování talentu musel svádět boj s nastavenými "tabu" sám v sobě, a současně tvořit s vědomím, jaké nepochopení a bolest tím své rodině i celé komunitě způsobí.
V další, obecné rovině je to kniha o rodinných vztazích - o zklamání otce, který reaguje zatvrzelostí na to, že syn nechce (nemůže) pokračovat v jeho práci, a o matce, proti své vůli stojící mezi těmi dvěma, vyvažující a urovnávající nesmiřitelné (a trochu sobecké) lpění otce i syna na svých postojích. Melancholická, působivě napsaná kniha, mimoto navíc plná sugestivně obrazných popisů, kdy svět najednou vidíme okem malíře ... po jejíž četbě jsem vcelku ráda, že žádné takové výjimečné nadání nemám.

MacBara
MacBara
28.04.2018 5 z 5

Jako pohled do mentality a života ortodoxní komunity je tato kniha velmi zajímavá. Popis rozporu tradic a hodnot, konfliktu milujících se členů rodiny, kteří následují každý svou volbu je velmi živý a místy až drásající. Nicméně to, co bylo pro mne až dechberoucí, je niterné a detailní vylíčení různých podob tvůrčí touhy, spalujícího poslání, nevyhnutelnost cesty osobností "obdařených" konkrétním talentem a vůlí jej realizovat. Přes všechny překážky, přes všechny pochybnosti, přes poznání bolesti. Úžasné.

nadhoz
nadhoz
27.03.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila v rámci Čtenářské výzvy 2018. Kniha byla vydaná v roce mého narození a já jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Už po přečtení prvních stránek jsem se nemohla odtrhnout. A jak už tu někdo napsal, padesát stránek denně nestačí :-)

Banny_L
Banny_L
15.02.2018 5 z 5

Malé upozornění - 50 stran denně rozhodně nestačí :)!

Bosina
Bosina
16.09.2017 5 z 5

Je to už moje čtvrtá kniha od Chaima Potoka a jsem znovu nadšená. Málokdo umí popsat židovskou kulturu tak, jako Chaim Potok a věřila jsem mu i každou větu spojenou s tvůrčím procesem hlavního hrdiny. Rozhodně doporučuji.

harena
harena
14.09.2017 5 z 5

Moc zajímavé. Nevšední čtenářský zážitek a pro mě i hlubší pohled do života v ortodoxní židovské komunitě. Nadaný Ašer Lev bojuje se svou nezvladatelnou touhou malovat a přitom neublížit těm, které miluje. Určitě zase jedna z nezapomenutelných knih, která stojí za přečtení.

kata1
kata1
14.04.2017 5 z 5

Pohled do života židovské chasidské komunity. Zpověď chlapce, nadaného malíře a jeho hledání samého sebe v přísné ortodoxní rodině. Jeho snaha jít za svým snem a zároveň neublížit svým blízkým. Velmi poutavě napsané se spoustou reálií z výtvarného umění. Moje první kniha od Chaima Potoka a určitě ne poslední.

novecento
novecento
14.03.2017 5 z 5

Kdo má rád výtvarné umění, toho tato kniha nadchne, zejména gradujícím závěrem, který jsem si opravdu čtenářsky vychutnal. Chaim Potok ve svém podání vytváří současný příběh v době 20 století, přesto že život ortodoxní chasidské židovské rodiny je stále veden duchem víry, tradic a svátků v době 16-17 století. Ašer Lev - chlapec s velkým darem a talentem na kreslení je ve své rodině brán rozporuplně s obavou, že se jedná o pokušení, vábení Druhé strany – zla. Dochází k odcizení otce, který jezdí po Evropě a zakládá nové židovské školy-ješivy a matky, která je připoutána mateřskou láskou k synovi a přes odpor svého muže svého syna v malování celou dobu podporuje. Příběh je vrstvený po létech dospívání chlapce a v závěru má mladý malíř Ašer Lev ruku, která v sobě skrývá sílu tvořit a ničit, sílu pobavit a poděsit. Dřímalo v ní ďábelské a božské zároveň, dvě stránky téže síly. Sílu přinést radost a způsobit bolest. Kam to celé vedlo se dozvíte v knize, kterou Vám určitě doporučuji..

lavendy
lavendy
09.10.2016 5 z 5

Úžasná kniha, naprosto mě okouzlila. Postupně mě uchvátila celá tvorba Chaima Potoka.

BLeeCraleek
BLeeCraleek
21.05.2016 4 z 5

Velmi zajímavě podaný proces hledání sebe sama v prostředí, kde to tak úplně nejde.

repli2dev
repli2dev
17.04.2016 5 z 5

Popisuje hledání identity a smyslu člověka v prostředí, které je do nějaké míry omezené vlastními pravidly, neschopné se přes ně přenést.

Kniha je dobře a čtivě napsaná, fandil jsem hrdinovi až do poslední chvíle :-) Jen netuším, co si mám myslet o rabínovi, proč se choval tak, jak se choval?

Damato
Damato
18.06.2015 5 z 5

První kniha, kde jsem se setkala s judaismem jako takovým - vždy jsem o tom četla ve spojitosti s holocaustem, ale nikdy jsem nepátrala po judaismu jako víře - - a možná právě proto, že jsem nikdy nepátrala po tom co to vlastně obnáší, se mi kniha moc líbila a hned jsem si v knihovně sehnala pokračování. Podle mě ať věřící, nebo ateista ale hlavně tolerantní člověk se u téhle knihy určitě nudit nebude. Ve víře to nikoho neohrozí a spoustu věcí, které u židů vidíme, ale nechápeme se v této knize dozvíme. Určitě stojí za přečtení

Koňadra
Koňadra
10.12.2014 4 z 5

Veľmi čítavé. Má to príbeh, ale neprepína to s ním. O malej revolte v rámci rodiny, komunity. Ako menej znalého ma prekvapili aj informácie o živote v ortodoxných žiidovských spoločenstvách.

Valyk
Valyk
12.05.2014 4 z 5

Podle mého je tato kniha vhodná jak pro náctileté, tak i pro dospělé. Je skvělým exkurzem do myšlenkového schématu ortodoxní židovské komunity a zároveň povedeným příběhem o jednom dospívajícím umělci, který se z této komunity vyčleňuje. Je psaná zvláštním strohým, avšak velice čtivým stylem. Přestože z velké části popisuje autor stereotypy rodiny, nikdy jsem se nenudil. Ve fázi, kde příběh graduje, se myslím čtenáři rozdělují na dvě skupiny. Jedni sympatizují s Ašerem a odsuzují jeho otce, druzí právě naopak.... Musím se přiznat, že jsem měl spíš pochopení pro otce. Jedna z knih, kterou rozhodně stojí za to přečíst.