Jíst, meditovat, milovat

Jíst, meditovat, milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21850/bmid_jist-meditovat-milovat-VlO-21850.jpg 4 972 238

Pouť pro mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií Úspěšná, dobře zajištěná novinářka po rozvodu s manželem a dalším nevydařeném vztahu prochází krizí, má pocit, že zklamala okolí i sebe. Rozhodne se odpoutat od všeho, čím dosud žila, opouští zaměstnání a vydává se sama na roční cestu kolem světa v naději, že pochopí, kam vlastně chce svůj další život nasměrovat. Na první zastávce v Itálii jí okouzlí italská bezprostřednost, žena pookřívá a bezstarostně vychutnává stejnou měrou nezávazné dvoření i bezkonkurenční kuchyni. Po čase odchází na čtyři měsíce do Indie, kde se v ášrámu usilovně pokouší prostřednictvím meditací najít cestu do vlastního nitra a ne vždy se jí to úplně daří. Hrdinčina cesta končí v Indonésii, kde se stane na ostrově Bali žačkou místního šamana. Nakonec, obohacena setkáním s odlišnými kulturami si postupně vyjasňuje vlastní představy i cíle a své cestování uzavírá s pocitem, že nyní již dokáže uvést svůj život do rovnováhy a stanovit jeho základní hodnoty.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Metafora

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Tyeen
22.07.2015 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem toužila přečíst i knihu a musím říct, že jsem to zvládla jedním dechem. Kniha se mi líbila ale daleko víc, do větší hlouby totiž seznamuje s pocity hlavní hrdinky a popisuje, co prožívá a jak se jí daří nalézt smysl vlastního života. Také navštívené země a její obyvatele daleko lépe vystihuje a čtenář může ve své fantazii perfektně prožívat všechny zážitky s hrdinkou. Doporučuji k oddechu i zamyšlení.

pecka02
20.07.2015 5 z 5

Musím přiznat, že jsem se do této knihy nechtěla moc pouštět. Viděla jsem první film, od kterého jsem očekávala mnoho, a ten zklamal. Opět ale zvitězilo: nesuď knihu podle filmu a také příznivá cena v Levných knihách :))) A jsem ráda! Knížka je o tolik hlubší než film. Liz je sympaťačka a i když za sebou nemám rozvod jako ona, dokázala jsem se do ní vžít. Nejvíc se mi líbila indická část. Nevím, jestli je to tím, že jsem Indii navštívila a úplně mě nadchla, nebo prostě jen tím, že mám taky opičí mysl a celkově problém se zklidnit :) Některé poznatky z meditace určitě využiji. Určitě bych knihu doporučila.

sarekaslukova
17.07.2015 4 z 5

Knížka nebyla špatná, ale tak trochu jsem si představovala něco jiného. Myslela jsem, že se mi nejlépe bude číst první část- Itálie, protože Itálii miluji, ale dopadlo to tak že mi zabrala nejvíce času. Možná že to bylo tím, že tak pořád byly hodně narážky na rozvod. Zato poslední část se mi četla jedna báseň, přestože o Bali toho vím velmi málo. Rozhodně se musím i podívat na film, jelikož v něm hraje Julia Roberts :-).

Thamilka
16.07.2015 3 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu... takže mám i srovnání:
řekla bych tak 50:50 :-) film byl určitě pěkný, ráda se na něj znovu podívám, ale v knize byly více vystiženy autorčiny pocity, což se mi moc líbilo.
Kapitola Itálie - super, moc se mi líbila a už při čtení této kapitoly jsem se těšila na Bali... Jako hodně lidí jsem v Itálii byla, takže její apetit jsem chápala...
Kapitola Indie - zde jsem nebyla, zatím... ale krásná kapitola, moc jsem se zde poučila a zaujala mě i forma meditace a jak opravdu musí být těžké třeba nějakou dobu nemluvit a v klidu si sednout - vyzkoušejte... :-)
Kapitola Bali - na Bali jsem byla, miluju město Ubud, ale tato kapitola mě nesmírně zklamala, ze začátku to šlo, ale od asi 83. kapitoly mě kniha strašně přestala bavit a prakticky jsem ji dočetla tak nějak nuceně - nevím proč - možná ještě nepřišel ten správný čas a až ji budu číst někdy znovu, bude kapitola pro mě lepší :-)

Doporučuji přečíst všem, co se hledají a baví je meditace, jídlo, milování a vše, co k životu patří :-)

mira.l
08.07.2015 4 z 5

Vím, že to není zrovna typické čtení pro chlapy, a jak koukám, jsem jeden z mála komentujících:). Já si tu knihu pořídil, abych měl srovnání s filmem, takže komentář spíš pojmu jako srovnání obou verzí. A jaké že je srovnání? Jak už to v podobných případech bývá, knižní podoba lépe vystihuje vnitřní pocity, myšlenky a emoce autorky, to se zvláště tehdy, je-li příběh vyprávěn ich-formou, filmovou podobou vystihuje dosti špatně. S něčím podobným jsem se poslední dobou setkal třeba v případě Divočiny od Ch. Strayed.
Knížka je napsaná docela čtivě, hlavně "italská" pasáž, ale dá se vydržet i místy poněkud nudnější část věnovaná Indii. Ledacos z knížky ve filmu chybí, ale to tak bývá, do filmu zkrátka nejde nacpat všechno, něco málo mi přijde lépe zpracováno a vyjádřeno ve filmu, o dost více naopak v knize. Životní příběh autorky je velice zajímavý, podobnými kotrmelci asi prošel nejeden z nás, no ne každý je schopen to vyřešit tak, že za minulostí udělá tlustou čáru a vyrazí na rok do světa hledat sám sebe, převážně cestou duchovní očisty meditacemi a modlitbami. V tomhle směru mi nezbývá než před autorkou smeknout.
V zásadě zklamaný určitě nejsem, jak už jsem uvedl, knížka je vcelku čtivá, a jako takovou ji beru, na druhou stranu na rovinu říkám, že ačkoliv je v ní několik jistě zajímavých duchovních myšlenek a velikých životních pravd, rozhodně jsem v tom nehledal pro mě osobně nějaké duchovní poučení, návod na další ubírání se životem nebo něco takového, zkrátka jsem si jí rád přečet a líbila se mi. Nevylučuji, že se k ní někdy vrátím.
Jen tak mimochodem: na mnohých místech jsem si za jednotlivými scénami jasně vybavil Julii Roberts, které si myslím, že ta role ve filmovém zpracování sedla velmi dobře a trochu mě mrzí, že ten film je obecně poněkud podhodnocený, já ho mám rád hlavně po vizuelní stránce.

Nikuskaaa
26.06.2015 2 z 5

Kniha na mě byla příliš zdlouhavá a tím pádem i místy nudná.

Anna 13
27.05.2015 5 z 5

Na stránkách této knihy jsem spolu s Liz navštívila Itálii, Indii a Indonésii. Doslova jsem tam byla s ní. Je to nádherná kniha od které se neodtrhnete a zároveň v ní budete chtít ležet navěky. Liz mi byla sympatická a navíc opravdu přenádherně píše.
Strašně se mi líbila prostřední část knížky. V Indii v ášramu jsem se dozvěděla strašně moc nových věcí a zajímavostí o náboženství, duchovnu a životních filozofiích. A jsem přesvědčena, že se chci v životě naučit meditovat. V Indonésii jsem našla úžasné postavy: Ketuta Lijera a Wajan. Ty si budu pamatovat opravdu hodně dlouho.
V knize je toho TOLIK...
Všem doporučuji. Přeji krásný pobyt ve třech zemích na I...

Alisce
19.05.2015 3 z 5

Autorka v knize krásně popisuje její pohled na víru. Nemusíte se tohoto tématu, ale bát, protože o víře není uvažováno nějakým otravným způsobem. Dále jsou zde překrásně popisovány místa, které autorka navštívila. Nádherná kniha, plná inspirace.

ctecka_knih
09.05.2015 5 z 5

Po přečtení knihy jsem shlédla film a k tomu mám jedno slovo FUJ.
Kniha se mi moc líbila, je tam několik myšlenek, se kterými se velmi ztotožňuji.

ivet2481
26.04.2015 5 z 5

Krásně psaná knížka, která nutí i k zamyšlení.

helkol
19.04.2015 4 z 5

Inspirativní a zároveň vtipně napsaná knížka, která mě po celou dobu bavila

sarash
01.04.2015 5 z 5

super pohodova knizka,spousta veci k zamysleni

simaG
01.04.2015 4 z 5

Kniha fajn, ale ve filmu jsem ji nějak moc nepoznala. :/

Lucouš
10.03.2015 4 z 5

Konec byl nejlepší, začátek nic moc. Kniha je to celkem dobrá a poučná. Líbí se mi :)

jane1234
02.03.2015 2 z 5

Musím napísať, že film bol lepší.

LuckaH2
21.02.2015 5 z 5

Pro mě nádherná kniha, mám podobný pohled jako autorka na víru, jógu, takže v mnoha ohledech pro mě byla inspirativní a mohla jsem si z ní něco odnést. Vše je popsáno s nadsázkou a vtipnými přirovnámí, že lze to vážné zapamatovat i jinak. Poučné pasáže o místech, kde jsem nikdy nebyla ale klidně bych se tam podívala. Kniha není žádná literatura, která má být klasikou nebo si hrát na "vím všechno o všem", je o hledání sama sebe a řešení k problémům, které potkavají každého z nás.

patricka
10.02.2015 5 z 5

Krásný životní příběh podle skutečné události. Moc se mi líbilo, jak si Liz putování užívala podle svého. Díky téhle knížce jsem začala víc věřit na čtení z ruky :)

sabanka
07.02.2015 1 z 5

Nejvíce mě bavila první část další už se nedaly číst . Itálie byla o něčem ,ale druhá část mě svou pointou nezaujala ,a proto jsem se neprokousala ani k poslední části

sarash
05.12.2014 5 z 5

Kniha patri k mym nejoblibenejsim,vystizne popisuje kultury vsech tri zemi, ktere hlavni hrdinka navstivi, doporucuji.

marikakk
30.11.2014 4 z 5

Tuhle knihu zbožňuju. Sáhnu po ní vždy, když zrovna nemám co číst. Jediná věc, která je v knize nesnesitelná je část Indie. Meditace, modlení a Buddha nic pro mě. Zato Itálie, Řím a spousta jídla, to se čte velmi dobře. Indonésie průměr. Hlavní postavu Liz mám ráda, je prostě sama sebou.

láska meditace cestování rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Elizabeth Gilbert
americká, 1969
2007  73%Jíst, meditovat, milovat
2014  81%Podpis všech věcí
2016  78%Velké kouzlo
2011  67%V dobrém i ve zlém
2021  70%Město dívek

Kniha Jíst, meditovat, milovat je v

Přečtených1 477x