Jitra v Dženínu

Jitra v Dženínu obálka knihy
Mé hodnocení:

Palestinská rodina Abuldžájových žila po generace v malebné vesničce a živobytí jim zajišťovaly olivové háje. Po vzniku státu Izrael v roce 1948 však ztratí svou půdu i domov a dostanou se do utečeneckého tábora v Jeninu. Návrat na původní území se čím dál více ukazuje jako nemožný… Jitra v Dženínu jsou poutavou ságou o trpkém osudu čtyř generací jedné palestinské rodiny během více jak šedesát let trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169617/jitra-v-dzeninu-nRt-169617.jpg 4.5155
Vydáno, Knižní klub

Mornings in Jenin, 2010

Kniha Jitra v Dženínu

ANDY28

Krásná slova, nádherný překlad, silný příběh

ivulka15

Pořád stejný příběh o tom ,že násilí plodí zase jenom další násilí. Nejdřív jsou židé vyhnáni se svých domovů a strašným způsobem vražděni. A o několik let později oni vyhání jiné lidi z jejich domovů a vraždí.A znovu celý svět zavírá oči podle hesla " nevidím zlo,neslyším zlo" .Četla jsem knihu dlouho,protože jsem to musela vždycky vydýchat. Kéž už by na světě nebyla nikdy nikde žádná válka. Doporučuji k přečtení.

Dani25
22.11.2020

Veľmi silný a drsný príbeh palestínskej rodiny. Konflikt Palestína-Izrael bol u mna kdesi na pozadí, podľa správ sú Židia ti bojujúci za správnu vec. A tu sa mi dostane do rúk táto kniha a otváram oči. Ta krutosť, nenávisť. My si to ani nevieme predstaviť ten dennodenný strach o život, o svojich najbližších. A toľké roky, celé generácie. Hrozne.

Deia
18.08.2020

Napriek ťažkému obsahu sa mi kniha čítala veľmi dobre. Osud Amál ma pohltil a veľmi som jej držala palce, aby to pre ňu a jej príbuzných dopadlo dobre.
O Izraelsko-palestínskom konflikte sa väčšinou dozvedáme z tej izraelskej strany. Mňa nikdy ani len nenapadlo, čo všetko si museli vytrpieť palestínske rodiny, ktoré boli násilne vysťahované zo svojich domovov. Ktoré museli žiť v neustálom strachu, pod vojenským dozorom, v utečeneckých táboroch. Koľko nevinných ľudí, žien a detí, prišlo o život izraelskou zbraňou. Koľko zverstiev sa na nich páchalo. Že vojaci boli schopní vyhladiť celé utečenecké tábory plné žien a detí. Koľko ľudí prišlo o svojich blízkych.
Amál nám všetky tieto udalosti približuje. Z tejto knihy som sa o konflikte dozvedela veľmi veľa a táto kniha mi veľmi rozšírila obzory. Jediné čo ma mrzí je to, že postavy v knihe sú vymyslené (ale historické udalosti sú skutočné). Toto určite nebude posledná kniha (aj keď je prvá), ktorú som si o Izraelsko-palestínskom konflikte prečítala.

Merlinit
03.02.2020

Dobrá kniha, silný příběh, krásné čtení.

hajrys
10.10.2019

Tak dočteno. Ani vlastně nevím, co mám psát. Mám velmi smíšené pocity. Zatím jsem vlastně četla jenom jednu stranu pohledu, a to tu židovskou. Jenomže jako všechno, ani tento konflikt není černobílý. Na jedné straně židé, vykořeněný a velmi brutálně utiskovaný národ, na straně druhé arabská populace taktéž násilně vyhnána ze země, která byla po staletí jejich domovem. Na obou stranách obrovská bolest, strach a nenávist předávaná z pokolení na pokolení. Jak těžké to musí být. Teror vyvolá zase jenom teror a tak stále dokola. Tohle nemůže nikdy skončit.

Lasi808
13.08.2019

Úžasná kniha, silný a drsný příběh, který v člověku zanechá poněkud trpký pocit. Tak to ale podle mě má být a je to posláním knihy. Doporučuji přečíst.

sgjoli
09.12.2018

Tohle byl hodně silný příběh. Přiznám se ke své ostudě, že o konfliktech mezi Palestinci a Izraelci jsem věděla jen omezené množství informací (co jen tak člověk občas zaslechne ze zpráv), ale tohle mne donutilo si dohledat detailnější informace. Kniha sama o sobě je velmi čtivá, na řadě míst mne hodně zasáhla, dojala a já se vlastně díky ní dozvěděla řadu nových věcí. Rozhodně mohu doporučit.