Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Faila
29.04.2018 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala velmi skepticky, zvláště po ne příliš pozitivní zkušenosti s filmem. Ale některé pasáže mě nakonec velmi oslovily a celkově jsem ráda, že jsem se do Jíst, meditovat, milovat pustila. Příběh hlavní hrdinky, která se vyrovnává s bolavou minulostí a hledá samu sebe je podáván velmi lidsky, nikoliv příliš pateticky nebo přehnaně. Zajímavé byly rovněž pasáže popisující exotické země a životní styl velmi odlišný od toho našeho. Autorčin styl psaní je velmi čtivý, ačkoliv místy mi přišel až moc líbivý. S některými myšlenkami jsem velmi souhlasila, s jinými vůbec a jiné mě zase donutily se opravdu zamyslet. Oceňuji, že je kniha určena mnoha lidem s rozdílným vkusem. Každý by si v ní mohl najít něco svého.

Vera Silent
30.03.2018 3 z 5

Eh, film je stravitelnejsi, vizualne atraktivnejsi a optimistejsi. Nalakal me ke knize, ale dalsi od teto autorky uz nasledovat nebude. Ackoliv to nehodnotim jako odpad, take nad timto dilkem nejasam. Bohuzel z knihy zapacha prumernost a jak uz i byl zminen fakt, ze je napsana na objednavku. Jako by Lis byla sprtka, ktera pise sloh do hodiny anglictiny a dostane za jedna. A to je i muj nejsilnejsi dojem z knihy: na sloh dobry, hodna holka.

Nejpozitivneji hodnotim vypraveni o vztazich. Felipe, Lisin rozvod, David, to vse se cetlo snadno a prirozene. Bylo zajimave ponorit se do zkusenosti jine zeny a nepochopitelnosti citove komplikovanosti vztahu. Ovsem Felipe se zdal "too good to be real", zde trochu podezrivam autorku, ze si tuto postavu proste vysnila, aby alespon literarni Lis dosla dokonalemu stesti. Presto vsak, Felipe je skvela postava.

Vycislit podrobne vse, co me stvalo, by bylo na dlouho. Od zminenych pripadu nehorazneho chovani uradu v USA, pres egoisticke vylevy precitlivele krvacejici duse, po filozoficke rozpravy o nicem. Ano, Indie se vlece nejdele, ale autorka ma tendence k terapeutickym vylevum ve vsech castech knihy. Vlastne se stavate jejich psychologem, sedite na zidli a autorka si vyleva vleze na gauci sve emoce, zatimco vy se snazite tvarit moudre, kyvat hlavou a nezivat. Posledni vrhnuti bahna si dovolim na tradicni vycuc z turisticke reserse k danemu mistu. To mi vzdy pripadalo jako umele prodluzovani dila, aby to dalo na knihu. Historickou a faktickou hodnotu jsem tomu prisoudit nemohla, proc prosim mi Lis prezentuje vysledky sve reserse jako by byla na obhajobe sve bakalarske prace...

Inu, precist se to dalo, ale jsem rada, ze uz je to za mnou.

nikkitta201
22.03.2018 5 z 5

fantastická knížka. Sice je zvláštní, že je hlavní postava pořád tak nejistá, ale já miluju cestování a dobrodružství a to všechno v knize je!

Veronicess
12.03.2018 4 z 5

Zobrala som si knihu so sebou na dovolenku k moru a prišla mi ako ideálne odpočinkové čítanie. Je pravda že časť v Indii bola trošku pomalá. Ale posledná časť odohrávajúca sa na Bali to zase dobehla, takže by som knihu ako celok hodnotila skôr kladne.

Bobina74
09.03.2018 4 z 5

Tak tohle určitě ano. "Milá" knížka, jiné označení mně nenapadá. Patří k mým nejoblíbenějším, ale podotýkám, že jsem ji četla v období single, což zřejmě k této knížce neodmyslitelně patří. Po přečtení zjistíte, že "pro jedno kvítí se slunce nerozsvítí" a máte spoustu skvělých věcí před sebou...Nádavkem dostanete i trochu duchovna.
P.s. : Bohužel paní Elizabeth Gilbertová se pro mně stala autorkou jedné knihy. Ostatní její knížky, které jsem četla byly o dost slabší...škoda :-(

Burák
21.02.2018 4 z 5

Před lety jsem viděla stejnojmenný film s mou oblíbenou Julií Roberts a byla jsem tak zklamaná, že seznámit se i s knižní předlohou mě ani nenapadlo.

Po 8 letech se mi ale knížka dostala náhodou do ruky a já ji šanci dala. A jsem za to ráda.
Jíst, meditovat, milovat je typická kniha pro moderní ženu o moderní ženě. Vůbec se nedivím, že patří mezi bestsellery. Příběh totiž začíná tam, kde se spousta žen po třicítce nachází - rozvádí se, v novém vztahu to neklape, touží po něčem jiném než od nich společnost očekává.
Svoji situaci vyřeší hlavní hrdinka (respektive autorka knihy) tím, že se rozhodne dát si na rok pauzu, kterou věnuje jen sama sobě - svému uzdravení, poznávání a přijetí se takové jakou je.

Rozhodně se jedná o velmi inspirativní čtení. Co může hodně čtenářů odradit, je to, že podstatná část knihy se věnuje popisům samotného osobního rozvoje a duševního růstu. něco ve stylu New Age.
Já tohoto žánru vůbec fanynkou nejsem, spíš naopak, a asi bych byla radši, kdyby v tomhle Gilbertová trochu ubrala. Ale neodradilo mě to natolik, abych tu knihu odložila.

Oceňuju, že jsem se v knize dočetla jak přesně fungují pobyty v indickém ášramu nebo na co si dát pozor při pobytu na Bali. Na tom bylo znát, že tohle autorka skutečně prožila a ta autenticita byla z textu dost znát.

Za mě sice nadprůměr, ale určitě bych to nedoporučila každému.

85098211
06.02.2018 2 z 5

Pro mne dost velké zklamání, bohužel. První díl Itálie sice celkem ujde, ale potom už následuje poměrně velká nuda :-(. Dost mne to mrzí, protože jsem se na knihu opravdu těšila...

MadamC
24.01.2018 4 z 5

Kniha mne velmi bavila. Asi je to také tím, že miluji jógu a zajímám se o podobný styl života jako hlavní hrdinka. Také mi mnohé dala a utvrdila jsem se v názoru, že dělat něco proto, že je to tak podle společenského hlediska správné, je opravdu nesmysl a nic dobrého to člověku nepřinese. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.

Sandalkar
13.01.2018 3 z 5

Takový humbuk kolem téhle knihy a já se s ní trápila týdny. Neutíkalo mi to, hlavní hrdinka mi nebyla úplně sympatická. Hvězdičky autorce dávám za vylíčení exotického prostředí...

PavlínaAlžběta
10.01.2018 3 z 5

Knihu již mám nějakou dobu a když jsem se kdysi pustila do čtení, odložila ji, dočetla ji nedávno z nudy a prostě nejsem typ čtenářek, které se nad románem, který byl i zfilmován rozplývají. 4tivé to občas je, ale mnohdy mě pasáže nudily, opět pohádka pro dospělé ženy a mladé dívky, občas nereálné. V části Itálie děj se lehce četl, v Indii jsem se začetla o něco více, ale stále žádné uchvácení. Předávání nějakého hlubšího filozofického naplnění nebo energie, totální hloupost. Později jsem dlouhé pro mě nudné pasáže přeskakovala a závěr romantiky všichni znají. Už ne. Ráda čtu romantické romány, ale toto mě nepadlo do oka.

Mixy
28.12.2017 5 z 5

Tato kniha není pro každého. Stačí se podívat na film a hned člověk pozná, jestli si chce přečíst i knihu. Já jsem hned věděla, že tu knihu budu milovat. Není to žádný akčňák. Tenhle příběh se musí prožívat a vychutnávat. Líbí se mi, že je to ve stylu cestopisu. Je poznat, že autorka skutečně pronikla do krás jednotlivých kultur a zjišťovala si různé informace, zejména je to poznat na období prožitém v Indii. Čtenář se musí soustředit, aby vstřebal to množství informací o duchovním světě, které se na něj sypají. Pro mě to bylo moc krásné, motivační a s nadsázkou řeknu i spirituální čtení. Nečekejte žádný klasický romantický biják, je to inspirace.

Anceroh
04.12.2017 3 z 5

Čekala jsem to čtivější. Itálií jsem se musela prokousat, ale Indie se mi moc líbila. Bali také šlo, ale už to bylo trochu zdlouhavé. Film byl pojat o moc lépe.

ddkk
07.11.2017 3 z 5

Nejlepší část je část italská, zbývající už mne příliš nenadchla, ani se mi nechtělo dočíst. Ve srovnání s filmem a Julii to byla místy dost velká nuda...

KateTheBlogger
05.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla už třikrát, nebo čtyřikrát, a pokaždé si v ní najdu něco nového. Moje nejoblíbenější část je Itálie.

NeradovaKatka
24.09.2017 1 z 5

Nemohu si pomoct, kniha mě zklamala, už od začátku jsem jí nepřišla na chuť a po Itálii jsem už spoustu pasáží přeskakovala. Není to zkrátka můj šálek kávy.

Sova15
08.09.2017 4 z 5

Na knížku jsem se těšila. Dávno jsem viděla film s Julií Roberts a moc se mi líbil. Jak to tak bývá, v knize je toho víc. Itálie mě nadchla, chápu lásku k jídlu. Některé další pasáže byly trochu zdlouhavé, ale myslím, že většina toho, co bylo napsáno mělo pospolu smysl. Nevím, zda pisatel "Zlý jablko" je žena či muž. Ale my ženský, to takhle máme. Stále je v něčem hrabeme, i třeba po roce. Těžko za něčím úplně zavřeme dveře.

ZlýJabko
05.09.2017 1 z 5

Oukej. Prohrál jsem sázku, musel jsem to přečíst.
Nevidím ale jediný důvod, proč by tenhle šmejd mohl někdo chtít číst dobrovolně.
Kvůli hrdince? Ženská těsně po třicítce, která je dobře zajištěná a tak emancipovaná a inteligentní, že jak jí manžel pošle rozvodový papíry, je z ní v tu ránu zdeptaná slepice s charismatem hadru na podlahu.
Jak, proboha jak může třicetiletý exemplář samice Homo Sapiens ve 21. století "nevědět, co má se životem dělat"? Chápu, že někoho zničehonic chytne wanderlust (čti toulavá, ale víc kůl), ale mít hlavu vymletou tak, že se i na konci knihy po zdánlivé katarzi a "spirituálním probuzení" bez přestání hrabe v předchozích vztazích mi trochu napovídá, že autorka má podobný problém s psychikou jako autorky takových blbin jako je Twilight a Padesát odstínů.
Svatej Krišno.

Mojepočteníčko
23.08.2017 3 z 5

Pokud jste milovníky knih stejně jako já, určitě pochopíte mou bezmoc, která se mě zmocnila na dovolené, když jsem zjistila, že kniha, kterou jsem si přibalila na týdenní kemp tour s mým milým, mě nebaví. A tudíž vlastně nemám co číst. V rámci udržení své "válečné linky" a v touze po odlehčení, jsem vybrala knihu Osudy dobrého vojáka Švejka. Věřila jsem, že Haškův humor bude na dovolenou tou nejlepší možnou volbou. Ale pletla jsem se. V nejkratší možné době jsem přepadla knihkupectví a chňapla po knížce Jíst, meditovat, milovat od spisovatelky Elizabeth Gilbertové. Měla jsem ji už dlouho na seznamu a její měkká vazba byla pro zbytek cesty naprosto ideální volbou...

Hlavní hrdinkou je autorka sama. Prožívá těžký rozvod, který ji vnitřně hodně poznamená. Díky několika pracovním cestám a událostem, se rozhodne podniknout roční cestu po třech zemích. Itálii, Indii a Indonésii. V každé z nich touží objevit něco jiného a především najít znovu sebe samotnou.

Kniha pro mě byla něco mezi cestopisem, šmrncnutým motivační literaturou pro ženy. A je pravdou, že se pro mnoho z nich stala velkou oporou a inspirací. Možná právě kvůli žánrovému zařazení jsem z ní nebyla příliš uchvácená. Nemohu ale ani říct, že mě vyloženě zklamala. Objevila jsem samu sebe hned v několika pasážích a ztotožnila se tak s autorkou samotnou. Ale nejspíš jsem prostě čekala román s takovou tou špetkou "něčeho navíc", který zcela pohltí moje ženské srdce. A to se nestalo.

Tato knížka je zcela jistě otázkou osobního vkusu, a proto ji k přečtení určitě doporučuji :-)

katerina3633
12.08.2017 3 z 5

Opět začátek knihy super, v hodně věcech jsem se našla. Celou dobu v Itálii se mi kniha četla úžasně. Ve zbytku knihy mě zaujalo již jen pár myšlenek.

Jujkyna
10.08.2017 3 z 5

Tohle byla jedna z těch knížek, které jsem si chtěla moc přečíst, ale nechtělo se mi. :D Vím, jak to zní, ale je to tak. A popravdě - asi bych si ji nikdy nepřečetla, kdybych nenarazila na audioknihu. Ta mě utvrdila v tom, že bych ji při běžném čtení asi odložila - některé pasáže jsou zdlouhavé. Nicméně musím říct, že ve mě zanechala mnoho pozitivních dojmů něco se svým životem udělat, udělat nějakou změnu a zamyslet se nad tím, jak žiju teď. A to byl (aspoň myslím) účel. Audioknihu doporučuju o to víc, že se můžete zamýšlet i při uklízení :D.

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 476x