Jméno větru II.

Jméno větru II. https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1115/bmid_kronika-kralovraha-j-1115.jpg 5 422 50

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo. Autor románu, Patrick Rothfuss, žije ve Wisconsinu a učí tam na univerzitě. Toto je jeho první román – aspoň to o sobě prohlašuje, ale zní to dost neuvěřitelně.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

wena
23.12.2023 5 z 5

Za mě lepší než kniha první. Čtivé pokračování Kvotova příběhu.

danielpernik
25.10.2022 5 z 5

Krásné pokračování, rozvíjení příběhu, postav, nového světa. Série u které nemám ani chuť prokládat jednotlivé díly četbou dalších knih, což mám jinak tuze rád.)

Gordonlord
13.05.2022 5 z 5

Tohle už bylo dokonalé !

Strhující vyprávění, střídmý počet postav, v kterých se neztratíte, neustálé napětí a fůra vypravěčských detailů, umně vetkaná do příběhu, které až šokují a nepozorný čtenář si jich ani nemusí všimnout.

Pasáž, kdy Kvothe a Denna potkali Draka obecného a následné události mi přišly až magicky skvěle napsané a budou patřit mezi milníky, na které si vzpomenu při každé myšlence, patřící této knize.

Nenudil jsem se ani řádek (dobře, ke konci, kdy jsme se vrátili do přítomnosti ke Kronikáři, Bastovi a hostinského Kotemu to chvíli drhlo) a bavilo mne to tak, že jsem pociťoval vztek pokaždé, když jsem byl nucen knihu odložit. Literární ekvivalent heroinu pro dospělého čtenáře !

Metla
01.05.2022 4 z 5

Druhá kniha prvního dílu – tedy pro ty z nás, kteří jej máme uměle rozdělený vydavatelem – pokračuje v podobném duchu: nepotřebuje tolik seznamovat s postavami a světem, obsahuje méně hlušiny, stále se něco děje. Přesto úvodní polovinu hodnotím o facku silněji, protože v téhle už Kvotheho dokonalost + ustavičná insolvence začínají kapku nudit a co hůř, zápletka notně zrůžověla. Čtenářky romantického založení mohou jásat, leč pro mě zdlouhavé tokání nebylo zajímavé v mládí, ani ve středním věku a jednou pravděpodobně budu odporně cynická stará škatule, otráveně převracející oči na svatbě vlastní dcery, místo abych je nechala patřičně slzet. Promiň, cácorko, předem se omlouvám za své nemožné chování.
Superman Kvothe svým vyprávěním naznačuje různé zvraty a vůbec příběh ještě epičtějšího rázu než dosud, na další díly jsem tedy zvědavá. „Strach moudrého muže“ nicméně odložím na později, dám autorovi trochu času navíc, aby konečně naservíroval třetí knihu. V dohledné době si raději odskočím k „Hudbě ticha“, lépe poznat tajemstvím zahalenou postavu Auri. 80%

Gracian1964
10.01.2022 5 z 5

Omylom som si najprv prečítal Strach múdreho muža, bolo mi divné, že na niektoré udalosti z minulosti si akosi nespomínam, až potom som sa dozvedel, že z prvej časti Jméno větru, som si prečítal len polovicu prvej časti, keďže slovenský preklad knihy rozdelil na dve. Tak som si to konečne doplnil. Český preklad sa mi pozdáva trochu viac. Určite jedna z tých najlepších fantasy kníh.

Sitth
11.05.2021 4 z 5

Já tento příběh prostě beru tak, jako kdybych skutečně seděl večer u piva v hospodě s Kronikářem, Bastem a Kvothem a poslouchal jeho vyprávění u praskání ohně v krbu. A proto se mi líbí to pomalejší tempo. A to díky autorovo stylu psaní. Jinak by to bylo trošičku utahané.
Mám pocit, že na to, že jsem v polovině knih celého příběhu, tak nevím, jak hodlá autor stihnout všechny ty načaté příběhy Královraha apod. Nu jsem zvědav, zda autor udrží kvalitu i nadále a ve dvou zbývajících dílech nevychrlí zbytek příběhu na úkor kvality.
Není to top příběh, ale 5/6 si jistojistě zaslouží.

Truhlik
02.03.2021 3 z 5

Styl vyprávění je poutavý, ale příběh vede odnikud nikam (doslova, jelikož poslední kniha je v nedohlednu). Svět je rozsáhlý do šířky, ale nikoli do hloubky. Kniha mohla vyjít jako soubor povídek.

david9690
04.02.2021 4 z 5

Druhý díl série je fakt super. Děj je výborně ženoucí se vpřed, jako řeka - místy klidnější zátočiny jsou následovány dravými peřejemi. Některé pasáže jsem sice ne úplně chápal ale celkově je to moc dobrá série a rozhodně se těším na další díl, který začínám číst právě teď

Veronica.Key
01.12.2020 4 z 5

V druhém díle se konečně dostanete k něčemu většímu z života hlavní postavy. Za mě určitě lepší než první. Navíc jako kdyby autor dospěl s postavou. Najednou jsou v knize používaná lepší slova, popisy jsou kvalitnější a barevnější - určitě velké plus. Ovšem na můj vkus tam bylo až moc nudné romantiky.

Nikidree
02.11.2020 4 z 5

Tento díl vnímám lépe než předchozí. Už se tu začali dít "lepší" věci a celkově mi obsahově přišlo vyprávění poutavější. Jazyk a hlavně volba slov, stejně jako nejrozmanitější přirovnání jsou i nadále velmi působivé.
Stále však trvám na tom, že mi tam chybí něco.. víc. Jistě, Kvothe je mladý a v jistých ohledech nezkušený, na což se velmi snadno zapomene, byť v případě jisté dámy je to naopak velmi vidět.
Zjednodušeně ani tady jsem necítila velké nutkání zhltnout všechny stránky najednou, byť jsem to udělala díky volnému času a chuti číst.
Doufám, že v dalším díle se to rozjede ještě víc. Vážně mě zajímají jeho skutky, které fascinují kdejakého sedláka stejně jako malé dítě.

Nikusha
11.09.2020 5 z 5

Poutavé, skvěle vykreslené postavy. Po prvním dílu, který mi přišel spíše jako jakési seznámení s hlavní postavou, mě druhý úplně pohltil. Super, těším se na pokračování.

Luigi1
09.08.2020 5 z 5

Patrick Rothfuss mě mile překvapil svým krásným vypravětským pojetím tohoto dílu.Očekávám s napětím jak jeho vyprávění bude pokračovat

anishta
19.07.2020 5 z 5

Musím říct, že vypravěčský um Patricka Rotfusse je geniální. Když si to shrnu, tak se toho v knize moc neodehrálo, ale to jak je to vyprávěno je prostě dokonalé. Čtivé a skvělé.

OUTbrain
03.03.2020 1 z 5

Toto bolelo. Proti prvnímu dílu se ztratilo to kouzlo. Kniha nikam nevede a tématu se nevěnuje. A veškeré pasáže s Dennou (a že jich bylo) byly extrémně nudné. Škoda

vikyna9
16.12.2019 5 z 5

Skvělý svět, nádherná série.

pat4157
22.10.2019 5 z 5

Moc pěkné, neotřelé, zaslouženě vyhrálo literární ceny.

zd0981
21.10.2019 3 z 5

Chvílemi dobré a najednou sentimentální nudná romantika...

mataj
27.03.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a propracovaná kniha. Úplně mě dostala a už se těším na další díl.

Tamten
11.09.2018 4 z 5

Lepší než první půlka (první kniha), už se tu dějí i nečekané či zajímavé věci. Přesto ještě nedokáži říci, zda se mi bude kniha líbit z pohledu celku (všech dílů).

BernardBlack
07.09.2018 5 z 5

Je to už skoro 20.let co jsem četl fantasy co by mě tak uhranula, sejmula a zaujala (R.R.Martine ty víš:).
Jsem zcela okouzlen autorovým světem, slovem a fantazií.I když to sem tam chtělo prosekat (třeba les s drakem:), tak jde asi o nejlepší debut co jsem kdy četl a jsem v očekávání věcí, příběhů a jinotajů příštích...

magie démoni univerzita

Patrick Rothfuss