Jméno růže

Jméno růže https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30289/bmid_jmeno-ruze-Jh3-30289.jpg 4 3760 493

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou – aniž zná alespoň její jméno – si nese životem až na dno svých dnů.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa , 1980

marcela6183
21.08.2015 2 z 5

Někdy se najde kniha, která je tak hluboká, že ji čtete jen jednou, nepochopíte ji a víte, že ji už nikdy číst nebudete chtít. Můj případ.
Jinak mám Eca ráda - jako univerzitního lektora a skvělého rétora. V rovině populárně-vědné. S beletrií se my dva míjíme. Začala jsem totiž podobně číst i Baudolino. Ale dopadlo by to stejně, takže patří mezi knihy, které jsem nedočetla.
Určitě jedinečný příběh a náročné čtení skrz několik žánrů. Plavala jsem a nevěděla, který si vybrat. Takže pro mne osobně těžce stravitelné, zdlouhavé a nedoceněné. Za dvě.

Peleus
19.08.2015 5 z 5

Je jen pár knih, které jsem četl víckrát, Jméno růže je jednou z nich.
Za zmínku stojí také povedený film dle této literární předlohy. Jen škoda, že se originálu nedrží víc.
Jednoznačné "must have" pro každou domácí knihovnu!

Janule164
17.08.2015 4 z 5

Náročná kniha, která v sobě spojuje detektivku, historický román, učené disputace o církvi, spoustu filozofických pasáží, latinských citátů. Často jsem se musela opravdu prokousávat a určitě jsem nepochytila všechno, co do ní Eco vložil. Ale stála za přečtení. Potřebovala jsem vědět, kdo a proč zabíjí mnichy a co je tou tajemnou knihou. A pak jsem se vše dozvěděla téměř najednou....něco jsem tušila, něco bylo překvapující. A pak se i ty filozofické úvahy hodily, abych pochopila smysl. Jednou se k ní vrátím!

Jessybelle
23.07.2015 4 z 5

Knihu jsem četla, až dlouho po maturitě, přestože patřila mezi maturitní, tak nějak jsem tušila, že má smysl si ji přečíst. Je fakt, že ze začátku se mi četla dost těžko, ale jak jsem si zvykla na Ecův styl, a prokousala se mnoha popisnými částmi, tak se to četlo dobře. Nelituji, že jsem ji četla. Film jsem pak také viděla, ale přišlo mi, že kniha byla lepší.

Luciga
14.07.2015 2 z 5

Dočetla jsem, protože jsem prostě byla zvědavá a historie mne baví. Ale styl psaní mě neuchvátil, vynechala bych polovinu zdlouhavého textu (a taky jsem občas některé pasáže prostě přeskočila) a pak by to snad i šlo. Klasika, kterou stojí za to znát, ale vracet se k ní jistojistě nebudu. Zato se nyní velmi ráda podívám na film, jenž mi zatím unikal :).

sioux
07.07.2015 2 z 5

Film byl skvělý. Magický Sean Connery, sympatický novic, úžasné opatství v horách, syrové reálie, každý mnich vypadal a mluvil jako totální úchyl a pak ten hrůzný inkvizitor, navíc jedna velmi hezká holka. Prostě ten film jsem miloval a viděl ho mnohokrát. Na tu dobu to byla dobrá podívaná.
Knihu jsem koupil a dlouho na ní neměl odvahu.Říkal jsem si, že to může být jen zklamání. A bylo. Sáhodlouhé texty a popisy, spousta latiny, hlavní hrdinové mi přišly poloviční proti těm z filmu, celé se to strašně vleklo, tohle prostě není můj šálek čaje.
A obdivuji všechny, kteří to dokážou dočíst. Člověk musí mít velkou trpělivost a hodně času.

veriszv
28.06.2015

Pro mě se jednalo o hodně náročnou četbu. Ale příběh to je skvělý a i přes náročnost hodně čtivý :)

chardon
23.06.2015 4 z 5

Díky neustálým latinským vsuvkám a jejich následným překladem na konci knihy jde dle mého názoru o velmi těžkou, přesto velmi čtivou knihu, která se v mnoha věcech vůbec nepodobá stejnojmennému filmovému zpracování.

Kapis
23.06.2015 5 z 5

Nebylo to jednoduché čtení skrz to středověké smýšlení a vyjadřování, ale nakonec jsem toto veledílo zdolal. Před Ecem se dá pouze smeknout a s pokorou obdivovat jeho hluboké znalosti v mnoha oblastech. Kniha působí pak velmi autenticky. Čelem ke spletitosti celého děje, je pak ten motiv ohledně škodlivosti smíchu hlavního “záporáka“ až nicotný, aspoň tedy z dnešního pohledu. Obzvlášť mě zaujaly dvě pasáže, které jsem si musel zaznamenat, když se řešila zcela zásadní otázka, zda-li se Ježíš Kristus smál a Vilém řekne úžasnou větu:

“Podle mě se nesmál, protože byl jako Syn boží vševědoucí a věděl tudíž, co my křesťané budeme jednou provádět.“

Kniha obsahuje spoustu mouder, asi by se toho dalo vypsat několik stránek, ale tak abych si to napsal mě zaujala hodně ještě tato:

“Moudrost našich otců volila za nás: je-li smích kratochvíli nízkého lidu, pak je třeba jeho volnost brzdit a pokořovat a pomocí přísnosti mu nahnat bázeň.“

Myslím, že se do té dogmatické slepoty pustil docela dobře a to obligátní “Milý Adsone“

Hanule_bambule
15.06.2015 5 z 5

Nejdříve jsem se s tímto dílem setkala jako divadelní hrou (výtečnou!) a pak jsem si říkala, že si přečtu knihu, ale narazila jsem na audioknihu a tak jsem se do ní pustila...výtečné zpracování, asi nejlepší audiokniha, co jsem slyšela v podání zástupu skvělých herců. Příběh z minulosti a tajemného prostředí opatství, které skrývá tajemství...které je nutné rozluštit a odhalit.

pigula1958
15.06.2015 5 z 5

Naprosto vyjímečná,úžásná kniha...úplně mně úchvatila...přečetla jsem ji jedním dechem i když jsou tam místa,která se čtou těžce.Setkání s touto knihou byl pro mně výjimečný zážitek.

wiix
01.06.2015 5 z 5

Úplne dokonalá zmeska histórie, deja, ktorý prináša niečo nové a wow, napätia a náuky o mravoch v minulosti.

technolog
29.05.2015 4 z 5

Nádherná kniha. Myslím že by mela patřit k základům vzdělaní každého, kdo umí číst :)

Scatnach
11.05.2015 2 z 5

Mnoho děje v krátkém čase + mnoho postav z téhle knihy udělaly něco jedinečného, ale také jsem si kvůli tomu knihu nevybrala do maturitní četby. Kniha je těžko interpretovatelná. Ovšem zápletku a rozuzlení nelze nijak pomluvit. Doporučuji lidem s klidem na čtení. Nicméně autor má zvláštní styl, který se mi zamlouvá, proto si přečtu další díla.

makke
10.05.2015 5 z 5

Úžasná kniha s fascinující atmosférou.

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha, která ohromí několika úrovněmi příběhu a žádná z nich nenudí. Umberto Eco mě mile překvapil a určitě se k němu jednou vrátím.

Kelderek
28.04.2015 4 z 5

Kniha je na můj vkus místy až příliš sofistikovaná - občasné popisy středověkých herbářů a literárních děl, které opravdu znají jen ti nejsečtělejší ze všech sečtělých, jsou trochu únavné. Autor rád dává najevo svoji vzdělanost a inteligenci. Nicméně jinak se jedná o skvělou detektivku, která perfektně vystihuje brutální a mrazivou atmosféru středověku. Doporučuju víc jak film (který je ovšem také velice povedený)...

misha006
14.04.2015 5 z 5

Nejprve jsem viděla film a úplně mě uchvátil. Později jsem měla jméno růže v povinné četbě k maturitě, neváhala jsem a přečetla jsem jí jedním dechem. Tato historicko dobrodružná detektivka je přesně žánr pro mě. Vynikající kniha, kde všechno do sebe zapadá a děj je stále napínavý. Je těžké se od knihy odtrhnout.

Pet007
26.03.2015 4 z 5

Bylo to mé další setkání s audioknihou, viděla jsem film a nejspíš četla klasickou knihu. Toto mi bylo doporučeno jako nejlepší zpracování napínavého příběhu ze středověkého kláštera. Audioknihy mají svoje kouzlo, když máte unavené oči, předčítá vám někdo jiný, v tomto případě starý mnich v podání Josefa Somra vzpomíná na své mládí. Je to zpracováno dramaticky, herců zde vystupuje víc. Každá kapitola začíná stejně...na počátku bylo slovo, to slovo bylo u boha, to slovo bylo Bůh...psal se rok 1327...Líbilo se mi to.

unavensluncem
13.03.2015 1 z 5

Prokousal jsem se tim, ale pro me to byl jeden z nejhorsich literarnich zazitku. Zapletka nakonec nebyla uplne marna, ale celkovy dojem je hruza...