Jiskra v popelu

Jiskra v popelu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275091/bmid_jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 5 1233 279

Jiskra v popelu série

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

An Ember in the Ashes , 2015

wotana
wotana
25.02.2019 5 z 5

Za mě super napsané, přečetla jsem jedním dechem. Rozhodně doporučuji.

veruptackova
veruptackova
13.01.2019 4 z 5

Jiskra v popelu
Přiběh dvou hlavní postav, otrokyně Laiy a vojáka Eliase, se označuje za epickou fantasy. A upřímně nevím, co si o ní mám myslet. Všeobecně chválená (a mnohými označovaná za nejlepší fantasy roku 2016) pro mě ze začátku byla velkým zklamáním. Byla na mě příliš popisná a z čista jasna se objevil milostný trojúhelník (nebo spiše čtyřúhelník?). Prostě spousta klišé a zcela průměrná fantasy.
Říkala jsem si, že to prostě není možné, že když budu číst dál, tak se to přece musí zlomit. A opravdu - za polovinou se začalo objevovat více akce a příběh do sebe začal zapadat. Asi raději nebudu pokračovat dále, abych náhodou někomu tomu, kdo knihu ještě nečetl, něco nevyspoilerovala.
Je mi jasné, že mé hodnocení dost ovlivňuje to, jak je kniha vychvalovaná a proto jsem prostě čekala trochu víc. S určitostí mohu říct, že si chci přečíst další díl a rozhodně to není špatná kniha, ale na zadek jsem si z ní nesedla. Uvidíme, co přinesou další díly.
3,75*/5*
(Opravdu jsem nezvládla hodnocení zaokrouhlit na celé hvězdičky. Toto bylo opravdu těžké!)

Chytuš
Chytuš
10.01.2019 5 z 5

Ach.. Fantasy pohádky s podobným vyvážením mě prostě baví. Tajemství, akčnost, dějové zvraty, špetka romantiky... Přesně ten pravý mix, který mě udržel v napětí. Sice nevím, jestli zařazení Pro děti a mládež je to pravé ořechové, dceři sice určitě podsunu, ale mladším synům bych rozhodně nedoporučila - některé scény jsou dost brutální, jiné moc romantické... Spíš bych zařadila mezi YA literaturu.

Každopádně hodnocení na přebalu knihy nelhala - Cersei Lannisterová i Dolores Umbridgeová proti Keris Veturii opravdu vypadají jako párek neschopných amatérek. Navíc je knížka skutečně tak návyková jako Hunger Games, pojí se v ní fantazie Harryho Pottera s brutalitou Her o trůny. Se vším po přečtení souhlasím, ačkoli před tím, než jsem začala číst, se mi tahle tvrzení zdála dost nabubřelá. To byl ale můj omyl :-) Na další díl se těším jak malé děcko na Vánoce :-)

Sice knížka v určitých pasážích měla malé mouchy, které možná někomu znepříjemní zážitek z příběhu, ale já zavřela obě oči a neviděla jsem žádné nedostatky. Naopak jsem viděla příběh v barvách, skoro jako soukromé kino. Cítila jsem suchý vítr z pouště. Viděla jsem Válečníky. Byla jsem na trhu s Učenci. Poslouchala jsem příběhy Domorodců. A neskutečně mě to všechno bavilo...

"Strach může být dobrý, Lailo. Může tě udržet naživu. Jen mu nedovol, aby tě ovládal. Nedovol mu, aby do tebe zasel pochybnosti. Jestliže se strach chopí vlády, musíš použít jedinou věc, která je silnější, nezničitelná, a bojovat s ním: svého ducha. A svoje srdce." str. 426

A.K.A.R.
A.K.A.R.
05.01.2019 5 z 5

Má své úžasné kouzlo.

vivalamuff
vivalamuff
03.01.2019 2 z 5

Pro mě velké zklamání :-( Vůbec se mi nelíbil ten uměle vytvořený milostný trojúhelník. Helena mi nesedla, byla mi protivná, taková "Xena bojovnice" a Laila mi přišla vyloženě naivní a nezajímavá. Ani Elias mi nepřirostl k srdci. A pak celá ta otázka otroctví - to bylo víc než jen přitažené za vlasy. Na další díl se rozhodně nevrhnu.

Markysek45
Markysek45
02.01.2019 4 z 5

Výborná fantasy se skvěle propracovaným světem, s těžkými rozhodnutími a ještě těžšími a děsivými zkouškami. Jako velmi pozitivní vidím hned první kapitolu, kdy autorka jasně naznačí, jak krvavé a násilné celé dílo bude. Pro děti to rozhodně není. Hlavním hnacím motorem je láska k bratrovi a snaha o jeho vysvobození, což je příjemná změna. O romantické části ovšem i tak nejsme ochuzeni. Hvězdu ovšem musím strhnout za občasné nelogické myšlení a bohužel i současné velmi populární klišé milostného trojúhelníku, který je tady dokonce dvakrát.
Každopádně je to jedna z nejlepších fantasy knížek, které jsem v poslední době četla a neskutečně se těším na další díly.

lucie2371
lucie2371
20.12.2018 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších fantasy knih, jaké jsem kdy četla. Strhující příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnut a chodila jsem spát až ráno :D
Oblíbila jsem si Eliase Laiu,Izzy ale i Helenu, která mi přirostla k srdci.
Knihu vřele doporučuji!

Atlantis
Atlantis
12.11.2018 4 z 5

U novodobých fantasy knih je problém vytvořit zábavný svět. Buď bývá přeplácaný, plný podivností a celkově nesmyslný (viz Levá ruka boží), nebo mnohdy bývá naopak příliš všední. Jiskra v popelu se strefuje přesně doprostřed. Můžete zde vysledovat paralely s naším světem, ale zároveň je dostatečně jiný, abyste byli pořád v napětí. Příběh je v jádru relativně klasický a jsem zvědavý, jak se bude dál vyvíjet. Hvězdu strhávám za prostřední část (kolem druhé zkoušky), která se na můj vkus dost táhla a obsahovala více vztahových patálií, než by mi bylo milé.

Karola050716
Karola050716
04.11.2018 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, která vás vcucne a nepustí, dokud nedočtete.

Kasandra109
Kasandra109
29.10.2018 4 z 5

Dobrá, ale čekala jsem trochu víc, podle toho, co tady ostatní píšou.

Verkolka
Verkolka
22.10.2018 5 z 5

úžasné! už dávno jsem nedočetla knihu v 00:43 a v 5:00 vstávala do práce. Strhující, skvělé čtení, žádná oddychovka, protože ta knížka Vás vyloženě vcucne!
Jen bych ji neviděla v oddělení pro děti a mládež, protože tam krev jen stříká a umřelo spoustu lidí

baru.benesova
baru.benesova
15.09.2018 5 z 5

Já osobně jsem si tuhle knížku opravdu zamilovala ❤ Je opravdu velmi čtivá, nápaditá a mnohokrát také silně zaútočila na moje city, ačkoliv se nedá říct, že by byla nějak přehnaně násilná, to si opravdu nemyslím. Nenuceným způsobem se v ní objevuje i romantika. Hlavní hrdinka Laia není žádná uplakaná a vystrašená holka, což je za mě velké plus a Elias je pro mě prototypem naprosto dokonalého muže ❤ Žádná ze zápletek mi nepřišla hloupá nebo zbytečná, a císařské zkoušky celý děj pěkně okořenily. Za mě rozhodně 5*, pokud máte rádi YA fantasy, myslím, že přečtení Jiskry v popelu rozhodně nebudete litovat:)

ElandaTheBest
ElandaTheBest
02.09.2018 2 z 5

Za mě jedno velké ne. :D Knížka se mi prostě nelíbila. Koupila jsem si jí na základě mnoha kladných recenzí a byla jsem hodně zklamaná. Postava Laii mi byla od začátku hrozně nesympatická - pro mě další Mary Sue, která je naprosto nádherná, všichni jí milují ( a kdo ne, tak ten je záporák) a i když pořád o sobě tvrdí, jak je srab, tak ve skutečnosti si o ní okolí myslí, jak je statečná. Na tohle už začínám být vážně alergická.
Zato jsem si oblíbila Eliase ( i když se občas choval jako totální ignorant) a Helenu (které jsem fandila, aby Eliase získala, i když mi bylo jasné, že bude s Laiou). I přesto mi hned 2 milostné trojúhelníky přišly zbytečné.
Taky mě zajímá osud Kuchty a Velitelky, ale jinak mi ostatní postavy byly celkem ukradené.
Celkově jsem se nějak nedokázala začíst - co se týče zkoušek, jejich popis mi příliš nesedl a nedokázala jsem si to dost dobře představit. Možná jsem prostě jen neměla tu správnou náladu... Přišlo mi, že kniha nepřináší nic moc nového a originálního - klasický dystopický svět, postavy, které jsou od začátku postaveny proti sobě (myšlenky Laii - je to super sexouš, chci ho, ale NEE, on je vlastně hnusná maska, fuuj - mě vyloženě otravovaly), odboj... Jedinou novinkou byly jakési nadpřirozené postavy, ale až na augury mě příliš nezaujaly.
Taky mi to trošku přišlo jako mix Hunger Games a Divergence, i když to podle mého názoru vůbec nedosahovalo jejich kvalit.
Co ale musím pochválit je nádherná obálka - no, aspoň něco pozitivního. :D
Zkrátka a dobře.. na další díly se nechystám a nechápu tolik kladných recenzí.

vodopad152
vodopad152
02.09.2018 5 z 5

Tahle kniha je naprosto dokonale napsaná. Autorka má neuvěřitelný talent. Vzhledem k ději to bylo taky moc dobře vymyšlené. Kniha je nadprůměrná v žánru Young adult a myslím že lidé co čtou tento žánr by si tuto knihu rozhodně neměli nechat ujít.

MartinaF
MartinaF
30.08.2018 4 z 5

Skvělý začátek trilogie. Už se nedivím, proč většina čtenářů tady sdílí pozitivní komentáře. Jsou knihy, kterým masivní marketing sluší a ty, které knihu zabíjí. V tomto případě je to první varianta. Těším se už na další díl.

Lika007
Lika007
30.08.2018 5 z 5

Hodně originální a nápadité. Vyprávění z pohledu více postav mě bavilo.

katallinka
katallinka
17.08.2018 5 z 5

Wow!!! Strašně dlouho jsem tuto knihu přehlížela, protože ji všichni až podezřele moc vychvalovali. Byla to, ale hrozná chyba. Svět, příběh a postavy naprosto skvělé. Navíc kniha je čtivě napsaná, takže jsem musela číst v každé volné minutě. Všem moc doporučuji a hned jsem si musela koupit další díl. Potřebuju vědět jak to celé dopadne.

Rodaw
Rodaw
17.08.2018 4 z 5

JISKRA V POPELU
Jsem moc ráda, že jsem do této série šla - i když to byl svým způsobem trošku výstup z mé komfortní zóny, jelikož fantasy moc nečtu:). Jiskra v popelu ale skutečně svým prostředím připomíná spíš Římskou říši a ty fantasy prvky jsou v ní jen v malém množství. Paní autorka píše velmi čtivě. Hned jsem se do příběhu začetla a měla jsem problémy se odtrhnout:).
Možná jsem na základě všech těch jásajících komentářů čekala ještě trošku větší wow, ale knížka se mi moc líbila a nemůžu se dočkat toho, až se pustím do dalšího dílu:). V komentářích lidé také často zmiňují, že je tato kniha až moc brutální a krutá... Nějaké násilí tu je, ale za mě ve velmi decentní a elegantní míře a upřímně - těšila jsem se, že tato kniha bude ještě o něco krutější:D Opravdu není se čeho bát, pokud násilí nijak neholdujete, i tak je tato kniha pro Vás, alespoň za mě:)
Takže spokojenost! Krásně propletený, napínavý a skvěle vymyšlený příběh. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl a jak se to celé posune a vyvine! :)
AKTUALIZACE: Tak už za sebou mám i druhý díl a teda bohužel přišlo zklamání:-( Nevím, zda se to dalších dílů pustím... opravdu je to fantasy - a pro čtenáře fantasy 100% dokonalá volba a nutnost - ale já to nedokážu ocenit:( Ach jo, mrzí mě to.. co se dá dělat..

Nickky
Nickky
04.08.2018 5 z 5

„Kde je život, tam je naděje.”
Tato kniha mě zpočátku moc nelákala, téměř jsem nepátrala po recenzích a rozečetla ji až po druhém vypůjčení z knihovny.
Jelikož jsem neměla dopředu žádná očekávání, byla jsem velmi příjemně překvapena. Autorka dávkuje nové informace postupně, takže mi od začátku všechno připadalo logické a přehledné.
Je sice pravda, že fantasy svět připomínající Římskou říši byl spíše letmo nastíněn, ale tato skutečnost byla vykompenzována napínavým a poutavě napsaným příběhem.
Jiskra v popelu je kniha o touze po svobodě, obětavosti, lásce k rodině a nelehkých rozhodnutích.
Název knihy je opravdu výstižný. Někdy i slabá jiskra naděje stačí k tomu, aby se rozhořel plamen odvahy.
Vřele doporučuji.

Knihomolkajá
Knihomolkajá
04.08.2018 5 z 5

Luxus, luxus, luxus. :D
Co víc chcete slyšet?
No dobře, tak ze sebe vymáčknu i něco víc než jen tři slova.
Tohle je jedna z těch chvil, kdy nevím, co o knize napsat. A ne proto, že by byla natolik nezajímavá, že by prostě nebylo o čem psát, ale právě proto, že byla tak perfektní, že ani není co vytýkat, což já mám ve svých recenzích často ve zvyku a dělám to ráda.
Co mě asi nejvíce překvapilo, bylo, že i když se nám tam rýsoval milostný trojúhelník, který já tak nemám ráda, než jsem si stihla uvědomit, že mi vadí, byl konec knihy. Tak nenuceně napsaná milostná část příběhu je naprostý unikát.
Co tam chybělo v romantice, nahradilo násilí, kterým kniha přetéká. Od tělesných trestů velitelky, až po neuvěřitelně přísné výcvikové praktiky masek.
Už se těším, až si přečtu druhý díl. Jestli jste někdo stále váhal, zda si přečíst či ne, pak nechápu, proč tu ještě čtete moji recenzi a místo toho už nedržíte v ruce Jiskru v popelu. Přeji knize ještě více úspěchu, než měla doposud. Tohle si propagaci zaslouží.

pro dospívající mládež (young adult) kasty, kastovní systém

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  88%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Jiskra v popelu je v

Přečtených1 545x