Jiskra života

Jiskra života https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35474/mid_jiskra-zivota-M0Q-35474.jpg 5 1823 226

Silně humanisticky akcentovaný román je obrazem života v jednom z německých koncentračních táborů, kde byli internováni nemocní vězňové. Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Der Funke Leben , 1952

Barunka_riot
26.01.2020 5 z 5

Knihu jsem dostala od dědečka se slovy, že jsou věci, které nesmíme zapomínat.
Dodnes je moje nejoblíbenější a taky nejbolestnější kniha vůbec. Pokaždé mě rychle vrátí na zem a připomene mi, co všechno mám a jak jsem šťastný člověk.
Remarque je moje srdcovka, umí tak dobře popsat pocity, situace, místa a povahy, že je bolestné tento příběh dočíst. Cítíte se během čtení skoro až fyzicky špatně, postupně vám dochází, co vám dříve neseplo a zavřete knihu se slzami v očích. Knihy, které budí emoce mají u mne stálé místo. A ty, co navíc popisují hrůzy, které nesmí být zapomenuty, obzvlášť.

gerard
22.01.2020 5 z 5

Mám přesně tohle vydání, moc jsem si nepočetl - jsou tam bílé dvojstránky

Kamys
04.01.2020 5 z 5

Silná kniha o takové hrůze, že už ji člověk skoro přestává vnímat (musí přestávat vnímat, pokud chce přežít), a opatrné naději. Koncentrační tábor, posledních pár měsíců 2. světové války. Vězni postupně registrují náznaky, že konec války se blíží - ale jejich životy visí na vlásku každou minutu, budou mít dost štěstí, aby přežili až do konce? A přitom si kladou otázku, jestli po těch útrapách vůbec budou schopni žít "normální" život. Remarque vykresluje i pohled z druhé strany, ze strany vedení koncentračního tábora, sadismus, ale i klasické přesvědčení "já nic, já jen plnil příkazy".
Velmi čtivá kniha, která jde na dřeň.

Aleh
22.12.2019 4 z 5

Erich Maria Remarque dokázal popsat válku a válečné útrapy lidstva skutečně velmi věrohodně a to z nejrůznějších úhlů pohledu. Tentokrát se zaměřil na samotný konec války na jaro roku 1945 na dění v jednom z kocentračních táborů... Nezadržitelně se blíží konec války a lidé začínají věřit, že by mohli to peklo přežít. Ale nacisté nepolevují ve svém běsnění... Silný čtenářský zážitek.

zbožňuju_knihy
19.12.2019 5 z 5

Obsahuje spoilery:
Tak teď, po přečtení Remarquea, mám chuť změnit své hodnocení u některých knih jako je třeba Hana, Nabarvené ptáče, apod.
Počet * mi nestačí na hodnocení Jiskry života.

Začínám mít podezření, že hlavní postavy románů od EMR vždy na konci zahynou.

A co ke knize říct, co už nebylo řečeno..?
Přečetla jsem ji bez problémů, ale když jsem ji chtěla vyprávět známému, najednou jsem si uvědomila, že mám nejednu slzu v oku. To myslím, mluví za vše.

Rolada88
17.12.2019 3 z 5

Povinná četba na škole do teď si dobře pamatuji

monci6485
28.09.2019 5 z 5

Krutá doba, kde lidský život neznamená nic a o přežití rozhoduje kousek chleba..

Medulka.013
01.09.2019 5 z 5

My jsme vlastně šťastní lidé, že můžeme žít v této době, která sice není dokonalá, ale alespoň se nepereme o kůrku chleba a o tu jiskru života..

Radka1911
02.07.2019 3 z 5

Měla jsem v životě období, kdy byl E. M. Remarque mým nejoblíbenějším spisovatelem. Prostředí, ve kterém se odehrává román Jiskra života ale pro mne bylo v době, kdy jsem ho četla, až nesnesitelně drastické. Toto je opravdu čtení pro silné povahy.

DeepSea21
18.06.2019 5 z 5

Úžasná kniha o tom co všechno dokáže lidská vůle a co všechno zmůže opravdu silná osobnost.
Některé pasáže byly opravdu velice dobře popsané,úplně jsem děj viděl před očima.
10/10

žlučníkář
05.04.2019 4 z 5

509 je asi jenom číslo. Z člověka toho už moc nezbejvá. Přežívá si v pracovnim koncentráku na konci války, v oddělení, kde se už nemaká, ale jenom čeká na smrt. Je už ostřílenej a s jemu podobnejma kámošema dokáže pani s kosou zahnat o další den. Jde to až do osvobození tábora, což ještě nemusí znamenat, že všichni přežijou a budou se mít dobře.
U knížky se člověk moc nezasměje. Spíš jde z toho, čeho lidi byli, jsou a budou schopní hrůza. Všichni jsou kostlivci a když má někdo možná kůrku chleba v kapse, vrhnou se na něj a vlastně mu neublížej, protože jsou tak slabí, že jejich rány jsou spíš jako poplácaní i když bušej třeba v šesti kostlivcích.

Od remarkovic erika to u mě neni zas tak oblíbená věc. Je sice dobrá, ale u ostatních se dá najít alespoň něco, čemu se jde zasmát na to jaká to byla děsná doba. Tohle je spíš jako přehlídka nepřetržitýho utrpení. Na tohle smrtka potřebovala nějakou kosu z receptáře asi.

lenyleny
06.03.2019 5 z 5

Je pravdou, že se o krutostech z války a zejména koncentračních táborů nečte snadno,ale tato kniha vlastně umění spisovatele, vše vyjádřit a popsat mne uchvátilo. Před nedávnem jsem četla knihu Krabice živých- je to kniha s podobným námětem, ale toto je mistrně napsané. Pro mne asi nejlepší kniha od tohoto PANA spisovatele.

Nomia
24.02.2019 5 z 5

Remarque nikdy nepsal zrovna roztomilé pohádky na dobrou noc, ale to, co se mu povedlo v Jiskře života bylo až nevídané.

Tahle je kniha je naprostá esence zmaru, deprese a lidské zrůdnosti, to jak skvěle dokázal pracovat s atmosférou, negativními pocity a temnými stránkami charakteru postav je i na dnešní dobu naprostá špička.

Jiskra života má neskutečné grády, je to přesně typ knihy, kterou i když na chvíli odložíte, tak na ní musíte stále myslet. I když na Vás působí znepokojujícím tíživým dojmem, tak i tak máte stále touhu číst dál a dál. Tohle je dílo, které i největšího cynika nenechá chladným.

Je to jedna z nejlepších knihy, které jsem četla, na "509" se nedá zapomenout.

palka452
19.01.2019 5 z 5

Knížka která je moc smutná,ale zároveň plná Naděje a optimismu. Autora jsem měla od dětství přečteného ,ale nikdy jsem netušila že napsal něco podobného.

Evaho73
05.11.2018 5 z 5

"Ten, kto nikdy nečítal, žije len jeden život. Ten, kto čítal, môže žiť tisíce životov."

Pri čítaní tejto knihy som i ja intenzívne preživala životy kostlivcov z koncentračného tábora Mellern, ktorí boli iba anonymnými číslami až priveľmi často sa rozplývajúcimi do vzduchu komínom zo spaľovne mŕtvol. Ľudia tu umierali nielen od hladu, vyčerpania alebo rukami nacistov, ale rovnako vlastným sebectvom, rezignaciou a apatiou k životu.
Výnimkou bolo azda iba tucet veteránov, zachovávajúcich si svoju ľudskosť, ktorí svojim spolutrpiteľom dokázali vliať aspoň iskričku nádeje v každodennom boji o prežitie

Autor podrobnou charakteristikou postáv a naturalistickými opismi scén dodal celému dielu punc reálnosti a vysokej kvality.

Rihatama
02.11.2018 5 z 5

Kde se v člověku zbitém, k smrti zbědovaném, vyhládlém, brutálně mučeném a ponižovaném a v nelidských podmínkách přežívajícím, ještě pořád bere síla k životu? Živoucí mrtvoly v německém koncentračním táboře, jako ten s číslem 509, kde smrt může přijít každou vteřinu, ale neztrácí naději a víru v život a dokonce ani lidskost, v hlubokém kontrastu ke strojové nelidskosti esesáků. Má dnes člověk vůbec právo brát si sám život, o který druzí tak zoufale a urputně bojovali? Remarque, jakoby sám z té páchnoucí, černé, studené díry, bezmasá kostra obalená zjizveným pergamenem v roztrhaných špinavých cárech, promlouval. Jak sugestivní. Jak ohavné. A pro mne zhola nepředstavitelné. Homo sapiens... Kde se to zlo v nás bere? Silné, poutavé dílo, které nepostrádá spád a napětí. Konec války už na dosah... a přece v nedohlednu.

Terezulina
31.10.2018 5 z 5

Uf...no....opět silný příběh....za mě krásná kniha, stojí za přečtení. Já mám prostě ráda pana Remarqua.

železňák
25.10.2018 5 z 5

Dokonale dilo pana spisovatele. Emoce v plne syrovosti, lidske pocity a vlastnosti odhaleny az na dren, konotace valky nepodstatna. Velkolepe.

Sarriii
16.10.2018 5 z 5

Absolutně skvělá knížka. Čte se jedním dechem, vtahuje do děje. Fakt sem neustále chtěla vědět, co bude dál. Za mě nejlepší knížka od tohoto autora a to jsem přečetla snad všechny. Jedinečná, opravdu jiná. Všechny jeho ostatní knížky jsou taky skvělé, ale moc se mezi sebou neliší. Tato vyčnívá! Super

esterkucerova
31.08.2018 5 z 5

Remarque je jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších autorů.
Není jediná kniha od něj, která by mě nebavila nebo snad nevtáhla do děje.
Jiskra života je moje nejoblíbenější.
Neuvěřitelný příběh o nezlomném duchu, víře v lepší zítřky, síle přátelství a soudržnosti.
Konec mi vehnal, jak to už u tohoto autora bývá, slzy do očí a moc bych si přála aby to, co ve svých knihách popisuje, byla jen fikce...
Jedinou nevýhodou Remarqua je ta, že ne vždy jsem schopna ho číst, jelikož na jeho knihy vždy potřebuji být v naprosté psychické pohodě, aby mě nepoložily úplně.
5/5*
"Když někdo řekl, že válku zavinili židé, řekl jsem: a kolisti. Když se někdo zeptal, proč kolisti, opáčil jsem proč židé.."