Jménem mých blízkých

od:


KoupitKoupit eknihu

Martin Gray se narodil ve Varšavě v polské židovské rodině. Za války ve varšavském ghettu poznal bídu, ponížení a strach. V Treblince zakusil neskutečnou hrůzu nacistických vyhlazovacích táborů, zahynuli zde jeho rodiče i bratři...Z koncentračního tábora uprchl připoutaný k podvozku nákladního auta, později se připojil k Rudé armádě, nakonec odjíždí do Spojených států. Konečně přijde mír. Martin skládá po střípcích svůj nový život, pozná svou manželku Dinu. Pak, na francouzském jihu, jednoho horkého dne, ho osud krutě postihne znovu... Martin Gray chtěl vylíčit svůj život. Kvůli svým zmizelým blízkým, kvůli sobě samému. Nebyl si jistý, zda je možné popsat slovy, jaké jej postihlo neštěstí, jak bojoval s nepříznivým osudem a proč se rozhodl žít dál. Chtěl promluvit, aby se kniha stala pomníkem jeho rodiny, jeho drahých a všech blízkých. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31404/jmenem-mych-blizkych-31404.jpg 4.739
Orig. název:

Au nom de tous les miens (2007)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Víkend
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
jendakos
11.12.2018

Dobrá kniha. Ale jen do té doby než jsem zjistil, že autor v Treblince nikdy nebyl a celé je to román. Takže těm co mají rádi sado maso přijde vhod, ale Ti co chtějí číst příběhy skutečných přeživších mají smůlu. Takže jako román za *****.

fred69
17.10.2018

K této knize jsem se dostal až teď , ale ani nevím jak ji popsat. Silnější životní příběh jsem nečetl a myslím si že by tuhle knihu měli číst všichni jako povinnou četbu v deváté třídě základní školy . Potom by možná nebylo tolik zla a zbytečné hlouposti.
Knihu jsem měl vypůjčenou a moc si ji přeji sehnat a mít jí ve své knihovně.

vorlovab
10.05.2017

Neuvěřitelný příběh jednoho člověka. Co on prožil, to si ani v hrůzném snu nelze představit. Jak jsou dnešní problémy proti tomu malicherné...

Nestorkea
25.12.2016

Velmi silná kniha s pohnutým osudem. Četla se mi skvěle, i když asi ve dvou částech se mi děj zdál trochu zdlouhavý. Ale prostě to tak bylo...

bruntal
29.09.2016

Silné, syrové, brutální. Slabší povahy mohou mít z této knihy noční můry, ale i tak by to měla být povinná četba. Jak je vůbec možné, že se "lidé" mohou takto chovat k jiným? Kde byl Bůh?

relam
23.09.2016

Jediná kniha s touto tématikou, kterou jsem nedokázala dočíst. Velmi nečtivé, složité, ztrácela jsem se....třeba po této knize jednou sáhnu a pokusím se ji přečíst znovu a celou :-)

AlisekPac
31.12.2015

Kniha patří k mým oblíbeným. Zasáhne Vás u srdce a možná nakopne k tomu, se zamyslet. Jedná se o drsný a silný příběh. Je neuvěřitelné, co vše musel Martin Gray prožít. Má můj obdiv a hlavně díky za to, že podal o tom všem, co zažil, své svědectví. Doporučuji přečtení.

pamik111
13.08.2015

Knížku jsem bohužel nedočetla, přišla mi příliš chaotická... Tohle se mi ještě u žádné knížky na podobné téma nestalo. :-( A to mě na první pohled celkem zaujala.

AnEli
08.04.2015

Knizku jsem opravdu dlouho "rozdychavala". Mam precteno uz hodne knih s touto bestialni tematikou, ale tenhle pribeh me opravdu dostal svym naturalistickym vyprávěním, syrovosti, opravdovosti, krutou uprimnosti. Cetla jsem jednim dechem, casto i bez dechu. Syrove vypraveni me mistama az dusilo... Co bolesti a utrpeni muze prozit a prezit jeden clovek.. Pri cteni tohoto pribehu nemuzete jist, neb se stydite, ze mate co.. nemuzete lamentovat na dobu, pomery, pocasi, penize, praci, neb i kdyby bylo hodne zle, horsi nez to co si prozil ON to byt nemuze... Ukazka toho, co dokaze ta neskutecna vule a odvaha zit.

Mišulenka
15.06.2014

Před 5 minutami jsem knihu za poslední stránkou zavřela. Mám na srdci jen obrovské UFFF.

Martinův příběh je tak strašně jiný oproti ostatním, které jsem četla. Zpovědi bývalých vězňů koncentračních táborů, popisovaná bolest, všudypřítomná smrt ve všemožných podobách. Proč je odlišný? I jiní měli sílu a odhodlání žít. Odhodlání. Martinův příběh je pro mě zlomový především z důvodu toho odhodlání... jak to říct?! Defaultního? Říká se, že Styronova Sophiina volba není jen o tom klíčovém výběru, že Sophie musela volit celý svůj život před i po Osvětimi. A v tomhle je Martinův příběh stejný. On musel být odhodlaný žít každou vteřinu. Kde se v jednom klukovi (a později muži) bere tolik obdivuhodné síly?
Díky posledním dvěma částem knihy jsem se v duchu pokárala za své vnitřní úvahy nad svým životem. Musím to udělat jinak. Momentálně ale jen kroutím hlavou a jediné, na co se zmůžu, jsou expresivní výrazy nad celkovým dojmem z knihy.

Co se týče vyjadřovacích prostředků, před Maxem Gallo smekám, protože převést tak tristní příběh do takového naturalistického vyprávění, je vážně umění.

Knihu si budu hýčkat v knihovně na čestném místě, a to nejen z osobních důvodů kvůli nádhernému věnování...

Na závěr si sem dovolím vložit část, která mi - pateticky řečeno - rozechvěla srdíčko:
... Byla to řeka, široká, pokojná, silná a vlídná. Učila mě žít, byla život sám. Díval jsem se na ni, bez ustání, aniž by mě to omrzelo, čítala Rilkeovy nebo Rimbaudovy verše, pouštěla desky a brávala mě za ruce, šeptala mi: "Poslouchej, zavři oči, poslouchej hudbu."...
... Bral jsem ji do náručí, schovávala se tam, byl jsem její otec, ona má matka, byli jsme bratr se sestrou, její hlava pro mé rameno jako stvořená. Když jsem se jí dotýkal, když jsem ležel vedle ní, měl jsem chuť hlasitě volat: "Konečně, konečně!" Přinesla mi klid a život. Přicházel jsem na svět. Všechno se dalo do pořádku, život měl smysl, bylo proč se bít, věřit, že jednoho dne nastane pro mne čas míru. Přišel pozdě. Už jsem tomu přestal věřit, když už se babička nemohla usmívat nad mým štěstím. Ale Dina byla tady. Viděl jsem ji, poslouchal jsem ji, dotýkal se jí, miloval jsem ji. Byl to můj mír, sladký a radostný, a já se vedle ní smál, v pohodě, uvolněný.
Vedla mě, učila mě zkoumat nový svět. ...

oolinkaa
10.08.2012

Příběh mladého chlapce až do dospělosti. Popisy Varšavského ghetta, koncentračního tábora Treblinka, útěky, USA.. Zajímavý příběh, hrůzostrašný děj. Obdivuji lidi, kteří dokáží o těchto hrůzách vyprávět.