Jiskra v popelu

Jiskra v popelu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275091/bmid_jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 5 1240 281

Jiskra v popelu série

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

An Ember in the Ashes , 2015

Vercutka
17.12.2019 5 z 5

Super knížka. Nechápu označení Pro děti a mládež,to jako že hlavním hrdinům je kolem dvaceti? Kvůli tomu jsem knížku málem odložila. Přitom by to byla taková škoda. Hned běžím pro další díl.

denniys
11.12.2019 5 z 5

Musím říct, že jsem nesmírně překvapená!! Od první stránky jsem tuto knihu žrala..ok, je to YA, je to předvídatelné a plné klišé, ale přesto to má "šmrc"...baví mě krátké věty a rychlé střídání úhlů pohledu mužské a ženské postavy..opravdu moc se těším na další díl a více není potřeba dodávat :)

Anežka524
08.11.2019 5 z 5

Tato kniha se určitě řadí mezi nejlepší tohoto žánru. Nechybí akce ani napětí, je to skvěle napsáno, postavy sympatické, děj není předvídatelný. A Skvěle vykreslený svět. Doporučuji!

evilunicorn
23.09.2019 4 z 5

Jelikož jsem jako první knihu četl až třetí díl Smrt před branami,jsem Jiskrou v popelu mírně zklamán.Samozřejmě mi díky tomu spousta souvislostí došla,ale na druhou stranu jsem čekal větší "odpich", vzhledem k tomu,že to je první díl.Vrcholem knihy pro mě byla třetí zkouška.Některé věci mě vcelku iritovaly ( nerozhodnost Laily
v citech) ale jelikož je to YA a pro další vývoj příběhu je to poměrně důležitý bod,zkousnul jsem to.Stejný pocit mám i z osvobození Eliase před popravou-že by dvě otrokyně způsobily na Šerosrázu plném vycvičených zabijáků takový chaos,mi přijde opravdu neuvěřitelné.Ale je to fantasy,že ;) Jinak velmi čtivé, autorka má příjemný styl psaní.

zinon
10.09.2019 5 z 5

Tak právě jsem ji dočetla. Co na ni říct? Napadají mě slova jako báječná, úžasná, překvapivá, dechberoucí, napínavá :) Už teď vím, že tato série bude moje srdcovka. Prostě skvělé čtení a já už se moc těším na další díl.

Andrea_I_Am
20.08.2019 4 z 5

Pěkně čtivý příběh, vtáhnul mě do děje a vypadal jsem z něj až na konci knihy. Dokonce autorce odpouštím i tu rozjíždějící se romantickou linku. Je to poutavý příběh, zbytečně se nikde neloudá a zase ani nezachází do nesmyslných kliček a odboček.

Orechanda
19.08.2019 3 z 5

Knížka se četla dobře, občas tam byla hluchá místa, která jsem přeskakovala, zbytečně protahované scény.

jana4920
02.08.2019 5 z 5

Knížku jsem měla přečtenou za dva dny, děj mě úplně vtáhnul. Jisra v popelu je napínavá, příběh má spád, a i když mě hlavní hrdinka ze začátku hrozně štvala, postupně jsem začala mít ráda i ji. Hned po dočtení sahám po druhém dílu.

Lukša1
30.07.2019 3 z 5

Po delší době jsem se pustil do young adult a nejsem dvakrát spokojen. Prvním důvodem je způsob, jakým je kniha napsána. Nevadí mi ani tak pravidelné střídání mezi Laiou a Eliasem, spíše to, že příliš často jsou v knize velmi krátké věty. V místech, kde by měl příběh gradovat, ho text brzdí, místy je až obtížné se textem prokousávat. Nemohu posoudit, zda je to problém překladu či samotný styl autorky.
Druhým důvodem je samotný děj, který se nepodařilo dokonale rozehrát, autorka se spousty věcí pouze lehce dotkla a nechala bez vysvětlení, doufám tedy, že se o Impériu dozvíme více v dalších dílech. Děj plyne po celou dobu celkem klidně (nudně), po většinu knihy ale chybí nějaké zvraty, které by čtenáře udržely v napětí. Jiskra je zažehnuta až v závěru, díky kterému se přeci jen pustím i do pokračování. Znovu bych se ale do série nepouštěl.

Tabby
17.07.2019 4 z 5

Jiskra v popelu, je dobrá, taková dějově a popisově jednodušší, ale celkem čtivá fantasy.
Kapitoly se hezky střídali ze dvou pohledů, což se mi líbilo. Laia, Učenka, která pro záchranu bratra je ochotná udělat cokoli.
A Eliase, voják, kterému se jeho život zabijáka nelíbí. Postavy byli skvěle vykreslený a nechyběli tam ani správní zaporáci, kteří byli dokonale zlí.
Děj je zasazen do říše podobné Římské říše, tudíž působila reálnějším dojmem a obrázek světa, nebyl nějak překombinovaný. Zároveň tam byla ta správná krutost jakou bylo ovládáno celé Impérium.
No uvidím jak se to celé bude vyvíjet v dalších dílech. :)

TomTomis
12.07.2019 3 z 5

Nejdéle čtený první díl ságy. Musel jsem občas odložit a přečíst si něco jiného. Od poloviny se to poněkud zlepšilo. Opět se mi potvrdilo, že číst anotace je mor. Skoro by mi pak nestálo za to knihu ani číst. Sice na mě čeká v knihovně další díl, ale zatím si dám pauzu. Místy mi přišlo vše zjednodušené, nepochopitelné. Možná jsem tuhle knihu viděl tolikrát opěvovanou, že při čtení jsem si říkal, že čtu asi nějakou jinou knížku. Protože jsem si ságu koupil jako celek, určitě ji dočtu, třeba mě další díly přesvědčí, že za to stojí. Co myslíte? :)

Melanka13
14.06.2019 4 z 5

Jednoduše a čtivě psaná kniha, čtení především pro holky. Líbilo se mi, jak autorka popisuje dej z pohledu více postav. Bavilo mě to.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Páni, to byla jízda. Poslední dobou už dystopie a young adult knihy obecně moc nečtu, ale tahle mě zaujala tím, že je v anotaci uvedena podobnost s Římskou říší. Je to tak. Impérium není místo, které bych si vybrala k životu, ale pro děj knihy je naprosto perfektní. Sabaa Tahir má velmi čtivý a poutavý styl psaní, a po dlouhé době jsem se zase od nějaké knihy nemohla odtrhnout - četla jsem ji dlouho do noci. Postavy jsou skvěle vykresleny, oběma jsem moc fandila, ale nejvíc jsem si oblíbila Helenu - takže se mi logicky víc líbily Eliasovy kapitoly :-) Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Agrim
27.05.2019 5 z 5

Super knížka

Teredo
22.05.2019 4 z 5

Ještě nikdy jsem snad nečela YA, co by byla něčím podobná této. Samozřejmě, že knížka měla svoje mouchy, ale klady rozhodně převažují. Líbilo se mi, jak autorka zručně smísila dvě kultury (starověký Řím a Blízký východ) a vytvořila nový svět s ojedinělým příběhem a postavami. Eliase jsem si zamilovala, protože i jako jeden z nejlepších nebyl neporazitelný. Laia pro mě byla oříšek, protože i když její přerod z ufňukané holky na odvážnou hrdinku byl pochopitelný a nenásilný, vztah s Eliasem mi oproti tomu násilný přišel. Během knížky nemají moc příležitostí se setkat, přesto pro ni Elias obětuje život (nehledě na to, že se jí svěřuje s něčím, co nikomu neřekl) a přátelství s Helenou. A Helena! Helena byla skvělá. Všechno, co Helena udělala, dávalo smysl a naprosto odpovídalo jejímu charakteru. Helena byla silná, odvážná, chápala, kde je její místo a byla ochotná obětovat, co bylo třeba, a udělala, co se udělat mělo. Necouvla před vlastní přísahou, i když ji to ničilo. Očekávám, že jestli vůbec bude mít tetralogie dobrý konec (pochybuji), tak Elias skončí s Laiou, ale Helena by si to zasloužila mnohem víc.

Hana721
19.05.2019 4 z 5

Tato kniha mi připomíná Hunger games. Ačkoliv nejsem obvyklým čtenářem tohoto žánru, tak se mi to celkem líbilo. Pravděpodobně si přečtu další díl.

AniDi
04.05.2019 3 z 5

Za mě to tedy tak úžasné nebylo. Včera v noci jsem dočetla na jeden zátah a dnes ráno si neumím vybavit podrobnosti. Jsem velkým fanouškem Hry o trůny a podobnost jsem neviděla. Chystám se na další díl, snad mě to chytne víc.

maja11231
02.05.2019 5 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala a to byla chyba. Úžasná kniha plná napětí, která se četla jedním dechem. Připomíná mi to Harryho Pottra a Hry o trůny

Lucas.94
17.04.2019 5 z 5

Přidám se k některým zde. Kniha opravdu připomíná křížence Harryho Pottera a Hry o trůny. Z Harryho má fantazii a brutalitu z her. :D A bavilo mě to. Našel jsem v tom všechno, co má fantasy mít, a četla se neuvěřitelně rychle! I když musím uznat, že jsem si neoblíbil ani jednu postavu. Celé to uteklo tak rychle, že jsem to prostě nestihl.

Purple7
03.04.2019 4 z 5

Ten pocit, když si rozečtete sérii a po dlouhé době jste na konci 1. dílu hrozně rádi, že nemusíte čekat na druhý díl a rovnou se do něj s chutí pustíte?
Ano, tak konečně jsem se dočkala fantasy série, která mě chytla po pár stránkách. Hlavní postavy mi nelezly na nervy a prostředí s fantaskními prvky tak akorát se mi líbilo. Záporačka perfektní, žádná blbka, to taky oceňuji. Hvězdičku strhávám za několik klišoidních situací. Hlavně za to, kdy mnozí pro hlavní hrdinku zametali cestičku, aby ona pak jako hrdinka roku mohla to nebo tamto. Stačilo skoro lusknutí prstu a už měla kamarády a přívržence na každém prstu ruky. To bylo teda slabší, ale odpuštěno. Celkově jsem si to tedy užila do sytosti.

pro dospívající mládež (young adult) kasty, kastovní systém

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  87%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Jiskra v popelu je v

Přečtených1 553x