Jiskra života

Jiskra života https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35474/mid_jiskra-zivota-M0Q-35474.jpg 5 1826 227

Silně humanisticky akcentovaný román je obrazem života v jednom z německých koncentračních táborů, kde byli internováni nemocní vězňové. Autorův pohled za dráty této továrny smrti nic nezakrývá, nezatajuje, netlumí. Děj se odehrává na počátku jara 1945, kde již ani vězňům nezůstávají utajeny příznaky blížícího se konce války. Nacisté se stávají ještě bezcitnějšími, člověk je v těchto podmínkách pouhou lovnou zvěří, ale všichni vězňové přesto do poslední vteřiny svého života doufají, že toto peklo nakonec přežijí. Silné dílo končí osvobozením tábora.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Der Funke Leben , 1952

capricorn__
15.08.2022 5 z 5

Jsem velmi vybíravý a skeptický vůči válečným knihám, protože se autoři často svezou na kruté době bez toho, aby do románu vložili nějakou uměleckou hodnotu. S tvorbou známého autora nejsem příliš známý a jediné, co jsem od něj přečetl, je "Na západní frontě klid", a to se mi příliš nelíbilo, protože jsem musel číst na sílu do školy. "Jiskra života" mě bavila více už kvůli dobrovolnosti. Pozitivně hodnotím, že kniha není psaná z pohledu pouze jednoho člověka, ale podává jasné svědectví o jedné části válečné historie, a to podrobně, ze všech možných úhlů. Byť čtenář od začátku ví, jak kniha pravděpodobně skončí, stejně je děj velmi napínavý. Kromě toho se mi moc líbí autorův styl psaní, jeho metafory a velmi uvěřitelné rozhovory, ale i vnitřní monology. Zaujalo mě i to, že Remarque nikomu nevnucuje svůj názor a neukazuje sympatie vůči postavám, jen vše zachycuje, jako kdyby stál přímo u toho a jen zapisoval, co viděl a slyšel. Doporučuji.

kuruteku
10.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Vlastně příběh pár dní, lidí, o kterých toho mnoho nevíme, v době a místě, o kterých je toho napsáno mnoho. A mnohdy lépe. Nicméně pohled autora je tak jedinečný, tak humanistický, zemi jeho dílo mne zasáhlo. Až jsem litoval, že ani 509, ani Goldstein, Bucher a další se nedočkali. Jenom poznámka: Ahasver přežil nebo ne?
Otázka je, jestli ti, co nechápou, by vůbec byli schopni pochopit.

Robin86
04.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Perfektní kniha, brutalita, ale i humanismus mezi vězni zároveň..obžaloba nacismu, která byla cítit především v dějově lince vyprávějící o Weberovi a Neubauerovi, tady šlo vyloženě cítit, jak jimi autor pohrdá. Takhle si presne predstavuji SS..naprostá lhostejnost, neúcta k životu, jen slepé vykonávání rozkazu, někdo si to dokonce užíval. Kladu si otázku, kde se ty lidi proboha vzali,..a to prosím nebyl vyhlazujici tábor, pro běžného smrtelnika absolutně nepredstavitelne..opravdu famózní Remarque..

heavy66
22.05.2022 5 z 5

Mám k dnešnímu dni na Databázi knih přesně 509 příspěvků, a vzpomněl jsem si na literární postavu stejného jména. Vězeň veterán z raných dob koncentračního tábora Mellern, proto má pouze třímístné číslo. Ostatní zemřeli, jen on přežívá díky solidaritě služebně mladších, kterým se také snaží ze všech sil pomáhat. V některých historických pramenech stojí, že to se vzájemnou pomocí vězňů bylo všelijaké, ale já Remarqueovi věřím, že mluví pravdu, že drželi jeden druhého, aby měli naději přežít, protože jen tak je možno Jiskru života dočíst a akceptovat.

kamibe
01.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohoto autora mám ve velké úctě. Tentokrát jsem si jeho knihu poslechla ve vynikajícím provedení Martina Myšičky. Znovu a znovu mi takovéhle příběhy připomínají, že nemám na co naříkat. Mrzelo mě, že 509, který uměl dodávat energii a jakousi pozitivní mysl, nakonec nepřežil. Obdivovala jsem soudržnost všech těch mužů a velmi se mi líbil přístup jednoho z nich k pomstě. Této knihy si v plnění letošní ČV obzvláště považuji.

Martiiiik
05.02.2022 5 z 5

Kniha byla krásně napsaná, i přes hrůzné téma.. Autor dokáže výborně popsat celou atmosféru i vykreslit postavy.. kniha se velmi snadno čte, i když je to těžké vstřebávat.. Je to sice jen román, ale vlastně doufám, že některé věci se takto mohly odehrát, solidarita, pomoc, podpora mezi vězni, naděje.. cokoliv, co pomohlo udržet naživu.. autor je výborný spisovatel a těším se na další knihy další roky :-)

Kanylka
18.01.2022 5 z 5

Prostě Remargue...Děkuji

Dolik13
16.12.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na koncentrační tábor z konce války. Vzhledem k tomu, že byl vydán už v roce 1969 tak musím uznat, že se čte velmi dobře a poutavě. Hlavním poutákem je dle mého dějová linka vedoucího tábora Neuberaura, kde je skvěle zmapovaná fanatičnost a neskutečná oddanost a zaslepenost nacistů vůči Hitlerovi.

Přiznám se, že celou knihu jsem neustále bojovat s množstvím postav a nevěděl jsem kdo je kdo. Což je svým způsobem dobře a autor se vlastně snaží odkázat na to, že v koncentračním táboře ztrácíte svou identitu, jméno, lidskost. I proto je jednou z hlavních postav vězen č. 509.

Četl jsem sice už lepší knížky z prostředí koncentračního tábora, proto čtyři hvězdy, ale určitě ji i tak doporučuji.

Mudry
09.11.2021 5 z 5

Remarque....

Ivča.K.
08.11.2021 4 z 5

Už je to velmi dlouho co jsem knihu četla a knih s válečnou tématikou jsem přečetla nespočet, takže už si přesně nevybavuji děj, ale vím, že mi dlouho ležela v knihovně a pak jsem si říkala, proč vlastně, vím že mě velmi mile překvapila.

lukaskmn1
07.11.2021 4 z 5

Geniální.

Mindy
12.10.2021 5 z 5

Nechce se věřit, že toto je realita odehrávající se před ne zas tolika roky. Takové zrůdnosti a přitom tak čtivě napsané. Remarque je skvělý autor. Miluju jeho knihy.

vemrazik
22.09.2021 5 z 5

Právem zařazována na seznam povinné četby.

dzzarka
21.08.2021 5 z 5

Moje první kniha, která se týkala této tématiky. Byla to povinná četba na střední škole a moc se mi do toho nechtělo. Ale nakonec, i když jsem v budoucnu ještě přečetla mnoho knih s touto tématikou, viděla hodně filmů, tak tahle byla první a o to víc ve mně zanechala stopu.
Je to smutný, surový příběh a největší tragédie je to, že je to podle skutečnosti.
Určitě by ji měl mít přečtenou každý, aby se nezapomínalo na zvěrstva, která se doopravdy stala a aby každý věděl, co je člověk člověku schopen provést a kam je schopen člověk zajít.

andela2871
13.08.2021 2 z 5

Bohužel do knihy jsem se nemohla zacist. Dvakrát jsem ji odložila přečetla asi čtyřicet stránek a nedocetla. .Zda se mi zdlouhavá. Jinak velice smutná. Kruté výslech y a boj o přežití. Když ji otevřu tak mě láká číst dál... třeba ji ještě přečtu dokonce.

Ctv
21.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Drsné, syrové, krásně a čtivě napsané, emotivní, opravdu silné vyprávění o (ne)životě v koncentračním táboře.

"Jeden z dvanácti veteránů zešílel a představoval si, že je vlčák. Neměl uši; urvali mu je psi, které na něm cvičili esesáci. Nejmladší se jmenoval Karel a byl to chlapec z Československa. Jeho rodiče byli mrtví; pobožný sedlák ve vesnici Westlage jimi pohnojil brambořiště. V krematoriu se totiž popel spálených sypal do pytlů a prodával jako umělé hnojivo. Obsahoval hodně fosforu a vápna."

Když nad vězni poprvé přeletělo spojenecké letadlo a zamávalo jim křídly, tak mi slza ukápla. Remarque umí vtáhnout do děje. Moc jsem si přála, aby to 509 přežil.

zdenda75
15.05.2021 5 z 5

Skvělé, silné, zdrcující. Nevím, co k tomu víc dodat, všichni už to řekli za mě.

kramver
06.05.2021 5 z 5

Tohle byla rána přímo na solar. Moje tehdy středoškolská dušička zmučená mistrně vykresleným prostředím koncentračního tábora nedokázala pochopit... a pořád nechápe.

Lothar.777
27.04.2021 4 z 5

Ač nerad, musel jsem zkusit jednoho klasika. Trochu jsem nevěděl, co od toho čekat, přece jen jsem kulturní barbar, jak říkal můj češtinář. Nutno říct, že knížka mě mile překvapila, sice to je trochu anonymní koncentrák, ale popis života v něm je celkem reálný, pocity a myšlenkové pochody některých lidí jsou taky celkem pěkně nastíněné, no, má to hloubku. Musím teda naťuknout, že jedna část knížky mi přišla, že už jsem to někde četl, ale spíš to bude tím, že když se to začalo hroutit, mohlo to tak být úplně všude. Takže pokud máte čas a chcete zkusit něco klasickýho, určitě bych doporučil .

Páájinka
09.03.2021 5 z 5

Perfektně napsáno. Remarque je pan spisovatel. Perfektně popsáno myšlení lidí ve vězení. Závěr války, změna chování esesáků. Doporučuji.