Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

verun.ne
19.05.2020 3 z 5

Téma hledání sebe sama je vždy zajímavé, jelikož jsou nastoleny otázky, které si člověk kolikrát nechce ani položit, a je také zajímavé sledovat proměnu člověka, které se týká. Klobouk dolů před autorkou a každým člověkem, který se opravdu odhodlá a zcela změní svůj život, myšlení, prostředí a tak dále a tak dále. Věřím také, že kniha má ambice některým lidem zcela změnit život, u mne se tak bohužel nestalo. Některé pasáže byly velmi zajímavé, vedly od otázky k zamyšlení a možnému řešení. Celkově mi ale styl psaní a vyprávění moc nesedl, zřejmě to bylo mým aktuálním rozpoložením (když člověk aktuálně má pohodu, hůř se dokáže vcítit do takového příběhu). Knihu jsem zvládla přelouskat, ale bylo to spíše trápení než zábava (až na pár částí). Knihu jsem uložila do knihovny a určitě jí zkusím dát druhou šanci. Celkově jsem ale čekala víc tzv. na dřeň, od různých recenzí, anotací atd.

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

U teto knihy nechapu nizke hodnoceni. U filmu rovnez neni vysoke. Pro me byla tahle kniha hnaci motor za odstehovanim se do ciziny. Diky ni jsem nasla odvahu a neco se svym zivotem udelala. Pro me je to kniha cislo 1!:-) ano.. neni to nejaky literarni zazrak, ale je to pribeh, ktery mi je strasne blizky a miluju ho..

Leusee
31.03.2020 4 z 5

Miluju veškeré příběhy cesty za sebepoznáním a miluju i tenhle. Jediné co mě nebavilo byla pasáž v Itálii, jelikož mi přišlo že dokola jen čtu do jaké restaurace Liz šla a co si objednala. Jakmile ale přišla na řadu Indie a Bali tak jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Zvlášť asi proto, že jsem se zrovna z Indie vrátila a vše co se týče meditace a východní způsob žití mě naprosto fascinuje. Navíc těžce bojuju s meditací a nezastavitelnou myslí přesně jako Liz, takže bylo lehké se s ní ztotožnit. Díky celé části o Bali mám teď nutkání navštívit Bali víc než kdy dříve.

dia.riedl
29.03.2020 2 z 5

Trochu jsem čekala, že to bude víc odlehčené. První dvě části mě ale vůbec nebavily, poslední část se mi nevím proč četla nejlépe, ale pořád jsem narážela na něco, co mě rozčilovalo. Asi je to tím, že k těmto věcem ohledně duchovního rozvoje jsem docela skeptická. Čekala jsem, že se u knížky víc pobavím.

LusiaLu
11.03.2020 5 z 5

Skvělá, úplně mě pohltila, mohla být i delší, vůbec nenudila.

josefina_silena
27.02.2020 3 z 5

Jednoduchá kniha o jedné životní etapě autorky. Není to žádný literární skvost, ale jako oddechovka je to příjemné čtení. Na můj vkus bylo dílo trochu až moc spirituální, ale nevadilo mi si zase jednou přečíst neobyčejný životní příběh jedné úplně obyčejné ženy, která je shodou okolností spisovatelka. Knihu jsem četla v angličtině kvůli výzvě, jinak bych asi neměla tak velkou motivaci knihu dočíst. Nelze asi říct, jestli je to dobrá nebo špatná kniha, prostě vám buď v období čtení sedne nebo ne.

Vierka_kikanika
19.02.2020 2 z 5

Od knihy som mala veľké očakávania, ale nudila ma. Ani som ju nedokázala dočítať do konca.

wildprincess
24.01.2020 2 z 5

Bohužel....musela jsem se do knihy velmi nutit.... :(

Jana-Marie
09.01.2020 5 z 5

Moc ráda cestuji a asi i kvůli tomu se mně tato kniha moc líbila. Příjde mi ale, že na ni člověk musí být správně naladěn, asi není pro každého.

Aribana
22.12.2019 2 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a pak viděla film. Možná se na mě bude leckdo zlobit, ale znám spoustu jiných knih, které mě oslovily daleko víc.

katerina4946
09.12.2019 2 z 5

Neviděla jsem film, plánuji se na něj podívat. Kniha mě ze začátku velice zajímala, ale druhou polovinu jsem překousala jen z povinnosti. Musím říct, že mě už doslova vůbec nebavila a nemám pocit, že by mi něco dala. Kdybych ji nečetla v angličtině, nedala by mi asi nic. Vše bylo hrozně zdlouhavě popisováno, naprosto zbytečně čtenáře unudí. Námět sám o sobě přitom není vůbec špatný!

Katuska88
31.10.2019 3 z 5

Já jsem zatím neviděla film, takže za mne určitě až trochu nereálná představa, jak mohli podle této knihy udělat jakýkoliv scénář, natož aby filmové zpracování mělo úspěch.
Neumím si představit, co by mohli do toho filmu dát a jakým způsobem zpracovat, tak se na něj asi jen ze zvědavosti podívám.
Nemůžu říct, že by byla kniha vyloženě špatná. Chvílemi mne bavila a chvílemi zase vůbec.
Bylo v ní několik opravdu chytlavých a zajímavých myšlenek, taky spousta mnohdy užitečných a zajímavých faktů o navštívených zemích, ale taky bohužel spousta nesmyslů okolo.
Příliš mnoho úvah, téměř žádný děj. Na druhou stranu obdivuji autorku, že sdílí se širokou veřejností tolik velmi soukromých záležitostí a hlavně tolik soukromých myšlenek.
Celkově hodnotím okolo 70%.

KamčaPer
13.09.2019

Nádherná knížka.. miluji ji i film :)

hanka33
20.08.2019 2 z 5

Oddechová, odpočinková kniha. Ve srovnání s filmem mě více oslovil film.

Coucouha
30.07.2019 1 z 5

Film se mi celkem líbil a viděla jsem ho už cca 3x a vždy se na něj ráda znovu podívám. Proto jsem si pořídila i tuto knihu a musím říct, že tady se až taková radost z díla nekonala. Nevím, připadá mi to jako nějaký podivný holčičí seriál...hlavní hrdinka se chová na můj v kus až moc rozmazleně. Vím, že to má působit tak, že se hledá, ale nenadchlo mě to. Takových zápisků máme asi skoro každá ve svých deníčkách až moc...nemusím to ještě číst i v knižní podobě. Takže ne-e.

Layyen
21.07.2019 2 z 5

Lepší než film, ale je to tak trochu telenovela, skoro nic se neděje.. Na oddech a odpočinek dobré, ale jinak spíš prázdné povídání tak nějak o ničem konkrétním

Bomber
18.07.2019 1 z 5

Vždycky, když jsem viděl nějaký dokumentární pořad o různých světových sektách, přemýšlel jsem o tom, jak asi uvažují lidé, kteří se stávají členy takových společenství. Elizabeth Gilbertová a její úvahy o Bohu a duchovnu mi na tuto otázku poskytly téměř vyčerpávající odpověď. Hysterická a afektovaná hrdinka knihy hledá poměrně dlouze a rozvláčně samu sebe a dlužno říci, že tak činí především prostřednictvím značně povrchního poznání nejrůznějších dějů, věcí a osob. Osobnost muže vhodného k hluboce duchovnímu vztahu tedy poznává "podle italských očí", krásného těla a toho, že si říká guru, nebo je tak nějak podobně hluboce "duchovní". Tímto způsobem se pak dostane k vyprávění ve stylu "červené knihovny", kdy srdce zpívá, ňadra se dmou a těla sepjatá rozkoší až k nebi ve chvíli opojení dosahují nirvány a abych nezapomněl...Boha. Boha jeho! Kniha neobsahuje ani stopové prvky humoru či nadhledu a je smutné, když se něco tak melodramatického a afektovaného stane bestsellerem. Ale já údajně nejsem cílový čtenář této knihy, neboť toto dílko je prý zajímavé především pro ženy. Takže jen pro blaho své - i blaho lidstva - tiše doufám, že opravdu ne pro všechny.

lištička123
17.07.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila, i když tentokrát musím říct, že film byl zajímavější.

Jenny055
07.07.2019 1 z 5

Tento typ kníh zvyčajne nečítam, ale v rámci čitateľskej výzvy som už veľakrát zistila, že ma vedia chytiť aj knihy, po ktorých by som nikdy nesiahla. Ale táto bola pre mňa doslova utrpením. Stále som čakala, že sa z tých rečí o hľadaní "boha, duchovna, ..." niečo vyvinie, že to k niečomu povedie, ale trvalo to hodiny a hodiny a bola som stále otrávenejšia a otrávenejšia. Zaujímavé časti boli len tie cestopisné, to jediné sa dalo čítať.

tynka65
03.07.2019 3 z 5

Film miluju, knížka se mě moc nedotkla,..

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 476x