Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30289/bmid_jmeno-ruze-Jh3-30289.jpg 4 3761 493

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou – aniž zná alespoň její jméno – si nese životem až na dno svých dnů.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa , 1980

krnoha
04.04.2016 5 z 5

Nádherná klášterní detektivka, a taky první kniha, kterou pan Uberto vstoupil do beletrie. Takže si dal záležet, dal do toho všechno co uměl a možná to i trošku přeplácal. Kromě detektivky a velkého detektiva tady máme pár dalších linií.
Linii historickou, ve které autor popisuje politické proudy raně středověkého období předcházejícího papežskému schizmatu. Dost se taky dočteme o žebravých mniších, kteří v Umbertově pojetí začínají u Svatého Františka a postupně se transformují až do loupeživých band. Tyhle výklady se proplétají s líčením klášterního života a s teologickými debatami, autor je v obojím jako doma. Kniha je prošpikovaná latinou a to jí dává takovou zvláštní atmosféru. Můžeme si uvědomit, že originál je v italštině, takže to je trochu jako kdyby někdo psal o starých českých dějinách a citoval do toho staroslověnské texty. Já myslím že každý Ital, který má aspoň maturitu, to musí zvládnout a neodskakuje pořád dozadu do vysvětlivek. Překladatel do češtiny to ale měl těžké.
Pak tady máme skvělou linii psychologickou, s docela přesvědčivým líčením denního života mnichů, jejich motivace a jejich zvyklostí. Od těch mladých, kteří vášnivě touží po duchovním poznání, až po otrávené dědky.
No a pak ještě dost hororu při setkání se Svatou Inkvizicí.
Poslední scholastik zemřel v předjaří L.P. MMXVI. Škoda, už nám nic nenapíše.

Boby17
26.03.2016 2 z 5

Tato kniha je jedním z mála případů, kdy předloha je horší než film. Příliš rozvláčná, dočetl jsem ji jen silou vůle.

Johnas10
24.03.2016 4 z 5

Klasika, memomentálně přečteno už potřetí

Joges
10.03.2016 5 z 5

Román významného italského sémiologa a estetika, v němž hledání příčin záhadných událostí v italském opatství (1327) je zároveň hledáním podstaty a smyslu středověké kultury. Za pozadím historické detektivky, opřené o tradiční postupy a motivy gotického a detektivního románu (opatství jako scenérie hrůzy, knihovna – labyrint jako typ uzavřeného prostoru), se tají další, hlubší významná vrstva, jejíž syžet tvoří dešifrování stop, kterými svět promlouvá k poznanému jako kniha. Trojí cesta do labyrintu je zároveň cestou lidské vzdělanosti a dialogem s knihami, mezi nimiž je pozornost věnována spisům z oblasti tzv. karnevalové literatury. Samotné vyřešení detektivní zápletky není podstatné, důležitější je proměna čtenáře, k níž dochází během četby románu, který prezentuje poznání jako hru a hru jako poznání. Labyrint událostí a labyrint knihovny odkazují k labyrintu světa a jeho poznání (Slovník světových literárních děl).
Se Jménem růže jsem se setkal několikrát (kniha, audiokniha, film), námět mě pokaždé magicky přitahoval a napínal.

IYv
02.03.2016 5 z 5

knihu nezkousne každý, zvlášť mladší ročníky raději zkouknou film, než aby se prokousávaly teologickými pasážemi.
a to je někdy chyba, přestože film je výborný a Connery k sežrání.

Kozel
02.03.2016 5 z 5

Když se řekne Umberto Eco, většině lidí se vybaví právě Jméno růže, případně Foucaltovo kyvadlo. Umberto byl přitom také profesor, napsal skripta a několik vědeckých knih. Jeho romány jsou tak protiváha odborné práce, ale právě díky fikci především se proslavil.

Jméno růže patří mezi knihy, jejichž příběh se mi vryl hodně hluboko a tučným písmem do duše. Napínavý příběh plný tajemných vražd ve zdech středověkého kláštera, jejich vyšetřování a postupné odkrývání tajemství je proloženo mnoha zajímavými momenty (často mě bavily odkazy na Rogera Bacona; např. brýle). Čas od času si rád tohle vyprávění zopakuju ať už knižně nebo z případného nedostatku ve výborném filmovém podání (i přes jisté odchylky) s Seanem Connerym.

corvo
29.02.2016 5 z 5

Když Umberto Eco nedávno zemřel, tak jsem knihu zrovna četl. Zvláštní okolnost. Průběh záhadných vražd a jejich vyšetřování je umně zpracováno, i když je prokládáno méně napínavými a zdlouhavějšími dialogy a úvahami (dle mého vkusu). Ale i tyto čtenářsky složitější záležitosti jsou neodmyslitelnou součástí příběhu a výstižně zachycují život, myšlenky a pocity mnichů hříšného opatství. Sympatická postava je herbarista Severin a nesympatický knihovník Malachiáš. Detektivní pátrání po pachateli je plné logických souvislostí a pozorný čtenář je schopen vydedukovat a odhalit hlavního strůjce a neznaboha, jehož duše propadla nejtěžšímu smrtelnému hříchu a musela dostát svého ďábelského plánu. Závěrečné kapitoly s tragickým rozuzlením jsou jednou velkou apokalypsou, jež přinesla více obětí, než bylo plánováno, a mohla být ještě včas odvrácena. Ale právě proto, že se tak nestalo, učinilo tento román nezapomenutelným.

Plútarchos
21.02.2016 4 z 5

Jméno růže je krásný a vcelku napínavý román, jehož děj se odehrává na pozadí skutečných historických reálií roku 1327. V jednom nejmenovaném opatství má proběhnout disputace mezi papežskými vyslanci jako představiteli církve svaté a mezi zástupci řádu Františkánů a Benediktýnů podporované císařem o chudobě Kristově. Opatství, které je neutrálním místem pro tuto disputaci, se pyšní jednou z nejobsáhlejších knihoven křesťanského světa v té době. Vilém z Baskervillu přijíždí spolu se svým žákem, mladičkým novicem Adsonem, do opatství právě ve chvíli, kdy se tam odehrává série záhadných úmrtí mnichů. Vilém spolu s Adsonem se snaží záhadu tajemných úmrtí vyřešit. Jejich pátrání je přivádí do zakázaného labyrintu knihovny, která obsahuje bezpočet církevních, pohanských i zakázaných (kacířských) svazků a foliantů. Šifry, tajné znaky a chodby, labyrint knihovny, tajemná znamení apokalypsy, mnišské řády, falešní proroci, inkvizice a potírání odlišných názorů jako kacířských učení, filosofie a hledání pravdy - to je román Jméno růže. Umberto Eco poutavě dává nahlédnout do historie církve a zápasů o hledání pravdy.

Neodolal jsem a hned po přečtení knihy jsem se podíval na internetu na filmové zpracování se Sean Connerym v hlavní roli Viléma z Baskervillu. Jak jsem předpokládal, děj filmu je jen chudým "výcucem" a ještě navíc značně upraveným obsahem románu.
**********************

toecutter
20.02.2016 2 z 5

V den ůmrtí U.E. přidám i já svůj komentář-zatímco film se podle mě velice povedl a je jedním z mých nejoblíbenějších,kniha byla pro mne absolutně nezáživná-nemůže za to ani děj,jako spíš to,že je v knize obrovské množství latinských citátů,kdy po půl přečtené stránce byl opět citát,muselo se samozřejmě listovat na konec,aby si člověk přečetl překlad.Nevím,proč to nepřeložili zrovna v textu přímo,nebo pod hvězdičkou,jak se to běžně dělá-to působilo strašně rušivým dojmem a z bezpochyby výborného románu a středověké detektivky jsem díky těmto rušivým elementům vlastně nic neměl-nevím,jestli to byl záměr,nebo chyba českého vydání(tuším asi 198něco),ale díky tomu se kniha prakticky nedala číst

Iskvík
07.02.2016 5 z 5

Dílo není přímočaré – dalo by se nazvat detektivkou, teologickou naukou, dějinami křesťanství a všech jeho směrů ve vrcholném středověku, atd. Zdánlivě se může jevit, jako by bylo psáno více spisovateli, ale autorův rukopis je originální, nezpochybnitelný a Eco napsal bezesporu celistvý, výborně vystavěný román. Z prvních stran jsem měl pocit, že se mi do ruky dostal Sherlock Holmes řešící zločiny 14. století. Ale později se vyprávění dostávalo do stále rozsáhlejších dimenzí a s Sherlockem nakonec zůstalo zpodobnění snad jen zálibou v deduktivní metodě. Hlavně tedy proto, že tento román je založen na domněnkách, pochybnostech a souhře náhod.

Je jasné, že autorovy znalosti jsou velmi obsáhlé a jeho vyprávění je tím o to uvěřitelnější, čímž dokáže vtáhnout do děje (i přes některé zdlouhavé pasáže a odbočky, které ovšem ani trochu nenudí) a představit čtenáři, jaký středověký život byl. Detailní a útrpný popis popravy fra Dolcina zve k myšlenkám „to je pravý středověk“ a při velmi živé představivosti i k převrácení orgánů. Skvěle vykresleny jsou i všechny dřívější směry křesťanství, nelítostnost a ďábelská povaha inkvizice a také jaká genocida tehdy probíhala jen kvůli odlišnému výkladu Písma svatého. Přesněji řečeno kvůli tomu, kdo měl z rozdílného výkladu větší prospěch. Protože zatemněná mysl najde vždy jen ten paprsek tmy, který najít potřebuje.

V závěru Eco bravurně naznačuje úpadek středověku vším, co mu předcházelo. Kladem je i fakt, že teologické poznání knihy překračuje rámec křesťanství, byť v malé míře. Stejně tak, že autor čtenáři nechává prostor pro vlastní myšlenky a názory při disputacích kněží, aniž by někomu výrazněji nadřazoval.
Kniha patří mezi náročnější a rozhodně není pro každého. I přes vysvětlivky se smíchání s latinou zdá dílo ještě obtížnějším. Ale má to své kouzlo.
Kdyby se dal román shrnout do jediné věty, tak nejpříhodnější by byla - Scio me nihil scire.

Atuin
03.02.2016 5 z 5

Architektura knihy se slovy nedá popsat. Eco na to má své manévry. V tomto případě se příběh stává živoucí bytostí na samém počátku a pak už se člověk jen nestačí divit v jakém loubí slov a skutečnosti se ocitl. V podstatě jen tak meziřečí se toho člověk hodně dozví. Geniální a nápadité.

HannyC
06.01.2016 5 z 5

... dlouhá a popisná ... hlavně ze začátku .. rychlá a napínavá ... ke konci ... celkově velmi poučná historická krimi se zápletkou, která vám po dobu čtení nedá spát :) ...

józi.odkudkam
24.12.2015 5 z 5

Eco je bez diskuze pan spisovatel. Věty si dle libosti ohýbá jak nejzručnější zlatník filigrány korunovačních prstenů, vše perfektně sedí na místě a ještě tím protékají vánky. Jenomže je taky tak nesnesitelně perfekcionisticky debilní, že i jakékoli přiznání slabosti je v jeho podání vypočítavě cílenou kapkou schematického jedu. Vlastně mě četba jeho knih (tohle a fukóltovo kyvadlo) neustále něčím buněčně dráždila a ježila mi srst. I tak, ať mu aspoň bůh z pěti, vyměří provaz šibenice na čtyři kilometry. 4 ****
PS: v komentu jsem přesně užil autorovy zaříkávací formule

Exit-50
08.12.2015 4 z 5

Ponurý, ale krásně napsaný román.

elizabeth_ba
27.11.2015 5 z 5

Když jsem se začala blížit k magickému číslu 100 s počtem komentářů přemýšlela jsem, která bude stá jubilejní okomentovaná... No a je to právě Jméno růže. Bohužel jsem dříve viděla film (jenž se mi sice líbil ale dech mi nevzal) takže jsem knihu nemohla brát jako detektivku. SPOILER (nebojte jména pachatele se ni nedotknu) hořící knihovna (a ještě takhle unikátní) je pro mě už od doby, co se ji povedlo zapálit Caesarovi v Alexandrii, a co ničili v Agoře křesťané antické knihy, doslova noční můra, takže to srovnání s Apokalypsou sv. Jana Ev., proč ne, jenže já se s knihou Zjevení nikdy nesrovnala a tady jí na mě bylo trošku moc. Střídaly se okamžiky vynikající a horší, veselé, smutné a děsivé (jak už to chodí i v životě). A smál se tedy Ježíš Kristus? Čteno zhruba v roční dobu, v níž se děj odehrává. Kniha nás nutí přemýšlet a občas i filozofovat, někdy i vyhledat další informace. Autor pro nás v závěru vykřesal trochu naděje a opatřil knihu vynikajícími poznámkami a vysvětlivkami. Není to čistých pět ale je to takových 90%. Mnohem lepší než film, který se povedlo nevhodnými zásahy upravit do podoby detektivky, která co nejvíce vyděsí a ještě do ní napasovat něco jako happy end a zamlčet při tom původní poslání Williama z Baskervillu.

Tauriel
23.11.2015

Nádherná kniha s pečlivě vykresleným prostředím i znázorněnou mentalitou čtrnáctého století. Román obsahuje hodně vrstev a tak ho můžeme číst jako obyčejnou detektivku, jako filosofické dílo nebo jako dílo tak trochu teologické. Podle mě perfektní čtení, které sice neosloví každého nebo ho osloví až v určitém věku, kdy k tomuto typu četby dospěje, ale vřele doporučuji všem, aby jí dali šanci.

Zuziiik
03.11.2015

Znám ten příběh, nicméně pro mne je kniha absolutně nečtivá. Zkoušela jsem to a po cca 100 stránkách jsem ji odložila. Je to umělecké dílo a několikastránkové popisy zahrad a knihovny mne prostě nebavily. Asi do ní musím ještě dospět.......nebo třeba ne.......

pagac17
13.10.2015

Rozsáhlý historický román, nepodařilo se mi ho celý přečíst, poněvadž jeho obsah je pro mne těžko pochopitelný. Přečetl jsem si v závěru knihy -Svědectví o konci středověku a Zamyšlení překladatele. Jinak čtenáře neodrazuji od přečtení románu.

radek2259
02.10.2015

Bohatý příběh, který hluboce dýchá při každém slově a pomalu se sune vpřed. Propracovaný a plný zvratů kde člověk cítí zápach doby, který se šíří oplzlostí, ale i vírou nasáklými stěnami opatství. Pravá slast a opojení nad textem autora Umberto Eco je část jazyková. Ano jedná se o překlad, ale Zdeněk Frýbort odvedl, tak dokonalou práci, že je snad zachována dokonalost originálu. Pokud se ponoříte do knihy, tak si budete moct užít jazykových hříček podaných s lehkostí pírka. Jako by snad knihu psal s vědomím, že napíše takový trhák a každá věta či slovo toto úsilí dokazují.

Kniha rozhodně není pro každého a může se zdát, že je složitější, ale pokud máte čas a stojíte o opravdové umělecké dílo, tak si Jméno růže kupte. Připravte se, ale jak jsem už psal složitost jazykovou a v určitých okamžicích i perverznost příběhu.

mulderka
11.09.2015 5 z 5

Není to knížka pro každého. Když jsem ji před X lety měla v ruce poprvé, příliš mě nebavila a totální obrat nastal až po zhlédnutí filmu. A taky po pár nových životních zkušenostech. Dnes si Jméno růže opatruji ve své knihovně a ráda se k ní čas od času vrátím. Není marné odtrhnout se od dnešního chaotického a přetechnologizovaného světa a podívat se o pár století do minulosti. Nad starostmi, jaké tehdy řešili slovutní mudrcové, nám dnes zůstává rozum stát /ale jim by zase zůstal stát nad těmi našimi ;-)/ A jako detektivka pro fajnšmekry s hlubokým filozofickým přesahem se to taky nečte špatně.
Kéž by se víc takových intelektuálů z jakéhokoliv oboru bylo ochotno a schopno "snížit" k beletrii. Úroveň bestsellerových žebříčků by určitě razantně stoupla :-)