Jirkův tajný klíč k vesmíru

Jirkův tajný klíč k vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59844/bmid_jirkuv-tajny-klic-k-vesmiru-Fpb-59844.jpg 4 177 43

Za vším je útěk Jirkova ochočeného prasátka. Díky němu se Jirka seznámí se svými sousedy - Aničkou a jejím otcem Erikem, který se zabývá vědou. Erik má nejvýkonnější počítač na světě a říká mu Kosmo. Ten dokáže vyslat Jirku a jeho kamarády na jakékoli místo ve vesmíru. Kosma by ovšem rád využil i někdo jiný - a Erik s Jirkou se tím dostanou do obrovského nebezpečí. Ve vesmíru totiž není nic nebezpečnějšího než černá díra... Kniha se čte jedním dechem a spojuje veselé dobrodružství s vědeckými údaji o vesmíru. Najdete v ní nejnovější poznatky o černých dírách od Stephena Hawkinga a také mnoho barevných fotografií přímo z kosmu.... celý text

Dobrodružné , Vesmír , Pro děti a mládež

Vydáno: , Universum (ČR)

George's Secret Key to the Universe , 2007

Jitka822
07.03.2024 4 z 5

Četla jsem sedmiletému synovi. Kniha je pro trochu starší. Každopádně za me skvělá volba.

IgorGebiza
27.12.2023 5 z 5

Na jednej strane jednoduchý príbeh a na druhej fakty z oblasti fyziky a astronómie, ktoré poučia a možno v nejakom dieťati aj vytvoria záujem o vedu. Čítal som knihu svojim deťom pred spaním, z nich žial vedci nebudú. :O))

Vojslava
09.08.2023 5 z 5

Příběh nezapře dětskou literaturu, ale hodně mne bavil, i některé hlášky mají potenciál k zapamatování a dalšímu využití. Nicméně - konečně zase po dlouhé době knížka, která dokáže vysvětlit některé pasáže z fyziky i humanitnímu vědci, jako jsem já. :-) A to se cení! Tímto děkuji svému synovci za zapůjčení a až dočte další díly, budu pokračovat...

Janizoun
28.05.2023 5 z 5

Krásný, čtivý, dobrodružný příběh pro děti o přátelství, ale i o tom, jak se Jirka s kamarádkou Aničkou dostanou do vesmíru. V knize jsou skutečné fotografie vesmíru, ale i skutečné vyprávění o fyzice. Dětem se knížka moc líbila a tato série knih se stala okamžitě velmi oblíbenou, možná i díky tomu, že se hlavní hrdinové jmenují stejně jako oni, Jiřík a Anička :-)

evismaior
28.05.2023 5 z 5

90% - Jirka vyrůstá v hyperekologickém prostředí rodičů - aktivistů, nemá ani televizi, ani počítač a děti ve škole se mu smějí pokaždé, když otevírá svačinovou krabičku s ňamkami typu brokolicový koláč. A pak narazí na novou sousedku Aničku, jejíž rodiče nemohou být snad větším kontrastem - tatínek Erik je spolutvůrcem geniálního počítače Kosma, s jehož pomocí se třeba můžete proletět po Sluneční soustavě na kometě (a četné srozumitelné a celkem podrobné vysvětlivky a krásné fotografie z vesmíru vám ten zážitek perfektně dokreslí), a rád by našel planety vhodné pro život. Jenže je tu samozřejmě i záporák, který si Kosmovo využití představuje úplně jinak...
Knihu jsem vybrala pro syna, který raději programuje než čte, sledování vymyšlených příběhů považuje za ztrátu času, ale kvůli čtenářskému deníku do školy číst musí - a tady jsem si říkala, že při nejhorším bude mít alespoň ty doprovodné informace. Po dlouhé době jsem ale viděla, že ho něco konečně chytlo a dokonce četl i bez vyzvání (naposled se tohle povedlo u knížky To je metro, čéče, kde je příběh spojený s informacemi o pražském metru). A já sama si od Hawkinga přečtu cokoli - a tady mě příjemně překvapilo, jak do děje dokázali s dcerou zakomponovat i moderní poznatky o černých dírách, respektive o jejich vypařování (a taky pobavilo, vzhledem k tomu, kdo s touto koncepcí přišel:-)). Akorát jsem při čtení cítila trochu rozpaky ve chvílích, kdy mi připadalo, že vědec jeho formátu by nemusel mít zapotřebí si utahovat z lidí jiného smýšlení (Jirkovi rodiče chvílemi působili málem jak z nějaké ekosekty). Na druhou stranu, on si uměl utahovat i sám ze sebe. Určitě sáhneme i po dalších dílech série.

MíšaS.
20.03.2023 3 z 5

Koupila jsem jako dárek a byla zvědavá, protože anotace vypadala zajímavě.
Příběh je velmi jednoduchý, ale chápu, že v knize jde asi především o znalosti, které si čtenář má odnést z různých odboček a noticek a samostatných odstavců o vesmíru.
Snad se obdarovanému bude líbit.

cajik1
03.03.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem náhodou narazila při sledování Dobrého rána, kdy ji "populizátoři vědy" velmi chválili. Neváhala jsem a hned jsem ji koupila. Mám syna, který je velmi zvídavý a zajímá ho vesmír (stejně jako mě), tak to byla jasná volba! V té době mu bylo 8 let a myslím, že to bylo tak akorát. Poutavý, čtivý příběh, místy dost vtipný, bavil nás oba, ani jeden z nás se od knihy nemohl odtrhnout, vždy jsem se těšila na naše čtenářské večery :-). Je tam navíc nádherná, ale vážně nádherná obrazová příloha hvězd, planet atd. ( zde ještě úžasně barevná, stejně jako v dalších dvou, ve 4. díle bohužel už černobílá), krásné ilustrace, ale hlavně ty doplňkové informace...! V této knize to je ještě většinou podané dost srozumitelně i pro děti ( v dalších už méně) a musím říct, že třeba černou díru jsem ještě tak dobře vysvětlenou nečetla. Takže za mě perfektní kniha, kterou doporučuji všude,kde se dá :-)

boxas
16.01.2023 4 z 5

Pro děti určitě fajn.

marketa3815
08.09.2022 5 z 5

Ačkoli má Jirkův tajný klíč ze všech Jirků nejnižší hodnocení, dceři se všichni 4 Jirkové, které četla, líbili stejně. Ve svých 7 letech asi nepobírá všechnu vysvětlovanou fyziku, nicméně příběh je vždycky zajímavý a astrofyzika je bonusem navíc.

Vevericka.eva
06.06.2022 5 z 5

Velmi čtivá a příjemná kniha pro děti, i když i jako dospělou mě bavila. Poutavý příběh je proložen fakty, které hravou formou dítě obohatí o znalosti. Velmi doporučuji každému vesmírnému zvídavci.

tami1
19.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha pro děti.
Příběh je plný dobrodružství, humoru a informací o vesmíru. Hezky se v něm propojuje astronomie s fyzikou a ekologií.

Doporučuji

Laurinka1000
10.08.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo, ale je to na mě moc tlusté.

HerrPilot
25.07.2021 5 z 5

Po nijaké Koralině jsem se rozhodl pokusit se opravit si chuť další „dětskou“ knížkou, a tak jsem sáhl po této publikaci se scifisticky měňavým přebalem a obálkou v neméně futuristicky působící šedi...
...lépe jsem se ani rozhodnout nemohl. Knížka má od počátku drive, nepostrádá lehký humor (zvláště zpočátku) a navíc je plná polopaticky podaných faktů ze světa fyziky a astronomie. O tom, že zřejmě nebyla psána jen pro děti svědčí např. pasáže o neutronových hvězdách. Vše doplňují nádherné ilustrace (tu, kde děcka v skafandrech sedí na kometě a hledí na Saturn bych si dal i zarámovat. Teda, kdyby se mi jí podařilo vytrhnout vcelku) a fotografie planet, exoplanet, hvězd etc.
Šlo by se chytit toho, že záporák je možná trochu klišoidní, že zakončení je vcelku americké atd., nicméně příběh je to pro děti, a na rozdíl třeba od Koraliny je podbarven tím, že dobrodružství Aničky a Jirky se odehrávají v reálných kulisách, a tedy ten beletristický, místy kostrbatý text, je pouhopouhým nosičem vědomostí o okolí naší planety.

Velké čtenářské potěšení, pěkné technické zpracování, zajímavé informace, tady se nedá svítit. 5 generálských *, a už si jdu pořídit další díl.

Páájinka
15.07.2021 4 z 5

Zajímavé to určitě je. Hezky se čte.

Pitíčko114
15.03.2021 4 z 5

Hezká ale malinká nic mi brání abych tomu dal plno hvězd je to dobré hezký příběh a hezká fakta o vesmíru a vědě. =)

vojta742
01.01.2021 5 z 5

Snad nejlepší kniha co jsem kdy četl hodně mě zajímá vesmír. V knize se dozvíte spoustu zajímavých faktů o vesmíru které jste a možná nevěděli. Musím říct supr kniha.

LadikRS
24.11.2020 1 z 5

Bohužel nesdílím zde většinový názor recenzentů. Kniha má zajímavý námět, ale z mého pohledu je to slátanina plytkých exkurzů o vesmíru zasazená do triviálního ničím nezajímavého příběhu. Připadá mi to trochu jako prezentace Stephena Hawkinga - pořád čekáte že se něco dozvíte a v podstatě se nedozvíte nic, kromě toho že o tom nicu všichni říkají jak je to geniální a převratné...

Kullisek95
21.06.2020

Další velmi zajímavá kniha od dvou velmi zajímavých autorů. Kniha je, podobně jako další knihy od Lucy a Stephena, situována v lehce sci-fi světě a je proložena kupou poznatků o vesmíru. Doporučuji.

Stanenka
30.04.2020 5 z 5

Já knihu předčítala svým synům (2 a 5 let) a příběh je zaujal. I toho mladšího! Já, ač se vůbec nezajímám o vesmír, jsem touto knížkou i druhým dílem nadšená.

nina123456

Lucy Hawking
anglická, 1970
Stephen William Hawking
britská, 1942 - 2018

Kniha Jirkův tajný klíč k vesmíru je v