Jirka postrach rodiny

Jirka postrach rodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32285/jirka-postrach-rodiny-32285.jpg 5 104 26

Obsahuje povídky: Jirka léčí - Pašerák - Psanci - Kapesník pana biskupa - Cirkus - Únos - Jirka zaskakuje - Jirka v bílém saténu - Sok - Pád modly - Jirka psancem - Fête Jeho Veličenstva - Výstava - Jirka hledá práci - Nervy slečny Montaguové - Jirka a bílá kočka - Vždycky Jirka - Perný den. Není tedy totožná se stejnojmenným výběrem BB Artu. Úsměvná knížka, plná groteskních scén, vypodobňuje malého Jirku v plynulé sérii jeho taškařic. Vedle jeho jednání se pak i chování dospělých ocitá v zorném úhlu karikatury. Ilustrace Jaroslav Malák.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Mladá fronta

William

Vendula897
03.09.2023 5 z 5

Jako školou povinná jsem tuhle knihu četla nesčíslněkrát. Moji kluci touto knihou začínali každoročně prázdniny u dědy a babičky...a já po letech knihu vytáhla z útrob staré inihovny a při letním víkendu u rodičů znovu propadala do záchvatů smíchu. Naprosto geniální odpočinkové čtení, doporučuji jakékoli věkové hranici, v této knize se rozhodně nudit nebudete.

ArwenAragorn
11.02.2023 5 z 5

90%

Skvělé povídky. Hodně jsem se nasmála a to už dávno nejsem dítě.
Doporučuji!

jaroiva
11.02.2023 5 z 5

Je to zábavné i v dávno dospělém věku.
Příjemná oddechová četba.

wooloong
07.11.2022 5 z 5

Naprostá klasika. Četla jsem skoro před padesáti lety a přesto si na některé příběhy vzpomínám jako bych je četla včera.

SputnikV
10.05.2021

vlastním kompletní prvorepublikové vydání a samosebou i žlutého Jirku, který vyše po válce jako prvmí. skvělá kniha a zábavná dodnes.

Frida12
29.04.2021 5 z 5

Skvělá knížka! Každá kapitola měla něco do sebe. Nechápu, proč rodina Jirku považovala za obtíž. No dobře, pochopit se to dá, protože kdyby mě někdo brzy ráno budil hraním na foukací harmoniku, zrovna dvakrát vodvařená bych z toho nebyla. Každopádně má Jirka dobré argumenty, akorát ho nikdy nikdo neposlouchá. Nejvíce se mi asi líbila kapitola Fete jeho Veličenstva, jak se potom k Jirkovi všichni chovali hezky. Ale jak v čem.
Doporučuju!

m_martina
13.07.2020 5 z 5

Knihu jsme četli s dětmi, když byly ještě menší. A pobavili jsme se všichni. Nedá se u ní nesmát, klidně by Jirka mohl žít i u nás. Jeho příhody jsou zábavné a kniha neztratila svůj půvab ani po letech.

Monika1717
30.06.2020 5 z 5

Knihu jsem tady objevila, obálka na mě vyskočila, a tak jsem prohrabala knihovnu a vrátila se do dětství. A nasmála jsem se stejně jako před lety. U mě vede Jirka v bílém saténu a Jirka a bílá kočka. Moc se těším až ji budu číst vnoučatům / jestli se jich dočkám /.

Y2T
03.06.2020 5 z 5

Autorka napsala několik desítek knih povídek. Česky jich bohužel byla vydána jen malá část. Poprvé vycházely za první republiky ve 30 letech, kdy vyšlo několik obsáhlých knih. Ty jsou dnes ale vzhledem k velmi archaickému a šroubovanému jazyku hůře čitelné, a moc nepobaví. A mladší čtenáři je rychle odloží. 2 knížky z let 1969 a 1979 jsou již jazykově úplně přijatelné a velmi zábavné a na přelomu tisíciletí pak vydalo nakladatelství BB Art víc než desítku knížek od stejné překladatelky. Jsou tam jednak příběhy již vydané v letech 69 a 71, ale také většina nových. Bohužel kvalita příběhů je kolísavá, některé jsou až příliš zdlouhavé. Ale kdo má Williama rád, toho potěší. Vzhledem k tomu, že autorka příběhy vydávala skoro půl století, tak je škoda, že zatím nedošlo na kompletní české vydání, a teké je škoda, že vydání BB Artu nebylo děláno chronologicky, takže se vedle sebe jsou příběhy, kde automobil je něco nového, a lidé se touží svézt v něm a příběhy, kde už je běžná televize.

Mignard
01.06.2020 4 z 5

Je to taková knižní předloha filmu Sám doma a Denis postrach okolí.

Viky27
06.05.2020 5 z 5

Naprosto skvělé. Baví mě už od dětských let.

lepe80
24.06.2019 5 z 5

četli jsme doma sice jenom některé povídkové příběhy, a buď to bylo šťastná náhoda, anebo je celá knížka tak dobrá, že jsme se dobře bavili.

Radka1911
22.05.2019 5 z 5

Tuhle knížku jsem v dětství milovala a několikrát - mockrát jí četla, a konečně jí díky Databázi knih objevila znovu - nepamatovala jsem si název, jen obálku jejího vydání z roku 1971 a to, že mě strašně bavila. Takže teď v babičkovském věku si jí rozhodně přečtu znova a zakoupím pro své vnučky. Hodnotím z pohledu mých tehdejších cca 10 let plnými pěti hvězdami.

bh69
01.03.2019 5 z 5

Výborná knížka pro děti i dospělé. 100% klasika anglického humoru. Jenže háček je v tom, že tyto knihy nejsou v češtině dostupné. Nechápu, že v dnešní době, kdy vychází tuny škváru, se nenajde nakladatelství, které by tuto knihu a další ze série vydalo znovu. Tím spíš, že už jsou skvěle přeložené !

kocourjulie
16.11.2017 5 z 5

Nádherný humor :-)

Jeanie
10.07.2016 5 z 5

U téhle knížky jsem brečela smíchy od začátku do konce. Sice jsem jí četla asi před 100 lety jako dítě, ale nastopro by mě pobavila i teď, jako dospěláka :-) Vřele doporučuju.

qwill
25.01.2016

kniha mého mládí.... kousíček z knihy přidám:

Ctnostně se na ni podíval rozlítostněnýma očima a řekl: „Jirka Brown je můj bratr. Jsme dvojčata.“
Přísná tvář zjihla.
„Ach tak! Zdálo se mi, že podoba tu je, ale něco mě mátlo. Tvůj bratr byl ráno hrozně špinavý a nepořádný.“
„To věřím,“ smutně souhlasil Jirka.
„Jste si tak podobní, že vás asi lidé těžko rozeznávají, viď?“
„Ano, málokdo nás pozná,“ Jirka se nadchl pro svou roli. „Jedině podle nosu, bratr ho má delší.“
„Máš pravdu, už si vzpomínám.Taky mu víc odstávají uši.“
„Myslíte?“ zeptal se Jirka dotčeně.
„Jdu si na něj právě stěžovat rodičům,“ vrátila se dáma se skřipcem k přísnému tónu. „Ráno mi vlezl do zahrady, kradl v sadu jablka a lovil v rybníčku ryby. Řekl ti o tom?“
Jirka rychle uvažoval, co by bylo lepší, a pak se rozhodl, že o strašném provinění ví. Zatvářil se ještě smutněji.
„Ano, říkal mi o tom. Právě kvůli tomu jdu za vámi.“
„Proč?“ zeptala se dáma se skřipcem.
„Chtěl jsem vás poprosit, abyste mu to tentokrát odpustila,“ zesmutněl Jirka ještě víc a tvářil se jako učiněná ctnost. „Chtěl jsem vás poprosit, abyste to neříkala tatínkovi a mamince.“
Jeho prosba přísnou dámu náležitě dojala.
„Nechceš, aby se tvoji drazí rodiče kvůli němu trápili, viď?“
„Ano, nechci, aby se drazí rodiče kvůli němu trápili.“
Dáma se zamyslela.
„Líbí se mi, že jsi k rodičům tak pozorný – jak se jmenuješ?“
„Algernon,“ odpověděl Jirka. Vyjelo to z něho bez přemýšlení. Při poslední návštěvě na faře se mladí hosté chovali jako stádo čertů a pan pastor se je pokoušel uklidnit předčítáním poučného příběhu, který v mládí s velkým potěšením sám čítal. Ačkoliv příběh neměl žádanou odezvu, připoutal pozornost hostů. Hrdina oplývající všemi ctnostmi se jmenoval Algernon. Po mnoho následujících týdnů platil „Algernon“ mezi místní mládeží za nejhorší nadávku.
„To je pěkné jméno, mnohem hezčí než Jirka,“ prohlásila dáma, zřejmě už Algernonovi přátelsky nakloněna.
„Ano,“ skromně souhlasil Jirka.

Damato
14.10.2015 5 z 5

Další kniha mého dětství na kterou jsem v Databázi narazila - do dnešních dnů na ni nedám dopustit

Gold351
21.09.2015 5 z 5

Jako holka jsem tuhle knihu ( a všechny další díly) milovala. Ohromně jsem se u čtení bavila a smála nahlas :-)

mulderka
24.08.2015 5 z 5

Nadčasová, vděčná inspirace Boříka, Mikuláše a určitě i dalších podobných klukovských hrdinů :-) Četla jsem s oblibou jako malá a i teď po letech se bavím.